GAME4U: Polda 3 – Pankrácovo pátrání pokračuje!

Policista a soukromý detektiv Pankrác se stal díky jedinečnému podání Luďka Soboty jednou z nejznámějších postav českých adventur. Třetí díl Poldy patřil v době svého vydání mezi kvalitnější adventury - jak je tomu však nyní, téměř tři roky od jeho uvedení na trh? Podívali jsme hře na zoubek v době, kdy se znovu dostává coby součást magazínu GAME4U do obchodů.

Platforma: PC
Typ hry: Adventura
Multiplayer: Ne
Minimální konfigurace: procesor 333 MHz, 32 MB RAM, 290 MB na HDD, 16 MB grafická karta
Testovací konfigurace: AMD Athlon XP 2000+ MHz, 512 MB RAM, 170 MB na HDD, 64 MB grafická karta
Výrobce: Zima Software (
http://www.zima-software.cz)
Distributor hry: Cenega (
http://www.cenega.cz)
Distribuce v ČR: Cenega (
http://www.cenega.cz)

Série českých adventur Polda je úzce spjata s vývojářským týmem Zima Software. I já si zřetelně pamatuju na první díl této herní řady, optimistické reakce i úšklebky nad plýtkým a pro někoho až dětinským humorem. Ať již byl váš názor na Poldu 1 jakýkoliv, jasné je, že díky prodejnímu úspěchu jsme se brzy dočkali dalších pokračování. V pořadí třetí díl série rozhodně nemohu vyzdvihnout coby její nejlepší díl - i tak se však jednalo o zajímavou a kvalitní hru, jejíž přednosti snad dostatečně vystihuje příznivé hodnocení 7/10, které hře v době zahájení prodeje udělil tehdejší šéfredaktor Doupěte Láďa Valík. Tři roky po uvedení titulu na trh se znovu objevuje na pultech obchodů díky magazínu GAME4U za příznivou cenu 199,- Kč. Vyplatí se podobná investice?

   
Pátrání začíná a vězte, že Pankrác je opět ve formě! * Čára je jednou z nejlepší meziher * Boj mladší a starší generace

Pankrác v akci aneb honba šíleného hokejisty

Šílený, přihlouplý a zároveň originální - tím vším je příběh Poldy 3. Náš oblíbený policista Pankrác se tak v roli soukromého detektiva pouští do hledání na první pohled nezajímavého kuchaře, aby se po neskutečně zmatených událostech podíval i do USA a dalších exotických končin našeho světa. Důležitou postavou hry je také Jaromír Jégr a jistě není třeba zdůrazňovat, kterou osobu má za úkol toto jméno parodovat. Známých postav (či spíše jejich herních karikatur) se ve hře nachází více než dost a za sebe mohu skromně říct, že jsem jejich přítomnost i po letech od prapůvodního vydání hry jen a jen přivítal. Ani ony však nezabránily prosté skutečnosti - příběh hry i jeho výprava je natolik chudá, že vás nečekají překvapivé dějové zvraty a jen trocha námahy vám postačí k dokončení třetího dílu v rozmezí 5 - 8 hodin. Od adventur bychom toho právě po stránce herní doby čekali mnohem, mnohem více.

Byť si o něčem podobném dovolím pochybovat, možná se mezi vámi najdou tací, kteří se s herní sérii Polda nikdy nesetkali. Právě těm bude patřit následující odstavec. Svého hlavního hrdinu ovládáte myší - řečeno prostě a jednoduše, Polda 3 je dalším z mnohačlenné rodiny "point-and-click" adventur. Přestože je tento systém podle mnohých mrtvý (viz. svérázná tvrzení autorů očekávaného počinu Broken Sword 3), jen těžko si můžeme vybavit použitelnější ovládání hry. K pohybu s postavou hlavní hrdiny i vykonávání akcí tak používáte dvoj-stisknutí tlačítka myši. Nic víc, nic míň. Polda 3 se tak rozhodně řadí do skupiny titulů, s jejichž ovládáním si poradí i herní batole.

   
Tak se nám to pěkně vyvíjí - teď mě zatkla CIA * Pracovní výlet na překrásný ostrov * Sexuální deviant v kůži mimozemšťana

Mezihry - je libo svlékací poker?

Oživením jinak všedních a pro hardcore hráče adventur nudných hádanek a překážek v cestě za vyvrcholením příběhu jsou alespoň zajímavé mezihry. Milým překvapením je tak na začátku klasika v podobě "amerických očí", které postupem času nahradí skládání puzzle, plavba s ponorkou či tolik oblíbené prší, tentokráte notně vylepšené o svlékání seňority Rosity. Právě mezihry jsou bezpochyby jediným zákysovým místem hry, které by vám mohlo (a není to pravidlem, podotýkám) zkomplikovat další postup hrou.

Jak jsem již dostatečně zmínil výše, dnešní recenze nepojednává o hře Polda 3 jen tak náhodou - právě tento titul se nedávno znovu dostal na pulty obchodů coby čerstvá příloha známého magazínu GAME4U. Kromě nízké ceny s sebou přináší také kompletní návod, který ocení zejména "adventurní" nováčci - i jeho přítomnost však musíme hodnotit jaké jednoznačné plus. Návod je dostatečně přehledný, vystihuje podstatu hry a obešel se bez gramatických chyb - rozporuplné dojmy mám naopak z titulků u samotné hry, které se chybami jen a jen hemží. Snad to byl záměr tvůrců a snaha zachovat ležérní nádech.

   
Připravte se, zahrajeme si "svlékací prší" * Už jste viděli mluvícího bobra? * Za chvíli zahájíme soubor v pití tequilly

Pankráci, ty vypadáš!

Ať si kdo chce co chce říká, ručně kreslená grafika má své kouzlo - Polda 3 vyrukoval před třemi lety s kombinací renderovaných pozadí a některých kreslených prvků. Prostředí a lokace jsou zpracovány velmi pěkně, v čemž autorům pomáhá také rozmanitost lokací - navštívíte totiž nejen rodnou Českou republiku, ale také ostrovní stát, Sibiř a další končiny naší matičky planety. Přestože tedy na první pohled působí výsledek grafiků uspokojivě, vše kazí nepovedené animace hlavního hrdiny. Sledovat Pankráce při pohybu a provádění rozličných akcí se rozhodně nerovná kochání se báječným umem tvůrců. I přesto, že mě vizuální zpracování "neurazilo", patří dnes do jasného podprůměru - taková je prostě realita.

Slastným pohlazením na duši se tak stalo alespoň ozvučení - hodnotit nadabování snad dost dobře nelze, hvězda střídá hvězdu a hře volba nejvýznačnějších hereckých osobností viditelně prospěla. Vedle "klasika" Luďka Soboty v roli Pankráce vás čeká dabing v podání Oldřicha Kaisera, Jirky Lábuse, Petra Nárožného, Bohdana Tůmy či oblíbené Valerie Zavadské. K dobrému dojmu přispívají také hudební motivy.

Světlé stránky hry
  • Současná cena a návod
  • Dabing postav
  • Zajímavé mezihry
  • Nápadité prostředí
  • Humor
Temné stránky hry
  • Příběh
  • Chybí dějové zvraty
  • Nudné dění
  • Krátká herní doba
  • Grafika

Polda 3 v dnešní době?

Když sečtu všechny klady a zápory Poldy 3 a podrobím ho srovnávacímu testu se současnou českou konkurencí žánru, pak je výsledná rovnice jasná - tři roky stárnutí se projevily více, než bychom se možná domnívali. Třetí díl nesahá svému nástupci (hře Polda 4) ani po kotníky, jakékoliv porovnání s hitem Posel Smrti je již zcela zbytečné. Stejně jako u mnohých jiných her let minulých, i v případě Poldy 3 zůstává největším lákadlem cena. Máte-li rádi povrchní humor ve stylu Luďka Soboty a filmové série Byl jednou jeden polda, pak by se vám mohl Polda 3 zalíbit. Potěšeni budete zejména skvělým dabingem.

Grafika: 4/10
Zvuky: 8/10
Hudba: 6/10
Hratelnost: 5/10

Snad jen povedený dabing Luďka Soboty a dalších hvězd české herecké scény by mohl z Poldy 3 udělat průměrnou či dokonce nadprůměrnou adventuru roku 2003. Léta jsou zkrátka znát a to i při porovnání s českou konkurencí, která je stále tvrdší a nekompromisnější.

Celkové hodnocení: 4/10

Váš názor Další článek: Několik fotografií z UFO party studia Altar

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Už víte, co budete hrát o Vánocích? 15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole

Hranice mezi herními platformami se neustále ztenčuje. Vybírat jen z her, které stále zůstávají věrné jen své platformě, není nic jednoduchého. Proto v našem výběru nenajdete hry jen z konzolí, některé z nich si můžete zahrát třeba i na PC.

Martin Nahodil
Konzole
EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

EA je na prodej. Motají se kolem něj firmy, které se však hrám moc nevěnují

Tvůrci Fify, Battlefieldu nebo Mass Effectu hledají kupce

Lukáš Václavík
EAByznys
Tohle není videohra, ale skutečný závod NASCAR. Řidič ohobloval mantinel a předjel pět soupeřů
Karel Javůrek
Závodní
Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Nejlepší sluchátka, myši, klávesnice… Vybíráme osvědčený herní hardware pod stromeček

Důležitým parametrem herních sluchátek je pohodlnost a bezdrátová konektivita. U myší vybírejte podle oblíbeného žánru i ergonomie. Klávesnice kupujte ty mechanické a koukejte na jazyk potisku.

Stanislav Janů
Hardware
Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Kutil vyrobil unikátní PlayStation 5 Slim. Je celý z mědi, má vodní chlazení a nízké teploty

Další modifikace PS5 od DYI Perks ztenčila celou konzoli jen na dva centimetry

Karel Javůrek
PlayStation 5
Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Diablo 4 se přidává ke smršti úniků. Podívejte se na hodinové záběry přímo ze hry

Hodina záběrů bez vizuálního pozlátka a zkreslení trailerů.

Michal Maliarov
Diablo IVDiabloRPG
Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

Jak dobře vybrat herní konzoli. Kdy se vyplatí PlayStation, kdy Xbox a kdy třeba Nintendo

V prodeji je celá řada herních konzolí a za posledních několik let jich dokonce několik přibylo. Plánujete nákup? Pomůžeme vám s výběrem!

Michal Maliarov
Konzole
Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Legendární herní myš Logitech G502 se vrací v nové generaci a hned v několika variantách

Kultovní a jedna z nejprodávanějších herních myší vůbec je zpět s nejnovějšími technologiemi v kapse.

Michal Maliarov
Herní myšTechnologie
Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

Vybrali jsme nejlepší střílečky z pohledu první osoby. Od pekelného Dooma až po multiplayerový Counter-Strike

V žánru FPS stříleček se skrývá rozmanitá škála her. Kromě čistých akcí tady máme i multiplayerovky nebo hry zaměřené na vyprávění příběhu.

Martin Nahodil
Nejlepší hry
Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Naše domněnky byly správné. Nová revize PlayStationu 5 opravdu používá jiný čip

Mozek PS5 už využívá 6nm výrobu. Konzole má upravené vnitřnosti a nižší spotřebu

Lukáš Václavík
PlayStation 5SonyKonzole
Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát. Většina je zdarma

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jakou si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

Martin Nahodil
TémaMobily
PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

PlayStation 5 je pořád nedostupný, zato ovladače DualSense jsou výhodnější než kdy dřív

Kousek PS5 si můžete koupit už dnes, navíc za rekordně nízkou cenu

Hlídač slev
PlayStation 5Sony
Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Unikla spousta videí z GTA 6. Po internetu kolují záběry z testování hry

Rockstar si neuhlídal svá tajemství a na veřejnost se dostala spousta záběrů z jejich připravované novinky.

Martin Nahodil
GTA 6Únik
Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Diablo Immortal má šílenou politiku mikrotransakcí. Vyexpení postavy vás vyjde na tisíce dolarů

Blizzard pokračuje ve svém nekompromisním tažení monetizačním systémem.

Michal Maliarov
Diablo ImmortalMobilní hryByznys
Strategie Age of Empires míří na mobily a konzole. Vrátí se také Age of Mythology ve vylepšené verzi

Strategie Age of Empires míří na mobily a konzole. Vrátí se také Age of Mythology ve vylepšené verzi

Microsoft na prezentaci ke 25. výročí značky Age of Empires představil příjemné novinky.

Martin Nahodil
Age of MythologyOznámeníAge of Empires
První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

První Mafia bude zdarma. 2K oznamuje speciální akci spolu s potvrzením vývoje nového dílu

Oslavy výročí české Mafie jsou v plném proudu a nezapomněl na ně ani majitel značky.

Martin Nahodil
Hry zdarmaMafia 1
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

Michal MaliarovMartin Nahodil
TémaFree-to-play
Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Vybrali jsme legendární adventury i moderní klikačky pro PC. Nechybí český Polda a kultovní Monkey Island

Adventury typu Point'n'Click už možná nejsou tolik v kurzu jako kdysi. Staré kousky jsou však stále lákavou nabídkou pro milovníky žánru. A ten se stihl ještě vyvinout.

Vojtěch Matušinský
Nejlepší hryAdventury

Aktuality

3. prosince | Dnes ve 22:00 našeho času proběhne představení závěrečné událostí aktuální sezóny ve Fortnite. Epic na něj láká krátkým teaserem. 
2. prosince | Během The Game Awards pravděpodobně uvidíme novou ukázku z připravované bojovky Tekken 8. Vydání se zatím odhaduje na příští rok pro PlayStation 5. 
2. prosince | Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku Na předávání The Game Awards nás čeká oznámení novinky od vydavatelství 505 Games. QR kód z jejich teaseru odkazuje na stránku
1. prosince | Barevná akce Splatoon 3 přivítala velkou aktualizaci, v rámci které přibývají nové mapy, zbraně, vybavení i věci do katalogu. Pro všechny majitele hry je dostupná zdarma. 

Prosincový Computer

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 4 000 Kč

Velký test herních notebooků

Jak zkrotit sociální sítě

Vše o senzorech v hodinkách