Football Manager 15: tentokráte za to bude žlutá! (recenze)

Football Manager je bezesporu tabulkovou legendou a pozadím na plochu v jednom. Je ale i po patnácté dobrou hrou?

Tabulkový simulátor stejně jako každý jiný rok hlásí návrat a opět se pokouší uspět tam, kde velké a slavné značky zklamávají. Jak se ale říká, tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu ... a v případě Football Manageru se ono pověstné ucho letos konečně uthrlo. Roční vydávání stále stejné hry, kriticky pozitivní konsenzus a masivní prodeje, to všechno je letos ve světle nefunkčních novinek a nijak invenčního obsahu v ohrožení.

Chaos vládne všem

Problémem v případě Football Manageru oproti každoročně vydávaným sériím jako je Call of Duty je fakt, že ty alespoň mají multiplayer fungující celý následující rok a i ten singleplayerový obsah je nakonec inovován. Nové statistiky a pár zcela marginálních změn, které většinou jen usnadňují hraní. Tak chodí fotbalový manažer s kůží na trh už nějakou dobu a bylo jen otázkou času, kdy se štěstí zlomí a ani pár kosmetických změn nebude moci ospravedlnit plnou cenu.

43ct34yve45y65v4h56dyt66u7 (1).jpg 43ct34yve45y65v4h56dyt66u7 (3).jpg fm2015-team.jpg

A přesně tak se děje letos, kdy sice zůstává tradičně silný základ s maniakálně přesnými tabulkami a propracovanými možnosti, ale ta údajná vylepšení to většinou i tomu povedenému jádru docela kazí. Na první pohled třeba do očí udeří přepracované ovládací rozhraní, které se zpátečnicky vrací k 5 let staré myšlence. Proč?

Home Screen[5].png

Na jednu stranu je sice pravda, že nová postranní lišta částečně zjednodušuje přístup k některým základním prvkům, ale na druhou stranu zase dělá guláš v zažitém konceptu posledních let, ba co více, zcela nesmyslně vám přímo pod nos cpe prvky, které ne vždy potřebujete. A to je prostě na titul, který se do velké míry chová jako software, docela nepříjemné. Obzvláště když třeba ze střídání cítíte zcela očividnou nedomyšlenost, nebo možná i nedodělanost a uspěchané vydání, které jednoduše neumožnilo patřičné otestování těchto prvků.

A to jsem teď manažer?

Ale dost už o ovládání, časem to ostatně pro hráče, kteří se přes změnu nedokáží přenést, vyřeší patřičný mód. Co však asi vyřeší jen těžko, je zvláštní pokus implementovat do hry reálnou osobnost trenéra. Můžete si nastavit ohromné množství parametrů a svých zkušeností a následně sledovat, jak to s vašimi hráči zamává.

Football-Manager-2015-Screenshots-2.jpg Screenshot7.png swaems.png

Na papíře skvělý nápad, který může dost detailně ovlivňovat i jednotlivé druhy tréninků. V praxi má ale nastavení pouze tři postřehnutelné polohy, takže buďto budete tak trošku švindlovat a uděláte ze sebe Pana trenéra, nebo prostě budete trpět a jen těžce se prokousávat tabulkou nahoru. Osobně mám zároveň problém s faktem, že vás tímto do určité míry autoři zcela odtrhují od postavy a vy nemáte šanci na ztotožnění se s vlastním avatarem. I přesto má ale pořád i letošní koučování fotbalu neopakovatelné kouzlo minimalismu. Neskutečně mnoho věcí si i přes lehké grafické vylepšení musíte domýšlet a síla jakou scénárista, tedy vaše představivost, dokáže psát příběhy může být neomezená.

I přes všechny obtíže se pořád jedná o tu vaši oblíbenou hru, ve které jste utopili stovky hodin a máte ji místo pozadí plochy. Akorát má prostě opět více možností a většina z nich zrovna dvakrát nefunguje, což z ní dělá trošku zbytečnou koupi. Obzvláště nyní, když ještě autoři tak úplně nedoladili balanc a engine schopný propočítávat i hodně náročné kombinace a mnohdy vůbec netuší, co se vlastně děje.

Match Engine 2[5].png

Alespoň ty statistiky

Má to ale cenu vůbec hodnotit, když něco opraví patche a na něco si nakonec stejně zvykneme a budeme zase chodit spát v šest ráno? Domnívám se, že má, protože Football Manager zkrátka letos dělá přešlapy a minimálně v mých očích se mu implementace vylepšeného scoutingu, nové osobnosti manažera nebo vylepšených možností jak ovlivnit průběh zápasu nepovedla na očekávané úrovni.

Dostupné pro: PC, iPhone, Android, Vita
Žánr: Simulátory | Fotbalový simulátor
Výrobce: Sports Interactive
Začátek prodeje: 7. listopadu 2014
  • Návyková hratelnost
  • Opět více možností
  • Lehký grafický posun
  • Nedomyšlené ovládání
  • Špatný balanc statistik
  • Kolísavá obtížnost
  • Nedokonalá implementace novinek

Patnáctka tak je skvělou hrou obalenou lehkým balastem a nedodělaným, nebo snad nedomyšleným obsahem a novátorstvím. A pokud to má být hlavní důvod ke koupi, pak prostě letos mají Sports Interactive smůlu, ačkoli základní chytlavou hratelnost umí pořád stejně. Škoda jen, že vám ji tak znepříjemňují.

Diskuze (1) Další článek: Nová generace městské akce GTA V láká finálním trailerem

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,