Game4U č. 46 – záchrana světa volá!

V prosincovém Game4U najdete dvě nepříliš známé hry, označené na titulní stránce jako RPG. Jsou to Konung 2 a Vesmírní kovbojové. Obě hry má na svědomí ruská společnost 1C. Stojí za to, si je pořídit? Mají se fanoušci žánru na co těšit? O čem vůbec jsou? Pokud vás zajímá odpověď na tyto otázky, čtěte naši recenzi.
Game4U č. 46 – záchrana světa volá!

Konung 2

Platforma: PC
Typ hry: RPG
Multiplayer: Ne
Minimální konfigurace: Procesor 400 MHz, 64 MB RAM, 16-bitová GK
Výrobce: 1C

Přiznám se, že když jsem toto číslo bral poprvé do rukou, moje sympatie zcela jednoznačně patřily druhému dílu severského RPG Konung. Šestice vikingských hrdinů na obalu mi prostě přišla bližší, než obrázek orbitální stanice a malého letounu. A to i přes to, že jsem o Konung 2 do této chvíle slyšel jen velmi málo a ani to málo nevyznívalo příliš kladně. Kovbojové mne však příliš nelákali a tak jsem raději sáhl po placce s vousatým staříkem na obalu. Během pár minut už mne intro uvádělo do krajů dávného Severu. O dalších pár minut později už jsem začal pociťovat drobnou rozmrzelost, která během několika příštích hodin narostla v naprosté zhnusení. Možná to zní jako poněkud silné odsouzení, ale mám své důvody. Po této zkušenosti jsem se Vesmírných kovbojů pro jistotu několik dní ani nedotkl. Jak si můžete přečíst dále, udělal jsem chybu. Tak jako pro mne byl nakonec Konung 2 zklamáním, tak se stali Vesmírní kovbojové milým překvapením.

  

Šestice reků * Hrdinové k pohledání * Tak tys nevěděla, že mi prodáváš jed?

Rychlé vystřízlivění

V intru, které se mi z nepochopitelných důvodů sem tam cukalo i přes to, že nároky hry moje železo splňuje několikanásobně, jsem se dozvěděl, že mocný král s pomocí svého neméně mocného artefaktu (který mu mimojité dával nesmrtelnost a podobné„běžné“ superschopnosti) chce zničit všechny ostatní artefakty a během jejich hledání pustoší celý sever. Nikdo se mu nedokázal postavit, a tak musela na řadu přijít mocná magie, která v šestici dobrodruhů probudila síly dávných titánů. Z oné šestice mocných reků a rekyň jsem si vybral svého šampiona (ač mi hrozně vadilo, že při modifikaci vlastností nestavím na zelené louce) a vydal se jemným hlazením vyhladit zlo z povrchu zemského.

Vydal… spíše vyplazil. Nevím proč, ale ač jsem prohledal veškeré dostupné materiály (ať již papírové nebo elektronické), nepodařilo se mi zrychlit pohyb mého svěřence. Ten, pokud zrovna nebyl vydán povel k útoku, se po obrazovce šinul s rozvážností ledovce. Možná vám to přijde jako banalita, ale přejít z jedné strany mapy na druhou mi z počátku přišlo jako takové malé soukromé peklo. Nejdřív jsem si myslel, že je to snad dáno nízkým levelem, ale ani po zásahu do uložené pozice a naboostování na nejvyšší možné hodnoty se nic nezměnilo. Musel jsem si zvyknout, případně řešit pohyb po mapě zejména ve vesnicích zadáváním útoku na nějakou vzdálenou postavou.

  

Tak tihle mají asi nepříjemné sousedy * V partě se to lépe táhne * Jeden náramek vládne všem...

Vítejte v roce 2004

Nejprve jsem se podle vzhledu hry domníval, že jde o nějakou starší osvědčenou záležitost, která mi coby fandovi RPG unikla. Bohužel jsem se šeredně pletl. Hra vyšla teprve letos na podzim. Sice nekladu grafiku, hudbu a zvuky na čelní místa v hodnocení her, ale to, co Konung 2 předvádí, je skutečně bolestně málo. Úroveň zvuků a hudby se pohybuje tak někde v průměru roku 2003, a kvalita grafického zpracování ještě o rok zpátky. Tím už dnes nejen nikoho neohromí, ale znám spoustu takových, co by po zahlédnutí první obrazovky herního prostředí hru odinstalovali a výrobci poslali výhrůžný mail. Na jednom fóru jsem dokonce našel názor, že jednička vypadala o něco lépe, i když s hratelností na tom byla o něco hůře.

Světlé stránky hry
 • Zajímavé pojetí, některé questy
 • Možnost vlastnit hmotné statky
 • Dá se odinstalovat
Temné stránky hry
 • Neskutečně pomalý pohyb
 • Grafika
 • Prakticky žádný manuál
 • Nezábavný děj

Když už jsme u toho – o nějaké zvláštní hratelnosti nemůže být řeč ani v tomto případě. Sice oceňuji nápady jako skillů na zednictví, či správu pozemků (a s tím související vlastnictví domku, vesnice, nebo i města), ale jinak nic nového, nic převratného. Navíc ani to málo není dovedeno k pořádnému zpracování. Ze začátku vám navíc hra bude připadat docela těžká – téměř bez ničeho, finance na vybavení žádné, nepřátelé v přesile. Dokud se vám nepodaří našetřit pár zlatých na vybavení a nějakého toho žoldáka, bude vás hra víc štvát, než bavit. A to ani nemluvím o tom, že se z „manuálu“ nedozvíte, k čemu vám která vlastnost vlastně bude, ani jak máte spát, míchat lektvary, bojovat a tak dále. Takže doporučuji, pokud chcete vidět, jak hra dopade, neobtěžujte se hraním, místo toho si na cdčku najděte závěrečné video a pusťte si je v běžném přehrávači.

Příběh: 3/10
Hratelnost: 4/10
Grafika: 5/10
Hudba, zvuky: 6/10
Zábavnost: 4/10

Pokud mohu radit, Konung 2 ani neinstalujte. Není o co stát. Místo toho se raději podívejte na politickou debatu, rozčílíte se určitě méně a možná se i zasmějete, což se vám při hraní této hry rozhodně nestane.

Celkové hodnocení: 4,5/10


Vesmírní kovbojové

Platforma: PC
Typ hry: Simulátor vesmírného dobrodruha
Multiplayer: Ne
Minimální konfigurace: Procesor 400 MHz, 64 MB RAM, 16-bitová GK
Výrobce: 1C

Po zděšení z první hry tohoto Game4U jsem k Vesmírným kovbojům přistupoval s krajní opatrností a se skepsí v mysli. Nebudu vás napínat a řeknu rovnou, že tentokráte jsem byl nejen spokojen, ale i velmi potěšen. I když jsem o této hře neslyšel ani slovo a i přesto, že je od stejné firmy jako předchozí zrůdnost (a to dokonce o 2 roky starší), je přesně taková, jaká by hra měla být. Příjemná, zábavná, chytlavá. Není to sice žádné RPG, jak je mylně uvedeno na titulní straně, ale to vůbec nevadí.

  

Taky vám to připomíná MoO2? * Jdeme na ryby * Bubliny v hyperprostoru umí být pěkně nebezpečné

Hra vychází z osvědčených her jako byly Elite, Elite 2 nebo dokonce Master of Orion. V samotném úvodu, který se tentokrát obešel bez cukání, protože byl textový, se dozvíte, že vesmír je v nebezpečí a to hned takovém, že se všech 5 známých ras muselo dohodnout, uzavřít po dlouholetých bojích mír a spojit se proti této hrozbě. Proto vzniklo středisko Rangerů (kupodivu na rozdíl od názvu hry nejsou v celé hře přeloženi jako kovbojové ani jedinkrát ;), sdružující nadané piloty, kteří mají jediný úkol – vyhnat emzáky tam, kam patří. Na výběr dostanete z pěti ras a tří povolání. Každá rasa má svá specifika, každé povolání určité vlastnosti, které má na začátku na vyšších hodnotách, než ostatní. Je jen na vás, co si zvolíte. Navíc rasy můžete ve speciálním středisku měnit i během hry (což mi přišlo krajně divné). Samotná volba vám zabere jen chvilinku a pak už hrrr na ně!

Od každého něco

Hra vám nabídne kombinaci několika žánrů a nenutí vás, který máte upřednostňovat. Můžete po vzoru Elite plnit questy představitelů jednotlivých planet nebo obchodovat s rozličnými komoditami, či jako pirát drancovat hvězdné systémy a vymáhat výpalné, nebo se eventuelně jako čestný chudý bojovník vrhnout proti společnému nepříteli. Je to jen na vás. Do začátku dostanete loď vybavenou podle zvoleného povolání a rasy a dál si dělejte prakticky cokoliv, co vás napadne.

   

Boj v běžném prostoru * Nákupní horečka * Boj proti přesile v hyperprostoru

Vesmír je rozdělen do několika sektorů, ve kterých je několik hvězdných soustav, spojených červími děrami (bohužel jsem pozapomněl nainstalovat anglickou verzi a tak nevím, zda výraz „černé díry“ je dílem autorů, nebo překladatele). Každá soustava má pak několik planet a jednu až tři vesmírné stanice ( plus jednu pirátskou). Na planety a základny se liší jen tím, že zatímco na planetě vám vládní zmocněnci zadávají dobře placené úkoly, báze patří Rangerům, a tak vám zde zvedají hodnosti, vylepšují vybavení a vůbec dělají samé fajn věci.

Světlé stránky hry
 • Vykradené z mnoha úspěšných titulů
 • Zábavné textové minihry
 • Rozdílné souboje v prostoru a hyperprostoru
 • Zábavnost
 • Intuitivní ovládání
Temné stránky hry
 • Vykradené z mnoha úspěšných titulů
 • Nevyrovnaná obtížnost
 • Délka kol

Těžký život dobrodruha

Abyste si mohli pořádně zabojovat a rozflákat nějakou tu emzáckou lodičku, případně osvobodit hvězdný systém od jejich slizké nadvlády, budete potřebovat vybavení. A to v žádném případě zadarmo nedostanete. Takže vás ze začátku čeká trocha té otrocké dřiny při dělání poslíčka, nebo můžete zkusit dobrodružnější varianty ve formě pašování, olupování, nebo napadání pirátů v hyperprostoru. Zatímco první dvě možnosti většinou končí nejhůře menší textovou mezihrou ve vězení (která je celkem zábavná), boje v hyperprostoru vždy smrtí. Často vaší. Na rozdíl od kolových soubojů v běžném prostoru na vás totiž čeká klasická 2D automatová střílečka proti několika protivníkům (většinou lépe vybaveným). Ale kdo nemá začátky těžké. Jakmile se otrkáte a získáte si nějakou pověst, můžete si zaplatit parťáka (případně hned několik, pokud na to máte) a hned je veseleji.

Příběh: 6.5/10
Hratelnost: 8/10
Grafika: 6/10
Hudba, zvuky: 7/10
Zábavnost: 10/10

Kovbojové jsou hrou, která rozhodně stojí za zahrání. Nečekejte žádný zázrak grafiky nebo spletitý geniální příběh a budete se výtečně bavit. Pro fanoušky vesmírných dobrodružství jednoznačná volba.

Celkové hodnocení: 8/10

Koupit či nekoupit?

Pokud v ještě v tuto chvíli váháte, zda si prosincové Game4U koupit, radím vám, kupte. Za ty peníze sice dostanete pivní tácek s nápisem Konung 2, ale zároveň na druhém cd obdržíte hru, u které se vydržíte bavit déle, než u spousty nových, graficky převratných her. A to myslím, za ty dvě stovky stojí.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět grafickým skvostem

Hráči fotí zážitky z Anglie: AC Valhalla je opět g…

Jestli něco Ubisoft umí, pak jsou to pestré světy, lákající k focení.

16.  1.  2021 | |11 N/A
Daniel Pánek
Assassin's Creed ValhallaGalerie
10 největších překvapení minulé generace, která nás potěšila

10 největších překvapení minulé generace, která ná…

Končící éra Xbox One a PS4 přinesla mnoho velkých změn. Jaké nás nejvíce překvapily?

18.  1.  2021 | |6 N/A
Vojtěch Matušinský
Téma
Hry zadarmo nebo se slevou: další lednové slevy a Star Wars zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: další lednové slevy a …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

15.  1.  2021 | |2 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce