Fotbalový freeware podruhé - Czech Soccer Manager 2000

Jelikož fotbal je v České republice sportem číslo jedna, není divu, že se mezi jeho fanoušky najde nějaká dobrá duše, která vytvoří nějakou fotbalovou hru. Takoví lidé na českém Internetu samozřejmě existují, a nám tentokrát uvízl v hledáčku Czech Soccer Manager 2000 a jeho autor Petr Vašíček.
Fotbalový freeware podruhé - Czech Soccer Manager 2000
Jak už jste určitě pochopili, Czech Soccer Manager 2000 je další hrou, ve které se (alespoň virtuálně) dostanete na hřiště svého oblíbeného celku v roli hlavního kouče. Ve výběru týmu nejste nijak omezeni hranicemi naší republiky, ale klidně můžete trénovat i věhlasné evropské velkokluby. CSM totiž (narozdíl od jiných českých manažerů) zahrnuje kromě našich dvou nejvyšších soutěží i dalších tuším sedm zahraničních lig - namátkou italská Serie A, anglická Premier League, španělská Primera Division nebo první dvě Bundesligy. Výběr týmu ovšem není konečný pro celou hru - po sezóně vám některé týmy mohou nabídnout angažmá a můžete tak změnit své působiště. Hra samozřejmě simuluje i evropské poháry, a tak se (jako v této sezóně) naskýtá našim pěti nejlepším celkům možnost účastnit se Ligy Mistrů či Poháru UEFA.

Czech Soccer Manager Czech Soccer Manager

Jako obvykle, nejvíce vašich starostí (a někdy i radostí) je spojeno s vašimi fotbalisty. Ti jsou ohodnoceni fyzickými a technickými schopnostmi a samozřejmě cenou, která je výchozím bodem jakéhokoli obchodu. Díky vysokému počtu ligových soutěží můžete lanařit do svého celku i cizí hvězdy, avšak díky jejich ceně, moc těchto přestupů neuskutečníte. V případě, že nemáte na vysněného hráče z cizího klubu dostatek peněz, můžete jej vyměnit (pouze však jeden hráč za jednoho) a rozdíl v kvalitě doplatit.

Co se týče fotbalových možností (nastavování taktiky....), opravdový fotbalový nadšenec si příliš neužije - můžete nastavit útočnost svého celku a styl hry (nahrávky/centry/průniky). Rozestavení hráčů také nemůžete nijak ovlivnit (útočníka prostě do obrany nedostanete :-). Samotný zápas sledujete ve stylu krátkých komentářů o dění na hřišti nebo jen minutu po minutě sledujete změnu skóre - přitom v obou případech můžete hru přerušit - vystřídat nebo změnit taktiku. Hra nejde jinak vůbec urychlit, což se může někomu (například mně :-)) zdát poněkud zdlouhavé.

"Manažerování" se také neobejde bez finančních záležitostí. Kromě tradičních starostí o stadión jako určování cen vstupenek a stavby nových míst však hra nic nenabízí - hra se přece jenom více stará o fotbal. Alespoň malým plusem hry je možnost sledovat jakýkoliv zápas ve své lize, případně evropském poháru a podívat se jak si vedou obávaní soupeři. Celá hra probíhá v rozlišení 640x480 a myslím, že grafika nikoho neurazí.

Czech Soccer Manager Czech Soccer Manager

Pokud na tomto místě očekáváte nějaké srovnání s Football Managerem, tak vás asi zklamu. Obě hry se v mnohém podobají a ve spoustě věcí se liší. CSM bych doporučil více příznivcům s dostatkem času a těm, kteří kladou větší důraz na propracovanost. Naproti tomu Football Manager může zaujmout svou nenáročností a jednoduchostí. No a komu nevyhovuje ani jeden z nabízených, může si počkat na novou verzi CSM - 2001, se kterou vás (až vyjde) určitě seznámíme.

Czech Soccer Manager naleznete na adrese: http://www.csm2001.net/.

Rozhovor s Petrem Vašíčkem, autorem CSM

Jak došlo ke vzniku CSM?

CSM vzniklo z mého předchozího manažeru Victory Soccer Manager, který jsem dělal od roku 96. Byl ještě psaný v QBasicu, stejně tak jako první CSM, který se od verze 99 objevil i na internetu. Do verze 2000 jsem hru přeprogramoval pro Windows v Delphi.

Jak byste charakterizoval Czech Soccer Manager?

V manažeru je kladen důraz hlavně na hratelnost a grafiku, která by hlavně od nové verze(CSM2001) měla vypadat vskutku téměř profesionálně. Hra přitom není nijak přehnaně náročná na hraní, čili si u ní může člověk i odpočinout.

Jak vypadá tým, který se podílí na tvorbě manažeru?

No, já mám na starosti vše co se týče programování hry, dalšími nezbytnými lidmi jsou grafik (David Mrnuštík), jež dělá od verze 2001 právě grafiku a navrhuje design hry, a něco jako správce týmů (Petr Dohnal), kterému zkrátka projdou pod rukou všechny týmy udělané pro CSM, pomáhá mi při stanovování hodnot hráčů pro tu a kterou ligu nebo tým. Pak je tu pár lidí kterým vděčím za různé doplňky ke hře, od obrázků až po různé informace, a samozřejmě autoři jednotlivých evropských lig a týmů.

Kolik času mu věnujete?

Například teď nebo jindy, když pracuju na vylepšování to pohltí docela dost času za den, mezi aktualizacemi tomu zas tak moc času věnovat nemusím.

Vedete nějakou statistiku o počtu stažených kopií nebo alespoň o počtu hráčů?

Statistiky vedu až zkušebně od poslední aktualizace, jejichž kopií bylo staženo přibližně tři tisíce, ale číslo je trochu zkreslené, protože jsem měl nějakou dobu problémy s jejich počítáním. Každopádně vše jen zkouším, aby společně s vydáním CSM2001 mohly na stránku veškeré tyto statistiky přibýt. Počet všech hráčů asi zjistit nelze, ale něco jako registraci pro ty internetové taky chystám.

Fandíte nějakému klubu?

Jsem z Brna, takže fandím místnímu FC.

Jaké hlavní inovace přinese verze 2001?

V nové verzi dozná hlavních změn grafika, přbydou některé statistické ůdaje lig, vlastnosti hráčů(např. historie, forma, známky), statistiky jedotlivých zápasů, reprezentace bude rozšířena například o kvalifikace a reprezentační turnaje, zvětšeny budou i možnosti kolem stadionu a další.

Kdy bude?

V současné době se dokončuje testovací verze hry, ale zbývá toho stále dost dodělat, čas, který zabere testování a opravování případných chyb, se také nedá předem odhadnout, čili datum, kdy by hra měla být dokončena, bohužel neznám.

Přibudou další ligové soutěže?

Měly by nějaké přibýt, ale jasno bude až před vydáním. Mělo by jít zvláště o ligu slovenskou, skotskou a 1. anglickou divizi.

A teď trochu z jiného soudku :-). Jste pro dostavení JE Temelín?

Ne, jsem spíše proti.

Co posloucháte za hudbu?

Tak především 60.-80. léta, hlavně Smokie a Beatles nebo třeba Led Zeppelin a The Clash.

Oblíbený film?

Tak to je těžká volba, ale z těch, co si vzpomínám, nejspíš Motýlek.

Děkujeme za rozhovor.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě nikdy nevypadalo lépe

Project NVRX: Grand Theft Auto 5 ještě…

Grand Theft Auto 5 dostává grafické modifikace takřka každý měsíc. Nyní máte před sebou špičku současné tvorby - Project NVRX.

4.  11.  2017 | | 10 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Call of Duty: WWII - válka se nikdy nezmění (recenze)

Call of Duty: WWII - válka se nikdy ne…

Call of Duty se po dlouhé době opět vrací na domácí půdu, přitom se ale snaží zůstat moderní. Jak mu to vychází?

6.  11.  2017 | | 9 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A