Final Fantasy XIII-2 - japonský RPG guláš (recenze)

Teprve podruhé v historii přichází série Final Fantasy s plnohodnotným pokračováním některého kmenového dílu. Je to správný krok?

Final Fantasy XIII osobně považuji za nejslabší díl legendární japonské RPG série (když nepočítám FF XIV průšvih). Nebyla to rozhodně špatná hra, například Paradigm Shift je jedním z nejlepších soubojových systémů všech dob. Ovšem tvůrci nedokázali ve spoustě ohledů naplnit slibný potenciál a zklamali hned na několika frontách. Design prostředí byl nelogický a hloupý, úvod hry příliš lineární, závěr zase naopak rozvleklý. Postavy oscilovaly od zajímavých po protivně otravné a pokračovat by se dalo dál.

Final Fantasy XIII-2 02.jpg Final Fantasy XIII-2 03.jpg

Pravda, kritika se v různé formě snášela snad na každý díl série, ale asi nikdy nebyla tak konzistentní, jako v případě FF XIII. Jinak by tvůrci nestavěli marketingovou kampaň k Final Fantasy XIII-2 na tom, co všechno oproti předchozímu dílu opravili a přidali – komplexnější mapy, nelineární průchod hrou, města s NPC, minihry, puzzly a kvízy…  Změn je opravdu hodně, problémem je, že snad na každý pozitivní krok udělali špatný.

Časový výplach

Nejvýraznější posun představuje kompletní změna v průchodu hrou. Nejčastější výtkou směřovanou k FF XIII totiž byla linearita a koridorovost, na což tvůrci reagovali radikálně – začali si hrát s časem a paralelními dimenzemi.

Kritika se v různé formě snášela snad na každý díl série, ale asi nikdy nebyla tak konzistentní, jako v případě FF XIII

Finální animace z třináctky se totiž nestala tak, jak si ji pamatujeme. Cocoon byl sice zachráněn a s ním i Serah, ovšem zmizela Lightning a všichni věří, že skončila v křišťálovém pilíři. Všichni, až na Serah, které jediné víří v hlavě jiné vzpomínky a svoji sestru vidí v podivných vizích. Když se pak během jedné divoké noci objeví mladík Noel s tím, že ho posílá Lightning, vstoupí hrdinka spolu s ním a otravným maskotem Mogem do brány času. Následně poskakují mezi různými časovými obdobími a řeší paradoxy, vše ve snaze dostat se k Lightning do Valhally, místa za hranicí smrti a chaosu.

VIDEO: 5165 'Final Fantasy XIII-2 - Guided tour'

Z herního hlediska cesty časem fungují výborně, prakticky kdykoliv si můžete vybrat, kam se podíváte dál a pokud vás dané období nebude bavit, během okamžiku se lze vrátit do časové osy jménem Historia Crux a zamířit jinam. Jednotlivé časové úseky představují variace na několik samostatných map, vždy s nějakými obměnami – například se mění povětrnostní podmínky a zpřístupňují jiné kouty mapy. Nápaditosti mají tvůrci dost, Oerba je například zničena paradoxy a opravit domovinu Fang a Vanille musíte postupně řešením hádanek. V rozlehlé Archylte Steppe lze zase prostřednictvím speciálního stroje měnit počasí, díky čemuž se střídají i druhy příšer, na které narazíte. A pokračovat by se dalo dál, ale to bych vás ochudil o překvapení.

2132458645_full.jpgLokace jsou příjemně členité a naplněné vedlejšími úkoly, které se dají často splnit jen v jiné době. Chytrá myšlenka, která se ovšem často zvrhává. Květinu, která roste jen v zimě, vás ještě napadne hledat v době ledové, nicméně najít spadené hodinky o 300 let později je padlé na hlavu. Fragmentováním na menší svébytné epizodky se též ztrácí určitý pocit celistvého světa. Na FF XIII-2 se dá poznat, že tvůrci často kvůli hratelnosti obětovali logiku a to je dost škoda.

Stejně tak logiku moc neřešili ani v příběhu. Děj se odehrává v podstatě ve dvou rovinách. V té první se řeší cestování časem a ta je často úplně ujetá, protože tvůrci většinu problémů řeší tím, že je to prostě paradox a házejí na vás perly typu: „abys změnil minulost, musíš změnit budoucnost.“ Druhá příběhová linka se věnuje hlavnímu hrdinovi Noelovi a jeho konfliktu s hlavním záporákem Caiusem. Právě tady je nejlépe znatelný cit japonských tvůrců pro zajímavé osudy a lidské emoce. I když opět chybí ta lehkost vyprávění z doby před odchodem Hironobu Sakaguchiho ze Square.    

Všechny chytit máš

Pokud se povznesete nad místy opravdu tupý příběh a hloupoučké dialogy, odhalíte ve Final Fantasy XIII-2 velmi zábavné herní jádro. Přičemž středobodem je soubojový systém Paradigm Shift, který tvůrci prakticky převzali z Final Fantasy XIII. Pravda, narazíte na novinku jménem Wound, což je zranění snižující maximální počet hitpointů. Občas pěkně otravné.

2132458646_full.jpg 2132458647_full.jpg

Hlavní myšlenkou Paradigm Shift je, že důležitější než útočné rozkazy se stávají povolání vašich hrdinů a jejich skládání do kombinací. Mezi nimi následně v boji přepínáte, podle toho, jak to zrovna situace požaduje. Na vysoké zranění se hodí kombinace Commando + Commando + Ravager, pokud vám dochází zdraví, přepnete do kombinace Sentinel + Medic + Medic. Kouzlo je v tom, že si kombinace můžete upravovat podle svého stylu, například kamarád vůbec nevyužíval obrannou roli Sentinela. Soubojový systém je neskutečně svižný a efektní, přičemž zároveň komplexní. Věčná škoda, že se tvůrci snažili přiblížit hru i novým hráčům a ostřílený FF XIII maniak tu nenajde moc výzvu.

2132458643_full.jpg 2132458644_full.jpg

Na druhou stranu se může hodiny bavit novinkou v podobě lovení příšer a jejich začleňování do týmu, kde nahrazují třetí postavu. Pokémon, pardon, monstrum na rozdíl od hrdinů umí pouze jednu roli, navíc nemá ani přístup ke všem dovednostem, takže pokud chcete drtit i ty nejsilnější protivníky, musíte zrůdičky levelovat a učit nové schopnosti spojováním s dalšími potvorami. Opět tak záleží jen na vašem herním stylu, jaký si tým složíte a zda se budete snažit získat všechny obludy. Podle toho se pak odměřuje herní doba – v případě cílení čistě na příběh můžete mít dohráno za 25 hodin, jinak si přidejte pěkných pár desítek hodin, protože k dělání je tu toho dost.

Japonská fantazie

Grafický engine vychází z Final Fantasy XIII, proto je kvalitou vizuální stránky FF XIII-2 svému předchůdci velmi blízká. Větší radost budou mít hráči na Xboxu 360, protože tvůrci tuto verzi výrazně vylepšili a přiblížili PS3.

Hra vás protáhne několika bizarně líbivými lokacemi, které donutí prostě jen žasnout a kochat se

Spíš než technickou stránku bych chtěl vyzvednout tu výtvarnou. Hra vás protáhne několika bizarně líbivými lokacemi, které donutí prostě jen žasnout a kochat se. Futuristické megaměsto Academia dokáže uhranout v každé své formě a jedna z finálních pasáží, která se odehrává v saturovaných barvách, se též zaryje hluboko do mozku.

2132460544_full.jpg 2132460545_full.jpg

Slovo fantazie prostě nemá tahle série v názvu zbytečně. Pochválit se dá i dabing, i když zde asi záleží na sympatiích k jednotlivým postavám. Nicméně vás mohu ujistit, že ty nejotravnější se zde jen mihnou.

2132460532_full.jpg

Speciální kapitolu si zaslouží herní soundtrack, který jen podtrhuje snahu o experimentování, jež je v tomto díle cítit snad víc než jindy. Klasické orchestrální kousky se tu snoubí s celou řádkou dalších hudebních žánrů, od popu, přes metal až po jazz. Velká část skladeb je i vokálních. Občas jsou sice až zbytečně výrazné, ale výsledkem je velmi osvěžující hudební mix, který budete milovat. Nebo z hloubi srdce nenávidět. Trochu jsem si při poslechu vzpomněl na Blue Dragon, kde Nobuo Uematsu experimentoval v podobném stylu (ovšem v daleko menší míře).

ffxiii2_03.jpg ffxiii2_04.jpg

Final Fantasy XIII-2 v součtu představuje stejně rozporuplné dílo, jako třináctý díl. V rámci JRPG se jedná o slušné dílo, ale na nejlepší kousky série toho dost chybí. Tvůrcům se dá pochválit reakce na některé výtky fanoušků a odhodlání experimentovat, jen škoda, že to nedotáhli do stoprocentně konzistentního celku.

Dostupné pro: X360, PS3
Žánr: RPG | JRPG
Výrobce: Square Enix | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 3. února 2012
 • Nelinearita průchodu hrou
 • Výborný soubojový systém
 • Chytání příšerek
 • Výtvarná stránka
 • Nelogičnosti
 • Příliš jednoduché
 • Naivní dialogy
Související články
 1. Hádanky, kvízy, závody a další zábava ve Final Fantasy XIII-2
 2. Final Fantasy XIII-2 v prodejích zaostává
 3. Square-Enix nepracoval na Final Fantasy XIII-2 sám
 4. X360 se dočká exkluzivního DLC pro Final Fantasy XIII-2
 5. Final Fantasy XIII-2 u nás bude dostupná ve třech edicích
 6. Komentovaný průvodce Final Fantasy XIII-2
 7. Square-Enix vydá pro Final Fantasy XIII-2 několik DLC
 8. Ve Final Fantasy XIII-2 budete cestovat časem

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |22 N/A
Martin Nahodil
Téma
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Známe přesné parametry i první novou hru

Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Z…

Druhá generale VR brýlí pro PlayStation je zase o kousek blíž

5.  1.  2022 | |1 N/A
Lukáš Václavík
PlayStation 5PlayStation VRVirtuální realita
Razer spojil síly s firmou Fossil. Oznámil chytré hodinky pro hráče počítačových her

Razer spojil síly s firmou Fossil. Oznámil chytré …

Nevoní vám Samsung ani Apple? Razer představil své vlastní chytré hodinky.

6.  1.  2022 | |1 N/A
Michal Maliarov
RazerHardware
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle