FreeHry roku 2010 - ty nejlepší hry zdarma, část 1.

Za málo peněz hodně muziky. V tomto případě tedy hodně muziky zcela zdarma. Podívejte se na výběr nejlepších free her za uplynulý rok.
Seznam kapitol
  1. Adventury, Akční a Arkádové hry
  2. Experimental Gameplay, logické, onlinové a MMO, RPG

Co všechno si pro vás uplynulý rok na nezávislé scéně přichystal? Simulace lovce, Ježíšův život v deseti sekundách, reprodukce masakru na Columbine High School, onlinová FIFA, házení papírových vlaštovek, děsuplná hororová adventura v temném hradě, Command & Conquer… a to je jen zlomek těch nejlepších titulů, které se na FreeHrách během roku 2010 objevily.

A že se jednalo o opravdu kvalitní kousky svědčí i fakt, že si od nás jedna hra vysloužila absolutní hodnocení 100 % a dalších pět se vešlo nad 95ti procentní hranici. A to mluvím pouze o kategorii freewarovek, tedy volně stažitelných her. O své slovo se na následujících řádcích přihlásí i zástupci webových, mobilních a indie her, přičemž ve spolupráci s naším sesterským serverem FlashFun.cz vyhlašujeme i pětici nejlepších flashových titulů uplynulého roku. Máte se opravdu na co těšit, uvolněte si místo na disku, povánoční herní hody mohou začít!

Adventury

1. Broken Sword 2.5 – legenda se vrací
Jestliže jste fanoušky agenturní série Broken Sword a při hraní nepříliš povedených nových dílů se slzou v oku vzpomínáte na počátky série, utřete slzy, přichází Broken Sword 2.5! Jde o titul, který byl vytvořen skalními příznivci série, což je vidět na každém kroku. Ta nostalgie… výborná atmosféra… vyvážená hratelnost a povedené zpracování… vy ještě nestahujete?

broken_sword_2_5_01.jpgbroken_sword_2_5_02.jpg

Milovníci adventur mají prakticky povinnost si tento titul stáhnout a zahrát! Ostatní mohou poznat jiný rozměr her, než je bezduché střílení do všemožných nepřátel. Kdo nemá zkušenosti s tímto žánrem, pak může zkusit prakticky to nejlepší, co freeware adventury nabízí. Výhodou je samozřejmě pro ne-agličtináře a němčináře i možnost počeštění!

2. Marionette – nechte se pohltit atmosférou
Marionette bezesporu patří mezi desítku nejatmosféričtějších titulů, které jsme loni recenzovali. Silné herní zážitky dotváří jedinečné kresleně-digitalizované zpracování a hudba s jemně hororovým nádechem. Druhé místo si však tahle adventura vysloužila i za silný příběh plný zvratů a vyšší obtížnost, s níž se stává skutečnou výzvou.

marionette_01.jpgmarionette_02.jpg

Dalším, co rozhodně stojí za zmínku, je její grafické a hudební zpracování – oboje způsobuje pocit, že jste skutečně součástí hry a jen umocňuje neuvěřitelně intenzivní zážitek. Marionette je několikahodinová záležitost, na kterou ovšem budete vzpomínat daleko, daleko déle. Takže pokud jste milovníky kvalitních adventur a silných herních zážitků, pak není nad čím váhat.

3. Ben There, Dan That! – agentura nadvakrát obalená vtipem
„Nejzábavnější adventura roku“ – i takový titul by si mohlo vyzkoušet Ben There, Dan That. Ve stylovém zpracování dostanete trvanlivou zábavu plnou logických hádanek i ztřeštěného humoru. A nejlepší na tom všem je, že tohle celé dostanete úplně zadarmo!

ben_there_dan_that_01.jpgben_there_dan_that_02.jpg

Ben There, Dan That!, jak se dá usoudit už ze samotného názvu, představuje dvojici hlavních hrdinů – Bena a Dana. Jednoho dne se Dan vykloní z okna jejich londýnského bytu, když tu najednou přiletí orel, kterého nenapadne nic lepšího, než Dana unést na tisíce mil vzdálené místo. Při tom všem nicméně oba zemřou. Ben by nebyl dobrý kamarád, kdyby se nepokusil spolubydlu oživit, a tím mu zároveň zachránit život. Zde už dostáváte pod kurzor hrdiny vy, hráči.

4. The Mystery of The Mary Celeste – toulky s časem
5. Dread Mac Farlane – piráti? Piráti!!!!

Akční

1. Merry Gear Solid 2: Ghost of Christmas Past – Solid Snake s rolničkami
Solid Snake tentokrát vymění svůj typický černý oblek za červené oblečení. Nepůjde však o záchranu světa, či poražení teroristů, ve hře je něco mnohem důležitějšího – záchrana Vánoc. Když je pod titulem navíc podpis Arthura Leeho, je jasné, že tohle vám na disku vydrží pěkných pár týdnů.

merry_gear_solid_2_ghost_of_christmas_past_01.jpgmerry_gear_solid_2_ghost_of_christmas_past_02.jpg

Merry Gear Solid 2 je jako labuť mezi šedými kachnami. Nemá žádné větší nedostatky a ten kdo je hledá, žádné nenajde. Kvalitní a vtipný příběh, hezká pixelartová grafika a především vymazlená hratelnost – to jsou věci, které dokazují um Arthura Lee.

2. Gun Girl 2 – holka do nepohody
Když ráno při pohledu z okna uvidíte rozbořené domy, ulice zrudlé krví a tisíce zombie pochodující městem, pěkně to člověku pokazí den. Ale hlavní hrdina Gun Girl 2 má pro strach uděláno, proto sebere pušku a vydá se ven střílet krvelačné hordy nemrtvých. Neutuchající akce je navíc okořeněna RPG prvky a bohatým výběrem zbraní.

gun_girl_2_01.jpggun_girl_2_02.jpg

Druhý díl GunGirl moc hezký kombinuje RPG a střílečku. Skoro se až nechce věřit, že celé to má na svědomí jeden člověk jménem Paul Schneider. Samotná hra nabízí až nevídanou volnost. Můžete se toulat zákoutími zaplivaného metra, vyrazit si na krvavý piknik do lesa, či najít několik přeživších, kteří vám vždycky rádi svěří nějaký úkol. Vylepšovat můžete i statistiky své postavičky. V tomto ohledu není nic, nač by se dalo si stěžovat. Herní svět funguje takřka dokonale, vždy je něco, co můžete prozkoumávat.

3. Privates – vzhůru… do zadku
Privates letos v létě způsobil takový malý průvan na poli volně šiřitelných akcí. Nás v redakci si získal díky svému odzbrojujícímu humoru (bojovat proti pohlavním chorobám ještě nikdy nebylo tak zábavné, vážně), perfektnímu zpracování a hlavně dynamické akci, která vás přiková k monitoru.

privates_01.jpgprivates_02.jpg

Už jsem měla možnost vyzkoušet spoustu netradičních titulů; vyhazovala jsem nemluvně z letadla, hrála jsem za spermii prohánějící ve vejcovodech, byla jsem strom rostoucí do nebe, usmiřovala jsem rozhádaný manželský pár jakožto psychiatr, ale nikdy v životě by mě nenapadlo, že budu zběsile utíkat hlouběji do lidského konečníku, abych se vyhnula vlně zvedajících se fekálií. No, všechno je jednou poprvé.

4. Theseus: Return of the Hero – reklama na krevní banku
5. The Soul of Dracula – Castlevania v novém hávu

Arkády

1. Dungeon – skutečná výzva
Nesahejte na červenou, a pokuste se nikam nespadnout. S tímhle pravidlem vydržíte po celou dobu hraní Dungeon. Ovšem tahle hopsačka není VŮBEC tak jednoduchá, jak na první pohled vypadá. Její zdolání je na jednu stranu výzvou, ale zase máte jistotu, že se přitom budete skvěle bavit (za život vaší klávesnice neručíme!)

dungeon_01.jpgdungeon_02.jpg

Prostě projití této hry je dílem opakované dřiny a pevných nervů. Za vydané úsilí jste však odměněni plným vtáhnutím do děje, kdy se sveřepě snažíte doslova prokousat skrze další obrazovku. Celá záležitost se, dá projít třeba i za jednu a půl minuty, ale než se k tomu dostanete, strávíte mnoho perných chvil, ve kterých budete pilovat skoky a umírat.

2. Ne Touchez Pas IV – bludišťovka, jak ji neznáte
Vytvořit netradiční bludišťovku? To skutečně jde? Ale, ano, samozřejmě – ostatně se o tom můžete přesvědčit v arkádě Ne Touchez Pas IV. V několika desítkách levelů se budete muset dostat z bodu A do bodu B, ovšem musíte počítat s mnoha nástrahami a pastmi. K dispozici dostanete i různé vylepšováky a hlavně postavy s odlišnými vlastnostmi, čímž se hrací doba prodlužuje na hodiny a hodiny. 

ne_touchez_pas_iv_01.jpgne_touchez_pas_iv_02.jpg

Nevzpomínám si, kdy naposled jsem udělil hře devadesát procent. Nic to však nemění na tom, že touto hodnotou ocením Ne Touchez Pas IV. Hratelnost, vyvážená obtížnost, délka, široká variabilita a kvalitní soundtrack je tím, co si u mě vydobylo toto skvělé hodnocení! Pokud vás tedy podobné typy her lákají, určitě neváhejte a stahujte!

3. Boxy Craft I – fyzika je zábava
Ano, víme, s výše zmíněným titulkem patrně většina obyvatelstva naší planety nebudou souhlasit, ale když ona je ta fyzika v Boxy Craft skutečně báječná. V roli krychličkovatého hrdiny se spustíte do křížku s mnoha fyzikálními zákony v podobě různých spouštědel, kladek a dalších mechanických uděláte. Pakliže se vám je podaří překonat, čeká vás sladká odměna v podobě krystalů.

boxy_craft_i_01.jpgboxy_craft_i_02.jpg

Dnes jsme si pro vás připravili velice kvalitní a zároveň netradiční titul. Už na hony daleko je cítit, že na Boxy Craft nějaký ten večer nezapomeneme. Po kvalitních referencích, které hru opěvují, se můžeme i my podělit o tento arkádo-plošinovko-logicko-fyzikální titul. Pojďme společně vstoupit do světa pana Krabice (redaktorské pojmenování).

4. Man Enough – čtyři hry za cenu žádné
5. Cake Shop 2 – cukr, káva, limonáda…


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising Storm zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: balík bojovek a Rising…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

9.  10.  2020 |