FreeHry: Heroes of Might & Magic - legenda se vrací

Unikla vám jedna z nejvýznamějších tahových strategií herní historie? Nyní máte možnost stáhnout si ji zdarma. A pokud nevíte, o kterém že to herním titánu se mluví, pak se vrhněte do čtení, Heroes of Might and Magic čekají.
FreeHry: Heroes of Might & Magic - legenda se vrací

Platforma: PC
Žánr: Tahová strategie
Výrobce: 3DO
Vydavatel: 3DO
Vydáno: 1995

Vyslovíme-li pojem tahová strategie, tak každému z nás proběhne hlavou několik nepříjemných faktů. Opět budu chodit spát v ranních hodinách, zase se mi přestane dařit ve škole, či práci, rodiče si na mě pořídí teleskopický obušek (donucovací prostředek u non-stop hraní). Heroes of Might and Magic I nabízí neskutečné množství zábavy, radosti, smutku a zklamání.

  

Po spuštění hry se před vás postaví velké rozhodnutí. K dispozici máte tři módy hraní. Své síly můžete změřit s nástrahami kampaně, s umělou mozkovnou a dokonce s lidským protihráčem. Můžete si s přáteli zahrát na jednom PC či po internetu. Dalším veledůležitým faktorem bude zvolení rasy. Hrát je možno za barbary, rytíře, čarodějnice a černokněžníky. Každé plemeno se vyznačuje něčím výjimečným, čehož bude třeba strategicky využít.

Ve svém hradu si vypěstujete maximálně šest různých jednotek. Hrdina jich dokáže pojmout nanejvýš pět. A máme tu problém. Šest ku pěti. Musíte se rozhodnout, které příšerky budete získávat, a jaké zůstanou navždy za zdmi opevnění. Teprve nyní projevíte vaše taktické schopnosti. K tomu, abyste mohli najímat nestvůry, musíte mít dostatek surovin. Například fialoví draci potřebují ke své výstavbě třicet kamenů, dvacet sirných kopečků a patnáct tisíc zlaťáků. Páni ohně si navíc za své služby vyžadují postavení všech zbylých staveb ve městě. Takovýmto stylem postupujete u každého z hradů a bájných tvorů.

  

Jak snadné. Co myslíte? Suroviny a zlato sbíráte cestou k vítězství. Dobijete-li nepřítelovo opevnění nebo důl (na drahokamy, síru, krystaly, rtuť, atd.), získáváte potřebné zkušenosti a vele důležitá poziční místa. Jediné, co by vás mělo v singelplayerových mapách zajímat, je útok, boj, zabití. O nic jiného se nestarejte. Kampaň sama o sobě vám udává úkoly, které musíte plnit. Škoda, že ke hře je pouze jediné tažení. Ale zase po jeho dohrání můžete srovnat své výsledky s ostatními hráči. Bodový systém je založen na šikovnosti a rychlosti zničení vašeho soupeře. Heroes I obsahuje několik slotů na nejlepší výsledky všech dob.

Snadno použitelné jsou i klávesové zkratky. Zmáčknutím tlačítka „S“ si uložíte právě rozehranou hru. Klávesa „K“ vám poskytne detailní informace o počtu dolů, hradů, jednotek, apod. Knoflíkem „Q“ zapříčiníte odchod do operačního systému Windows, či DOS. „G“ vás dostane do tajů nastavení. Zde si navolíte veškeré parametry dle vlastního gusta. Rychlost cválání koně, hlasitost zvuků, automatické ukládání hry a tak dále. „L“ přinese možnost „load game“, neboli načtení dané uložené pozice. „N“ se vrátíte zpět do hlavního menu. „E“ je velmi dobrá klávesa, jelikož ukončuje tah a startuje následující den. Zkratkou „I“ si pročtete důležitá fakta o hraném scénáři.

  

Bojíte se příliš krátké hry? Osmnáct map, jedna kampaň a obrovské množství variant hraní dělá z Heroes of Might and Magic velkolepou zábavu. Jak již jsem se zmiňoval, své síly změříte s umělou inteligencí i lidským protějškem. Kdo by chtěl víc? Grafické zpracování není nikterak ohromující, přesto líbivé. Nesmíte však očekávat moderní grafiku od hry, která spatřila světlo světa před jedenácti lety. I když na svoji doby byla nadmíru povedená, s dnešními šperky se prostě nemůže srovnávat. K tomu všemu vás provází uklidňující melodie, napínavé tóny, všelijaké skřeky, prostě povedené zvukové zpracování.

Světlé stránky hry
  • hratelnost
  • děj
  • nestvůry
  • možnost multiplayeru
Temné stránky hry
  • závislost
  • nervozita
  • jedna kampaň

Tahová strategie Heroes of Might and Magic se bezesporu stala jednou z nejlepších ve své kategorii. Neváhejte a zkuste si prožít neutichující euforii ve světě Might and Magic. Jeden maličký detail na závěr. Začnete-li si říkat, že udělám ještě jeden tah a jdu spát, tak věřte, že budete usínat při svitu slunce.

Grafika: 7/10
Hudba: 7/10
Zvuky: 7/10 
Hratelnost: 9/10

První díl HOMAN je jednoznačně legendárním titulem, který by si žádný příznivce tahových strategií neměl nechat ujít. Na dnešní dobu sice neošálí technickým a ani grafickým zpracováním, nicméně vzhledem k jeho ceně snad netřeba cokoliv dodávat. Hrajte!

Celkové hodnocení: 8.9/10

DOWNLOAD (8,6Mb)

Upozornění! Pro správný běh titulu musíte mít pohromadě Heroes I a program VDMSound-2.0.4-WinNT-i386. Tento soubor je součástí RAR balíku. Napřed hru implantujete do PC a poté nainstalujete VDMSound. Opět si najdete aplikaci Heroes.exe a zmáčknete na ní pravým myšítkem. Zde vyhledáte nápis run with VDMS a začnete netrpělivě očekávat načtení nekonečné zábavy.

Ivan Fiker, redaktor serveru freehry.cz

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A
Venku jsou první záběry ze hry Jurassic World Evolution

Venku jsou první záběry ze hry Jurassi…

Konečně se na nás chystá budovatelská strategie ze světa Jurassic Parku, kde si postavíte vlastní parčík. A tvůrci uvolnili první záběry ze hry.

9.  10.  2017 |