Forza Horizon 2: spanilá jízda

Byl tam Jeremy Clarkson a nyní tam můžete být i vy! Prosluněné Provance a Azurové pobřeží otevírá svou náruč v nové Forze.

Se závodními hrami je to poslední dobou hodně obtížné a snad žádná v nezvládla zajet okruh bez jediné chybičky. Gran Turismo již dlouhou trpí děsivou sterilitou, Need for Speed se pomalu ale jistě utápí v bezedné studnici experimentů a rozpačitých návratů a Forza, no ta nám toho zatím na Xboxu One zase tak moc nepředvedla. Fandové microsoftí konzole si ale ještě možná vzpomenou na hodně vyklidněnou a atmosférickou odbočku Forza Horizon, která do závodních her přinesla dosud neviděnou tématickou oddychovku, a tak trochu vypálila rybník i regulérní Forze. No a podobně tomu dost možná bude i letos, kdy se na pulty obchodů dostane dvojka s malilinkatou vůní Top Gearu.

1401792455-1.jpg 1401792456-3.jpg 1401792458-2.jpg

Jižanský punc

Opravdu jsem se teď nesplet, to jen vzpomínka na nezapomenutelné Clarksonovy projížďky napříč francouzskými vinicemi a levandulovými poli namodralého Provance ne a ne sejít z mysli. Ano, Forza Horizon 2 skutečně opouští americký kontinent a na třikrát větším otevřeném pískovišti než jednička vás proveze po azurovém pobřeží, po skalních klikaticích alpských vrcholků nebo rovnou skrze jihofrancouzské vinice.

Nutno podotknout, že změna je to oproti Coloradu z prvního dílu skutečně výrazná a hlavně i vítaná, protože soudě dle prvních videí má dvojka opět něco do sebe a nebojí se na hráče útočit charakteristicky uvolněnou atmosférou, jež doslova láká k nějakému prázdninovému povyražení. Zároveň také ale láká k rychlé koupi Xboxu One, což je hlavní vývojová platforma a ke spanilým virtuálním projížďkám ohromným spletencem toskánských dvouproudovek i velkorysých rychlostních komunikacích přesně kopírujících profil středomořského pobřeží.

1401792458-5.jpg

Autoři navíc slibují realitou inspirovanou topografii a těšit se tak můžete na velkorysé převýšení i rozmanitá prostředí. Italsko-francouzská hranice toho totiž nabízí opravdu dost a neměl by být problém během pár okamžiků sjet z Alpských vrcholků do prosluněných údolí a celé to zakončit třeba výhledem na západ slunce.

Audiovizuální fetiš

A že to bude pořádné slunce dává tušit nejen výkon Xboxu One, potažmo graficky downgradevané verze pro Xbox 360 od Sumo Digital, ale hlavně hned několik vychytávek, které chyběly právě jedničce k úplné dokonalosti. Za zmínku stojí především na kompresi krajiny postavené střídání dne a noci, respektive dynamické počasí, které bude náhodně silnice před vámi kropit deštěm a naopak pěkně trápit slunečnými paprsky lak na kapotách bezmála dvou stovek automobilů, které jsou samozřejmě všechny licencované. Připravena je široká škála typů od nejnovějších supersportů až po libové veterány a připraveno je samozřejmě i jejich hledání v zapadlých francouzských garážích.

291a0ca4-97485.jpg 33ab9b15-97486.jpg 580466e2-97492.jpg

Ba co více, autoři slibují také propracované interiéry s některými funkčními prvky a pochopitelně i do detailu vymodelované exteriéry. Zkrátka takzvané "car porn" jak má být, a to i s parádním zvukem. Ostatně ale můžete kvality hry posoudit sami z některého z vydaných videí a gameplay záběrů, které bezesporu nikoho nenechají na pochybách. Už jen dynamické chování světla a odrazy na naleštěné přední kapotě mají něco do sebe, když k tomu pak ještě přidáte třeba i náhodně ulpívající kapky vody, hned ten Xbox One zase nevypadá tak slabě.

58e8e88b-97490.jpg

A to jsem ještě nezmínil ani pro Horizon neodmyslitelnou krajinu a prostředí okolo cest, které je samozřejmě volně přístupné a nikdo vám nebrání ani ve sklizení pár hroznů. Nově si to dokonce můžete namířit i přes všemožná hrazení nebo dřevěná oplocení a chybět prý vedle ostatních nebudou ani nějaké ty přespolní sprinty.

Umění učit se

Páteří závodní hry jsou ovšem pochopitelně ty samotné závody a s tím úzce spjaté propriety, jako je třeba umělá inteligence. Forza Horizon samozřejmě cílí hlavně na klasické závody, kterých najdete v herním světě stovky a prostřednictvím trošku arkádovitějšího jízdního režimu, než je u klasické Forzy láká i závodníky amatéry třeba také na dynamickou obtížnost, možnost převinout čas a AI.

5fa4d265-97488.jpg 71f20a7b-97494.jpg 847e646f-97493.jpg

Stejně jako v případě pětky totiž hra nabídne jakéhosi vašeho jízdního Tatara, který bude přímo ovlivňovat chování umělé inteligence. Pokud tedy jezdíte agresivně vy, budou tak jezdit i soupeři a postupně se prostě od vás budou učit. Pátý díl měl trošku problém právě s tou agresivitou, tak nezbývá než doufat, že to autoři trošku vyladili. Za téměř všechno také budete ke svému profilu sbírat body.

Kdyby vám ovšem umělá inteligence opravdu nesedla, pořád ještě budete moci plynule přemítat mezi singleplayerem a multiplayerem. Hra více hráčů pak bude nabízet stejně jako v západě prvního dílu jezdecké kluby, a to až pro jednu tisícovku hráčů. Jinak se ovšem jedná o ryze tradiční multiplayer, který snad stejně jako i singleplayer ozvláštňuje systém výzev.

fbb101a3-97489.jpg

Zahřeje u srdíčka!

Forza Horizon vlastně takovou klasickou závodní hrou je a její největší kouzlo by nemělo tkvět v herních mechanismech, ale v unikátních lokacích, pohodovém soundtracku a jakési prázdninové, hrozně u srdíčka hřející atmosféře. To vše zatím druhý díl má a vedle toho ještě láká i na technické vychytávky nebo jednoduše parádní grafiku. A to se také počítá.

hce counter hce counter

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A