Fortnite a PUBG jsou jedny z aktuálně nejoblíbenějších her. Hrají je miliony hráčů a jsou fenoménem, stejně jako žánr battle royale obecně. Jenže přestože jsou si v jádru podobné, v celkovém podání se velmi liší a každá hry cílí na jinou herní skupinu. Vyberte si tedy svého vítěze dle našeho porovnání.
Budování
Fornite je oproti PUBG koncipováno trochu jiným způsobem, a to v různých ohledech. Jedním z těch možná nejzásadnějších v rámci samotné hratelnosti, je pravděpodobně mechanika budování, o kterou je PUBG ochuzeno. Fortnite totiž nabízí široké možnosti stavění barikád, krytů, mostů apod. Někteří kreativně naladění jedinci si dokonce staví známé stavby ze světa, jako fotbalové stadióny a další šílenosti. Jen tak pro srandu.




Využití je jednoduché. Na stále zmenšující se oblasti jistě čas od času nastane nějaká ta chvíle, kdy hráči skutečně teče do bot. Navíc, vše může být podpořeno nedostatkem munice či nevhodně zvolenou zbraní. Nebo si lze představit situaci, kdy je hráč zatlačen do kouta a jen těžko se z dané části může pohodlně a bezpečně hnout.
Právě v takovou chvíli potom nejvíce docení možnost si z nasbíraných materiálů postavit, co se mu zamane. Své mini stavby tak může využít jako únikovou cestu, kryt před palbou nepřítele, šanci k nadběhnutí nepřítele či jen k šikovnému blafu a odlákání pozornosti. Přestože využívání těchto možností nabízí hráčům velkou výhodu, ne všichni si tu práci dávají. Mnozí si jdou prostě jen zastřílet a nechtějí se s ničím podobným příliš zdržovat. Jelikož jde o volbu a nikoli o nutnost, považujeme v tomto ohledu Fortnite vyzrálejší a udělujeme bod.
Grafické zpracování
Na téma grafického zpracování se v rámci souboje jedniček battle royale vedou diskuze již od samotného vzniku obou her. Četná porovnání najdeme v diskuzních fórech, stejně jako na Youtube v podobě srovnávacích videí. Pravdou je, že jde o porovnání neporovnatelného, jelikož vývojáři obou titulů to vidí zkrátka jinak a jde o diametrálně odlišné výtvarné styly.




Fortnite se vydává směrem spíše komiksového zpracování po vzoru akce Overwatch plného barev a působí hodně vzdušně a odlehčeně. Dává tak svým vzhledem jistý pocit klidu a lehkosti, přestože herní obsah jistě není procházka růžovou zahradou. Toto grafické zpracování však na druhou stranu na mnohé hráče může působit hodně nerealisticky a ne každý se s ním dokáže sžít.
Naopak PUBG se vydává směrem realistické grafiky, důrazu na postihnutí skutečnosti. Zbraně vypadají reálně, krajina taktéž. Přestože osobně bych upřednostňoval spíše toto zpracování, má PUBG jedno velké minus. Tím je skutečnost, že tohle rádoby reálné zpracování je ve svém jádru sice povedené, jako celek ovšem působí ošklivě. Řekněme si to upřímně, grafika PUBG jistě není tou nejsilnější stránkou hry. Kdo ví, možná někdy v budoucnu, nicméně pro tuto chvíli patří bod originálně pojatému Fortnite.
Herní mapa
Ne všechny prvky z obou her lze porovnat měřitelným způsobem. Herní mapa je však jednou z těch, u kterých to lze. Jedna věc je tak naprosto zřejmá. PUBG dominuje co do velikosti herního světa. Zde není co namítat. Jenže pozor, větší mapa nemusí a priori znamenat lepší herní zážitek.




O bodu z tohoto souboje tak bude rozhodovat spíše herní styl jednotlivých hráčů. Každému může vyhovovat něco jiného. PUBG rovná se obrovská herní mapa o rozloze 8x8 km, a tak i nutnost překonávat obrovské vzdálenosti. K tomuto účelu jsou pochopitelně určeny dopravní prostředky. Ty však naneštěstí přitahují pozornost ostatních hráčů a je velice těžké splynout s okolím v dodávce. Navíc, větší herní prostor vyžaduje více herních hodin k jeho prozkoumání a objevování a také pomalejší průběh jednotlivých zápasů. Dalo by se tedy říci, že tu je kladen důraz na taktiku, strategické myšlení a logické uvažování.

Naopak menší mapa ve Fortnite znamená rychlejší průnik do hry, svižnější zápasy a také rychlejší prozkoumání herního prostředí. Je tak na každém, čemu dává přednost, nicméně ta monstróznost a utahanost je něco, co mě osobně u PUBG fascinuje a přitahuje. Bod tedy uděluji právě za pomalejší souboje a větší napětí při nich. Navíc nutné zmínit, že PUBG nabízí krom původní mapy Erangel nabízí také relativně novou Miramar a chystá se už třetí. A to se prostě počítá.
Počet hráčů
Ne snad, že by počet hráčů nějakým zásadním způsobem určoval kvalitu hry, nicméně něco přece jen naznačí. Navíc, čím více hráčů hru hraje, tím lépe. A to nejen z herní perspektivy, ale také pro budoucnost hry. Velký zájem rovná se automaticky taky velká pozornost vývojářů a časté vylepšování her pomocí patchů a aktualizací. Není totiž nic horšího, než umírající hra bez výraznější podpory vývojářů.




Obávat se v současné době o vyprázdněné servery v případě těchto titulů rozhodně nemusíte. Obě hry jsou na svém zaslouženém vrcholu a hráčů mají více než dost. Je tak naprosto jedno, kterou z her spustíte, neboť vždy narazíte na množství spoluhráčů/nepřátel, kteří budou chtít sdílet zábavu stejně tak, jako vy.
A jak jsme na tom s čísly? Přestože se to zdálo dříve téměř jako sci-fi vize, Epic Games v únoru letošního roku oznámilo zaznamenání více než 3,4 milionu současně hrajících hráčů, což znamenalo překonání PUBG. Ale pozor, nenechte se mýlit, neboť tato čísla znamenala součet velké trojky herních platforem, takže šlo o nerovný souboj, protože Xbox One verze PUBG zahrnuje ještě další, téměř 4 miliony hráčů. Co se součtu hráčů týče, PUBG je stále králem.
Zbraně a vybavení
I tento bod nám jasně ukáže, jak rozdílné vlastně obě hry jsou a na jaké publikum cílí. Již jsme naznačili, že PUBG se snaží tvářit trochu vyzrálejším, komplikovanějším a reálnějším dojmem, což se pochopitelně podepisuje i na výbavě, kterou můžete na herní mapě sbírat. PUBG je oblíben zejména kvůli možnosti nalézat nejrůznější vybavení, jako jsou tlumiče, hledí, optiky apod., se kterými můžete zlepšovat své zbraně.




Oproti tomu Fortnite v tomto ohledu nenabízí tak široké možnosti, ale působí o mnoho jednodušeji a pohodlněni. Zbraně nalézáte již jako celek, rozdělené do barevných kategorií dle své hodnoty. I z tohoto důvodu jsou tak zápasy ve Fortnite rychlejší, svěžejší a přímočařejší.
Samozřejmostí jsou potom v obou případech tzv. airdropy, které skrývají nějaké ty zajímavosti a lahůdky. Odlišnosti nalézáme například i v použití brnění. Tam, kde jde PUBG opět reálnější cestou (ostatně, jde o systém převzatý ze simulátoru ArmA), přichází Fortnite s lektvary. Inu ani jeden způsob rozhodně není špatný, osobně však upřednostňuji komplexnější možnosti a proto dávám bod PUBG.
Mobilní verze
Několik let nazpět bychom podobný bod pravděpodobně ani neudělovali, nicméně v roce 2018 je nezbytné zařadit i menší bratříčky v podobě mobilních verzí, neboť přece jen jde o nejhranější hry současnosti.




Fortnite si v tomto ohledu svou vážnost teprve buduje, neboť je dostupný pouze pro zařízení se systémem iOS, a to na základě pozvánky od vývojářů či od kamaráda. Na Google Store je zatím pusto prázdno a na oficiální zařazení teprve čekáme.
Naopak PUBG si jde svou nesmlouvavou cestou i v tomto případě a své zastoupení v mobilním světě již plnohodnotně zastává od jara roku 2018. Mobilní verze pro Android se honosí výbornou hratelností, slušnou grafikou a skvělou optimalizací, na druhou stranu jsou přítomny bugy a připravte se na drancování mobilní baterie. Podrobnou recenzi čtěte zde. Inu, PUBG je v tomto ohledu zatím o dost dále a proto udělujeme bod.
Hratelnost
Hry jsou od slova hrát si, a tak je prvek hratelnosti jedním z těch nejzásadnějších. Prvotně je třeba zmínit, že obě hry jsou ve svém jádru hodně podobné. Jak by také ne, když jde o nejúspěšnější zástupce battle royale žánru. Fortnite ovšem působí díky své grafice a celkovému podání o mnoho svěžeji a odlehčeněji.




Naopak PUBG je spíše stresující záležitost s tuhou atmosférou, dlouhými zápasy a důrazem na realističnost. Jednotlivé zápasy zahrnují větší počet hráčů a odehrávají se na větších mapách. Jsou tak utahanější a nelze si v nich počínat nikterak zbrkle.
Co se Fortnite týče, rozhodně není jeho odlehčenost na škodu, zápasy jsou totiž svižné a nebojím se tvrdit, že i o dost zábavnější. Mezi top 20 hráčů se tak probojujete s větší pravděpodobností, než u PUBG, čili i po motivační stránce hodně důležitý prvek. Ve finále však vždy počítejte s elementem budování, tedy s prvkem, který v PUBG nehledejte, tam si musíte vystačit s klasickým krytím.
Verdikt
Nesnažili jsme vyhodnotit, která z her je lepší a která horší. Obě mají své nesporné kvality a jsou si dobrým konkurentem. Doplňují se navzájem a do jisté míry se i motivují. Na žánr battle royale jdou ale zkrátka jinou cestou a cílí na trochu jinou skupinu hráčů. Cílem dnešního článku tak bylo přiblížit hru v nejdůležitějších aspektech a pomoci nerozhodnutým hráčům zařadit se do jedné ze skupin.

Obecně lze říci, že Fortnite je odlehčenější, avšak svižnější a zábavnější verzí utahaného a realisticky smýšlejícího PUBG. Rozhodnutí je vždy na vás, ale pamatujte, že vždy budete terčem kritiky druhé skupiny.
Vítěz - PlayerUnknown's BattleGrounds
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.
Vyzkoušet za 1 Kč
Nebo samostatné Živě Premium