Frank Herbert, autor Duny

Dalo by se říci, že nebýt Franka Herberta, žánr real-time strategií by dnes nebyl, jaký je. Nechti tvrdit, že by neexistoval, to vůbec ne, ale rozhodně by byl jiný. Právě jeho svět pouštní planety Duny si totiž tvůrci ve Westwood Studios vybrali pro svou Dunu 2, která pak změnila herní svět.
Frank Herbert, autor Duny
Dalo by se říci, že nebýt Franka Herberta, žánr real-time strategií by dnes nebyl, jaký je. Nechti tvrdit, že by neexistoval, to vůbec ne, ale rozhodně by byl jiný. Právě jeho svět pouštní planety Duny si totiž tvůrci ve Westwood Studios vybrali pro svou Dunu 2, která pak změnila herní svět.

"Mnozí si povšimli, jak rychle zvládl Muad`Dib základní požadavky pro život na Arrakisu. Ti, kdož jsou z Bene Gesseritu, samozřejmě věcí, v čem má tato rychlost své kořeny. Pro ostatní můžeme uvést, že Muad`Dib se učil tak rychle proto, že jeho první výcvik byl zaměřen na to, jak se učit. A vůbec první lekcí byla víra, že je schopen se učit. Je až zarážející, kolik lidí nevěří, že jsou schopni se učit, a kolik jiných věří, že učení je obtížné. Muad`Dib věděl, že každá zkušenost přináší ponaučení.“ Prinzecna Irulán, Lidskost Muad`Diba

Duna
Frank Herbet po sobě zanechal rozsáhlé dědictví, nebo, jak se píše v jeho knihách "svébytné a okouzlující dílo". Není sice tak slavným nestorem science fiction žánru jako např. A.C. Clarke či Isaac Asimov (viz. jeho profil), však jeho díla stojí za přečtení minimálně stejně tak, jako ta jejich.

Frank HerbertHerbert se narodil 8. října roku 1920 v Tacomě ve státě Washigton, USA. Jeho kariéra, stejně jako kariéra mnoha jiných slavných (a úspěšných) lidí, je skutečně velmi bohatá. Poté, co vystudoval University of Washington ve městě Seattle, začal, jak už to tak bývá, pracovat. A nebyly to práce ledajaké - jednu dobu se živil jako reportér a redaktor, s kterýmžto řemeslem procestoval valnou část západního pobřeží Spojených států. Taktéž si vyzkoušel práci profesionálního fotografa a kameramana, někdy působil v lokálních rádiových stanicích, jezdil na moře jako lovec ústřic a dokonce dělal i instruktora pro přežití v džungli (odtud možná plyne jeho velmi dobrá znalost extrémních životních podmínek, kteréžto zkušenosti pak zúročil v mnoha svých románech, Dunu nevyjímaje).

"Bez ohledu na to, jak podivnou se stane lidská civilizace, bez ohledu na vývoj života a společnosti nebo na složitosti vztahů mezi lidmi a stroji vždycky přicházejí mezihry moci jedince, kdy směrování lidstva, ba samotná budoucnost lidstva závisí na poměrně prostých činech jednoho jediného člověka.“ Z tleilaxanské Božské knihy

Spasitel Duny
Na dráhu profesionálního spisovatele se Herbert vydal relativně pozdě, totiž ve dvaatřiceti letech, přesto však stihl stvořit více než uctyhodné dílo. Roku 1952 vyšla v magazínu Startling Stories jeho první povídka s názvem Hledáte něco? (Looking for Something). Krátká próza nebyla Herbertovou silnou stránkou, přesto v následujících letech vyšlo v různých sci-fi magazínech na dvacet dalších povídek. Roku 1955 vydává svůj první román Drak v moři (The Dragon in the Sea). Kritikou neodmítaný, však ani oslavovaný, znamenal pro Herberta dlouholetou přestávku. Až do roku 1965 žádný nový román nevydává, vyjma jediného kusu - v roce 1960 se objevují Stvořitelé boha (The God Makers). Roku 1963 se ve slavném SF magazínu Analog objevuje jeho (poměrně dlouhá) povídka Svět Duny, která byla díky obrovskému zájmu čtenářů následována Prorokem Duny. Protože obě tyto povídky vyvolaly nebývalý ohlas, rozhodl se Herbert je obě spojit do jedné a vydat jako román - a tak se roku 1965 na světlo světa klube Duna.

