Game Developes Session 09 – zhasněte světla, prosím

Letošní ročník GDS se nesl hlavně ve znamení Mafie 2, ale nejen toto očekávané dílo představovali samotní vývojáři. Nahlédněte s námi.
Kapitoly článku

Tak trochu jiná výstava GDS

Ústředním tématem letošního sedmého ročníku bylo, jak jinak, pokračování Mafie, oné bájné a nejznámější hry našeho největšího vývojářského týmu. V programu nechyběly přednášky a... vlastně se skládal jen z přednášek, ale to bohatě stačilo. V prvním ze dvou dní konference, tj. v pátek, byla k dispozici jen jedna konferenční místnost. Řadu přednášek tu otevřeli svým příspěvkem vývojáři hry Immortal Worlds, dle jejich slov prvního českého 3D MMORPG. Prezetaci vzali sice z trošku jiného konce, ale hru názorně uvedli.

gds09_117.jpg gds09_131.jpg

U projekčního plátna je vystřídal Jakub Dvorský. Neměl připravenou prezentaci v pravém slova smyslu, a asi dle xboxového hesla “You are the controller”, byl prezentací sám. Když rozjel svou show s Machinariem, složkou obrázků a především zdánlivě improvizovanou řečí, stal se pro mnohé nejlepším bodem celého dne.

Jakub Dvorský neměl připravenou prezentaci v pravém slova smyslu, byl prezentací sám

Tomu hlavnímu bodu dne ještě předcházely prezentace o herním zážitku Střepy snů, kterému hráči sami určují dění, a Cabela's Big Game Hunter 2010. Cauldronům nechyběl smysl pro humor a překvapili nadsázkou, s jakou umí ohodnotit svou loveckou hru. A na otázku z publika, jestli myslí „že by se hra mohla prosadit na jiném než americkém trhu“ odpověděli jednoslabičně.

gds09_128.jpg

 Setkání s bloggerskou celebritou

Večerní Brno skýtá netušené možnosti. Sami jsme se o tom s kamarádem přesvědčili krátce po dvacáté hodině večerní, kdy jsme v centru zahlédli Tlamiczku. Myšlenky o tom, zda jsme vhodně vyfešákovaní a jestli máme nakrémované boty, musely jít pro akutnost situace stranou. Nekompromisně jsme vyrazili za ní ve snaze zvýšit naši rychlost V a protnout společné trajektorie v bodě X, což se podařilo, a jako první přišla na řadu žádost o autogram z kolegovy strany. V naší neomalenosti jsme na čas přeskočili představovací rituál a utvořili trojčlenný dav, v jehož sestavě jsme se nakonec ocitli v nedaleké pizzerii. Musím říct, že Tlamča byla moc fajn, krásně jsme si popovídali o herním vývojářství u nás i ve světě, o bloggování a životě v Praze, až se konverzace stočila přes Uwe Bolla k jejím nadcházejícím projektům. Ale to už si necháme pro sebe – však vy brzy zjistíte, jak se věci mají. Díky Tlamiczce za pokec a twítujeme zpátky pozdrav!

A večer přišlo to, na co většina osazenstva čekala. Ukazováčky kolempobíhajících fotografů a především statických kamerananů netrpělivě očekávaly zhasnutí světel a zažehnutí xboxu s prezentační verzí druhé Mafie. Byla to světově první veřejná předváděčka, která jela real-time, takže moderátor mohl dynamicky komentovat dění s nenalinkovaným průběhem. A jak zde zaznělo, kdyby kolega obrátil auto na střechu, představení by muselo skončit. Jaké jsou dojmy?

Mafiánská podívaná

2K Czech nám ukázali pro většinu fanoušků známou část v Joeově bytě, kde idylku studeného piva z lednice přeruší zvonění telefonu a následná cesta za úkolem. Je to třetí a poslední dosavadní novinářské demo. Na chodbě před bytem probíhá velmi vtipná scéna s chlápkem, který klepe na vlastní dveře s prosbou se dostat dovnitř, kam ho manželka/milenka nechce vpustit. Asi ví proč. “Oh come on baby I’m sorry, all right? What do you want me to say? Honey common, I was out with the fellas last night...”

gds09_135.jpggds09_343.jpg

Občas bylo možné zaznamenat snížený framerate, ale jinak vypadala hra skoro půl roku před vydáním fantasticky a s dobrou optimalizací. Po cestě se dalo spatřit živoucí noční město Empire Bay s důrazem na detail.

Byla tu světově první veřejná předváděčka Mafia 2, která jela real-time

Co se týká fyziky řízení, zdála se mi arkádová s ovládáním až moc přesným, ale je pravda, že já jsem v ruce ovladač neměl a finální pocit z toho může být úplně jiný. Pozdější jízda s upraveným motorem byla o poznání živější.

gds09_230.jpg

Vlastní obrázek si můžete udělat z videí roztroušených kolem. Já osobně bych chtěl vyzdvihnout naskriptované události přispívající k atmosféře a právě míru detailu, která je věnovaná animacím, modelům a pocitu z okolí vůbec. Po pětadvacetiminutové předváděčce dostali diváci pětiminutové Q&A okýnko na dotazy, které se nakonec roztáhlo na slušnou čtvrthodinu. Vypíchnu zde nejzajímavější poznatky:

  • Ve hře bude jistá forma collectibles rozmístěná různě po městě
  • Cenega pracuje na češtině svépomoci a 2K Czech slouží jako kontrola kvality
  • Pokud dnes rozjedete novější hry na koukatelné nastavení, nemusíte se bát, že by vám Mafia 2 nejela
  • 2K chystá masivní reklamní kampaň na podporu hry
  • Dan Vávra na hře spolupracuje už jen lehce externě a Petr Vochozka se s firmou a projektem rozloučil úplně (jak někdo z osazenstva vtipně poznamenal, šel plavat s rybama)
  • 2K Games vidí v Mafii 2 svou příští vlajkovou loď a vkládá do ní hodně nadějí („má to možnosti jako GTA4 a vypadá to líp“)
  • Fyzika aut už je hotová, na destrukcích okolí se stále pracuje

Kapitoly článku

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , ,Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Zatočte s nekonečným odemykáním telefonu. Smart Lock vám v Androidu výrazně ulehčí život

Zatočte s nekonečným odemykáním telefonu. Smart Lock vám v Androidu výrazně ulehčí život

** V Androidu existuje efektní řešení, jak obejít zámek displeje ** Telefon se nemusí zamykat při nošení na těle či na dané adrese ** S obcházením odemykání vám pomohou i nositelnosti

Martin Chroust
Smart LockJak...Android
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie

Aktuality

16:20 | Skákačka SpongeBob SquarePants: The Cosmic Shake vyjde 31. ledna příštího roku na PC i konzole. S předobjednávkou získáte exkluzivní balík kostýmů zdarma. 
5. prosince | Monster Hunter Rise dorazí na konzole XO, XSX, PS4 a PS5 už 20. ledna. Rozšíření Sunbreak pak vyjde v průběhu jara. Na aktuálních konzolích má hra běžet až ve 120 FPS. 
3. prosince | Dnes ve 22:00 našeho času proběhne představení závěrečné událostí aktuální sezóny ve Fortnite. Epic na něj láká krátkým teaserem. 
2. prosince | Během The Game Awards pravděpodobně uvidíme novou ukázku z připravované bojovky Tekken 8. Vydání se zatím odhaduje na příští rok pro PlayStation 5. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách