GameStar 63 – plešoun strikes back

Pomalu se blíží prázdniny a s nimi i herní sucho. V této době do nemají lehké ani herní média, nicméně nový GameStar s povedenou obálkou slibuje zabijáckou recenzi na nového Hitmana a k tomu jako bonus rozsáhlou reportáž z E3. Pokud navíc objednáte rychle, dostanete i recenzi na ToCA Race Driver 2 zdarma. A protože se to vyplatí, tak se do toho hned dejme.
Kapitoly článku

Po nutných reklamách na první dvoustraně se jako obvykle podíváme na obsah. Z levé strany na nás shlíží poněkud nasupený zabiják s kódovým označením 47 – asi se mu také až zase tak moc jeho zatím poslední hra nezamlouvá. Největší pozornost si ale jistě získá upoutávka na dvě témata: v prvé řadě reportáž z letošní jubilejní desáté Electronic Entertainment Expo v Los Angeles. Druhé téma tvoří rozsáhlé preview na možná nejslibnější projekt výstavy – Knights of the Old Republic 2. Vzhledem k velkému množství nadějných anoncovaných titulů si autoři některé z nich nechali až na rubriku preview. Ale otočme list, přečtěme si úvodník a na další stránce už na nás čeká nový KOTOR.

Slint

Vážně mne nenapadá, jak lépe charakterizovat první dojmy z této hry. Obrázky z pokračování nejúspěšnějšího RPG loňského roku pečlivě rozmístěné po čtyřech stranách rubriky Těšíme se opravdu vypadají dobře. Když si k nim navíc doplníme informace z textu, vyjde nám velmi nadějný projekt, jež by v žádném případě neměl uniknout pozornosti každého RPG fandy, a dokonce možná ani ostatním. Příběh vypadá rovněž velice zajímavě a důraz kladený na svobodu konání, včetně možnosti přiklonit se k „darkside“ dohromady slibují nemálo probděných nocí. Aspiranta na titul „král RPG“ s podtitulem The Sith Lords si pravděpodobně budeme moci vyzkoušet v únoru roku 2005.

Sem tam nějaká válka neškodí

Tak takový nějaký pocit bychom mohli získat po pročtení rubriky Novinky, která se různými boji jen hemží. „Kde je naše nevinné stavění všemožných parků?“ můžeme se zeptat, ale na situaci to pranic nemění. Takže co se na nás chystá? Své Battle Mages okořeníme datadiskem Sign of Darkness, jenž by měl poněkud rozšířit možnosti hry, krom samozřejmého nášupu nových singleplayerových kampaní. Lehce ulítle působí příběh futuristické FPS Operation: Matriarchy, kde budeme přicházet na kloub podivné nákaze, jež z žen dělá zmutovaná monstra. Podobně psychopaticky působí i další FPS You Are Empty, která pojednává o nepovedeném experimentu sovětských vědců vytvořit ideální rasu pro šíření komunismu po celém světě. Mimochodem všechny tři tituly má na svědomí některé z ruských vývojářských studií.

Ale čert a imperialista nikdy nespí, děti, takže se na nás chystají i nějaké hry ze zemí západně od našich hranic. Na prvním místě uvedu hororovou 3rd person akci Deadlands, jež je převedením stejnojmenného stolního RPG na naše monitory. Příběhem pak trošku připomíná RPG Lionheart – děj je totiž situován do reálií divokého západu, avšak ovlivněných prolnutím sfér z roku 1863. Dále zavzpomínáme na druhou světovou (po kolikáté už?) v Pacifiku ve hře Pacific Storm. Podobné téma zpracovává i titul Heroes of the Pacific, jenž se ale věnuje letecké simulaci. Po úspěchu s Worms 3D se Team 17 rozhodl červíky znovu reinkarnovat, tentokráte s názvem Worms Forts Under Siege.

Škoda by byla rovněž nezmínit pokračování zajímavé požární RTS Fire Department, nazvané Fire Captain: Bay Area Inferno. Hm, proč ne? Zvláště multiplayerová klání v této hře by mne docela zajímala. Nu a už zbývá jen válečná RTS Telladar Chronicles: Decline, slibující bitevní pole o rozloze až čtyři čtvereční kilometry a engine schopný vykreslit až dvacet tisíc (!) postav. To už zní vskutku zajímavě a necháme se překvapit, co z toho všeho nakonec vyjde.

Autorův tip: Tak tady si opravdu nejsem příliš jistý – většina her nijak velkolepě nepůsobí, přestože některé z nich bezesporu budou kvalitní. Vypadá to tak nejspíše na strašidelnou atmosféru v podání Deadlands.

Moje oblíbené minirubričky

Co by to bylo za novinky, kdybychom mezi nimi nenašli klasické sloupečky, řádečky a podobné drobnůstky? Mezi krátkými zprávami vynikají informace, jako například že hra Europa Universalis 2 se na jedné švédské střední škole stala důležitou učební pomůckou a posunula tak hry ještě o něco blíže nejširší veřejnosti. Mezi smutnější část zpravodajství patří informace o zrušení Train Simulator 2. Tuto informaci však vyváží dvojice ohlášených projektů: Hearts of Iron 2 a především Jagged Alliance 3.

Rubrika Insider obsahuje nelichotivou zprávu o rychle se blížícím konci firmy Interplay. Tato informace zvláště zamrzí, vzpomeneme-li si na některé hry, jež má tato společnost na svém kontě: Baldur’s Gate, Icewind Dále, či Fallout... Možná už nikdy více nespatříme v některém z nových titulů známé „by gamers – for gamers“. Druhá zpráva naopak obsahuje potěšující informace o vývoji připravované herní konzole Phantom. Věci se začaly s novým vedením hýbat, a tak by Phantom mohl spatřit světlo světa už 18. listopadu letošního roku. Zvláště zajímavě zní prodejní politika Infinium Labs, tedy firmy, která Phantom budě vyrábět. Tato konzole se totiž nejspíš bude prodávat podobně jako dotované telefony – zdarma nebo za symbolickou částku a peníze se firmě budou lít až za hry.

Jestliže u Insideru jsme někteří museli zamáčknout slzu zklamání, Perličky nutí přinejmenším k nejistému úsměvu. Přejdeme-li zprávu, že v Americe možná dojde k zákonnému omezení prodeje násilných her, dozvíme se, že ve Španělsku bylo rozhodnuto o legálnosti modčipů, umožňujících konzolím přehrávat nelegální kopie her. Vše je v pořádku díky díře v příslušném zákonu. Tečku pak tvoří americký zločinecký gang, zodpovědný mimo jiné za pětinásobnou vraždu a omlouvající své chování u soudu tím, že jen chtěli vyzkoušet, jaké je GTA v reálu.

Ve jménu E3...

...se nesou Preview. A že je opravdu, na co se těšit. Představovat Dungeon Siege 2 nebo Splinter Cell 3 by bylo asi nošením bitů na harddisk, nicméně u druhého jmenovaného titulu se trošku pozastavím. Tento je totiž ohlášen už na Q4 2004, což vypadá přinejlepším na datadiskový nášup, jenže prezentovaný jako plnohodnotná hra. Tak nevím – fialový s bílými skvrnami ještě nejsem, aby ze mě někdo dělal dojnou krávu Milku. Na druhé straně bychom neměli autory odsuzovat předem a počkáme tedy na konec roku, jak to ten Sam Fisher vlastně myslí.

Velmi interesantně dále působí tajemná 3D akce od Monolithu F.E.A.R., tedy First Encounter Assault and Recon – jakási jednotka zaměřená na boj s paranormálními jevy, jinými slovy nás čeká nejspíš tak trochu jiná týmová akce, která navíc svým technickým zpracováním bude moci směle konkurovat takovým peckám, jako je už-aby-to-tady-bylo Doom 3. Datum vydání je zatím lehce neurčitě stanoveno na rok 2005. Jako příjemné odlehčení pak jistě bude působit budovatelská strategie The Movies, která vás postaví do role jakéhosi šéfa filmového studia z počátku minulého století. Sledovat budeme vývoj filmu až do současnosti a vzhledem k faktu, že celou hru má na svědomí vývojářský génius Peter Molyneux, tak zřejmě tuhle hru do šuplíku „B“ nezahodíme.

Zcela jiný pohled na druhou světovou než konkurence se nám pokusí nabídnout vcelku neslavný vývojářský tým Gearbox Software se svou hrou Brothers in Arms. Hlavní devizou této týmové akce by mělo být co nejrealističtější ztvárnění bojů druhé světové války, takže militaristé – do maskáčů a ve čtvrtém čtvrtletí snad do obchodů. Podobně jako výše zmíněný titul se tváří i Men of Valor, jehož děj je zasazen do pekla vietnamské džungle. Čas na další zátah proti roztomilým rákosníkům? Uvidíme ke konci roku. Teď si jako dezert dáme výborně vypadající Catwoman. Zrovna se dívám na screenshoty a říkám si, že vlastně i prostředí v té hře vypadá pěkně a lehce proklínám vynález pohledu třetí osoby – nechme se tedy již ve třetím kvartálu tohoto roku překvapit, zdali se budeme moci soustředit i na akční souboje a ne jen na hlavní hrdinku.

A je to tady

Myslím tím plešouna zmíněného už v nadpisu článku. Poté, co si přečteme Rozhovor s Plastic Reality Technologies (Loco Commotion, Korea, připravovaný El Matador), už nás jen stránka s redakcí a dvojstránka s žebříčky dělí od toho, abychom zjistili, jak to s tím novým Hitmanem vlastně je. Nu a na to, že se dočteme, že se z poloviny jedná o remake jedničky, vypadá hodnocení 75% jako dosti milosrdné. Celkový dojem však zdá se notně zlepšuje hutná atmosféra, takže si modernější klon inspektora Kojaka nakonec ostudu netrhl.

Na začátku jsem zmínil něco o herním suchu a recenze moje slova jen potvrdily. Jejich počet (přes dvacet) je sice úctyhodný, což ale nic nemění na faktu, že jen dvě hry se zmohly aspoň na osmdesátiprocentní hodnocení, nepočítaje v to datadisk Blitzkrieg: Burning Horizon s 84%. A které jsou tedy ty dvě vyvolené? V prvé řadě je to kvantitativně neuvěřitelný ToCA Race Driver 2: Ultimate Racing Simulator. Ten působí i po kvalitativní stránce vskutku ultimátně a představuje zatím asi nejkomplexnější závodní hru. No jo, kde jsou časy Lotusu... Druhým povedeným kouskem je netradiční RTS (zde čti: Real Terramorfing Strategy) Perimetr, jež přináší mnoho ne zcela originálních, ale rozhodně svěžích postupů a herních návyků, navíc ve slušivém grafickém kabátku.

Z ostatních recenzí mne snad zaujaly jen hry Harry Potter and the Prizoner of Azkaban (66%) a Shrek 2: The Game (47%). Nevím jestli je potřeba nějak zdůrazňovat, že obě docela zklamaly. Mezi dalšími tak jen jmenovitě: „simulátor poprav“ Manhunt (76%), UEFA Euro 2004 (79%), Europa 1400: The Guild – Expansion Pack (79%), japonský a karetní Yu-Gi-Oh!: Power of Chaos – Kaiba the Revenge (hups, to je ale název...:-); 73%), další z datadisků Rise of Nations: Thrones and Patriots (75%), či kopie Cultures jménem 8th Wonder of the World (50%). No nic moc, že? Ještěže máme takovou zásobu starších titulů.

Autorův tip #1: Hitman je Hitman, ale závodění v ToCA Race Driver 2 prostě nelze odolat.

Autorův tip #2: V Budgetu máme Maxe Payna za sympatických 599Kč, takže pokud tuhle hru ještě náhodou nemáte...

Přesně třicet stran...

...zbývá od začátku rubriky On-line do konce časopisu. A co na nás čeká? Postřehy z betatestu fantasy MMORPG Lineage 2: The Chaotic Chronicle, nebo třeba zajímavá úvaha „Ideální onlajnovka“, zabývající se vývojem popularity různých her, soupeřením fanoušků a výhledy do budoucna. Po tradičních dopisech se znovuoživením Dopisu měsíce přichází třináct stráneček s Hardwarem. Dočteme se například o Radeonu X800, grafických kartách a čipech na léto (osobně bych preferoval spíše pláž a nějaké pití s barevným deštníčkem, ale proti gustu...:-)). Chybět nesmí ani ČKD či moje oblíbené TechNews.

Červená je také dobrá

Možná právě proto má takovou barvu i potisk přiloženého DVD. V demoverzích se můžeme těšit na Hitman: Contracts, Perimetr, či Rise of Nations: Thrones and Patriots a jiné. DVDStar se tentokrát věnuje realistickým modům pro 3D akce. Velmi potěší i široká nabídka videí ve formátu DVD: ToCA Race Driver 2, Painkiller, Thief 3: Deadly Shadows a další. Nu a tak, jako se dotočilo DVD v mé mechanice, tak končí i můj článek. Těším se zase na shledanou u letního dvojčísla.

 

V druhé kapitole článku najdete kompletní obsah časopisu i přiložené CD/DVD přílohy.

Témata článku: , , , , , , , , ,