Football Manager 2011 – více interakce (dojmy)

Každý rok inovovat a vylepšovat je těžké. Football Manager se ale i letos tváří, že tvůrcům inspirace neschází.

V sérii Football Manager prakticky neexistuje ročník, který by trpěl nedostatkem změn; minimálně tedy na papíře a před uvedením do prodeje. Díky tvůrčí snaze stojí za to pouvažovat o jeho koupi každý rok (což byste mohli říct jen o minimu sportovních sérií) a také letos přidávají zajímavá vylepšení, díky nimž jste zase o kousek blíže skutečné práci fotbalového manažera.

 

Souboj s hráčskými agenty

Kdyby se novému ročníku FM2011 uděloval podtitul, pak by bezpochyby zněl "více interakce". Zatímco dříve jsme si zvykli vídat změny, které se často až příliš věnovali úpravě herního nebo průběhu zápasu (pro mnohé hráče to nemusí být tak podstatné, navíc v případě interface už není moc co vylepšovat), letos jsou změny o něco více praktické a herně významnější.

Upraven byl systém komunikace, kterým budete v novém ročníku trávit desítky dalších minut

Zcela upraven byl systém komunikace, kterým budete v novém ročníku trávit desítky dalších minut. Platí to pro vyjednávání s hráčem o jeho smlouvě, komunikaci s vlastními svěřenci i zaměstnanci vašeho klubu.

Football Manager 2011 03.jpg Football Manager 2011 04.jpg

Uzavírání nových smluv se všemi hráči nově řídí agenti, kteří mají nejen své vlastnosti (včetně velmi podstatné trpělivosti), ale také jasné představy o preferencích svého klienta. Velmi často proto agent přichází s vlastním návrhem smlouvy. Na vás tak logicky zůstává, abyste často přehnané požadavky po krůčcích změnili v rozumný kontrakt, který nenabourá systém mezd napříč týmem.
Rozšířeny byly mimo jiné i způsoby finančního ohodnocení každého fotbalisty. Vzhledem k výše řečenému logicky nechybí odměna pro agenta nebo také odměna za podpis smlouvy. Samotné vyjednávání je pak řešeno samostatným interface, kde nabídku upravujete do té doby, než je agent spokojen, odejde od stolu nebo dokud sami definitivně nerezignujete z důvodu nesmyslných požadavků druhé strany.

Mluvte se svými hráči

Nepoměrně zajímavější – to z toho důvodu, že vyjednávání o kontraktu může časem působit i otravně – je komunikace přímo s vaším týmem a zaměstnanci. Asistent manažera nově připravuje setkání s vašimi podřízenými zhruba jednou do měsíce. Na něm vám vaši podřízení prezentují své nápady a postřehy, jež se týkají tréninku, ale také scoutingu nebo realizačního týmu. Podněty svých spolupracovníků máte možnost přijmout, nebo naopak ignorovat, pozor však na poškození vztahů. Asi se nenajde nikdo, komu by nevadilo, že jsou jeho nápady "z principu" odmítány.

Football Manager 2011 01.jpg Football Manager 2011 02.jpg

Mnohem aktivnější jsou v komunikaci také sami hráči. Pro vaše rozhovory byl též vytvořen nový interface, který má podobu jednoduchého chatu; diskusi můžete vytvářet na základě nejrůznějších témat. K čemu je to dobré? Pozitiva pro hráče i vás jako manažera je větší otevřenost ve vzájemných vztazích: hráč dá jasně najevo svůj nesouhlas nebo odlišný názor. Takové diskuse nemusí být zrovna příjemné, ale trocha umu v komunikaci vám může zajistit uznání druhé strany. Velmi jednoduše můžete také nově připomínkovat hráčovu formu, dovednosti nebo způsoby tréninku. Pokud útočník zbytečně používá svou slabší nohu, není důvod nechávat si to pro sebe. Navrhněte mu změnu tréninku a uvidíte sami, kam to povede.

Poprvé také v noci

Z dalších novinek jsou některé čistě kosmetické a nemají na samotnou hru takový vliv. Pěkně vypadají zápasy v noci, třebaže to znamená pouze jinou podobu diváckých ochozů a jemnou změnu osvětlení stadionu. Přibylo i pár pěkných úprav v interface zápasu, pozornější hráči postřihnou nové animace fotbalistů, oslav gólů a dalších drobností.

Football Manager 2011 05.jpg Football Manager 2011 06.jpg

O něco více vás pravděpodobně zaujme nový systém předzápasové přípravy, kde můžete jasně určovat priority pro zkvalitnění každé herní formace. Hráči se mohou připravovat na celkem tři různé herní varianty a na vás je, zda je před blížícím se zápasem necháte procvičovat obranné či útočné standardní situace nebo jen obyčejnou týmovou souhru.

Mnohem aktivnější jsou v komunikaci také sami hráči

Základní myšlenkou téhle funkce je samozřejmě to, že trénink přizpůsobíte silným stránkám příštího soupeře.

Football Manager 2011 07.jpg Football Manager 2011 08.jpg

Přislíbeno bylo také množství dalších funkcí – mimo jiné dynamický způsob reputace, kde vaše rostoucí úspěchy zlepšuji prestiž klubu i celé ligy. To pak může zprostředkovat větší zájem ze strany hráčů (jsou ochotnější přejít z jiné ligy do té vaší), trenérů či dalších zaměstnanců. Zda tato novinka funguje nejen na papíře, ale také v praxi, otestujeme v dalších sezónách strávených ve Football Manager 2011. Prozatím se nový ročník jeví dobře, větší interaktivnost hře neškodí a chyb je (v prozatímní preview verzi) pár, žádná z nich ale není závažná.

Dostupné pro: PC, PSP
Žánr: Simulátory, Sportovní | Fotbalový manažer
Výrobce: Sports Interactive | Webové stránky hry
Začátek prodeje: Q4 2010
Související články
  1. Představen nový Football Manager
  2. Recenze: Pure Football – a přišel fotbal
  3. Dojmy: Football Manager 2010 – vše vypadá jinak
  4. Dojmy: Football Manager Live – naživo a ještě lépe
  5. Recenze: Football Manager 2009 – lídr se nemění

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 120 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 75 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

11.  2.  2018 | | 12 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

8.  2.  2018 | | 17 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A