FIFA 2000

Další očekávaná hra od EA Sports je zde a stejně jako NHL 2000 zůstala za očekáváním.
FIFA 2000

Žánr: sport
Minimální konfigurace: P90, 16 MB RAM
3D akcelerace: Direct3D
Výrobce: EA Sports
Vydavatel: EA Sports
Zapůjčil: JRC


Magická dvojtisícovka EA Sports rozhodně nijak nesvědčí. Jestliže jste očekávali, že tentokrát si dají tito sportovní odborníci zvlášť záležet, aby vypustili do světa to nejlepší a nejdokonalejší, co v dané chvíli mají, asi budete zklamáni. Ani NHL, ani FIFA vás totiž ničím nešokují ani neudiví, snad jen pohyby tváří v NHL 2000 lze považovat do jisté míry za revoluční.

Zdá se, že EA Sports došli téměř na konec cesty, po které se s obrovským úspěchem před několika lety vydali, a už nevědí, co nového nabídnout. Soudím tak podle toho, že rozdíl mezi FIFA 992000 je asi stejně malý jako mezi NHL 992000. Novou verzi lze bez uzardění prohlásit za ”zase o něco lepší”, jenže ono ”něco” rozhodně nemá cenu kompletně nové hry, kterou by si mohli hráči za stejné peníze koupit. Jak dlouho tato vychytralá strategie EA Sports vydrží, to je otázka, na kterou mohou odpovědět jen a jen hráči.

     

FIFA 2000 se na první pohled liší ve dvou věcech. Hráči mají o něco vyšší, atletičtější postavy a na tribunách už konečně sedí skuteční diváci, kteří se ke všemu ještě pohybují či vstávají ze sedadel. Na hratelnost to nemá prakticky žádný vliv, pouze záběry kamery v přerušeních hry vypadají mnohem realističtěji. Zklamáním jsou tváře hráčů, které se sice stejně jako v NHL 2000 hýbou, ale není to ona neuvěřitelná hra mimických svalů a takřka věrná podoba s originálem, nýbrž pouze jakési demo toho, co umí NHL 2000. Pohyby svalů v obličejích jsou velmi omezené a často se opakují, o podobě počítačových hráčů se skutečnými lze hovořit pouze v rovině barev vlasů, případně hlav, a to ještě ne ve všech případech. k dobru EA Sports nutno připsat, že nezapomněli na editor, v němž si můžete podobu hráčů poopravit, stejně jako jejich ne vždy odpovídající statistiky. Bohužel nemůžete fotbalisty přejmenovávat, což je například v případě Sparty, kde není ani polovina současných hráčů, poměrně tragédie.

FIFA 2000 může mít několik různých tváří, což ovlivníte svojí volbou kamery. Při základním, mírně vyvýšeném pohledu z boku se sice budete moci kochat velmi věrnou animací postaviček a pocitem uvnitř stadionu, ovšem pro hru jako takovou se zdá být nejšikovnějším ptáčí pohled z “věže”, při němž budete mít potřebný přehled o dění na hřišti a můžete hrát více na centrované míče či rychlé přihrávky. Kromě toho tu jsou ještě dva předdefinované pohledy a cenná možnost vlastního nastavení. Do jisté míry je tedy na vás, co budete z FIFA 2000 mít.

     

EA Sports trochu pozměnili ovládání, takže vám zkušenosti z loňska moc nepomůžou. Tři a tři tlačítka na levé straně klávesnice sice zůstala, ovšem jejich funkce jsou odlišné. Můžete obyčejně přihrávat, přihrávat do běhu, centrovat, střílet, zastavit si míč, dělat skluzy a samozřejmě sprintovat, jen si musíte zvyknout, co co dělá. Nově přibyla tlačítka Ctrl a Alt, s nimiž lze dělat kličky nebo efektní přehození míče přes sebe. Při rychlé hře, kdy musíte reagovat opravdu rychle, bohužel nezbývá čas na to, abyste přesouvali prsty z horní do dolní části klávesnice, takže tyto finesy s míčem použijete jen velmi málo, a vzhledem k tomu, že klička je základ fotbalu, nebude se vám nad soupeřem vyhrávat snadno. A přitom by šlo všechno vyřešit možností nastavit si ovládání tak, jak vám vyhovuje. Jenže ta tu stále dost nepochopitelně chybí.

Tradiční volba tréninku, exhibice, turnaje a sezóny v úvodním menu vás ničím nepřekvapí, stejně jako neméně tradiční absence české ligy, která je podle tvůrců hry méně zajímavá než například liga íránská nebo norská. České týmy najdete pod univerzální hlavičkou ostatních světových družstev a radovat se mohou sparťané, slávisti a dokonce i tepličáci. Sestavy jsou velmi neaktuální, alespoň co se těch méně důležitých týmů týká. Za Liverpool už sice kope Šmicer, ovšem Řepka pořád řádí ve sparťanské obraně. Tento problém nevyřeší ani možnost prodávat a kupovat hráče, protože tvůrci FIFA jsou absolutně mimo v manažerské části hry. Za celou dobu trvání série nedokázali vymyslet alespoň trochu ucházející neherní část. Oproti minulému roku lze sice zaznamenat jistý posun kupředu, ovšem zdaleka ne ani na hranici těch neprimitivnějších manažerů. Co je vám platné, když si můžete vybrat z několika rozestavení hráčů a ještě si určit pojetí hry, když při nominování sestavy nevidíte graficky, kdo kde hraje a musíte se orientovat pouze podle nejasných zkratek? Hráči jsou charakterizování několika atributy, ale nikde nenajdete, jestli jsou to obránci, záložníci nebo útočníci, a když už hráči pozici na hřišti určíte, počítač ji respektuje pouze do té doby, než jej vyřadíte ze základní sestavy. Potom je klidně schopen poslat vyloženého stopera na hrot útoku, ať se chumelí, nebo ne. Nakupovat a prodávat hráče můžete, ovšem pouze šestici z každého týmu, protože víc se jich nevejde na obrazovku. No chápete to?

     

Jediná dobrá věc je možnost přednastavování strategie, kde si můžete určit tři odlišné herní postupy včetně rozestavení a tlaku a při hře je pak rychle přepínat pomocí mezerníku.

FIFA 2000 se hraje podobně dobře jako její o rok starší sestřička. Na ovládání se sice zvyká obtížněji a přihrávat je o něco těžší, ale v zásadě je to pořád o tom samém, tedy nejen o akci, ale i fotbalové myšlence, což je na FIFA 2000 velmi cenné. Zábavu kazí asistenti rozhodčího, kteří pískají nepochopitelné offsidy, a to i v případě, že si na ně dáváte pozor a včas stahujete útočníky zpoza obránců soupeře. Hlavní rozhoduje tak akorát. Tu a tam ukáže kartu, za některé zákroky dokonce červenou, a je objektivní.

Zvukově i hudebně jsou na tom EA Sports vždycky velmi dobře. Komentátoři John Motson a Mark Lawrenson mají na pomoc opět Garyho Linekera a až na malé výjimky působí přirozeně. Dokonce mají poznámky k vašim předešlým výsledkům a podle formy odhadují, jak by se mělo utkání vyvíjet.

     

Stejně jako vloni i letos uslyšíte v menu několik známých melodií od neméně známých interpretů. Apollo 440 zahrají “Stop The Rock” a Robbie Williams nabídne “It’s Only Us”. k tomu se setkáte ještě s několika dalšími, o něco méně slavnými kapelami. EA Sports dokonce chystají na 15. prosince FIFA 2000: The Album, kde kromě těchto skladeb najdete i Underworld, Cassius, Paul Van Dyka, Placebo a další. Zdá se, že se soundtracky ke hrám se to začíná pomalu rozjíždět.

To však bohužel neplatí o sérii FIFA. Poslední dva roky se tempo vývoje hodně zpomalilo a půjde-li to takhle dál, brzy bude čekat EA Sports při ohlédnutí za konkurencí nemilé překvapení. Pravda je sice, že ostatní firmy se na EA Sports nějak zvlášť netlačí, ale kdoví, jak to dopadne. Ještě jsou tu Gremlin s Actua Soccerem a z Microsoftu také možná vzejde něco kloudného. FIFA 2000 je určitě překonatelná.

4/5

Grafika

ŚŤŽŹ…

Zvuky ŚŤŽŹ
Hudba ŚŤŽŹ…

ŚŤŽŹ…

Hratelnost ŚŤŽŹ…

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce