Game4U, číslo 39: Duke Nukem Manhattan Project – návrat legendy

Únorové vydání magazínu GAME4U je ve znamení drsného chlapíka, který nám již před mnoha lety ukázal, jak tvrdý vůči zmutovaným nepřátelům dokáže být. Je tomu něco málo přes rok a půl, co nás Manhattan Project vyvedl z dlouho trvajícího celibátu při čekání na opravdu nekonečný Duke Nukem Forever. Nyní jej tu máme znovu, tentokráte za přívětivější cenu.
Game4U, číslo 39: Duke Nukem Manhattan Project – návrat legendy

Platforma: PC
Typ hry: arkáda
Multiplayer: Ne
Minimální konfigurace: procesor 400 MHz, 64 MB RAM (128 MB – WinXP a 2000), 300 MB na HDD, 8MB 3D grafická karta
Doporučená konfigurace: procesor 500 MHz, 128 MB RAM (192 MB – WinXP a 2000), 300MB na HDD, 16MB 3D grafická karta
Testovací konfigurace: procesor 1800 MHz, 512 MB RAM, 300 MB na HDD, 32 MB 3D grafická karta (TNT2 Pro)
Výrobce: Sunstorm Interactive, 3D Realms Entertainment (
http://www.sunstorm.net, http://www.3drealms.com)
Distributor hry: ARUSH Entertainment (
http://www.arushgames.com)
Vydavatel v ČR: Cenega (
www.cenega.cz, www.game4u.cz)

Léta čekání na megalomanský Duke Nukem Forever se proměnila pouze v několik desítek screenshotů, nějaké to video a sáhodlouhé rozhovory plné slibů. Není divu, že se na pokračování jednoho z průkopníků 3D akcí dnes díváme poněkud skepticky. Možná proto chtěli autoři nasytit v té nejimpulsivnější době naše hladové krky, čím jiným, nežli dalším titulem, který nakonec předčil všechna očekávání.

  

Hle, Duke je v televizi * jak elegantně drží pistoli * i střílet samozřejmě umí

Manhattan Project se totiž vrátil k původnímu pojetí klasického Duka, a sice k plošinovkovému arkádovitému stylu, jež je zmítán neutuchající zábavností. Přidáme-li špetku propracovaného grafického kabátku, působícího nicméně na hráče poněkud rozporuplným dojmem, k tomu navíc léty prověřené prvky, na něž byli hráči po dobu Dukovy existence zvyklí a zprvu je takřka zvedaly ze židlí, dostaneme kvalitu - a nyní i za rozumnou cenu.

Jak to všechno začalo?

Základním pilířem celé hry je bezpochyby samotný Duke a jeho sarkastické poznámky, které naštěstí nechybí. Pak tu máme klasicky jednoho zloducha jménem Morphix, snažícího se o dobytí naší malé, leč velice produktivní planety. Je tu také hromada dívek, o jejichž srdce bude náš hrdina usilovně bojovat, neboť krásné slečny z celého světa byly polapeny, aby sloužily jako živý štít. Absenci nezaznamenalo ani pětadvacet druhů nepřátel (včetně bossů), z nichž někteří jsou vaši staří známí. Letmo připomenu jen Pig-Cops, neboli prasata v policajtské uniformě s brokovnicí v ruce. K jejich likvidaci využijete během hry „pouhé“ devatero zbraní.

  

Ani jetpack mu není cizí * začíná tu být pěkně horko * cestu si krátíme vlakem

Duke si dokáže osvojit jak pistoli, granát, brokovnici, samopal, tak i například raketomet či všemi oblíbené pulsní dělo, jehož síla tkví v tom, že svého protivníka jednoduše zmenšíte a rázem svou výrazně vzorkovanou botou zašlápnete. Když už jsem se zmínil o zašlapávání malých potvůrek – které, pokud nezneškodníte dříve než se dostanou do přímého styku s radioaktivním odpadem, zmutují a zákeřně na vás zaútočí - nemohu opomenout, že Duke, stejně jako ve svém ryzím 3D provedení, dovede kopat se stejnou, ba i větší elegancí.

Domy, kanály a ropné plošiny

Ptáte se kudy nás kroky povedou? Odpověď je jednoduchá: vším možným i nemožným. K dispozici máme celkem osm lokací, přičemž každá z nich je rozdělena na tři části. V každé části je vaším primárním úkolem - krom přežití - sběr klíčů pro otevření dveří a osvobození jedné z uvězněných žen, což je jistě ta příjemnější část. Ta se ovšem stane nepříjemnou v ten okamžik, kdy na moment ztratíte hlavu a začnete po spletité mapě bloudit a tápat v mysli, kde že byly ty prokleté dveře? Naštěstí není celý Manhattan Project přespříliš obtížný, takže by si s ním mělo poradit opravdu široké spektrum hráčů.

  

Pozor na spálené obočí * úhybný manévr musí být * hon na švába

  

I vajíčka dokáží být nebezpečná * že by Duke pospíchal na trh s čerstvým masem? * Prase ve skryté kameře

To jsem však mírně odbočil od zásadní otázky, do jakých končin se vlastně podíváme. Nabídka je skutečně pestrá. Putování začíná na střechách New Yorských mrakodrapů, z nichž se rázem ocitnete na nepřáteli prohlodané metro trase. S ní úzce souvisí i podzemí, které rovněž nezůstane vaší nohou nedotčené. Ani se nevzpamatujete ze silného bosse a rázem se ocitáte v továrně, poté dokonce i na ropné plošině. Tak či onak, stejně vše skončí mimo planetu Zemi, kde překonáte takřka nepřekonatelné.

Vypadá skvěle, jako vždy

Pokud se má Manhattan Project dodnes čím chlubit, pak je to bezpochyby grafické zpracování a práce kamery. Precizní skloubení dvojrozměrné plošinovky s onou třetí dimenzí prospělo této hře jako sůl. Troufám si říci, že se dodnes na herní scéně neobjevil lepší titul stejného žánru, neboť MP stále evokuje silné emoční zážitky. Nemalým dílem k tomu přispívá i práce kamery, jež se vyšplhala až na příčky nejvyšší a skvěle doplňuje bujarou nekončící akci.

Světlé stránky hry
  • Jednoznačně hratelnost
  • Dynamická kamera
  • Grafické zpracování
  • Staré známé prvky + něco navíc
  • Vtipnost a stylovost
Temné stránky hry
  • Příliš snadná
  • Po čase pořád o tom samém
  • Příběh plný klišé

Dříve se lidé posledního přírůstku do rodiny Duke Nukema stranili, nejspíše pro jeho až přespříliš přehnanou cenu, což způsobilo, že si ji legální cestou pořídil jen houf zarytých nadšenců. Nyní, když je Manhattan Project ve zlevněné edici, jej vřele doporučuji zakoupit a vyzkoušet tento klenot mezi plošinovkami, poněvadž je okořeněn spoustou vynikajících nápadů.

Grafika: 6/10
Zvuky: 6/10
Hudba: 6/10
Hratelnost: 7/10

Ačkoliv Duke Nukem: Manhattan Project pozvolna ztrácí dech, ještě stále není k přehlédnutí a má co nabídnout. A ta cena… 

Celkové hodnocení: 6/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A