"Toto jsou iluze obecné historie, které musí úspěšné náboženství propagovat: Zlým lidem se nikdy nedaří; jen stateční si zaslouží odměnu; čestnost se vyplácí; činy mluví hlasitěji než slova; dobro vždycky zvítězí; dobrý skutek je sám o sobě odměnou; každého špatného člověka je možno napravit; náboženské talismany chrání před posedlostí démony; jen ženy chápou dávná mystéria; bohatí jsou odsouzeni být nešťastnými...“ Z manuálu Missionarie Protectivy

Děti Duny
Vyprávění o předaleké budoucnosti lidstva, ve které je pouštní planeta Arrakis, jinak zvaná Duna, jediným zdrojem zvláštního koření, na němž je vystavěn veškerý vesmírný obchod, dokázalo uchvátit milióny čtenářů takřka na celém světě. Prvním románem Duna byl vlastně položen základ zcela novému žánru, epické science fiction. Roku 1966 získala, spolu s románem... a říkejte mi Konráde od Rogera Zelaznyho cenu Hugo a tentýž rok také cenu Nebula.

Frank HerbertSvět Duny byl natolik propracovaný a důmyslný, že na konci knihy byla i mapka planety a dokonce i poměrně rozsáhlý slovník, který vysvětloval všechny ta podivuhodné výrazy a slova v knize použitá.

Povzbuzen úspěchem Duny, pouští se Frank Herbert do dalších románů. Roku 1966 vydává dokonce hned tři: Zelený mozek (Green Brain), Cíl: Prázdnota (Destination: Void) a Heisenbergovy oči (The Eyes of Heisenberg). O dva roky později pak následují Stvořitelé nebes (The Heaven Makers) a Santoragská bariéra (The Santoraga Barrier).

Herbert se ve svých knihách často zabývá problémem náboženství, víry, Boha a podobných dogmat. Je tomu tak například právě v dílech Stvořitelé Boha, Stvořitelé Nebes či v pozdějších částech Duny (Božský Imperátor Duny).

Rok 1969 je tím šťastným pro všechny fanoušky epochální Duny. Objevuje se totiž její druhé pokračování nazvané Mesiáš Duny (Dune Messiah), v němž Herbert dále rozebírá příběh planety Arrakis a osudy všech hlavních hrdinů. Herbert zde vynikl v umění neurčitých závěrů. Třetí díl by nikdy nemusel spatřit světlo světa a přesto by se dalo o Duně mluvit jako o (dokončeném) eposu. Avšak Herbert nechal vše na čtenářích - něco jako "když budou chtít víc, napíšu víc, když ne, tak ne". Ale čtenáři samozřejmě prahli po dalším vyprávění o osudech Paula Muad`Diba, jeho dětí, jejich rádců, učitelů a přátel, Bene Gesseritu, koření, Arrakis, Ixu, a vůbec všem, co se v Duně objevilo. Roku 1976 se tedy objevuje román Děti Duny (Children of Dune).

Ještě před tím ale Herbert vydává své romány Hellstormův úl (volný překlad z Hellstrom`s Hive, 1973) a Motající se hvězda (Whipping Star, 1970).

"Jaký je nejpronikavější rozdíl mezi námi, mezi mnou a tebou? Víš to už dávno. Jsou to ony zděděné vzpomínky. Ty mé přicházejí z mého vlastního vědomí. Ty tvoje pracují z podvědomí. Někteří to nazývají instinkt nebo osud. Vzpomínky mají vliv na každého z nás - na tom co děláme a co si myslíme. Myslíš, že jsi imunní proti takovým vlivům? Já jsem Galileo. Stojím tu a říkám ti: "A přece se točí!" To co se točí může projevit svou sílu takovými cestami, o jakých se žádnému smrtelníkovi nikdy nesnilo. Jsem zde abych to vyzval.“ Ukradené spisy

Božský Imperátor Duny
Třetí díl měl být původně skutečně závěrečným dílem eposu. Avšak neutuchající zájem veškěrého čtenářstva, podpořený renesancí science fiction žánru koncem sedmdesátých a počátkem osmdesátých let (Hvězdné války, Star Trek a další...), si nakonec vynutil celkem tři další pokračování, takže se z Duny stala hexalogie.

Ona pokračování jsou Božský Imperátor Duny (God Emperor of Dune, 1981), Kacíři Duny (Heretics of Dune, 1984) a finální Kapitula Duna (Chapterhouse: Dune), která vyšla roku 1982, těsně před smrtí Franka Herberta (zemřel 11. února 1986 ve městě Madison, stát Wisconsin).

Mezi jeho další díla patří The Jesus Incident (s Billem Ransomem, 1979), The Lazarus Effect (s Billem Ransomem, 1983), The Ascension Factor (s Billem Ransomem, 1988), The Dosadi Experiment (1977, u nás vyšlo myslím jako `Experiment Dosadi`), The White Plague (1982, Bílý mor), Man of Two Worlds (1986, Muž dvou světů), The Priest of Psi (1980, Kněz psi) či Eye (1985, Oko).

"Nic nepředčí složitost lidské mysli. Leto II.“ Záznamy z Dár-es-Balátu

Kacíři Duny
Na motivy celého eposu Duna vzniklo (stále vzniká, a zřejmě ještě bude vznikat) množství počítačových her (Dune, Dune 2, Frank Herbert`s Dune, Dune: Generations a další), a samozřejmě se také dočkal filmových zpracování. Nejprve to byl (ne)slavný film kontroverzního Davida Lynche z roku 1984 prostě zvaný Duna. V poslední době také vzniká v koprodukci několika zemí, mezi nimiž je i ČR, seriál televizních filmů, ve kterých hrají jak čeští herci (v paměti mi utkvěla, a není se čemu divit ;), pouze Barbara Kodetová v roli Chani), tak se na jejich tvorbě podílejí čeští umělci (např. kostýmy vytváří oskarový Theodor Pištěk). Prozatím vznikly tři tyto filmy (oficiálně po anglicku zvané Frank Herbert`s Dune), které docela podrobně (ačkoliv s malými nepřesnostmi) zpracovávají látku prvního románu. Tyto filmy byly nominovány na mnoho cen včetně Emmy. Údajně se chystají další díly...

"Hledej volnost, a staneš se zajatcem svých přání. Hledej řád, a najdeš svobodu.“ Kodex

Kapitula: Duna
Frank Herbert měl celkem tři děti. Jedno z nich, Brian Herbert, se rozhodl vydat se po stopách otce a dal se na dráhu spisovatele SF, kterou zahájil trilogií knih Předehra k Duně: Rod Atreidů, Předehra k Duně: Rod Harkonennů a Předehra k Duně: Rod Corrino. Všechny tyhle svazky se odehrávají "před" první Dunou, vysvětlují pozadí a historii jednotlivých rodů, vztahy mezi jednotlivci. Sám jsem je zatím nečetl, takže nemohu soudit, dle recenzí je však jejich kvalita mírně rozporuplná. Už to prostě není ten Herbert, co býval.

Zajímavé odkazy

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uchem uvnitř

Ubisoft v Číně omylem poslal do prodeje hrnky s uc…

Ubisoft už trápí bugy i v reálném životě.

10.  9.  2020 | | 5 N/A
Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |