Final Fantasy: Esence života na DVD

Autor veleúspěšné videoherní ságy Final Fantasy H. Sakaguchi si během posledních pěti let splnil velký sen a vytvořil v duchu své legendy velkolepý film (který nicméně dokonale zruinoval nadějné a bohaté filmové studio). Nyní si svůj sen mohou splnit všichni fanoušci Final Fantasy, jelikož inkriminované dílo je k dispozici na DVD.
Final Fantasy: Esence života na DVD
Autor veleúspěšné videoherní ságy Final Fantasy H. Sakaguchi si během posledních pěti let splnil velký sen a vytvořil v duchu své legendy velkolepý film (který nicméně dokonale zruinoval nadějné a bohaté filmové studio). Nyní si svůj sen mohou splnit všichni fanoušci Final Fantasy, jelikož inkriminované dílo je k dispozici na DVD.

S docela milou (rozuměj krátkou) prodlevou přichází Film Final Fantasy (dále jen FFF) do domácností na DVD nosičích. Jelikož většina fanoušků Final Fantasy již vlastní PlayStation 2 (nebo si jej v nejbližší době pořídí, cena brzy ještě klesne jako součást příprav na příchod Xboxu) kvůli desátému dílu FF ságy, stává se FFF na DVD pro ně jednoznačnou povinností. Nebudeme tedy ani tak dalece spekulovat nad kvalitou snímku nebo jeho obsahem (přečtěte si „dobovou“ recenzi z léta 2001), spíše si řekneme něco o tom, jak dobře je nebo není DVD s FFF vybaveno – slibováno bylo totiž vzhledem k původu díla mnohé.

Pokud budete hledat na obalu obsah prvního disku, najdete následující seznam:

 • digitální audio a anamorfní video
 • širokoúhlý formát
 • zvuk: anglicky a francouzsky 5.1
 • titulky: české, anglické, francouzské
Komentáře z natáčení:
 • pomocný režisér, supervisor, rekvizity a pomůcky hlavního výtvarníka, supervize duchů
 • režisér animace, střih, režie
 • komentář skladatele Elliota Goldenthala
 • kompletní storyboard filmu s komentářem filmových tvůrců
 • interaktivní animovaná menu vytvořilo studio Square Pictures
 • výběr scén s pohyblivými obrázky
 • poznámky produkce

  Ke kvalitě obrazu a zvuku nelze nic moc dodat. Vzhledem k digitálnímu původu celého filmu je vizuální čistota více než dokonalá a jak možná víte, zvuk byl během pěti let prací na filmu doveden k absolutní dokonalosti – což není nic zvláštního s vybavením Square USA a zaujetím hlavního zvukaře. Pokud jde o širokoúhlý formát, ten se v poslední době stává víceméně samozřejmostí, takže pokud nemáte televizor, který by jej podporoval, pak není závada na straně výrobce.

Titulky a dabing jsou výrazně chudé, nicméně angličtina na obou frontách a čeština na té titulkové jsou pro našince dostačující (pokud si nepozvete návštěvu třeba z Německa nebo Polska, které byste potom museli dělat tlumočníka).

Pokud jde o komentář tvůrců, pak jsem čekal více slov od samotného Sakaguchi-sana, nicméně i tak jde o zajímavý materiál (což platí téměř bezvýhradně díky jedinečné povaze a původu filmu), přičemž onen storyboard je vskutku úchvatná možnost sledovat film s přeskakováním na koncepty a návrhy, komentované jejich tvůrci.

Že všechna menu a výběr scén jsou výborně designovaná a animovaná nepřekvapí zřejmě nikoho, kdo už v životě slyšel pojem Squaresoft. Samotné spuštění prvního disku je tedy malým zážitkem. Ale podívejme se na obsah disku číslo dvě, naplněného bonusy, které umožnily přebalu DVD nést hrdé označení „Speciální edice“:

 • původní interaktivní dokument: Natáčení Final Fantasy
 • vtipné neuvedené scény
 • alternativní úvodní část
 • 2 skice obličejů (Aki, Dr.Sid)
 • postavy
 • stavby
 • vysvětlivky
 • rekvizity a pomůcky
 • sestříhání vlastního klipu
 • DVD-ROM: scénář, virtuální cesta Square Pictures, Screensaver, Internetové adresy
Zmíněný dokument „Making of Final Fantasy: Spirits Within“ je samozřejmě hlavní náplní druhého disku (stejně jako u evropského vydání her Silent Hill 2 a Metal Gear Solid 2). Zdá se mi, že některé z těchto dokumentů jsou stejně přitažlivé a povedené jako samotné dílo, jehož vznik popisují. FFF není výjimkou z tohoto pravidla. Zjistíte zde například skutečnost, že FFF měl původně obsahovat dvě hlavní postavy – ženu a dívku – a také měl být film více naplněn atmosférou války v ulicích zamořeného velkoměsta. Samotný dokument obsahuje interaktivní vložku v podobě nepovinných informací či zajímavostí, které máte čas od času možnost prohlédnout stisknutím tlačítka na ovladači vašeho DVD přehrávače. S těmito bonusy dosáhne dokument téměř dvojnásobné délky, tedy necelých dvou hodin.

Kromě hromady různých artworků a náhledů na vytvořené modely najdete na druhém disku také velmi zajímavou alternativní předehru filmu (jde o první pokus při vytváření FFF a také o tu věcičku, která před pěti lety přesvědčila producenty, aby do projektu vložili své peníze – bude vám z toho do smíchu, neboť oproti výslednému filmu to vypadá naprosto směšně).

Velice (rozuměj absolutně) povedeným bonusem jsou „neuvedené vtipné scény“, které nejsou ničím jiným, než kratochvílí programátorů. Kvůli nezasvěceným se zdržím popisu některé z nich, ale vězte, že jste se už dlouho tak nezasmáli.

Sestříhání vlastního klipu měla být skutečná bomba – možnost upravit strhující úvodní scénu filmu v pohledu z vámi vybíraných kamer – ale zde autoři slibu nedostáli. Místo toho je o naprosto zbytečnou a nezábavnou hloupost – vybíráte pořadí, v jakém se spustí jednotlivé pasáže zasedání zemské rady.

Nejdovedněji skrytým bonusem (v obsahu jej nenajdete) je videoklip schovaný v malém čtverečku na druhé straně seznamu bonusů. Jde o celkem vtipnou parodii na veleúspěšný klip Michaela Jacksona.

Minifilm Akin sen není nic jiného, než dovedně sestříhané sny hlavní hrdinky.

Jako největší slabost bonusového disku rozhodně nevidím jeho obsah, nýbrž absenci českých nebo alespoň anglických (!) titulků. Neomluvitelná chyba.

Jinak ale nelze, než spokojeně prohlásit, že se FFF dostalo slušné péče a rozhodně vyčnívá nad mnoho jiných projektů, které v souvislosti s vydáním filmu na DVD vznikly. I když historie ukázala, že FFF skutečně nebylo souzeno prolomit všechny bariéry (film si na sebe vzhledem k astronomickým nákladům ani nevydělal a jeho tvůrci, nadějné studio Square Pictures krachují – jako poslední projekt pracují na mezidílu Matrixe), jeho autor Hironobu Sakaguchi je s ním spokojený a fanoušci také. A to také není málo, nemyslíte? Takového Pána prstenů mnoho fanoušků zavrhlo.