Game4U: The Settlers 4: zlatá edice – Strategický skvost

Hra The Settlers 4 se stala modlou mnoha stratégů, a to zejména díky své komplexnosti. Oplývala detailní roztomilou grafikou, vydařenou hudbou a jednalo se o zábavu na hodně, ale opravdu hodně dlouho. Pojďme si dnes společně zavzpomínat na tyto časy.
Game4U: The Settlers 4: zlatá edice – Strategický skvost

Platforma: PC
Typ hry: RTS
Multiplayer: Ano
Minimální konfigurace: Pentium II 450 MHz, 128 MB RAM, 16MB grafická karta
Doporučená konfigurace: Pentium II 600GHz, 256MB RAM, 16MB grafická karta
Testovací konfigurace: Athlon XP 1600+, 1.5GHz, 768MB RAM, 128MB grafická karta
Výrobce: Blue Byte Software
Vydavatel: Cenega
Homepage:
http://www.bluebyte.net/

Celá série The Settlers si za svoji dobu existence získala mnoho skalních fanoušků. Pokaždé se jednalo o dopodrobna propracovanou a složitou strategii. Bohužel i v tomto případě měl někdo nutkání zcela zbytečně překopat to, co se již osvědčilo. Řada hráčů byla rozčarována posledním, v pořadí již pátým dílem, který před nedávnem vyšel. Ten „mírně“ odbočil od svých starších bratříčků a trochu od původní komplexnosti upustil. Za to byl hojně kritizován a pro mnoho tak stále zůstal nejlepším kouskem čtvrtý díl.

  

Vzkvétající to národ * Tady se fakt pracuje * Stání, to jde všem velice dobře

Vydělávat se holt musí…

Ano, dneska vám nedá nikdo nic zadarmo. Autoři čtvrtého dílu smýšleli zřejmě stejně a tudíž poměrně nedlouho po vydání samotné hry, což bylo někdy v roce 2001, připravili pro hráče něco „více“. Jednalo se o přídavné mise.

O pár měsíců později byl vydán plnohodnotný datadisk s podtitulem Trójané a elixír moci, který sklidil zasloužený ohlas. Pojďme tedy společně zavzpomínat na tyto časy. Jaké je to hrát celý balíček The Settlers 4 obsahující původní hru, přídavné mise a datadisk? Jisté je, že se jedná o zábavu na opravdu dlouhou dobu.

  

Zde probíhá pilně těžba * Jdeme na průzkum * Co já s tím materiálem budu jen dělat?

Nevypadá to složitě. Ono to složité je

Je jasné, že The Settlers 4 nebyli hrou, kterou by mohl hrát kdekdo. Nešlo zde jen o to postavit domeček, v něm poté vyrobit vojáčka a zbortit celou protivníkovu říši. Zde se začínalo pěkně od píky a ne každého něco podobného mohlo bavit.

Řada z vás jistě moc dobře ví, o čem v jádru celá série těchto skvostů, a tudíž i její čtvrté pokračování, je. Určitě se ale mezi čtenáři najdou tací, kteří nikdy před tím žádné Settlers nehráli. Nebude tedy od věci si trochu osvětlit, na čem je celistvý princip založen.

Například stavby – musíte mít z čeho budovat, ale peníze to rozhodně nebudou. Proto není od věci nejprve postavit třeba dřevorubecký srub či budovu na těžbu kamení. Dřevo, které natěžíte, je ale poměrně bezvýznamné. Tudíž musíte postavit pilu, kde jej zpracuje na desky (nebo, chcete-li, trámy), aby se následně mohl tento materiál použít při stavění dalších budov.

Podobně jsou na tom i jiné věci. Kupříkladu postavení onoho vojáčka. Je pro něj tedy potřeba vyrobit zbroj – meč apod., takže rozhodně nestačí jen kliknout a ejhle – vojáček tu stojí připraven k boji, za což byste zaplatili jen pár zlaťáků i se spropitným. Na zbroj musíte mít suroviny. Ty získáte z hor, na kterých můžete stavět doly – na těžbu uhlí, železné rudy, kamení a zlata. Aby ale tyto doly mohly těžit, potřebují také jejich pracovníci něco jíst. Takže ještě před tím vším je dobré postavit pekárnu, mlýn a zejména pole na obilí či jiné plodiny. Mlýn vám obilí semele bez problému, avšak pekař se samotnou moukou nic nezmůže. Tudíž je třeba mu obstarat i vodu. A tak dále...

Člověk, který nehrál žádný předchozí díl Settlers či jakoukoliv podobnou hru se bude v její komplexnosti zezačátku spíše topit. Pomoci by mu ale v tom měl předem připravený tutoriál. Ten hezky osvětlí základní rysy, na kterých je celá hra postavena. Nemusíte se ale bát, že byste se této strategii nedostali pod kůži, neboť stavba budov a tvorba armády jsou nedílnou součástí každé mise a každý tak bude mít dost času si vše pomaloučku procvičit.

  

Hezká opuštěná věž * To slunce ale paří * Nadbytek zásob

Rozděl a panuj… a kochej se

Základním kamenem státu je rodina, stejně tak jako základním kamenem opilosti je alkohol. Rozhodně nejvíce tak budete v této hře potřebovat pracující obyvatelstvo, potažmo dělníky, což je právě onen hlavní základ, nebo alespoň jedna jeho část. Obyvatel dostanete na začátku hry několik (počet se pohybuje zpravidla v desítkách) a s nimi následné můžete stavět budovy, přenášet materiál či rekrutovat nové vojáky a speciální jednotky. V menu při samotném hraní si lze nastavit, kolik z oněch obyvatel bude dělat to a kolik obyvatel zase támhleto. Není rozhodně od věci tento aspekt hry nepomíjet. Pokud se totiž vaše říše rozroste, nebo je nevhodněji rozmístěná, určitě přijde vhod více pracovníků, kteří by přenášeli materiál ke staveništím. Rychlost vašeho růstu se totiž odvíjí od vaší síly a schopnosti porazit protivníka.

Na začátku jsem nakousl i výrobu a co vše je třeba pro to, abyste vůbec mohli rekrutovat nového bojovníka či cokoliv postavit. Bez surovin se tedy rozhodně nehnete a dřevěnými meči byste zřejmě nepříteli nezlomili ani ruku a ubouchat jej k smrti nějakou dobu zabere. Jistou část surovin lze tedy těžit pouze v horách, na kterých nelze stavět žádné budovy kromě dolů. Naslepo ale vybudovat na jedno místo důl k těžbě železné rudy, na druhé místo zase pro těžbu stříbra zřejmě kýžené ovoce nepřinese. Proto je vhodné vyslat geology, kteří spadají mezi speciální jednotky. Pomocí nich pak můžete zjistit, kde se nachází jaká surovina a následně tak postavit vhodný důl.

  

Stromy? Pokácet! * Trochu to s těmi cedulkami přehnali * Že jsou ti Vikingové tlustí?

Kdo chce kam, pomozme mu tam

Na výběr je před samotným začátkem z několika národů. Do původní hry spadají Římané, Májové a Vikingové. Celý komplet, tedy zlatá edice, která je nyní k dostání, ale obsahuje i zmiňovaný datadisk, a ten do hry vnáší zcela nový národ – Trójany. Za každého z nich si lze zahrát zcela rozdílné kampaně, kterých je v součtu s datadiskem Trójané a elixír moci a přídavným Mission CD docela dost. Můžete tak například bojovat národ proti národu, vybrat si osídlovací mise či hrát volnou hru na jakékoliv mapě proti několika počítačovým nebo živým protivníkům.

Na výběr je také dlouhá kampaň o 12 misích proti temnému kmeni, který vede Morbus. Ten byl, jak se dozvíte z příběhu, vyhoštěn na Zemi a hodlá zde činit stávajícímu obyvatelstvu nemalé problémy. Je o něm totiž známo, že nemá zrovna v lásce přírodu a vlastně ani vše živé. Co dostane pod ruku, to spálí či zabije. V této kampani budete mít úkol mu za pomoci všech třech národů z původní hry znepříjemnit život. Datadisk Trójané a elixír moci mimo jiné navazuje na příběh původní hry, kdy se Morbusovi opět podaří uniknout ze spárů přírody.

Ve zmíněné kampani hráči dostanou pod ruku všechny tři národy. Ty se od sebe navzájem liší, a to zejména v grafické podobě - veškeré budovy a jednotky vypadají prakticky zcela jinak. Dalšími rozdíly mezi jednotlivými národy je kupříkladu speciální jednotka, kterou má každý jinou a podobně je tomu i u válečného stroje a válečné lodě. Stejně tak v hospodářství – chovaná zvířata a pěstované plodiny.

  

Takhle vypadá menu hry se všemi přídavky * Geologové při práci * Výběr kampaní z datadisk

Grafika, která nestárne

The Settlers 4 patří k jedné z posledních strategií, jimž vládla 2D grafika. A že ta, kterou disponuje právě recenzovaný starší skvost, je opravdu vydařená, o tom se můžete přesvědčit sami, byť je to nějaký pátek, co spatřil světlo světa. Okolní krajina je animovaná a pohled na celé okolí, na ty stromy a zvěř… Kdo hrál, ví, o čem mluvím.

Vzhled vojáků a vlastně i všeho kolem je však pojat mírně s „humorem“. Veškeré postavičky nevypadají realisticky, nýbrž jsou vzaty více komicky a pohádkově, což hře rozhodně svědčí. Nestává se často, že by v takovém titulu nebyla krev. V tomto případě ale úplně chybí a pakliže třeba zabijete protivníkova vojáka, odejde do věčných lovišť ve formě andělíčka, jež vyletí z jeho fyzické schránky.

Samotné boje a vlastně i celou hru krásně dokresluje hudba, která za poslech určitě stojí. S patřičnou sekvencí hry se změní, takže v mírumilovné části budou znít do pozadí příjemné skladby a v bojích naopak nastoupí něco temnějšího. Po této stránce se hra taktéž určitě vyvedla a přestože je to pár let co vyšla, určitě má pořád co nabídnout.

Světlé stránky hry
  • Grafické zpracování
  • Hratelnost
  • Propracovaný systém ekonomiky
  • Hudba
Temné stránky hry
  • Pro někoho až příliš složité
  • Stereotypní mise

The Settlers 4 jednoduše zabavil v době svého vydání nemálo stratégů a dodnes jej ještě spousta z nich hraje. Disponuje skvělým grafickým zpracováním i na své datum vzniku a taktéž skvělou hudbou. Nejedná se ale o hru, která by uchvátila všechny, neboť je poměrně složitá a těm z vás, kteří The Settlers 4 nehráli, asi chvíli potrvá, než se dostanou do jejího nitra. Zlatá edice obsahuje i, jak již bylo řečeno, přídavné CD s misemi a datadisk Trójané a elixír moci. Vnáší do něj zcela nový národ a řadu dalších misí včetně přidaného editoru. Můžete si tedy dokonce vytvářet své mapy, což ocení nejeden fanoušek. The Settlers 4 na svoji dobu tedy určitě nezestárl a mě osobné dokázal zabavit stejně dobře i dnes.

Grafika: 8/10
Hudba: 8/10
Zvuky: 6/10
Hratelnost: 8/10

I za tu dobu, co je tato hra na světě, dokáže nejednoho hráče určitě zaujmout. Krásné detailní grafické zpracování, které přizdobuje hezká hudba v čele se skvělou hratelností dává najevo, že tahle hra hned tak nezestárne.

Celkové hodnocení: 7/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si letos můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro mobily, které si let…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

25.  11.  2020 | |18 N/A
Ladislav Novák
Nejlepší hryTémaMobily
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite Dangerous zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Black Friday a Elite D…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  11.  2020 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce