FreeHra roku 2003 – stáhněte si nejlepší hry ZADARMO!

Všichni rádi hrajeme hry, taková zábava ale může pěkně lézt do peněz. Naštěstí existuje tzv. freeware scéna, v rámci které autoři vyrábějí hry většinou pro radost a nabízejí je zdarma každému, kdo si je chce zahrát. Ve spolupráci se serverem FreeHry.cz jsme pro vás připravili přehled nejlepších freeware her loňského roku, které si uvnitř článku můžete rovnou ZADARMO stáhnout!
FreeHra roku 2003 – stáhněte si nejlepší hry ZADARMO!

Jakožto veliký obdivovatel a navíc pečlivý pozorovatel freeware scény u nás i v zahraničí jsem uznal za vhodné připravit shrnutí roku 2003, co se rozsáhlé scény volně šiřitelných her týče. Tato anketa je pojatá trochu netradičně oproti tomu, nač jste byli v minulosti zvyklí. Hlasy odborné poroty (která má v tomto případě zastoupení všech větších českých serverů s freeware hrami) jsou jen malou, leč stále významnou částí. Největší zásluhu na konečném pořadí jste ale měli právě vy, čtenáři. 

Mým cílem nebylo v žádném případě vyhlásit nejlepší, nýbrž nejoblíbenější freeware hru roku, což do této ankety zapojuje především vás, čtenáře. To vy jste rozhodli o tom, který z kandidátů bude nakonec nejlepší. Určitě jste si všimli, že na stránkách FreeHry.cz, podle níž je celá tato anketa vytvořená, nebyla žádná možnost hlasování, tudíž se můžete cítit trochu ošizeni, ovšem takhle to v žádném případě není! Každý z vás hlasoval zcela nevědomky, a sice tím, že si dotyčnou hru v průběhu roku stáhl, což mi umožnilo přesně změřit, který z doposud řadových “pěšáků“ bude tím vyvoleným, tudíž i nejoblíbenějším.

Většinu jistě napadá myšlenka, že titul, jenž byl zveřejněn v lednu 2003, si po dobu celého roku mohl takříkajíc nahnat více čtenářů, nežli jeho protějšek ze sklonku roku. Tento fakt byl v konečné fázi velice problematický, proto se musela vybrat jakási alternativa mezi datem vydání, hodnocením recenzenta a počtem stažení. Toto se nakonec povedlo díky výpočtu určitého koeficientu, takže doufám, že je hodnocení co nejobjektivnější a nejpřesnější. I když, nic nemůže být dokonalé. Teď už se ale bez okolků vrhneme na výčet soutěžních kategorií, ty jsou následující:

  • Nejoblíbenější freeware hry roku 2003 v jednotlivých kategoriích dle serveru FreeHry.cz
  • Absolutně nejoblíbenější freeware hry roku 2003 dle serveru FreeHry.cz
  • Nejlepší české freeware hry roku 2003 dle odborné poroty
  • Nejočekávanější české freeware hry roku 2004 dle odborné poroty

Nejoblíbenější freeware hry roku 2003 v jednotlivých kategoriích dle serveru FreeHry.cz

Zde se, jak možná již tušíte, seznámíme s vítězi nejoblíbenější freeware hry roku 2003, a to v jednotlivých kategoriích. Uvidíme tedy, kdo bude letošním králem adventur, strategií či simulátorů. Máte svého favorita? Já ano.

Adventury

1. Moorhuhn: Schatz des Pharao XS

22. prosince se na stránkách serveru FreeHry.cz objevila nenápadná adventura, která ale svým námětem vzbuzovala v nejednom hráči velmi silné emoce. S naší oblíbenou slepičkou jsme se totiž vydali do útrob starého Egypta hledat poklady, a to v zcela nevšední roli neohroženého archeologa. Po vzoru Indiana Jonese jste řešili složité úkoly a vzdorovali tvrdému náporu protivníků. I přesto, že se jedná o XS verzi, což není nic jiného, než volně šiřitelná, leč neúplná verze, jevili jste o ni nemalý zájem. To ostatně vidíte sami.

2. Tsarevna: A medieval Russian quest

Že byl prosinec měsícem adventur dokazuje i Tsarevna: A medieval Russian quest. Abych pravdu řekl, mě osobně tato hra přímo nadchla. Jedná se o remake klasiky, přičemž grafické zpracování a dějová linie zůstaly původní. V kůži prostého Američana Boba se vydáte na výpravu do tehdejšího carského Ruska. Na své cestě ovšem potkáte krásnou dívku, které nikdo neřekne jinak, než Tsarevna. Záhy zjistíte, že se jedná o dceru samotného cara. Vybojujete si její ruku?

3. Blázinec Advencture

Velice kontroverzní adventura z dílen JardaSoftu si bere za cíl opavský blázinec, v němž hrajete roli Dr. Kokotka, který do oné psychiatrické léčebny náramně zapadá. Blázinec Advencture přímo srší vtipem a nenechá sedět v klidu na židli snad téměř nikoho. Bránice vám určitě krom všudypřítomných parodujících textů rozechvěje i libozvučný dabing autora. Ptáte-li se, jaký úkol musí Dr. Kokotek splnit, pak vám mohu bez rozvahy odvětit, že on je jediný, kdo může najít ztracenou bublinu do vodováhy!

Akční

1. Retro Fighter

Na první příčce akčních her se uhnízdila bojovka Retro Fighter, v níž se v roli neohroženého zastánce zákona, nikoliv policisty, vydáte proti místnímu gangu výtržníků. Přítrž jejich skutkům budete činit nejprve holými pěstmi, později ovšem přesedláte na mnohem efektivnější způsoby. Pocity z boje podtrhuje kompletně trojrozměrná grafika, která se –troufám si říci - povedla.

2. K.O.

Ze screenshotů této hry přímo vyzařuje profesionalita autora, alespoň co se grafického zpracování týče. Česká 3D akční střílečka viděná z pohledu první osoby se opravdu nevidí každý den. Připočteme-li tři druhy zbraní, dostaneme obzvláště nadějný titul, kterému ovšem podlamuje kolena žalostná délka a s tím související i herní doba. I přesto se jedná o jednu z nejlepších českých her a druhé místo v kategorii Akční to dokazuje.

3. Moorfrosh XS

Pakliže Moorhuhn pro nás znamenal něco jako hurá na slepice, tak Moorfrosh bude v mnohém podobný, avšak slepice vystřídá roztomilá žabka, kterou musíte převést přes velice frekventovanou bažinu. Jak je již pro společnost Phenomedia AG typické, do hry bylo zakomponováno veliké množství skrytých bonusů, což výrazně prodlužuje strávenou dobu u našich monitorů.

Erotické

1. 3D Luder

3D Luder, podle statistiky jednoznačně nejoblíbenější hra na serveru FreeHry.cz za letošní rok. Od prvního dne svého uvedení trhala rekordy ve sledovanosti a také v diskusích. V Top 5 nejstahovanějších za jednotlivé měsíce svou první příčku hájí už téměř půl roku a vypadá to, že ještě nějaký ten pátek ji hájit bude. Jak vidno, takřka každý čtenář si chtěl interaktivně vyzkoušet uspokojení jedné z nabízených slečen. Jestliže váš monitor doposud neměl to potěšení, pak je 3D Luder jistě pravou volbou.

2. Adult JezzBall

To, že jsou erotické hry nejstahovanější je holý fakt. To, že je téměř většina z nich pouhou osekanou verzí svého placeného bratříčka je smutná realita. Dokazuje to mimo jiné také Adult JezzBall, který je svou podstatou velice jednoduchý, leč silně hratelný. Po vzoru klasického JezzBallu budete samozřejmě odkrývat dotyčná ženská těla, schovávající se na doposud neodkrytém pozadí. Kdo ví, možná se vám hra natolik zalíbí, že si koupíte její plnou verzi.

3. Frontal Assault

Ženská ňadra byla tím pravým námětem pro Frontal Assault, vyšvihla jej totiž až na třetí místo v erotických hrách. Vašim úkolem je s jejich pomocí sestřelovat padající předměty, za což jste bodově ohodnocení. V tomto případě si neužijete ani tak typické erotiky, jako bezchybné hratelnosti a množství originálních nápadů. Fronta Assault si své místo bezpochyby zaslouží.

Logické

1. Chcete být milionářem?

Kdo by nechtěl, že ano? Váš sen si můžete splnit ve světoznámé soutěži a pokud si myslíte, že na to doposud ještě nejste připraveni, potom sáhněte po této hře, v níž se odehrává vše obdobně. Čeká na vás samozřejmě veliké množství otázek. A že nebudete vědět správnou odpověď? Vyzkoušejte jednu ze tří nápověd.

2. Criss Cross 2

Zkoušeli jste někdy v kruhu rodinném či v kruhu blízkých deskovou hru Scrabble, ve které skládáte slova na jednotlivá políčka? Jestliže je vaše odpověď kladná, určitě jste se u ní náramně pobavili. Pokud zrovna nemáte po svém boku nikoho, kdo by si s vámi Scrabble zahrál, tým Flash Software pro vás připravil již druhé vydání titulu Criss Cross. To nyní dovedli – troufám si říci - k dokonalosti, avšak vše má své zápory, byť v tomto případě pouze velice malé.

3. Magicross

Že v jednoduchosti spočívá krása potvrdil dlouho utajovaný titul Magicross. Na mušku si vzal základní prvky světoznámé Dámy, ale herní pole bylo pozměněno a přetvořeno do dvou ornamentů – trojúhelníku a kříže. Kdo si rád trápí, respektive dobrovolně procvičuje své mozkové závity, nechť se uchýlí k Magicrossu, neboť právě ten je jistě tím pravým ořechovým.

Sportovní/simulátory

1. Becher Race 2003

Svůj řidičský um jste si mohli a dodnes můžete vyzkoušet v Becher Race 2003, jenž se pyšnil jak svým zpracováním, tak i hratelností. Zprvu vyvolal vášnivé diskuse na téma vysoká obtížnost, což rázem opravila vydaná záplata. Se třemi “nabušenými“ auty se vydáte brázdit tři tratě ve věhlasných automobilových zemích, jako je Česká republika, Francie či Anglie. Rozhodně je oč stát.

2. Truck Dismount – Rekkaturvat

V těsném sledu za Becher Race 2003 se ocitl Truck Dismount – Rekkaturvat, který musíte buďto milovat nebo nenávidět. Věrný, avšak přesto velice zábavný simulátor týrání našeho starého známého testovacího panáka, tentokráte posazeného do kabiny nákladního vozu, stojícího naproti velice tvrdé zdi. Mějte při bourání na mysli přímou úměru, že čím více to bude panáka bolet, tím více bodů získáte.

3. Light Driver

Adrenalin v krvi stoupá úměrně s rychlostí vašeho nadupaného vozu. Po cestě budete míjet nejen ostatní - o poznání pomalejší - auta, ale také nejrůznější překážky. Během zběsilé jízdy se zabýváte především tím, abyste nevrazili do ničeho, co nevypadá jako bonus, a toto celé musíte absolvovat při jízdě potmě, v časovém limitu půl druhé minuty.

Strategie

1. Ballerburg

Mezi strategiemi jednoznačně kraloval středověký BallerBurg, v němž - po vzoru klasické bitvy dvou tanků - po sobě střílí dva opevněné hrady. Hra je rozdělená na jednotlivé tahy, to znamená, že se nejedná o real-time souboje. Ostatně, takhle to je mnohem efektivnější a myslím, že i zábavnější. Každý z hradů má své specifické vlastnosti, své klady i zápory, tudíž jejich výběr pečlivě važte.

2. Farma

Moc USA a Kanady v posledních letech velice rychle vzrostla, čímž jejich ekonomika prakticky převálcovala tu naši, Evropskou. Tento fakt zapříčinil jediné, lidé z velikých měst se stěhují na venkov a zakládají vlastní farmy, neboť zemědělství zůstalo doposud nedotčeno. Jedním z nadějných farmářů jste i vy a vašim úkolem je dostat se ze spárů amerického monopolu.

3. Zahrádka

Zemědělství neopustíme ani v tomto případě, poněvadž – jak už sám název napovídá - se budeme starat o blaho naší zahrádky. Nejdříve si musíte koupit svůj vlastní pozemek, jehož půdu ihned nato obděláte. Nyní můžete zasadit semínka a čekat, jestli něco náhodou nevyroste. Během procesu růstu byste se měli o své čerstvě vyklíčené rostlinky starat například častým zaléváním apod. Pak už jen stačí sklidit, prodat, inkasovat a investovat do lepších odrůd.

Textové

1. Nostalgia

Na nostalgické podzimní dny nám připravil nekorunovaný král textových her David Havlíček další z řady jeho výtvorů, a sice Nostalgii. V roli chlapce, jenž se po pár letech vrátil do své rodné vsi, budete poznávat stará a tolik nenáviděná místa. Ovšem na všem zlém je i něco dobrého. Potkáte zde totiž dívku, o jejíž srdce budete později urputně bojovat.

2. Psycho Hazard

Příběh této textové hry je zasazen do paralelní blízké budoucnosti, kde celý svět ovládají organizované skupiny gangsterů a drogových dealerů. Vy jakožto spořádaný občan po jednom večírku bohužel zapomenete na celou vaši minulost a nyní se jí vydáte v tomto zkaženém světě hledat. Čeká vás pot, dřina a časté potyčky s výtržníky. Náporu odolají jen silné osobnosti. Budete to právě vy?

3. Normal School Day: Houby

Naší vítěznou trojici textových her uzavírá Normal School Day: Houby, ve které se ocitnete v kůži obyčejného kluka při obyčejném školním dni. Námět není nikterak originální, i přesto nepostrádá zvraty v událostech či jistou dávku vydařeného humoru. Rozhodně doporučuji si Normal School Day vyzkoušet, kdo ví, možná pro vás bude jinak obyčejný den něčím neobyčejný.

Absolutně nejoblíbenější freeware hry roku 2003 dle serveru FreeHry.cz

V této anketě se pro změnu dozvíte absolutního krále výše zmíněných her. Ještě jednou podotýkám, že výsledky jsou založeny na statistikách serveru FreeHry.cz, tudíž se v žádném případě nejedná o nejlepší, nýbrž o nejoblíbenější hry dle samotných čtenářů. Myslím, že na prvním místě se žádné překvapení nekonalo, ale to už záhy poznáte sami. Zde je slibované vyhodnocení:

1.místo: 3D Luder

Stahujte zde: http://www.freehry.cz/index.php?id=hra&gid=1043

2.místo:  Moorhuhn: Schatz des Pharao X

Stahujte zde: http://www.freehry.cz/index.php?id=hra&gid=1183

3.místo: Adult JezzBall

Stahujte zde: http://www.freehry.cz/index.php?id=hra&gid=1160

Nejlepší české freeware hry roku 2003 dle odborné poroty

Porota, kterou jsem sestavil pro tuto kategorii, je poněkud širší, než porota sestavená pro nadcházející anketu, v níž se ocitají jen tři fundovaní a ve freeware světě zběhlí lidé. Ale zpět do této sféry. Zde hlasovali, tito lidé: Iva Urbánková (HerníSvět.cz), Alena Varkočková (FreeHry.cz), Tomáš Krajča (PlnéHry.cz), Petr Vadlejch (FreeGame.cz), no a já – Tomáš Vrána (FreeHry.cz). Sami vidíte, že jsou zde zástupci všech větších herních serverů, poskytujících freeware hry, což by mělo tuto kategorii co nejvíce zobjektivnit.

1.místo: Criss Cross 2

Zkoušeli jste někdy v kruhu rodinném či v kruhu blízkých deskovou hru Scrabble, ve které skládáte slova na jednotlivá políčka? Jestliže je vaše odpověď kladná, určitě jste se u ní náramně pobavili. Pokud zrovna nemáte po svém boku nikoho, kdo by si s vámi Scrabble zahrál, tým Flash Software pro vás připravil již druhé vydání titulu Criss Cross. To nyní dovedli – troufám si říci - k dokonalosti, avšak vše má své zápory, byť v tomto případě pouze velice malé.

