Fly!

Další z řady simulátorů pro lidi, kteří nemají peníze na opravdové letadlo. Tento simulátor je však hodně náročný na hardware. Takže do čeho vrazíte své úspory? Do opravdového letadla nebo do nového počítače?
Fly!

Žánr: letecký simulátor
Minimální konfigurace: P200, 32 MB RAM, 3D karta
3D akcelerace:
Direct3D, Glide
Multiplayer: ano
Výrobce:
Terminal Reality
Vydavatel: Gathering of Developers

Zapůjčil:
JRC


Upozornění!
Minimální konfigurace hry slouží pouze k možnosti hru spustit. Vězte, že na P200 s 32 MB RAM vám simulace poběží stylem “nemocný šnek”. Hra je náročná hlavně na paměť, ani 64 MB jí nepomůže.

Při tomto množství paměti každá akce za letu vyvolá nepříjemně zdlouhavou reakci pevného disku. Po rozšíření paměti na 96 MB se situace rapidně zlepšila. Pro smysluplné simulování budete potřebovat procesor taktovaný na 400 MHz, 128 MB RAM, a 3D kartu typu TNT2, Voodoo2... Ale hlavně 1600 MB volného místa na disku pro plnou instalaci ze tří CD na kterých se hra rozkládá. Pokud použijete kompaktnější instalaci (400 MB), budete ochuzeni o mnohé grafické detaily, jako jsou domy ve městech a podobně.

Na letišti
Menu je graficky velmi dobře zpracované. Hned po startu si můžete vybrat již připravené lety – scénáře. Tyto lety se odehrávají především v USA, kde je simulovaná krajina zpracovaná podrobněji než v okolním světě. Nejvěrněji jsou zpracována velká města Los Angeles, San Francisco, Chicago, Dallas a New York. V další části menu si můžete plánovat vlastní lety po celé zeměkouli. Na výběr máte seznam snad VŠECH letišť na zemi. Důkazem toho je, že kromě velkých letišť typu Ruzyně jsem tu nalezl i Tuřany u Brna nebo Vodochody plus mnoho dalších menších českých letišť. A toto platí pro každou zemi nebo stát na zeměkouli. Mínusem však je, že tato letiště už nejsou při simulaci nijak zvlášť graficky vyvedena. Jedná se pouze o přistávací dráhy postavené podle vzhledu těch opravdových, ale chybějí terminály pro odbavování cestujících a podobné drobnosti. Ale i v těchto “končinách” jsou zachovány hlavní silnice a řeky. Při letu z Prahy do Tuřan jsem pod sebou mohl sledovat dálnici Praha – Brno. To mě velmi potěšilo a přispělo k pocitu, že letím doopravdy :-). Mimochodem, s osobním tryskáčem jsem to zvládl za 20 minut.

Grafické a zvukové možnosti lze nastavit nejen před letem, ale i v průběhu vlastní simulace. Klasickou nabídku Windows, tj. řádek s možnostmi, si vyvoláte přímo při řízení letadla. Nevýhodou je, že se simulace nezastaví, a vy musíte při prohledávání menu zároveň držet letadlo ve vzduchu.

Mraky jsou opravdu realistické      Trochu chudý New York

Oceloví ptáci
Na výběr máte 5 malých osobních letadel: dvě jednovrtulové, dvě s dvěma turbovrtulovými motory a jedno tryskové. Při výběru letadla si jej můžete i sami natankovat. Jde o to, že když letíte na menší vzdálenost, nemusíte tankovat plnou nádrž a letadlo je tím pádem lehčí a svižnější. Také si můžete zvolit zátěž letadla. Ta je graficky názorně zobrazena na půdorysu stroje, kde vypínáte nebo zapínáte jednotlivé pasažéry a zavazadla. Každé letadlo je prezentováno zhruba dvaceti megabajty dat, což je známkou realističnosti, o kterou není nouze při používání palubní desky. Podle vašeho uvážení si můžete v menu zapnout prvky, které zvyšují realističnost ovládání. Za zmínku stojí takzvaný “step by step start”, kde pro zapnutí motoru musíte “procvakat” několik různých ovládacích prvků. Kdo toto nezvládne, ten si vystačí s jedním tlačítkem, které za něj vše udělá samo. Dále je v této simulaci implementována i možnost tvoření námrazy na letadle a další podobné věcičky ztěžující váš let.

Trochu ale vadí, že nejde zapnout (nebo jsem to alespoň nikde v menu nenašel) možnost rozbití letadla; i když narazíte do mrakodrapu nebo do země, vždy jen spadnete, chvíli se kutálíte po zemi, ale opět můžete v pohodě vzlétnout. Na druhé straně je to výhoda, protože “loading” simulace trvá strašně dlouho, takže po havárii nemusíte čekat na nové letadlo.

Jedno mínus si také tato hra zaslouží kvůli nedořešenému zobrazení přístrojové desky. Ta je velmi podrobná, což samozřejmě jako simulátorový nadšenec vítám, avšak v závislosti na rozlišení nejde zmenšit. To znamená že při rozlišení 640x480 nebo i 800x600 vidíte vždy jen malý kousek této desky a musíte si ji pomocí myši po obrazovce posunovat, tím však zase zakrýváte pohled z letadla. Naštěstí si můžete zapnout zjednodušenou desku v podobě proužku se základními kontrolními prvky letadla. Ta již ale nevypadá tak realisticky. Proto jako vhodné rozlišení pro tuto hru doporučuji alespoň 1024x768 pixelů. V letadle můžete také kroutit hlavou. Po kokpitu letadla se dá rozhlížet pouze prostřednictvím předem vygenerovaných pohledů, což sice nenahradí plynulé otáčení, avšak vnitřek letadla zase vypadá lépe. Klasický 3D virtuální kokpit tento simulátor nemá.

Zvukům letadel se nedá nic vytknout – znějí opravdu reálně. Zvlášť efektní je, když sedíte v dvoumotorovém letadle a slyšíte z každé strany nesynchronizované vrtule. Jakmile za letu vypnete motory, rozprostírá se okolo letadla jen hukot proudícího vzduchu. Realistické jsou také výstražné nebo informativní zvuky v kokpitu, které na vás vypouští elektronické vybavení letadla (avionika). Při pohledu na letící letadlo ze statické kamery nebo při míjení druhého letadla používá hra takzvaný Dopplerův efekt, kdy se při přibližování frekvence zvuku zvyšuje a pří vzdalování snižuje.

Krásný to vzhled na ten Boží svět
Znázornění krajiny pod letadlem je nešťastnou kapitolou této hry. I když oproti konkurenci nenabízí výrazné vizuální vylepšení, je velmi náročné na výkon počítače. Na P350 s TNT kartou se grafika při pohledu na New York včetně 3D mrakodrapů začne hodně trhat a běží rychlostí 5 snímků za sekundu. V méně náročné krajině bez domů běží hra uspokojivou rychlostí. Když vzpomenu na výše jmenovaný Flight Simulator 98, ve kterém se můžete prohánět nad městem hustě zastavěným mrakodrapy úplně plynule i na slabších PC s 3D kartou... Každopádně si ale FLY! zaslouží plus za přesné satelitní snímky velkých amerických měst a okolní americké krajiny. Zbytek světa je řešen také satelitními snímky, ale již jen se základním vzorkem rozmístěným podle geologického vzhledu určitých krajin. Trochu nepovedený je horizont. Když letíte ve větší výšce, máte dojem, že se nacházíte v obrovském oku hurikánu. To je dáno nepovedeným aplikováním zamlžení horizontu, kdy program mlží dálku jen ve vodorovném směru vůči zemi, ale ve svislém nikoliv. Dobrým počinem v této hře jsou mraky. Ty konečně vypadají jako opravdové nejen z dálky, ale i když jimi prolétáte. Dříve byly mraky prezentovány jako ostře ohraničené cosi, ale v této hře jsou mraky plně trojrozměrné s plynulými přechody podle toho jak jsou husté a načechrané. Prostě dokonalá simulace vodní páry. Ani obrázky vám ten pohled nezprostředkují, to prostě musíte vidět v pohybu.

V letadlech sedí opravdoví človíčkové!      Snažím se uniknout před škaredými bouřkovými mraky

Je jasné, že když přelétáváte nad africkou pouští, jeví se krajina pod vámi velmi nudně. Pro tento případ je tu nová pomůcka: komprese vzdálenosti. Ve starších simulacích byla většinou komprese času, ale ta často i při malém pohybu kniplem vyvolala nepříjemně prudkou reakci letadla. Komprese vzdálenosti nechává čas plynout svou původní rychlostí, pouze se zrychluje pohyb letadla ve směru letu. Zatáčení, stoupání a další věci zůstávají v normálu. Tato komprese jde plynule měnit až do 64násobného zrychlení. Také si můžete nezávisle na vlastním letu měnit čas okolí, samozřejmě s patřičným efektem východu a západu slunce včetně černé hvězdné oblohy. Pokud letíte v noci nad civilizací, vše pěkně svítí. Zvlášť efektní je noční přistávání na rozsvícenou dráhu.

Ovládání
Rozložení kláves a ovládacích prvků je řešeno dnes již nepsaným pravidlem her tohoto typu. Není však problém si cokoli dle přání překonfigurovat. Při používání tohoto simulátoru jsem však narazil na pár problémů. První se týkal “rozhlížení se” pomocí kombinace kláves Ctrl+šipky. Klávesy na tuto funkci někdy přestanou reagovat, vy jako pilot zůstanete s hlavou otočenou do strany a nevidíte dopředu. Tento problém je dokonce popsán v textovém souboru na CD. Můžete jej vyřešit přepnutím kamery na vnější pohled (pohled na letadlo) a opětovným přepnutím do kabiny. Druhý problém byl s ovládáním plynu, který někdy přestane reagovat na pokyny z klávesnice nebo tlačítek joysticku. Tento problém však již nikde popsán není a můžete jej vyřešit pouze restartem hry nebo ovládáním pomocí myši, kdy “chytnete” znázorněné plynové páky v kokpitu letadla, což je méně pohodlné.

Vnitřek letadla vypadá hezky, co říkáte?      Let se zjednodušenou palubní deskou

Síťová hra
Hru FLY! můžete hrát i po síti. A to standardně přes LAN (místní síť) nebo IP (internet). Navíc je tu možnost připojit se k celosvětovému “Flight Party” serveru určenému jen pro tuto hru. Na tomto místě můžete létat s lidmi z celého světa, plánovat různé virtuální letecké akce a povídat si. Další velkou novinkou je, že se dá plně komunikovat s ostatními piloty na síti. Říkáte si, to není žádná novinka. Ale tato komunikace může probíhat nejen pomocí klávesnice, ale i přímo hlasem přes mikrofon! Na Internetu sice není chytré tímto způsobem brzdit už tak pomalé spojení, ale po místní síti to může být docela sranda.

4/5

Grafika ŚŤŽ„…
Zvuky ŚŤŽŹ
Hudba není

ŚŤŽŹ…

Hratelnost ŚŤŽ„…

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce