Frostpunk: přežijete stoletou zimu? (recenze)

Pokud celý svět upadne do šílené zimy, bude přežití lidstva viset na vlásku. Jste schopni zajistit lidem v ledovém městě šanci na život?

Co baví

  • Zajímavé herní prvky
  • Žijící svět
  • Vynikající atmosféra
  • Mnoho faktorů ke hlídání

Co vadí

  • Časem stereotypní
  • Občas nepřehledné ovládání
  • Velmi jednotvárné prostředí
9/10
Hodnocení

Budovatelských strategií máme hromady, například Banished, Mashinky, Cities Skylines či ANNO. Pokud tedy chcete na této části trhu uspět, máte tři logické možnosti. Jste dlouholetou úspěšnou značkou s pevnou pozicí na trhu, jste vlastně mnohem lepší než ty klasické značky, což vám zajistí popularitu, nebo se vytasíte s nějakým hodně originálním konceptem.

Frostpunk od polského studia 11 bit Studios se rozhodl vydat cestou originality, nicméně vývojáři samozřejmě nezapomněli upozornit na to, že vytvořili This War of Mine, vysoce kvalitní hru o přežívání běžných lidí za války. Takže Frostpunk je mezi ostatními strategiemi rozhodně atraktivní a troufám si říct, že také kvalitně provedený.

Mrazík to trochu přehnal

Celá hra je založena na přežití v extrémní zimě a z toho vychází všechny problémy apokalyptického světa. Nutnost získávat potraviny a uhlí (do velkého tepelného generátoru v centru města) je naprostým základem, ale na první pohled relativně jednoduchá činnost je komplikována mnoha různými faktory. Zejména tím, že se nestaráte pouze o materiální, ale také o psychický stav vašich obyvatel.

Frostpunk (15).jpgFrostpunk (1).jpgFrostpunk (3).jpgFrostpunk (4).jpg
Pokud si myslíte, že k přežití prudké zimy stačí vodka a teplé kakao, ještě jste nehráli Frostpunk

Máš teplo a jsi najedený, co ti tedy chybí? Odpovědí je mnoho: potřebujeme nemocnici, chtěl bych ještě trochu přitopit, při práci v dole jsem přišel o ruku atd. Podlé je to v tom, že pokud si daného problému nevšimnete sami, obyvatelé sami požádají o jeho vyřešení a vyžadují odpověď. Můžete se na ně vykašlat, čímž je naštvete, můžete jim to slíbit, přičemž splnění dodá obyvatelům naději, ale pokud slib porušíte, velmi je zklamete.

 

Nestaráte se pouze o materiální, ale také o psychický stav vašich obyvatel

 

Kvůli nutnosti udržet celé město pod kontrolou je k dispozici speciální prvek zákonů. Právě ty vám umožní všem ukázat, jak jste i přes neblahé okolnosti poctivý a spravedlivý nebo naopak se smíříte s náročností situace a začnete se pouštět do morálně pochybných rozkazů. Máte přeplněné nemocnice? Co takhle ošetřovat jen ty zdravější! Chybí vám pracovní síla? Pošlete do dolů i děti!

Frostpunk (5).jpgFrostpunk (6).jpgFrostpunk (7).jpgFrostpunk (8).jpgFrostpunk (9).jpgFrostpunk (10).jpg
Ve hře neustále přichází nové problémy, které musíte řešit

Zákony často vyvolají odezvu, a to buď kladnou nebo negativní. Samozřejmě k dispozici je rovněž vývojový strom, kde studujete nové technologie. Jakmile postoupíte na vyšší úroveň technologie, některé morální problémy vyřešíte. Místo dětí pošlete do práce stroje a nedostatek tepla vyřešíte zvýšením výkonu tepelného reaktoru města. Jenomže nic není zadarmo a nepočítejte s tím, že se dostanete do ideální situace.

Proletáři všech zemí, spojte se!

Prozradím vám, že se vaše město bude rozšiřovat exponenciálně. Je to způsobeno tím, že jste široko daleko jediným místem, kde se dá slušně žít... relativně slušně žít. Ale čím víc lidí u vás žije, tím větší máte spotřebu. Zejména uhlí brzy začne mizet jako housky v supermarketu. Bohužel lidé mají také hlad, jsou pořád nemocní atd. A nejednou se až překvapivě snadno dostanete do situace, kdy skutečně bojujete s totálním rozpadem vaší ekonomiky.

Frostpunk (13).jpgFrostpunk (12).jpgFrostpunk (14).jpgFrostpunk (16).jpg
Obyvatelé mají spoustu požadavků a není snadné jim vyhovět

Možná si říkáte, že budete svědomití a za každou cenu ctít morální zásady naší evropské společnosti. Brzy ale zjistíte, že bez dětí opravdu práci nesplníte, ale co víc, nejednou budete muset nutit lidi pracovat přesčasy. Pro udržení pořádku se vydáte cestou jedné ze dvou ideologií – propagovat bratrství a posilovat naději nebo jako já, zavést tvrdý řád ve stylu totalitních mocností. To s sebou nese další speciality jako budování propagandistického centra, hlídkových věží či násilné odstraňování konkurence.

 

Musíte se neustále přizpůsobovat a řešit nové a nové problémy

 

Protože svět je opravdu krutý, ze dne na den může bez varování teplota klesnout o 33 stupňů nebo se setkáte s nečekanou vlnou imigrace. Náhle se musíte rozhodnout, zda se překonáte a vymačkáte z kotle ještě nějakou tu šťávu a zda uprchlíky pustíte dovnitř, nebo je necháte umrznout venku. Herní svět opravdu žije a není možné se zaseknout na jedné strategii. Právě to je na hře tak příjemné a unikátní – musíte se neustále přizpůsobovat a řešit nové a nové problémy.

Frostpunk (17).jpgFrostpunk (18).jpgFrostpunk (19).jpgFrostpunk (20).jpgFrostpunk (21).jpgFrostpunk (22).jpg
Jedinou větší trhlinou v ovládání je nepřehlednost ve chvíli, kdy je vaše město opravdu velké

Zároveň se nutnost vše udržet pod kontrolou stává chvílemi zatěžující. Jako mnoho jiných budovatelských strategií nevyřešili vývojáři zcela problém s jistým stereotypem. Když se opakovaným problémem stává nedostatek uhlí a vy neustále budujete nová zařízení na jeho získání, máte občas pocit, že hra ztrácí své kouzlo. Rovněž ovládání, i když dobře rozvržené s různými ukazateli, začne být trochu nepřehledné v pozdějších fázích hry, kdy je vaše město opravdu veliké. Všechny budovy jsou si holt dost podobné.

Frostpunk na notebooku

Strategie jsou jedním z nejpopulárnějších žánrů na cestách, především proto, že k ovládání celé hry často postačí jen myš. Frostpunk navíc lákal unikátní atmosférou post-apokalyptické budoucnosti, a to jsme si nemohli nechat ujít. 

31073426_2004676556269288_750119598774288384_n.jpg31144008_2004676549602622_7453118287040217088_n.jpg31144204_2004676512935959_1504732575153782784_n.jpg

Ovládání je ve hře opravdu jednoduché a přehledné, i když rozhodně nic, co by šlo lehce zvládnout na touchpadu. Proto doporučujeme cestovní myš, která starání o vaše vlastní město podstatně zjednoduší. Také by nebylo od věci poznamenat, že hra skvěle vypadá a je tudíž náročnější na hardware. Bez síťového adaptéru vám notebook vydrží sotva pár hodin, takže na mobilnější hraní Frostpunk moc není.

31166886_2004676529602624_6115549025912487936_n.jpg31166936_2004676562935954_4339103092898267136_n.jpg31180044_2004676492935961_730446861852213248_n.jpg

Titul je navíc náročnějšího rázu. Redakční notebook HP Omen 15 s grafickou kartou NVIDIA GeForce GTX 1060 Max-Q zvládl hru bez nejmenších problémů, ve srovnání s jinými hrami poslední doby, které naším strojem prošly se ale rozhodně namáhal o něco více než obvykle. Frostpunk je graficky relativně náročnou hrou, a tudíž nejen rychle sežere baterii, ale také vyžaduje dobré železo. 

Na procházce ve sněhu

Velký význam naberou průzkumné oddíly. Ty se vydávají mimo město, hledají nové zdroje, další přeživší a tím udržují město naživu a dodávají naději. Následně naberou význam jednotky, které se v místě trvalých zdrojů (tedy ne jednorázové nabrání, ale například neustálá těžba uhlí) usadí a pravidelně vás zásobují.

Frostpunk (23).jpg
Ve hře neustále stojíte na hraně fungujícího města a totálního rozpadu

Nicméně význam jednotlivých osob, odvětví průmyslu či surovin se pořád mění dle aktuálních potřeb. Zajímavým prvkem je existence čtyř různých pracantů, a to dělníků, inženýrů, strojů a dětí. Všechny mají svá specifika a některé práce mohou odvádět jen určité skupiny. Například dělníci nemají na výzkum dostatek znalostí a z inženýrů se nestanou lovci.

Frostpunk (24).jpgFrostpunk (25).jpgFrostpunk (26).jpgFrostpunk (27).jpgFrostpunk (28).jpgFrostpunk (29).jpg
Vizuálně se rozhodně jedná o skvost

Z vizuálního hlediska se vaše snaha odráží v růstu města, které má k dispozici nejrůznější budovy, od dolů po veřejný dům. Nutno uznat, že vizuálně je hra opravdu strhující a celkové provedení vytváří nezapomenutelnou atmosféru.

Nejsem si sice zcela jistý, zda je Frostpunk oproti jiným budovatelským strategiím v něčem revoluční. Je to v každém případě zajímavá a dobře provedená hra. Bohužel musíme upozornit, že jsme hru recenzovali v době, kdy byl k dispozici jen jeden scénář (New Home) a dalším se budeme věnovat až později.

V každém případě to, co jsme vyzkoušeli, nás potěšilo a těšíme se na další obsah.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Známe přesné parametry i první novou hru

Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Z…

Druhá generale VR brýlí pro PlayStation je zase o kousek blíž

5.  1.  2022 | |1 N/A
Lukáš Václavík
PlayStation 5PlayStation VRVirtuální realita
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |4 N/A
Martin Nahodil
Logické
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle