Forza Horizon 2: spanilá jízda

Byl tam Jeremy Clarkson a nyní tam můžete být i vy! Prosluněné Provance a Azurové pobřeží otevírá svou náruč v nové Forze.

Se závodními hrami je to poslední dobou hodně obtížné a snad žádná v nezvládla zajet okruh bez jediné chybičky. Gran Turismo již dlouhou trpí děsivou sterilitou, Need for Speed se pomalu ale jistě utápí v bezedné studnici experimentů a rozpačitých návratů a Forza, no ta nám toho zatím na Xboxu One zase tak moc nepředvedla. Fandové microsoftí konzole si ale ještě možná vzpomenou na hodně vyklidněnou a atmosférickou odbočku Forza Horizon, která do závodních her přinesla dosud neviděnou tématickou oddychovku, a tak trochu vypálila rybník i regulérní Forze. No a podobně tomu dost možná bude i letos, kdy se na pulty obchodů dostane dvojka s malilinkatou vůní Top Gearu.

1401792455-1.jpg 1401792456-3.jpg 1401792458-2.jpg

Jižanský punc

Opravdu jsem se teď nesplet, to jen vzpomínka na nezapomenutelné Clarksonovy projížďky napříč francouzskými vinicemi a levandulovými poli namodralého Provance ne a ne sejít z mysli. Ano, Forza Horizon 2 skutečně opouští americký kontinent a na třikrát větším otevřeném pískovišti než jednička vás proveze po azurovém pobřeží, po skalních klikaticích alpských vrcholků nebo rovnou skrze jihofrancouzské vinice.

Nutno podotknout, že změna je to oproti Coloradu z prvního dílu skutečně výrazná a hlavně i vítaná, protože soudě dle prvních videí má dvojka opět něco do sebe a nebojí se na hráče útočit charakteristicky uvolněnou atmosférou, jež doslova láká k nějakému prázdninovému povyražení. Zároveň také ale láká k rychlé koupi Xboxu One, což je hlavní vývojová platforma a ke spanilým virtuálním projížďkám ohromným spletencem toskánských dvouproudovek i velkorysých rychlostních komunikacích přesně kopírujících profil středomořského pobřeží.

1401792458-5.jpg

Autoři navíc slibují realitou inspirovanou topografii a těšit se tak můžete na velkorysé převýšení i rozmanitá prostředí. Italsko-francouzská hranice toho totiž nabízí opravdu dost a neměl by být problém během pár okamžiků sjet z Alpských vrcholků do prosluněných údolí a celé to zakončit třeba výhledem na západ slunce.

Audiovizuální fetiš

A že to bude pořádné slunce dává tušit nejen výkon Xboxu One, potažmo graficky downgradevané verze pro Xbox 360 od Sumo Digital, ale hlavně hned několik vychytávek, které chyběly právě jedničce k úplné dokonalosti. Za zmínku stojí především na kompresi krajiny postavené střídání dne a noci, respektive dynamické počasí, které bude náhodně silnice před vámi kropit deštěm a naopak pěkně trápit slunečnými paprsky lak na kapotách bezmála dvou stovek automobilů, které jsou samozřejmě všechny licencované. Připravena je široká škála typů od nejnovějších supersportů až po libové veterány a připraveno je samozřejmě i jejich hledání v zapadlých francouzských garážích.

291a0ca4-97485.jpg 33ab9b15-97486.jpg 580466e2-97492.jpg

Ba co více, autoři slibují také propracované interiéry s některými funkčními prvky a pochopitelně i do detailu vymodelované exteriéry. Zkrátka takzvané "car porn" jak má být, a to i s parádním zvukem. Ostatně ale můžete kvality hry posoudit sami z některého z vydaných videí a gameplay záběrů, které bezesporu nikoho nenechají na pochybách. Už jen dynamické chování světla a odrazy na naleštěné přední kapotě mají něco do sebe, když k tomu pak ještě přidáte třeba i náhodně ulpívající kapky vody, hned ten Xbox One zase nevypadá tak slabě.

58e8e88b-97490.jpg

A to jsem ještě nezmínil ani pro Horizon neodmyslitelnou krajinu a prostředí okolo cest, které je samozřejmě volně přístupné a nikdo vám nebrání ani ve sklizení pár hroznů. Nově si to dokonce můžete namířit i přes všemožná hrazení nebo dřevěná oplocení a chybět prý vedle ostatních nebudou ani nějaké ty přespolní sprinty.

Umění učit se

Páteří závodní hry jsou ovšem pochopitelně ty samotné závody a s tím úzce spjaté propriety, jako je třeba umělá inteligence. Forza Horizon samozřejmě cílí hlavně na klasické závody, kterých najdete v herním světě stovky a prostřednictvím trošku arkádovitějšího jízdního režimu, než je u klasické Forzy láká i závodníky amatéry třeba také na dynamickou obtížnost, možnost převinout čas a AI.

5fa4d265-97488.jpg 71f20a7b-97494.jpg 847e646f-97493.jpg

Stejně jako v případě pětky totiž hra nabídne jakéhosi vašeho jízdního Tatara, který bude přímo ovlivňovat chování umělé inteligence. Pokud tedy jezdíte agresivně vy, budou tak jezdit i soupeři a postupně se prostě od vás budou učit. Pátý díl měl trošku problém právě s tou agresivitou, tak nezbývá než doufat, že to autoři trošku vyladili. Za téměř všechno také budete ke svému profilu sbírat body.

Kdyby vám ovšem umělá inteligence opravdu nesedla, pořád ještě budete moci plynule přemítat mezi singleplayerem a multiplayerem. Hra více hráčů pak bude nabízet stejně jako v západě prvního dílu jezdecké kluby, a to až pro jednu tisícovku hráčů. Jinak se ovšem jedná o ryze tradiční multiplayer, který snad stejně jako i singleplayer ozvláštňuje systém výzev.

fbb101a3-97489.jpg

Zahřeje u srdíčka!

Forza Horizon vlastně takovou klasickou závodní hrou je a její největší kouzlo by nemělo tkvět v herních mechanismech, ale v unikátních lokacích, pohodovém soundtracku a jakési prázdninové, hrozně u srdíčka hřející atmosféře. To vše zatím druhý díl má a vedle toho ještě láká i na technické vychytávky nebo jednoduše parádní grafiku. A to se také počítá.NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

dnes | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A