FreeHry roku 2007 – ty nejlepší hry ZDARMA

Když odbila půlnoc a nadešel první den nového roku, redakce FreeHer po bujarých oslavách usedla ke svým počítačům a začala se poohlížet po těch nejlepších hrách, s nimiž jsme se mohli v uplynulém roce setkat. Tak které to letos byly? Čtěte v následujícím rozsáhlém souhrnu!
FreeHry roku 2007 – ty nejlepší hry ZDARMA
Seznam kapitol
  1. Adventury, akční a arkádové hry
  2. Experimental Gameplay, logické, onlinové a MMO, RPG a dungeony
  3. Sportovní a simulátory, strategie a mobilní hry

Bylo to vskutku hektických 365 dní – FreeHry se oděly do nového hávu, přibyla flashová sekce a vůbec proběhla spousta dalších velkých změn. Nicméně v záplavu všemožných inovací vyšla i celá řada nadmíru kvalitních počinů. A jako každý rok i tento vám přinášíme jejich ucelený souhrn.

Než se ale, vážení čtenáři, pustíte do čtení následujících řádků, berte prosím ohled na fakt, že jsme se až na výjimky snažili vybrat především hry, které pokudmožno vyšly v uplynulém roce, případně byly uvolněny jako freeware. Fakt, že jsme vynechali takové hity, jako například America`s Army, Bridging the Gap, Nexuiz či božský datadisk pro HOMAM 3 - In the Wake of Gods, není z nevědomosti, ale kvůli ohledu na jejich značné stáří (leckdy i více jak několik let, přestože stále dochází k jejich aktualizaci).

Jedinou opravdovou výjimkou se stala sekce onlinových a MMO her, kde je repertoár titulů značně omezen a bylo tedy nutné sáhnout k tomu, co jsme na FreeHrách za rok 2007 vydali, byť i někdy s jistým zpožděním. Ostatně sekce onlinových a MMO her je úplnou novinku, a to samé platí i u rubriky Experimental Gameplay. V každém případě vám ale přejeme příjemnou zábavu!

AKČNÍ

1. Virtual Soldier

Prakticky jedna z posledních akčních her loňského roku, přesto si ale odnáší krásné první místo. Virtual Soldier je pomyslnou třešničkou na dortu a byť jde o hardwarově náročnější titul, mezi hráči si získal velké zalíbení.

  

„Virtual Soldier je ve všech ohledech prvotřídní akcí, která hráče vtáhne a nepustí na dlouhou dobu. Studenti z DigiPenu tak opět ukazují světu, že kvalitní hry opravdu tvořit umí. A hledáte-li chytlavou střílečku, je ta právě nabízená nejlepší volbou za poslední dobu.“


2. Alien Carnage

Uplynulo již čtrnáct let od vydání Alien Carnage, přesto ale ani po těch letech neztratil jeden z prvních počinů 3D Realms na svém kouzlu. V minulém roce byl přitom vydán pod licencí freeware, což mu mimo jiné přineslo druhé místo v žebříčku nejlepších akční freeher roku 2007.

  

„Některé hry jsou jako víno, dozrávají stářím. Střílečky mezi ně většinou nepatří, jelikož vývoj jde stále kupředu a každých pár měsíců se objeví pokořitel většiny starších, doposud vydaných brášků. To však není případ Alien Carnage, počinu z roku 1994, který - ač to může znít jakkoliv zvláštně - nebyl nikdy zcela překonán.“


3. Darkest Island

Bojíte se rádi? Pak určitě přijdete na chuť děsivému příběhu, jenž se odehrává v „opuštěné“ nemocnici kdesi na podivném ostrově. Hezké grafické zpracování a především hektolitry prolité krve hrají v případě Darkest Island prim, ovšem nejen díky těmto stránkám si odnesl tento titul bronzovou medaili.

  

„Darkest Island okouzlí zajisté mnohé z vás svým designem levelů a jejich grafickým zpracováním. I když po čase působí vnitřní interiéry doslova okoukaně, jejich propracovat nelze za žádných okolností upřít. Vězte, že i v pozdějších fázích bude mít hra co nabídnout. Co se týče zbraňového arzenálu, ten je poněkud rozsáhlý – obsahuje řadu střelných zbraní i zbraní k boji nablízko.“


4. Battleship 88: Iron Hero – smršť nepřátel

5. Deadly Stars – pekelně zábavná hra


ADVENTURY

1. Sam & Max Episode 4: Abe Lincoln Must Die

Nebylo pochyb o tom, že Sam & Max Episode 4 dosáhne na nejvyšší příčku ve své kategorii. Ostatně kdo nemá rád bláznivá dobrodružství elegána Sama a šíleného králíka Maxe? Jedno z jejich nejnovějších dobrodružství přitom čeká právě na vás!

  

„K příležitosti uvedení druhé sezony této adventurní série se její tvůrci z Telltale Games rozhodli přichystat hráčům malý dárek. Uvolnili čtvrtou epizodu Sama a Maxe s podtitulem Abe Lincoln Must Die! jako freeware. Srdce adveturistovo – obdobně jako srdce kritiků politiky USA - radostí zaplesalo. Ovšem nejen lidé, řadící se do některé z těchto sort, mají důvod k radosti, neboť Sam&Max je výtečná hra a je takřka povinností každého z vás si ji stáhnout (tedy pochopitelně této kapitoly, protože stažení jakékoli jiné by nebylo asi zrovna nejvíce legální :o).“


2. Fate by Numbers

Ve všech ohledech netradiční adventura. Přesně to je Fate by Numbers. Zapomeňte na klasické point and click pojetí, v tomto případě se ocitnete takřka před interaktivním filmem. A co že vás čeká? Složitý příběh plný zvratů a překvapení, který autorku recenze tolik nadchnul, že neváhala sáhnout k celým 94 procentům ve výsledném ohodnocení.

  

„Ujmete se role soukromého očka, Alice Anger. Ta se snaží přijít na to, kdo se ji snažil zabít. Tedy abyste rozuměli, jednoho dne k ní do kanceláře přišel záhadný muž a pověřil ji nelehkým úkolem spočívajícím v krádeži kufříku jednomu záhadnému muži na nádraží. Samozřejmě za tučnou odměnu. Právě vidina barevných papírku s čísly donutí Alici, aby na nabídku kývla. Ovšem kdyby měla ponětí do čeho jde, zcela jistě by záhadného muže vypakovala z kanceláře ještě dřív, než by si stihl sednout.“


3. Život není krásný 7

Tuzemská klasika, a to už posedmé! Kontroverzní série Život není krásný se v uplynulém roce dočkala dalšího přírůstku – zase o něco krvavějšího, vulgárnějšího a především zábavnějšího. Nejste-li přitom těhotnou ženou či mužem, můžete sedmý díl bez většího váhání vyzkoušet.

  

„Sedmý díl přinesl mimo jiné zcela nový příběh. V něm se zhostíte role muže, který se probere uprostřed lesa z jakéhosi transu. Klečí na zemi, se staženými kalhotami a pod ním leží znetvořená mrtvola mladé dívky. Vzápětí se začnou ozývat policejní sirény a už se obrazovka hemží zakuklenci ze zásahové jednotky, kteří našeho hrdinu zatknou a začnou si s mrtvolou užívat sami. Následuje výslech, uvržení do cely… Na zbytek si počkejte do samotné hry. Je třeba zmínit, že stejně jako u ostatních dílů se konají dvě možná zakončení příběhu, z toho jedno je tak trochu ztřeštěné.“

4. Earl Mansin: The Breakout – ven z vězení

5. Bermen – za tajemstvím becherovky


ARKÁDY

1. The Blob

Aneb obarvěte svoje město! Troufáme si tvrdit, že The Blob je jednou z nejslavnějších freewarových her, a to je na světlu světa sotva jeden rok. Dokonce byl úspěch této freewarové omalovánky natolik velký, že se již brzy dočkáme nového, nyní již ale komerčního přírůstku do své rodiny.

  

„Příběh je velice jednoduchý – chudák Blob si tuhle jednou letěl na vesmírný piknik, ale jeho plavidlo havarovalo a dopadlo na „Earth-like“ planetu, na které žijí pouze slizouni. O nehodu se samozřejmě zajímá ufařská organizace s názvem I.N.K.T, a tak se vaším cílem nestane pouze obarvování klíčových objektů, ale rovněž i úprk před I.N.K.Tťáckými agenty. Naštěstí se ve městě, do jehož centra jste dopadli, nehraje na životy, a váš přímý kontakt s agenty se tak omezí na pouhé zbarvení dočerna, kterého se ovšem nezbavíte jinak než skokem do vody.“

2. ScaraBall

Do jisté míry nenápadná hra, přesto však nesmírně zábavná. Kdo vůbec tvrdí, že jsou arkanoidy v dnešních dobách dávno přešlou věcí? ScaraBall je excelentním a především inovativním ztvárněním této klasiky, která si zasloužila celých 96 procent ve výsledném hodnocení.

  

„Odpalovat míček nebude zdaleka tak jednoduché, poněvadž jeho směr je častokrát nevypočitatelný. Stačí malinké zaváhání a váš míček propadne pod oblastí pod pálkou, což znamená ztrátu života. Naštěstí budete hned od samotného začátku vybaveni dostatečným množstvím životů, které lze mimochodem doplnit i v průběhu hraní, a to díky jednomu ze speciálních upgradů. Zmíněné upgrady naleznete snad na každém rohu, což vám z jedné části může práci ulehčit a z druhé zase částečně zkomplikovat.“

3. Knytt Stories

Minimalistická plošinovka, přesto se však zaslouženě umístila na třetím místě v rubrice arkádových her. Vlastně se jedná již o druhý díl, avšak v mnoha ohledech povedenější a zase o něco kouzelnější (první se umístil na pátém místě, viz níže). Nenechte se ovšem odradit podivným zevnějškem – zkuste si to zahrát a vnímat zvláštní atmosféru onoho podivného světa.

  

„Knytt Stories je vlastně spíše jen jakýsi zprostředkovatel různých her. Hlavním tahákem je totiž možnost vytvořit či stáhnout nové příběhy (takto úchvatně jsou nazvány zdejší úrovně), přičemž každý se skutečně hraje zcela jinak. Základní instalace nabízí sice jen tutoriál a jeden jediný level, už nyní je však ke stažení několik datadisků. V každém z příběhů ovládáte vlasatého maníka (vlasatou manici), který je absolutní a perfektní pacifista - nikdy nestřílí, neskáče na hlavy nepřátel… prakticky se jen vyhýbá. V průběhu hraní naleznete přesně osm druhů power-upů, které vám jednak velmi usnadní práci a jednak umožní další postup. Jedním z nich je i obyčejné běhaní.“

4. Tempo – dívka s nevšedními schopnostmi

5. Knytt – na velikosti záleží


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway Empire zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce pro VR a Railway …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

11.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 12 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |