Final Fantasy VIII – osmý svého druhu

Psát o FF je poměrně složitá záležitost, je to asi jako recenzovat Bibli. Chci tím říct, že je opravdu náročné zůstat objektivní, pokud člověk soudí věc, která se stala kultem. Po celém světě – i u nás, v ČR – najdete ohromné množství tzv. Final Fantasy Fanatics – absolutních nadšenců, kteří doopravdy žijí jen tehdy, když se noří do světa, kde se prolíná magie s vědou.
Final Fantasy VIII – osmý svého druhu
Žánr: RPG
Memory Card: 1 blok
Dual Shock: Ano
Multiplayer: Ne
Výrobce: Squaresoft
Distributor: Square Electronic Arts

Psát o FF je poměrně složitá záležitost, je to asi jako recenzovat Bibli. Chci tím říct, že je opravdu náročné zůstat objektivní, pokud člověk soudí věc, která se stala kultem. Po celém světě – i u nás, v ČR – najdete ohromné množství tzv. Final Fantasy Fanatics – absolutních nadšenců, kteří doopravdy žijí tehdy, když opouští realitu svých pokojíků s obrazovkami a přenášejí se do neuvěřitelně rozsáhlých, propracovaných a uchvacujících světů, v nichž se magie prolíná s vědou a na meče se upevňují revolvery.

FF je vyhlášená, ověřená a úspěšná značka. Od předchozího, sedmého dílu této série, se stala také technicky nejocenovanější a také zřejmě opravdu nejlepší „vlajkovou lodí“ konzole (nebudeme se tu bavit o zmršených PC verzích, to je docela jiná kapitola). Zkusme na tyhle skutečnosti zapomenout a podívat se na FF VIII jako na docela samostatný, neznámý produkt.

V úvodu člověka zarazí na dnešní dobu skutečně zastaralý hudební doprovod titulků. Opravdu je možné, že by někdo použil do nové hry 16-ti bitové syntetizátory? Ano, technická kvalita hudebního doprovodu zůstává víceméně po celou hru na děsivě nízké úrovni. To ale nic nevypovídá o kvalitě hudby jako takové. Ta je, troufnu si říct, na nejvyšší úrovni, na jaké může u videohry být. Má ji na svědomí Nobuo Uematsu, pod jehož taktovkou již vznikla nesčetná řada velice úspěšných alb, která všechna nesou právě onu FF jmenovku. Troufám si tvrdit, že geniální „nadfilmové“ melodie tohoto skladatele jsou téměř z poloviny příčinou úspěchu celé série a stejně to funguje i u FF VIII: dějové zvraty a významné bitvy získávají svoji atmosféru z 50-ti procent díky hudebnímu doprovodu. Proto vám opravdu přijde líto jeho nízké technická kvality, zvlášť po poslechu orchestrálních a zpívaných výjimek u konce hry.

Final Fantasy VIIIFinal Fantasy VIII

Jako další zbraň FF VIII tasí filmové sekvence, jejichž kvalita ohromí od samotného začátku, u intra. Nikdy jsem si nedokázal představit, že v renderované animaci uvidím, jak postavám vlají jednotlivé vlasy nebo šaty na těle. Také vedení kamery a režie animací je zde na zcela nové úrovni, která jim propůjčuje novou, netušenou sílu, se kterou se nesetkáte u žádné hry, o které bych věděl. Vyjadřování pomocí mimiky a hudby místo mluveným slovem je opravdu unikát, který na této úrovni jinde nenaleznete.

Pokud jde o vzhled samotné hry, je to klasicky předrenderované pozadí s polygonovými postavami (viz Rezident Evil). Nicméně prokreslenost a nápaditost prostředí je tu opět o něčem jiném než kdekoliv jinde. I když propracovanost jednotlivých scenérií je na standardní úrovni, je to obrovská škála různorodosti, která činí hrací plochu FF VIII naprosto absolutní špičkou, nesrovnatelnou s jakýmkoliv jiným RPG, včetně 5-ti CD kolosu Baldur´s Gate, který kraluje RPG žánru jako takovému – z jiné platformy (PC). Jediná srovnatelná hra je FF VII. Pokouším se tu naznačit, že se podíváte do měst, vesnic, osamělých lokací, na severní i jižní pól, do neviditelného hi-tech města budoucnosti, do prastarého strašidelného zámku, do jeskyní i továrních labyrintů, do vesmíru i do jiných dimenzí. Jako kdybyste skloubili všechny literární žánry. Budete jezdit auty, plout lodí, létat letadlem i kosmickou lodí.

Další kapitolou je zpracování soubojů, které jsou plně 3D a probíhají na principu trvale se plnících akčních barů, po jejichž nabití může postava jednat. Je tu řada staronových kouzel, elementárních i zcela speciálních, ničivých, posilujících atp. Opět si můžete přivolávat na pomoc polobohy, zde jménem Guardians, kteří mají vlastní energii, schopnosti a úrovně. Každá postava má navíc zcela originálně řešený systém speciálních vlastností a vůbec – u bojů se zkrátka nudit nebudete, protože se stále budete učit nové věci, které si budete chtít zkoušet.

Pokud jde o příběh, nebudu se nijak zvlášť rozšiřovat, jelikož to vážně nemá cenu. Je to opět obrovský amalgám jednotlivých zápletek a nápadů, který spolu zdánlivě nesouvisí, aby ve finále předvedl, že všechny kousky skládačky mají své logické místo a opodstatnění. Budete získávat a ztrácet přátele, prožívat složité citové vazby jednotlivých postav a to vše zaobalené protentokrát ve striktně vojenském kabátu, o který se postará hlavní hrdina, absolvent výcviku speciálních jednotek na své první misi a následně rozpoutaná válka.

S komplikovaností příběhu souvisí také extrémní náročnost hry na znalost anglického jazyka…ale nic jiného se snad ani nedá od RPG očekávat, že. Nemohou být přece všechny jako Diablo.

Pokud mám vytknout FF VIII nějaká slabá místa, pak je to opravdu jenom nízká technická kvalita hudby a pak snad ještě nepříjemné opakování vyvolávacích efektů pomocníků v soubojích.

Grafika: 10/10
Zvuky: 9/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 9/10
Dámy a pánové, takhle má vypadat dokonalá hra.
Celkové hodnocení: 10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 120 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 75 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A