Football Manager 2011 – více interakce (dojmy)

Každý rok inovovat a vylepšovat je těžké. Football Manager se ale i letos tváří, že tvůrcům inspirace neschází.

V sérii Football Manager prakticky neexistuje ročník, který by trpěl nedostatkem změn; minimálně tedy na papíře a před uvedením do prodeje. Díky tvůrčí snaze stojí za to pouvažovat o jeho koupi každý rok (což byste mohli říct jen o minimu sportovních sérií) a také letos přidávají zajímavá vylepšení, díky nimž jste zase o kousek blíže skutečné práci fotbalového manažera.

 

Souboj s hráčskými agenty

Kdyby se novému ročníku FM2011 uděloval podtitul, pak by bezpochyby zněl "více interakce". Zatímco dříve jsme si zvykli vídat změny, které se často až příliš věnovali úpravě herního nebo průběhu zápasu (pro mnohé hráče to nemusí být tak podstatné, navíc v případě interface už není moc co vylepšovat), letos jsou změny o něco více praktické a herně významnější.

Upraven byl systém komunikace, kterým budete v novém ročníku trávit desítky dalších minut

Zcela upraven byl systém komunikace, kterým budete v novém ročníku trávit desítky dalších minut. Platí to pro vyjednávání s hráčem o jeho smlouvě, komunikaci s vlastními svěřenci i zaměstnanci vašeho klubu.

Football Manager 2011 03.jpg Football Manager 2011 04.jpg

Uzavírání nových smluv se všemi hráči nově řídí agenti, kteří mají nejen své vlastnosti (včetně velmi podstatné trpělivosti), ale také jasné představy o preferencích svého klienta. Velmi často proto agent přichází s vlastním návrhem smlouvy. Na vás tak logicky zůstává, abyste často přehnané požadavky po krůčcích změnili v rozumný kontrakt, který nenabourá systém mezd napříč týmem.
Rozšířeny byly mimo jiné i způsoby finančního ohodnocení každého fotbalisty. Vzhledem k výše řečenému logicky nechybí odměna pro agenta nebo také odměna za podpis smlouvy. Samotné vyjednávání je pak řešeno samostatným interface, kde nabídku upravujete do té doby, než je agent spokojen, odejde od stolu nebo dokud sami definitivně nerezignujete z důvodu nesmyslných požadavků druhé strany.

Mluvte se svými hráči

Nepoměrně zajímavější – to z toho důvodu, že vyjednávání o kontraktu může časem působit i otravně – je komunikace přímo s vaším týmem a zaměstnanci. Asistent manažera nově připravuje setkání s vašimi podřízenými zhruba jednou do měsíce. Na něm vám vaši podřízení prezentují své nápady a postřehy, jež se týkají tréninku, ale také scoutingu nebo realizačního týmu. Podněty svých spolupracovníků máte možnost přijmout, nebo naopak ignorovat, pozor však na poškození vztahů. Asi se nenajde nikdo, komu by nevadilo, že jsou jeho nápady "z principu" odmítány.

Football Manager 2011 01.jpg Football Manager 2011 02.jpg

Mnohem aktivnější jsou v komunikaci také sami hráči. Pro vaše rozhovory byl též vytvořen nový interface, který má podobu jednoduchého chatu; diskusi můžete vytvářet na základě nejrůznějších témat. K čemu je to dobré? Pozitiva pro hráče i vás jako manažera je větší otevřenost ve vzájemných vztazích: hráč dá jasně najevo svůj nesouhlas nebo odlišný názor. Takové diskuse nemusí být zrovna příjemné, ale trocha umu v komunikaci vám může zajistit uznání druhé strany. Velmi jednoduše můžete také nově připomínkovat hráčovu formu, dovednosti nebo způsoby tréninku. Pokud útočník zbytečně používá svou slabší nohu, není důvod nechávat si to pro sebe. Navrhněte mu změnu tréninku a uvidíte sami, kam to povede.

Poprvé také v noci

Z dalších novinek jsou některé čistě kosmetické a nemají na samotnou hru takový vliv. Pěkně vypadají zápasy v noci, třebaže to znamená pouze jinou podobu diváckých ochozů a jemnou změnu osvětlení stadionu. Přibylo i pár pěkných úprav v interface zápasu, pozornější hráči postřihnou nové animace fotbalistů, oslav gólů a dalších drobností.

Football Manager 2011 05.jpg Football Manager 2011 06.jpg

O něco více vás pravděpodobně zaujme nový systém předzápasové přípravy, kde můžete jasně určovat priority pro zkvalitnění každé herní formace. Hráči se mohou připravovat na celkem tři různé herní varianty a na vás je, zda je před blížícím se zápasem necháte procvičovat obranné či útočné standardní situace nebo jen obyčejnou týmovou souhru.

Mnohem aktivnější jsou v komunikaci také sami hráči

Základní myšlenkou téhle funkce je samozřejmě to, že trénink přizpůsobíte silným stránkám příštího soupeře.

Football Manager 2011 07.jpg Football Manager 2011 08.jpg

Přislíbeno bylo také množství dalších funkcí – mimo jiné dynamický způsob reputace, kde vaše rostoucí úspěchy zlepšuji prestiž klubu i celé ligy. To pak může zprostředkovat větší zájem ze strany hráčů (jsou ochotnější přejít z jiné ligy do té vaší), trenérů či dalších zaměstnanců. Zda tato novinka funguje nejen na papíře, ale také v praxi, otestujeme v dalších sezónách strávených ve Football Manager 2011. Prozatím se nový ročník jeví dobře, větší interaktivnost hře neškodí a chyb je (v prozatímní preview verzi) pár, žádná z nich ale není závažná.

Dostupné pro: PC, PSP
Žánr: Simulátory, Sportovní | Fotbalový manažer
Výrobce: Sports Interactive | Webové stránky hry
Začátek prodeje: Q4 2010
Související články
  1. Představen nový Football Manager
  2. Recenze: Pure Football – a přišel fotbal
  3. Dojmy: Football Manager 2010 – vše vypadá jinak
  4. Dojmy: Football Manager Live – naživo a ještě lépe
  5. Recenze: Football Manager 2009 – lídr se nemění

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejkrásnější hry uplynulých let: hráči ve hrách „fotografují“ úchvatné snímky

Nejkrásnější hry uplynulých let: hráči ve hrách „f…

Stále více her začíná nativně využívat foto režimy a my se tak můžeme dívat na umělecká díla hodná našich obrazovek.

8.  1.  2020 | | 5 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na PlayStation Plus a Sundered zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na PlayStation Pl…

Na všech platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Někdy je toho ale tolik, že se v tom člověk jen těžko orientuje. My vám s tím rádi pomůžeme. Podívejte se níže na akce, které by vám tento týden neměly uniknout.

10.  1.  2020 |
Playstation 5 by měl umět spustit hry ze všech starších generací konzole

Playstation 5 by měl umět spustit hry ze všech sta…

Sony podle všeho nasypalo spoustu zdrojů do tzv. Remastering Enginu, který spojí všechny generace do jedné.

4.  1.  2020 | | 7 N/A
V Assassin

V Assassin's Creed Ragnarok procestujete Evropu, p…

Další díl populární série začíná unikat na internet stále více a oficiální odhalení už je víceméně na spadnutí.

11.  1.  2020 | | 5 N/A
Zadarmo nebo se slevou: Rozdávání Epicu nekončí a novoroční akce

Zadarmo nebo se slevou: Rozdávání Epicu nekončí a …

Na všech platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Někdy je toho ale tolik, že se v tom člověk jen těžko orientuje. My vám s tím rádi pomůžeme. Podívejte se níže na akce, které by vám tento týden neměly uniknout.

3.  1.  2020 | | 4 N/A