2.místo: Sub Hunter 4

Na druhém místě se umístil vítěz letošního ročníku Becher Game, Sub Hunter 4. Jednoduchá ponorková akce, která je složena ze zábavného deathmatche a možná ještě chytlavější kampaně o pěti misích. To celé je zabaleno do pěkného kabátku, jenž svým autorům rozhodně ostudu ve světě neudělá. Jestli prokáže své nesporné kvality i vám, o tom se již musíte přesvědčit sami.

3.místo: Becher Race 2003

Svůj řidičský um jste si mohli a dodnes můžete vyzkoušet v Becher Race 2003, jenž se pyšnil jak svým zpracováním, tak i hratelností. Zprvu vyvolal vášnivé diskuse na téma vysoká obtížnost, což rázem opravila vydaná záplata. Se třemi “nabušenými“ auty se vydáte brázdit tři tratě ve věhlasných automobilových zemích, jako je Česká republika, Francie či Anglie. Rozhodně je oč stát. To potvrzuje i třetí místo v této anketě.

Na dalších pozicích se umístili:

Domácí NásilíAlien AgencyFallout TycoonMagicrossJízda SmrtiHam Ňam, Bill DeBill

Nejočekávanější české freeware hry roku 2004 dle odborné poroty

V konečné fázi tohoto vyčerpávajícího článku pro vás máme skutečný bonbónek. Chcete vědět, jaké hry v tomto roce tříčlenná porota složená ze zástupců 3 největších českých freeware serverů (FreeGame, FreeHry, PlnéHry) nejvíce očekává?

1.místo: 5 kouzelných amuletů

Absolutně nejočekávanější českou hrou pro tento rok se stala s drtivou převahou hlasů adventura 5 kouzelných amuletů z dílen Off Studia. Velice zajímavý děj se odehrává v daleké zemi Nyron, kde se nachází oněch 5 kouzelných amuletů. Vy, jakožto kouzelnice Linda vlastníte jeden z těchto amuletů a hodný kouzelník Tveiran druhý. Zbylé tři má ve své moci čaroděj Zarkyran, snažící se o ovládnutí celé země. K tomu ovšem potřebuje získat vaše dva amulety. Je třeba zasáhnout tvrdě.

2.místo: Starship Trooper

Po vzoru filmu Hvězdná Pěchota, nebo spíše po vzoru její knižní předlohy, se podíváte spolu se svou průzkumnou četou na tajnou planetu, kde se vyrábí zbraně pro Mobilní pěchotu. Nebudete tam ovšem sami. Zákeřně na vás zaútočí velice mazaní Brouci, kteří si nějakým způsobem uvědomují, že jinak nepříliš úrodná planeta je pro vás strategicky významná. Mohu vás ujistit, že jakmile bude akční Starship Trooper dokončen, snad každého fandu Hvězdné Pěchoty dočista pohltí.

3.místo: Mr. Lover

Další česká variace na textovou hru Playboy? Nikoliv, pouze z části. Tu druhou část totiž vyplňují nejrůznější RPG prvky, které Mr. Lover dělají jedinečnou. Vůbec poprvé se někdo odvážil zkřížit klasického Playboye, v němž jste v roli lovce dívčích srdcí, s náznaky revoluční The Sims, což snad nemusím ani představovat. Doufejme, že se naplní prognózy a Mr. Lover vyjde ještě letos.

...

Co říci závěrem? Doufám, že se vám naše shrnutí líbilo a že jste si mezi plejádou zveřejněných her našli tu svou, jež vás doprovází při nudných či dlouhých chvílích. Vždyť kvalita některých takřka dýchá na záda kvalitám komerčně vyvíjených titulů a přitom jsou ZCELA ZDARMA, nebo alespoň za pakatel.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |19 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Steamu a Black Friday

Hry zadarmo nebo se slevou: podzimní slevy na Stea…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2020 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce