Gabriel Knight III

Dlouhá staletí se nesla v duchu polemik o pravosti či jen pouhé existenci Svatého Grálu a pokladu v Rennés le Chatteau. Kdo to byl Sauniére, je poklad skutečností nebo jen hezky znějící legendou? Nyní se do všeho připletl Gabriel Knight, je právě on tím vyvoleným, který Grál objeví a uzří skutečnost? Otevírá se před námi složitý příběh zrady a důvěry, ukažte, že tím vyvoleným jste právě vy.
Gabriel Knight III

Žánr: adventura
Minimum: Pentium 166, 32 MB, 4xCD-ROM, 4 MB grafická karta, zvuková karta, Windows 95/98
3D: ano
Multiplayer: ne
Výrobce: Sierra On-line
Distributor:
Sierra On-line

Templáři – členové církevního rytířského řádu založeného v letech 1118-19 v Palestině na ochranu poutníků do Svaté země. Byli nazvání podle nejvýznamnějšího jeruzalemského chrámu, Šalamounova templu, vedle něhož sídlili. Řád byl zrušen v roce 1312. Svobodní zednáři – společenské etické hnutí blízké osvícenství a jeho filantropickým a politickým ideálům. Hnutí bylo založeno v roce 1717 v Londýně, svou odtržeností od demokratických a revolučních nutí a obhajováním pozic kapitalismu ztratilo zednářství počátkem 20. století dřívější pokrokový význam.

Tři dny, jedno unesené dítě, jeden podivný hotel v Rennés le Chatteau, osm hostů, dva únosci a zoufalství. Zoufalství, naděje, zlost, radost, láska, emoce všeho druhu. Po probuzení v hotelové místnosti jsem si matně vzpomínal na události, které mě sem přivedly. Sám nevím. Začalo to pozvánkou prince Jamese Stewarta. Hlídání jeho syna, ano, to je ono, ve vlaku ho kdosi unesl. Už si vzpomínám pomalu, bohužel neustále si nemohu vybavit, kde to jsem.

Gabriel in motion – i když tedy moc in motion nevypadá...Jedna z partií, kdy se Gabriel snaží nenápadně flirtovat...

Francie, současnost, městečko Rennés le Chatteau. Populace veškerá žádná, dá se říci, že město jako takové žije z turistického ruchu. O to se starají pověsti o světoznámém mnichu Sauniérovi. Přišel do Rennés le Chatteau, aby zde uschoval obrovské množství zlata, které krátce po příchodu přivezl z Paříže. Takto vznikla legenda o pokladu u Rennés le Chatteau – legenda, která dělá ze zapadlého kouta Francie turistickou atrakci a cíl všech zlatokopů a zvědavců. Překrývání mýtů vede jen k dalšímu zamlžování skutečností a boje mezí převorstvím Sionu a řády Svobodných zednářů spolu s pozůstalými zastánci řádu Templářů vytváří hustou mlhu halící do svého nitra vše, co byť jen okrajově s pokladem souvisí. Všichni tři vychází dle krevní linie z Ježíšových potomků – všichni mají nárok na to stát se králem spojené Evropy. Panovat může jen jeden – nalezení Svatého grálu je alfou a omegou – může a nemusí pomoct, pokud víte, kde ho hledat – a co hledat.

Hrobka malíře Poussina... jaká je souvislost mezi pokladem v Rennés le Chatteau a touto hrobkou? Roxanne, oáza zdravého rozumu na tomto bláznivém místě.

V hotelu jsem se seznámil s turistickým zájezdem pod vedením Madeline Buthane. Francouzka jak řemen, ohnivá hříva vlasů se jí táhne až k lopatkám. Vášnivá, avšak mrazivá – taková Maddy je. Osazenstvo zájezdu – Ital Vitorio Buccheli, Australan John Wilkes, Angličanky Estelle Steelesová a Lily Howardová, neidentifikovatelný muž – Emilio Baza a Američan Mosely. Poznal jsem je až tady, až na Mosely... toho rošťáka znám už dlouho, posledně mi hodně pomohl (rozuměj v minulém díle), je to polda z New Orleans. Pak jsem tu tedy ještě já, Gabriel Knight, prodavač knih v New Orleans a zároveň spisovatel. Právě pracuji na knize o upírech. Posledním, kdo ve výčtu chybí, je Grace, Grace Nakimura. Pracuje se mnou a můj vztah s ní se nedá nijak přesně specifikovat – mám ji rád, ale je to přitom jen kolegyně. Nechápu to – chtěl bych si v tom ale udělat jasno.

Pohled na probouzející se Rennés le Chatteau.Aaaach, to panoráma... a ten horský vzduch... moment... horský vzduch v údolí?

Gabriel Knight III je adventura, a to adventura sakra dobrá. Nepřímo navazuje na předchozí dva díly – první, Gabriel Knight: Sins of the Fathers a druhý, Gabriel Knight II: The Beast Within. Všechny tyto díly má na svědomí vývojářský a distribuční kolos, společnost Sierra Online. Ta s tvorbou kvalitních her zkušenost má, nejen že předchozí dvě hry dosáhly ocenění nejlepší hra, spolu s Gabrielem Knightem totiž triumfovala Sierra i se sadou dalších her – a narážky na ně se v GK3 objevují často. Nejvíce je zřejmě brán do úst Roger Wilco, hrdina série Space Quest. Mimo Space Quest ale Sierra uvedla i rozsáhlé série jiných adventur – King’s Quest, Hero’s Quest, ale i populární příběhy smolaře od Al Lowe – příběhy o Larry Lafflerovi – série Leisure Suite Larry. Započteme-li v to dvoudílnou horrorovou Phantasmagorii, uděláme si o společnosti Sierra jasný názor. Souhrnem řečeno, Sierra za tu dobu, co adventury dělá, našla správný recept na to, jak vytvořit vynikající a zábavnou hru. Snad právě proto patří k největším herním kolosům v Americe, a jakkoliv si to nepřiznáváme – tím pádem i celého světa.

Rennés le Chatteau je zvláštní město. Mlhavě bílá žena v muzeu jen prohlubuje můj zvláštní pocit z celého města – je tajemná jak pyramidy v Egyptě. Nebo ten mnich, Arnaud. Je opatem zdejšího kostela pod záštitou katolictví. Teprve později jsem zjistil, že náš přítel, fulghumovsky sympatický Arnaud, je členem řádů převorství Sionu. Vzhledem ke skutečnosti, že princ James je svobodným zednářem, padl stín podezření z únosu dítěte na všechny ve městě, Arnaud ale přeci jen trošku vyčníval, převorství Sionu vede líté boje se zednáři o Evropu. Je v tom ale politika nebo jde o něco víc? Má s tím něco společného CIA, která nastrčila svého agenta, stejně jako francouzský Úřad pro dokumentaci? A jak s tím vším vlastně souvisí Svatý Grál? Je Grál opravdu kalich, do kterého kapala Ježíšova krev, když visel přibit na kříži? Nebo je Svatý Grál jen cestou vedoucí dál, vedoucí za hranice již poznaného? Je Grál vším tím, co musíte poznat, abyste se propracovali až na samotný konec cesty, ke skutečnému poznání?

Zdobená kaple ve stylu převorství Sionu... jak se vám líbí?Abbé Arnaud, sympatický fulghumovský typ...

Technické zpracování hry je řešeno velice neotřelým způsobem. První změnou je přeměna celého herního světa do 3D grafiky, která zintenzivňuje pocit z navštívených lokací. Druhou změnou, která ze hry z pohledu první osoby (kterou by se pouhou první změnou hra stala) dělá třetí díl Gabriela Knighta, je odtržení kamery od fyzického těla. Zachová však zachován rys adventur – point’n’click. Kamkoliv kliknete, tam postava Gabriela nebo Grace (podobně jako u Beast Within lze hrát za oba charaktery – ty se střídají jak počítač sám uzná za vhodné) dojde. Na zobrazení venkovních lokací je úžasné, že se mění spolu s časovou dobou. Hra má 17 časových úseků, přibližně dvě až tři hodiny dlouhých, ve kterých se děj posouvá čistě jen na vůli hráče. Některé úseky představuje pouze série promyšlených kliknutí (na mysli mám zvláště noční cestu Gabriela k chatě Larryho Sinclaira – cesta k chatě, sledování, vykopání a cesta zpět do hotelu), na druhé straně časové etapy, ve kterých se snažíte coby Grace vyřešit záhadu Le Serpent Rouge, zaberou více času, než by se dalo čekat. A průměrná hrací doba? Tu po mně opravdu chtít nemůžete, hra bude trvat každému jinak a vzhledem k tomu, že jsme každý jiný, nemohu tak jasně říci.

jedna z těch roztomilých chybek na hře – prolínání polygonů – víte, čí je ta ruka na Gabrielově zadku?Blanchefort, místo, odkud vede cesta k Roque Negre, Chatteau de Blanchefort a Mount Cardou.

Ovládání je řešeno také klasicky – po kliknutí na libovolný objekt se objeví možnosti, co lze s předmětem provést. Mezi ty patří Inspect, což u předmětů představuje detailní zobrazení objektu, ačkoliv bez možnosti další rotace, dále je to Look, tedy klasické prozkoumání předmětu, pokud jde předmět sebrat, nabídne se klasická Pick Up ikonka a poslední pole nástrojového panelu patří aktuálnímu předmětu. Tím je buďto posledně sebraný předmět nebo ten, který v inventáři označíte jako aktuální (opět funkcí pick up). Kombinací všechno na všechno ve hře neuspějete – proces zaklikávání předmětu jako aktuálního by vám sebralo zbytky nervů, nemluvě pak o zkoušení použití na každý další předmět. To se ale nebude stávat často, děj je orientován více do správného kladení otázek, pamatování si údajů a celkově vzato investigativního způsobu práce. I když, opět jak kdo. Výše popsaná metoda se vztahuje na Gabriela, pokud však hrajete za Grace, nejvíce času strávíte v počítači se Sidney – Schattenjäger Information Database. Je studnicí všeho, co pro svou práci, lovce stínů potřebujete. Obsahuje informace o nadpřirozených jevech a bytostech, popisuje důkladně historii, zvláště pak s důrazem na mystiku každého popisovaného časového údobí. Samotná databáze je ale jen zlomkem schopností Sidney. Dokáže upravovat grafické, audio a textové soubory (z toho vyplývá možnost tyto vzorky do počítače ukládat), analyzovat, překládat, vyhledávat anagramy či grafické zákonitosti a podobně. Právě při řešení Le Serpent Rouge budete všechno dělat jen přes Sidney – zanášení souřadnic do mapy, aplikování geometrických tvarů nalezených v jiných souborech atd.

Mapa spolu se skutečným umístěním geografických bodů v terénu ukazovala na jedno jediné – legenda zřejmě nelhala a Le Serpent Rouge – Red Serpent – vede k cíli. Nevím, jak to dopadne všechno, ale podle dosavadních výsledků už víme cestu do středu podzemního komplexu jeskyní. Jen mě děsí, že je někdo neustále o jeden krok před námi. Co znamenají ty tajemné nápisy na hotelových papírech na místech, která vždy složitě odhalíme? Jak si máme tyto vzkazy vysvětlit?

Larry Chester něco skrývá... jen stále nevím co...Chtěl jsem po něm jedno pivo – neodpověděl. Chtěl jsem po něm cokoliv – teď najednou neumí anglicky. Divnej typ, opravdu moc divnej.

Ozvučení dopadlo výborně. Líbivá angličtina vyznělá z francouzských hrdel je balzámem na uši navyklé na nepříjemně drmolivou angličtinu Američanů. Postavy jsou namluveny anglicky, samozřejmě – ovšem s výrazným francouzským akcentem, což dodává hře značně na roztomilosti. Titulních rolí se zhostili podobně jako v minulých dílech Tim Curry (coby Gabriel) a Charity James (coby Grace) – oba hlasy v podstatě s oběma typy dobře sedí – na druhé straně, mnoho postav je namluveno ještě lépe, výborně z toho vyšel například Monsieur Montreaux – jeho francouzština spolu s angličtinou a tématem, o kterém se s ním budete bavit (láska k vínu, pěstování odrůd, jemné odlišnosti v každé lahvi vína, ...), dodává na intenzitě dojmu. Myslím, že zvuk dopadl výborně – čeho si vážím nejvíce, je ambience každého prostředí. Sluch neruší nekonečně se omílající zvuková smyčka, místo toho je zachována realita, která nepotřebuje další úpravu. Tiché šumění vyprahlých ulic a pouze při důležitých (takřka dramatických) momentech se do ticha ozve klavírní sólo. Hra tak získává opravdu na atmosféře, což je jenom dobře. Vypjaté situace program doprovází zuřivými klavírními etudami – a věřte tomu, že hudba v případě Gabrial Knighta III udělá opravdu mnoho.

Grace – v cestě ji bohužel stojí plot s cedulí Soukromý majetek... co teď?Rébus docela těsně před koncem hry.

Kruh se začal pomalu uzavírat. Po odfiltrování všemožných informačních služeb mi zůstalo jen několik podezření, z nichž největším podezřelým byl právě Montreaux – majitel zámku v Chatteau de Sérras. Jak mi Grace vyprávěla, je to hodně tajemné a strašidelné místo – a jakkoliv dobré víno mají, tuším 76 Marlet, cítím v jejich jednání cosi znepokojujícího. Popovídám si o tom ještě s Grace, snad z toho něco vyjde. Mnoho stop, ale každá vede jinam... jak z toho ven, jak z toho ven?

Mezi jednotlivými časovými úseky se objevují podobné obrazovky – o těch ale více v návodu.Tak pověst nelhala... skutečně žijí... eh, tedy existují... teda existuje... Svatý Grál.

Průběh vyšetřování je za provedení každé správné akce honorován body. Těch je celkem 965, je však nemožné dosáhnout plného počtu, neboť některé události probíhají paralelně a nelze být na dvou místech současně. Největší počet bodů získáte pečlivým prozkoumáváním a pečlivou prácí detektiva. Obecně ale mám pocit,, že pokud budete hrát hru poprvé, bude počet bodů nejvyšší – nevíte, co dělat, proto zkoumáte všechno. Při druhém hraní pak již víte, co kde udělat – tím pádem se nezdržujete prací s nepotřebnými herními objekty. Pro ilustraci, po dohrání jsem na obrazovce zjistil, že jsem dosáhl celkem 827 bodů – jsem si nicméně jistý, že tohoto čísla již nikdy nedosáhnu – asi na to nemám trpělivost.

Zuřivé finále, pekelná stvůro, zplozenče ďáblova lůna, odejdi odsud, vrať nám naše potomky. Jeho krev, byť královská, ti nepomůže, nejsi přece nádoba, ve které se vše stírá. Odstup, nenuť mě použít násilí... pusť to dítě...

Buccheli s Wilkesem zapíjejí otřes po nalezení MacDougana a Malloryho... podříznutých a zcela bez krve.V noci získávají veškeré lokace opravdu atraktivní nádech – a v tom všem se lze plynule pohybovat.

Gabriel Knight III mi ve strašně mnoha aspektech připomněl již zmíněný titul od britského týmu Revolution – konkrétně Broken Sword. Obě hry se odehrávají ve Francii, v obou hrách se vyskytuje tudíž francouzský přízvuk ve veškeré angličtině, partnerkami hlavních hrdinů jsou vždy černovlásky a zpracování je rovněž podobné, přestože Broken Sword byla 2D point’n’click adventure, zatímco Gabriel Knight III je 3D adventure. Hudba je nejčastějším vodítkem mezi jednotlivými vzpomínkami – a přesně to platí i zde. Obě hry se vydaly cestou dokonalého vykreslení prostředí s použitím hudby pouze ve vypjatých situacích. Osobně cítím k Broken Sword opravdu velké sympatie – pouze Gabriel Knight III mě přesvědčil, že není jen a pouze Zlomený Meč. Tématika obou her – příběhu o Svatém Grálu, Templářích, Svobodných zednářů, to vše jsou věci, které tyto hry spojují. Rozhovory probíhající prostřednictvím ikonek jsou dalším pojítkem.

Závěrem jsem moc rád, že stále existují lidé, kteří dokážou udělat kvalitní hru, kvalitní adventure. V dobách, kdy se většina herní tvorby vyprofilovala do 3D akčních her, je Gabriel Knight III oázou toho nejlepšího, co se ve hrách kdy objevilo. Rafinovaně kombinuje vlastnosti inteligentní adventury s 3D prostředím a využitím právě toho třetího rozměru, který mu Sierra dala do vínku.

Grafika: 8/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 9/10
Hratelnost: 10/10
Gabriel Knight III je vhodný jak pro začínající hráče her, tak i pro mechem obrostlé zálesáky, kteří již dohráli nejednu adventuru. Zklamaný nebude ani jeden z nich.
Celkové hodnocení: 9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, kusů je extrémně málo

Do prodeje míří Playstation 5 s retro designem, ku…

Chcete svou konzoli s příchutí kultovní PS2? Pak si pospěšte.

5.  1.  2021 | |1 N/A
Daniel Pánek
PlayStation 5Konzole
Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých nikdo nic nečekal

Tipy na 7 překvapivých herních hitů, od kterých ni…

Od následujících her si hráči příliš neslibovali, přesto všechny dokázaly překvapit.

12.  1.  2021 | |10 N/A
Ladislav Novák
Téma
Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie