GAME4U: Křižáci - vzpomínka na dobu středověkou

Středověk byl temným obdobím lidských dějin. Desetitisíce mrtvých, tisíce bitev, stovky válek. Postrachem tehdejší doby nebyly jen nájezdy pohanských kmenů, ale také papežem svolávané křižácké výpravy, které svou chladnou rukou smrti zasáhly mnohé evropské země. Postavit se na stranu papeže můžete také ve výtvoru Křižáci, který v srpnu přineslo vydání magazínu GAME4U.
GAME4U: Křižáci - vzpomínka na dobu středověkou

Platforma: PC
Typ hry: tahová strategie
Multiplayer: ano
Minimální konfigurace: procesor 233 MHz, 64 MB RAM, 170 MB na HDD, 8 MB grafická karta
Doporučená konfigurace: procesor 400 MHz, 128 MB RAM, 170 MB na HDD, 16 MB  grafická karta
Testovací konfigurace: AMD Athlon XP 2000+ MHz, 512 MB RAM, 170 MB na HDD, 64 MB grafická karta
Výrobce: Free Mind Software (
http://www.freemindsoftware.com)
Distributor hry: Cenega (
http://www.cenega.cz)
Distribuce v ČR: Cenega (
http://www.cenega.cz)

Strategie Křižáci se na našem trhu coby čerstvá novinka objevila zhruba před rokem - sázela na vcelku pohledné grafické zpracování a zejména historické pozadí příběhu, které mělo být k dokonalosti dovedeno prvky z knih známého polského spisovatele Henryka Sienkiewicze. Její přednosti i negativní stránky už dříve do detailů rozebraly desítky recenzí a tak se nyní pojďme s odstupem času podívat, jak kvalitní hru můžete spolu s magazínem Game4U za 199,- Kč získat. Obstál by výtvor studia Free Mind Software v konkurenci novodobých strategií?

 
Vcelku povedené menu hry, které je však pouze v rozlišení 640x480

Hra pro vás?

Příběh hry nemá smysl nikterak rozpitvávat - ti dějepisně znalejší z vás si bezpochyby vzpomínají nejen na časté bitvy českého království (potažmo husitů), ale také jeho nejbližšího okolí. Křižáci se tak odehrávají v době počátku 15. století, období neutichajících německo-polských sporů a konfliktů. Utlačovanou (a nakonec i vítěznou stranou) byli právě naši severní sousedé, jejichž spasitelem se v turn-based strategii Křižáci (alias Knights of the Cross) můžete stát. Je-li vám však bližší "boží pravda" a požehnání papeže, vžijte se do role německých rytířů.

Bohužel, počáteční zápletka je vysvětlena jen v minimální míře - ani postupem času vám hra nenabídne dostatek historických podkladů či informací a tak se z proklamované přednosti stává spíše slabina Křižáků. Proč a kdy k válce došlo? Kdo konkrétně bojoval na obou stranách? Nejsem z těch, kteří od hry očekávají desetistránkové kapitoly textu, bližší úvod do celé problematiky konfliktu i vysvětlení předcházejících historických událostí bych však velmi rád uvítal. Jenže kde nic, tu nic.

 
První bitva přinesla mnoho obětí * Já ten váš hrad dostanu!!!

Smrt klávesnici!

Přeskočme počáteční rozladěnost nad příběhem i herním děním a pojďme se raději podívat na hru samotnou. Jako v ostatní turn-based strategiích, i Křižáci jsou rozdělení na tahy. Přestože většinu hry ovládáte neustálým klikáním své myši, tvůrci svůj výtvor obdařili velkým neduhem - mnohé funkce jsou pečlivě uschované pod klávesovými zkratkami. Co více, ve hře nenajdete žádný popis ovládání, ani možnost jeho změny. Díky nepřehlednosti mapy i mnoha rozličným důvodům se také můžete rozloučit s pro turn-based strategie tak typickým plánováním budoucích tahů.

Předností hry je na dnešní poměry široká nabídka herních misí a map, která při sečtení obou kampaní (každá za jednu stranu konfliktu) čítá několik desítek bitev. Jejich rozsah se samozřejmě různí (od pětiminutových záležitostí až po půlhodinové bitky), přesto nemusíte mít v souvislosti s délkou hry žádné obavy - i přes dostatek misí se však obávám, že díky stereotypu i nudně se rozvíjejícímu příběhu (do kterého zasahují naprosto nepodstatné skutečnosti) se až k jejímu závěru probijí jen ti nejotrlejší. Patříte-li snad mezi ně, můžete si útrpnou dobu strávenou u strategie Křižáci prodloužit také díky editoru map.

 
Zbabělý útok proti samotnému veliteli * Bitka u kostela a hřbitova? To se přece nesluší, křižáci!

Povyšování jednotek

Marně hledám další světlé stránky - některé z vás na hře čas od času jistě potěší také rozmanitější prostředí, byť se většina misí odehrává na rozlehlých pláních (co bychom také od Polska očekávali, že?). Příjemný je styl povyšování jednotek (těch najdete ve hře množství typů, od pěšáků po rytíře i lukostřelce) i jejich nákup na začátku většiny misí. Jak jsem již zmínil, problematické jsou naopak rozsáhlé bitvy, které se stávají velmi nepřehlednými – částečně napravuje situaci alespoň menší mapa, která je však pouhým vyobrazením rozmístění všech vojáků. Vcelku příjemným překvapením byla pro mne (coby nenáročného diváka) čas od času grafika, která alespoň částečně napravila dojem ze zpracování jako celku - ozvučení hry je totiž zcela nudné a nezajímavé.

Světlé stránky hry
 • Povýšení a nákup jednotek
 • Dostatek misí
 • Editor map
 • Lokalizace a cena
Temné stránky hry
 • Slabý příběh
 • Nedostatek doplňujících historických informací
 • Nudné a stereotypní
 • Ozvučení
 • Nulová rozmanitost úkolů
 • Ovládání pomocí klávesnice
 • Špatně vyřešený pohyb jednotek
 • Objekty nejsou průhledné (v případě, že za nimi stojí jednotka)

Křižáci se (což již konec konců potvrzuje jejich název) pyšní od jejich uvedení na český trh také překladem do naší mateřštiny. Jak se povedl? Dabing není nikterak zázračný, buďme však spokojeni s tím, co nám společnost Cenega nabízí. Překlad textů není dokonalý, ale v zásadě s ním můžeme být spokojeni. Suma sumárum je právě česká lokalizace (spolu s příjemnou cenou) hlavní devizou hry i jejího letošního letního vydání. Ani to jí však nemůže zaručit úspěch.

 
Letní vedra nahradila studená zima * Válka je vyhrána! Opravdu?

Výhodná koupě? Kdeže

Už před rokem byli Křižáci hodnoceni jako velké zklamání. Změnil naše pocity i dojmy čas? Sami asi znáte odpověď na tuto otázku. Příšerné ovládání, stereotyp i desítky dalších chyb dělají z Křižáků nesmyslnou sbírku těch nejhorších nápadů, které se v urodily v hlavách studia Free Mind Software. Nebojím se zdůraznit, že i ve světě freeware titulů lze najít kvalitnější a především zábavnější strategie než je dnes recenzovaný produkt. Hledáte-li tedy pro sebe či svá dítka skutečně zajímavý herní výtvor za slušnou cenu, poohlédněte se jinde. Třeba v předchozím čísle magazínu GAME4U, které přineslo i dnes kvalitní taktickou strategii Commandos: Beyond The Call of Duty. Příznivci adventur pak jistě nepohrdnou výtvorem Atlantis 3, který si budou moci již v těchto dnech (konkrétně od 19. srpna) zakoupit coby GAME4U Speciál.

Grafika: 5/10
Zvuky: 4/10
Hudba: 4/10
Hratelnost: 2/10

Před rokem byli Křižáci podprůměrnou hrou - a ani rok vystřízlivění z počátečního šoku názor hráčské veřejnosti nezmění.

Celkové hodnocení: 3/10

Nejnovější komentáře