FreeHry: Heroes of Might & Magic - legenda se vrací

vytisknout velikost písma
Unikla vám jedna z nejvýznamějších tahových strategií herní historie? Nyní máte možnost stáhnout si ji zdarma. A pokud nevíte, o kterém že to herním titánu se mluví, pak se vrhněte do čtení, Heroes of Might and Magic čekají.
FreeHry: Heroes of Might & Magic - legenda se vrací

Platforma: PC
Žánr: Tahová strategie
Výrobce: 3DO
Vydavatel: 3DO
Vydáno: 1995

Vyslovíme-li pojem tahová strategie, tak každému z nás proběhne hlavou několik nepříjemných faktů. Opět budu chodit spát v ranních hodinách, zase se mi přestane dařit ve škole, či práci, rodiče si na mě pořídí teleskopický obušek (donucovací prostředek u non-stop hraní). Heroes of Might and Magic I nabízí neskutečné množství zábavy, radosti, smutku a zklamání.

  

Po spuštění hry se před vás postaví velké rozhodnutí. K dispozici máte tři módy hraní. Své síly můžete změřit s nástrahami kampaně, s umělou mozkovnou a dokonce s lidským protihráčem. Můžete si s přáteli zahrát na jednom PC či po internetu. Dalším veledůležitým faktorem bude zvolení rasy. Hrát je možno za barbary, rytíře, čarodějnice a černokněžníky. Každé plemeno se vyznačuje něčím výjimečným, čehož bude třeba strategicky využít.

Ve svém hradu si vypěstujete maximálně šest různých jednotek. Hrdina jich dokáže pojmout nanejvýš pět. A máme tu problém. Šest ku pěti. Musíte se rozhodnout, které příšerky budete získávat, a jaké zůstanou navždy za zdmi opevnění. Teprve nyní projevíte vaše taktické schopnosti. K tomu, abyste mohli najímat nestvůry, musíte mít dostatek surovin. Například fialoví draci potřebují ke své výstavbě třicet kamenů, dvacet sirných kopečků a patnáct tisíc zlaťáků. Páni ohně si navíc za své služby vyžadují postavení všech zbylých staveb ve městě. Takovýmto stylem postupujete u každého z hradů a bájných tvorů.

  

Jak snadné. Co myslíte? Suroviny a zlato sbíráte cestou k vítězství. Dobijete-li nepřítelovo opevnění nebo důl (na drahokamy, síru, krystaly, rtuť, atd.), získáváte potřebné zkušenosti a vele důležitá poziční místa. Jediné, co by vás mělo v singelplayerových mapách zajímat, je útok, boj, zabití. O nic jiného se nestarejte. Kampaň sama o sobě vám udává úkoly, které musíte plnit. Škoda, že ke hře je pouze jediné tažení. Ale zase po jeho dohrání můžete srovnat své výsledky s ostatními hráči. Bodový systém je založen na šikovnosti a rychlosti zničení vašeho soupeře. Heroes I obsahuje několik slotů na nejlepší výsledky všech dob.

Snadno použitelné jsou i klávesové zkratky. Zmáčknutím tlačítka „S“ si uložíte právě rozehranou hru. Klávesa „K“ vám poskytne detailní informace o počtu dolů, hradů, jednotek, apod. Knoflíkem „Q“ zapříčiníte odchod do operačního systému Windows, či DOS. „G“ vás dostane do tajů nastavení. Zde si navolíte veškeré parametry dle vlastního gusta. Rychlost cválání koně, hlasitost zvuků, automatické ukládání hry a tak dále. „L“ přinese možnost „load game“, neboli načtení dané uložené pozice. „N“ se vrátíte zpět do hlavního menu. „E“ je velmi dobrá klávesa, jelikož ukončuje tah a startuje následující den. Zkratkou „I“ si pročtete důležitá fakta o hraném scénáři.

  

Bojíte se příliš krátké hry? Osmnáct map, jedna kampaň a obrovské množství variant hraní dělá z Heroes of Might and Magic velkolepou zábavu. Jak již jsem se zmiňoval, své síly změříte s umělou inteligencí i lidským protějškem. Kdo by chtěl víc? Grafické zpracování není nikterak ohromující, přesto líbivé. Nesmíte však očekávat moderní grafiku od hry, která spatřila světlo světa před jedenácti lety. I když na svoji doby byla nadmíru povedená, s dnešními šperky se prostě nemůže srovnávat. K tomu všemu vás provází uklidňující melodie, napínavé tóny, všelijaké skřeky, prostě povedené zvukové zpracování.

Světlé stránky hry
  • hratelnost
  • děj
  • nestvůry
  • možnost multiplayeru
Temné stránky hry
  • závislost
  • nervozita
  • jedna kampaň

Tahová strategie Heroes of Might and Magic se bezesporu stala jednou z nejlepších ve své kategorii. Neváhejte a zkuste si prožít neutichující euforii ve světě Might and Magic. Jeden maličký detail na závěr. Začnete-li si říkat, že udělám ještě jeden tah a jdu spát, tak věřte, že budete usínat při svitu slunce.

Grafika: 7/10
Hudba: 7/10
Zvuky: 7/10 
Hratelnost: 9/10

První díl HOMAN je jednoznačně legendárním titulem, který by si žádný příznivce tahových strategií neměl nechat ujít. Na dnešní dobu sice neošálí technickým a ani grafickým zpracováním, nicméně vzhledem k jeho ceně snad netřeba cokoliv dodávat. Hrajte!

Celkové hodnocení: 8.9/10

DOWNLOAD (8,6Mb)

Upozornění! Pro správný běh titulu musíte mít pohromadě Heroes I a program VDMSound-2.0.4-WinNT-i386. Tento soubor je součástí RAR balíku. Napřed hru implantujete do PC a poté nainstalujete VDMSound. Opět si najdete aplikaci Heroes.exe a zmáčknete na ní pravým myšítkem. Zde vyhledáte nápis run with VDMS a začnete netrpělivě očekávat načtení nekonečné zábavy.

Ivan Fiker, redaktor serveru freehry.cz

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

10 podzimních herních hitů, které prostě musíte mít

10 podzimních herních hitů, které pros…

Okurková sezóna již tradičně zavítala v letních měsících i do herního průmyslu. Toto období ale za chvíli končí. S počátkem podzimu se na nás zase jednou spustí lavina očekávaných titulů, které mnohdy mají ambice dosáhnout na post letošní hry roku. Co by vás v této záplavě AAA her mělo zajímat?

10.  8.  2017 | | 12 N/A
4K obrázky z Battlefieldu téměř nerozeznáte od reality

4K obrázky z Battlefieldu téměř neroze…

Battlefield 1 stále patří mezi nejlépe vypadající hry současnosti. A z některých 4K pohlednic není těžké vyvodit, proč.

13.  8.  2017 | | 12 N/A
Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Hráli jsme NHL 18: betatest na ledu

Je libo hokej? Nový ročník nejslavnější hokejové ligy světa klepe na dveře a spolu s ním i nový díl NHL od EA Sports. Jaké jsou první dojmy z betaverze?

11.  8.  2017 | | 4 N/A
Čtvrtý díl kultovní strategie Age of Empires byl oficiálně odhalen!

Čtvrtý díl kultovní strategie Age of E…

Po dlouhém čekání se zázrak konečně vyplnil. Age of Empires IV bude! Což je vlastně všechno, co o hře víme.

22.  8.  2017 | | 5 N/A
Uncharted graficky nemá konkurenci, nejnovější díl posouvá laťku PS4

Uncharted graficky nemá konkurenci, ne…

Uncharted vždy byl špičkou dané konzolové generace a The Lost Legacy není výjimkou. Pojďme se vydat na graficky opulentní výpravu za klem Ganéši.

21.  8.  2017 | | 8 N/A
10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet MMO hry

10 důvodů, proč s kamarády vyzkoušet M…

MMO je zkratkou anglického Massively Multiplayer Online, což je označení her pro obrovskou masu online hráčů. Je to neutuchající fenomén, do kterého se ale mnozí zdráhají proniknout. Tady máte 10 důvodů, proč byste si měli nějakou MMO hru zahrát. Hned.

14.  8.  2017 | | 3 N/A
Uncharted: The Lost Legacy – když Nate není doma (recenze)

Uncharted: The Lost Legacy – když Nate…

Mysleli jste si, že série Uncharted skončí čtvrtým dílem? Tak to jste na omylu, ještě je tu Chloe a Nadine!

17.  8.  2017 | | 6 N/A
Do světa World of Tanks míří vůbec první singleplayerový příběhový zážitek

Do světa World of Tanks míří vůbec prv…

Prozatím jsme byli vždy zvyklí, že je World of Tanks čistě multiplayerovou záležitostí. Ne však na dlouho!

18.  8.  2017 | | 2 N/A