Gabriel Knight 3 - preview

Další z mystických dobrodružství Gabriela Knighta s podtitulem Blood of the Sacred, Blood of the Damned spatří už brzy světlo našeho světa. Už teď se však dá celkem bezpečně prohlásit, že příběh se ponese v tradičně ponurém duchu a fanoušci série tak  nebudou zklamáni.
Gabriel Knight 3 - preview

Jak už číslice v názvu napovídá, Gabriel Knight 3 není hrou původní, ale má své předchůdce. A ne jen tak ledajaké. První díl s podtitulem Sins of the Fathers přivedl na svět novou postavu, jejíž proslulost si snad nezadá ani se slávou Indiana Jonese. Nutno přitom přihlédnout k tomu, že k Indyho popularizaci nemalou měrou přispěl Harrison Ford a filmový průmysl vůbec – tedy berličky, o které se Gabriel opřít nikdy nemohl. Mladý knihkupec Gabriel Knight založil svou existenci pouze na počítačových hrách a v porovnání s Jonesem je i jeho styl života a dobrodružství poněkud jiný. Zatímco Indy střídá turisticky zajímavé lokace a běžně se přesouvá mezi pyramidami, archeologickými nalezišti a podzemními bludišti, Gabriel se v prvním díle až na nepatrné výjimky nehne z New Orleans. Příběh se točí okolo voodoo, což je dostatečně atraktivní námět na to, aby si autoři vystačili jen s mapkou jednoho města a nenutili nás objíždět půlku zeměkoule jen proto, abychom tam uprostřed liduprázdné Antarktidy vykopali ze sněhu nějaký nezbytně nutný předmět.

Druhý díl nazvaný The Beast Within se nesl ve znamení vlkodlaků. Příběh se přesunul do Německa a 2D kreslenou grafiku vystřídali živí herci. Dean Erickson jako Gabriel vypadal přesně tak, jak jsem si ho představovala a ačkoliv se mi Grace Nakimura zdála v konfliktních situacích trochu moc agresivní, zvykla jsem si i na ní. Opět se opakoval úspěch se skvěle napsaným příběhem, kde nechyběla ani provázanost s historickými fakty. Důležitou součástí pátrání po pachateli brutálních vražd tady například byla ztracená Wagnerova opera nebo období vlády Ludvíka II. Bavorského. Pečlivé přípravy a studium místních poměrů se tak autorce příběhu Jane Jensenová pokaždé vrátí zpátky v míře uvěřitelnosti Gabrielových dobrodružství. Novinkou oproti prvnímu dílu bylo střídavé ovládání Gabriela a Grace.

     

Takže jsme si to zrekapitulovali a teď už jste určitě zvědaví, jak bude vypadat třetí díl. Podtitul Blood of the Sacred, Blood of the Damned již něco napovídá. Alespoň o příběhu. Pokud jsme v prvních dvou dílech vyčerpali voodoo a vlkodlaky, jaké populární hororové téma zůstává stále nepovšimnuto a navíc má co do činění s krví? Upíři. A kromě nich ještě ztracený poklad, unesené nemluvně a … Nebudeme předbíhat.

Po americkém New Orleansu a bavorském zámku je třetí zastávkou na cestě francouzská víska Rennes le Chateau. Chcete-li do venkovské atmosféry budoucího dějiště mysteriózních událostí nahlédnout už teď, tady je opravdová domovská stránka oné inkriminované vesnice, neboť stejně jako v předchozích dílech i tady se příběh odehrává v reálných kulisách.

     

Gabriel a Grace jsou členem královské rodiny pozváni na víkend do jeho domu. Motivy jejich hostitele se ukáží být méně nezištné než to původně vypadalo. Hned po únosu hostitelova novorozeného syna vyjde najevo, že jeho rodina je po staletí sužována sektou upírů. Po příjezdu do vesnice navíc Gabriel zjistí, že nezávisle na něm dorazila do místního hotelu i skupina amerických turistů. Podezřelých je tady jako máku, stačí si vybrat.

Výčet postav, se kterými se při své investigativní činnosti setkáte, je složen jak ze starých známých tak i ze zbrusu nových postaviček. Protože zůstalo zachováno střídavé vedení Gabriela a Grace, nepřijdete ani o Gabrielovu japonskou pomocnici. Jsem jenom zvědavá, jestli bude opět prezentována stejně jako ta emancipovaná a hašteřivá osoba v druhém díle. K těm důvěrně známým osobám přibude ještě třeba detektiv Mosely z neworleanského policejního oddělení, který bude v Rennes le Chateau s turistickou výpravou. Mozaiku ostatních NPC postav tvoří například australský cestovatel a hledač pokladů Wilkes, Ital Vittorio Buchelli nebo excentrický párek starších dam – lady Howardová a její přítelkyně Estelle.

S postavou Grace budete moci používat speciálního pomocníka – počítač SIDNEY, který disponuje obsáhlou databází s informacemi všeho potřebného druhu. Praktické využití vypadá tak, že získáte-li například pohlednici s obrazem, naskenujete ji do počítače a ten vám po bleskové analýze odkryje všechny taje s obrazem spojené. Největší část hry ale strávíte stejně jako v obou předchozích dílech rozhovory s lidmi a pátráním po zapomenutých stopách, které by vás zavedly aspoň o malinký kousek blíž k vyřešení celé záhady.

Svět okolo vás by měl být víc živoucí, k čemuž budou přispívat NPC postavy vykonávající své denní úkony bez ohledu na to, zda se na ně díváte či nikoliv. V hotelové chodbě uklízí pokojská jeden pokoj za druhým, přičemž v každé místnosti se zdrží určitou dobu. Pro Gabriela je to samozřejmě příležitost, jak prohledat pokoje hostů, kteří se chovají podezřele. Pokud vás to však nenapadne, pokojská všechno uklidí a vy přijdete o možnost vloudit se do pokojů, nemusíte házet flintu do žita. Nikdy byste se neměli dostat do pozice, z které už hra nejde dohrát. Způsobů, jak se dobrat vítězných ovací, je víc a spoustu indicií tak můžete promarnit bez většího vlivu na postup ve hře. Bodové ohodnocení je to jediné, co poměří vaši detektivní výkonnost s tím, jak si to představovali autoři.

     

Nový “G-engine” není jen záležitostí pěkné 3D grafiky, ale umožňuje i neobvyklé pohyby kamery. Můžete se dívat za roh nebo do jiných nepřístupných míst, můžete nastavovat úhel pohledu bez toho, že by se hýbal Gabriel. Kromě přepínání mezi first a third person perspektivou také přibyl nový způsob interakce. Kliknutí levým myším tlačítkem na osobu nebo předmět vyvolá horizontální panel s nabídkou činností, které lze s daným objektem udělat. Pravé tlačítko inicializuje objevení ovládacího panelu s možnostmi nastavení úhlu kamery, použití nashromážděných předmětů nebo vyžádání nápovědy. Na prvním obrázku si taky můžete všimnout nového trendu, tedy toho, že v Gabrielově obličeji lze pozorovat takové emoce jako smích nebo mračení, prostě změny ve výrazu tváře.

Já nevím jak vy, ale já se na tuhle detektivku nezřízeně těším. A kdy se dočkáme? Pravděpodobně už brzy.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |6 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce