GameCube – třetí konzole se opozdí?

Většinou lidí nejskeptičtěji očekávaná třetí konzole nové generace, GameCube od Nintenda, má nastoupit na trh během tohoto roku. Nedávno však zahraničním tiskem proběhly zvěsti o možném zpoždění oproti naplánovanému startu v Japonsku letos v červenci a ve zbytku světa pak koncem roku. Jak je to ale ve skutečnosti?
GameCube – třetí konzole se opozdí?
Většinou lidí nejskeptičtěji očekávaná třetí konzole nové generace, GameCube od Nintenda, má nastoupit na trh během tohoto roku. Nedávno však zahraničním tiskem (Core Magazine) proběhly zvěsti o možném zpoždění. GameCube má naplánován start v Japonsku letos v červenci a ve zbytku světa potom koncem roku. Ačkoliv viceprezident Atsushi Asada na Game Boy Advance sympóziu v Tokyu prohlásil, že tyto termíny budou dodrženy, stále se najdou spekulanti (Tsubasa Research), kteří prohlašují, že Nintendo odsune premiéru nové konzole v Japonsku na konec roku, aby se mohlo soustředit na uvedení Game Boye Advance na americký trh, což je naplánováno také na léto. Mimo jiné argumentují tyto zdroje také potřebným časem na přípravu větší softwarové základny pro novou konzoli.

Nicméně tyto zdroje se zřejmě soustředí na japonský trh a zapomínají na ten americký. Pokud by GC vyšla v Japonsku v zimě, znamenalo by to odsunutí americké verze na rok 2002, což by pro Nintendo mohlo znamenat nenapravitelnou katastrofu, vzhledem ke vstupu X-boxu na trh a masivní podpoře PlayStationu 2 od světových distributorů, která má vypuknout toto léto. Jinými slovy, pokud má Nintendo zůstat ve hře o velkou konzoli, nesmí si nechat utéct letošní léto, aby se v zimě mohly začít sypat peníze od firem, zakupujících licence pro své hry na GC pro letošní vánoce.

I když je pravda, že Nintendo se vždy primárně soustředilo na japonský trh – ten americký přicházel vždycky až jako dodatek (stejně tak evropský), je nejvyšší čas tuto strategii změnit. I když je možná v Japonsku větší hardwarové vybavení na jednu domácnost, USA je mnohem větší země s podstatně větší potenciální hráčskou základnou, která však pro Nintendo ztratí smysl, pokud bude vlastnit PS2 nebo X-box.

Jedna věc, která všechny děsí, je nedostatek informací o GC. GB Advance vyrazí do obchodů za mořem tento červen, a časopisy jsou plné ohlášených her a obrázků z nich. Z GC nikdo doposud žádný obrázek neviděl a co je horší, nemá GC oficiálně potvrzen ani jeden titul!

Předpokládá se, že Nintendo chce ohromit svět prezentací svého nového koně letos v květnu na E3 v Los Angeles, dva měsíce před japonským startem konzole. Vypadá to trochu riskantně, ale na druhou stranu všechny ty materiály týkající se GBA také nejsou víc, než pár měsíců staré. Nezbývá než doufat, že Nintendo nepodceňuje význam marketingových kampaní, které vynesly PlayStation na místo nejprodávanější konzole na světě. Je pravda, že Nintendo se chovalo vždy poněkud „zásadověji“ a víc, než na reklamu, dalo na samotné produkty, nicméně toto chování je místy až nepochopitelné v souvislosti s čísly a fakty (poslední lahůdkou pro novináře bylo rozlícené odmítnutí návratu firmy Square pod křídla svého původního opatrovníka – Nintendo se pyšní prvními šesti díly Final Fantasy série).

Nejdůležitějším faktem nicméně je vývoj několika titulů pro GC, na kterých pracují různé světové firmy, které díky dohodě s Nintendem prozrazují alespoň tolik, že vývojářské nástroje pro GC mají již dostatečně dlouhou dobu, výroba jde bezproblémově a výsledné produkty neminou start konzole toto léto.

Takže na hrách se pracuje, Nintendo je podporuje už dlouhou dobu. Stejně tak hlavní grafický procesor se už nějakou tu chvíli vyrábí ve velkém, po tisících měsíčně. Odložení startu GC tak zůstává skutečně nepravděpodobným a pokud by k němu snad mělo dojít (což se pořád ještě může stát), bylo by to zřejmě jen a pouze z rozhodnutí Nintenda…což je dost nepravděpodobné.

Zatímco PS 2 považuji za celosvětovou záležitost, kterou nikdo a nic vážněji neohrozí (tolik pro ty, kdo uvažují o koupi jediné konzole), GameCube versus X-box je spíše soubojem Japonsko versus USA. Zatímco X-box o japonský trh stojí velice (poslední velkou akcí byl pokus o koupi Segy), Nintendo ten americký nijak zvlášť nedobývalo, což je právě teď nejvyšší čas změnit.

Ať tak nebo onak, je jisté, že na poli handheldů je Nintendo bez konkurence a z peněz za GB a Pokémony by mohlo vyrábět nové konzole každý druhý rok, takže nezbývá než doufat, že místo toho konečně udělá jednu, která se skutečně prosadí. Když si vzpomenu na tituly jako Turok, Mario nebo Zelda, nezbývá mi, než si povzdechnout a přiznat, že se nepřeji nic jiného.

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počítačem si zahrajete

Ubisoft u Valhally a Legionu ukazuje, s jakým počí…

Vývojáři se konečně naučili zveřejňovat přesné specifikace PC a k nim kvalitu nastavení a očekávaný výkon.

27.  10.  2020 | | 2 N/A
Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry od českých a slovenských tvůrců

Státní svátek na Steamu: Celý týden slevy na hry o…

27.  10.  2020 | | 2 N/A