Gangstar Rio: City of Saints – zločin ve městě samby (recenze)

Do třetice všeho dobrého, řekli vývojáři a přinesli nového Gangstara. Hra, která vznikla jako GTA klon, už má však většinu své herní slávy za sebou.

Pokud jste hráli nějakou předchozí hru Gangstar, budete v Rio jako doma. Novinek je jen pár a dostaneme se k nim později. Veškerou herní náplň lze popsat: dojeď někam, někoho tam rozbij a jeď zpátky. Ano, právě o tomhle celé GTA je, ale přeci jen jsme zvyklí dostat od hochů z Rockstar ještě něco navíc. To se bohužel Gameloftu moc nepodařilo.

Opět tak budete především jezdit městem a následně mlátit pasáky před obchodem s pornem, děsit státní zástupce divokou jízdou v autě a zase mlátit jiné pasáky před jiným obchodem.

Rio je vykresleno velmi dobře a máte pocit, že tohle město prostě žije

To pořád dokola a dokola. Naštěstí je už konečně v sérii možné spustit misi jen ťuknutím na její ikonu na mapě, nemusíte tak zběsile jezdit po městě za úkoly.

Gangstar Rio01.jpg

Rio je vykresleno ve hře velmi dobře a máte pocit, že tohle město prostě žije. Narozdíl od předchozích dvou dílů. Snad jen škoda špatného, respektive pozdního vykreslování některých objektů, především budov. Při trošku rychlejší jízdě si všimnete, že se budovy kolem vás objevují až při průjezdu kolem nich, nebo těsně před tím a to je velká škoda. Přeci jen pro hru typu GTA je toto jeden ze základních předpokladů. Na druhou stranu ale jedním dechem musím dodat, že nahrávací časy jsou daleko kratší než dříve a to jen a jen prospívá celkovému hernímu zážitku.

Gangstar Rio02.jpg

V tuhle chvíli se asi divíte, proč jsem ještě nezmínil příběh. Jenže ono ani není moc co o něm říct, opět očekávejte klasický příběh o gangstarovi (tentokrát se jedná o gang “latino”), který něckoho pořádně nakrknul a teď si to bude muset vypít. Filmečky mezi misemi jsou však vysloveně špatné. Audio stránka je spíše k smíchu a často budete mít problém vůbec něco ze svého iPhone či iPadu slyšet, jak budou hlasy potichu, aby vám za několik vteřin zase málem prasknul bubínek z hlasitého zvuku kvílících policejních sirén.

Protože se jedná o hru Gangstar, autoři tak nějak počítali s tím, že to musí být opravdu hodně hodně drsná hra a tomu přizpůsobili i diskuze hlavních postav. Připravte se tak na snad častější používání anglického slova začínajícího na “F”, než jste třeba mohli vidět v první sérii kultovních Sopranos. Ani s různými sexistickými narážkami se tu nešetří, takže hra určitě není určena mladším hráčům.
Gangstar Rio ale není vysloveně špatnou hrou. Řízení vozidel je nyní daleko pohodlnější a přibyly také nové možnosti nastavení ovládání, aby si ho zkrátka upravil každý tak, jak mu vyhovuje. Jelikož si vyzkoušíte různorodá vozítka, od klasických starých amerik až po loď, určitě budete za vlastní nastavení ovládání rádi.

Gangstar Rio03.jpg

Hlavní novinkou tohoto dílu je však možnost vývoje a úpravy postavy. Za prakticky každou činnost, kterou ve hře provedete, jste ohodnoceni zkušenostními body. Po nasbírání určitého počtu bodů se vám zvýší level postavy a přidělené body můžete rozdělit dle své potřeby.

Hlavní novinkou tohoto dílu je možnost vývoje a úpravy postavy

Na výběr máte změnu vzhledu, čímž bude pro policii daleko těžší vás identifikovat, nebo si můžete vylepšit například jízdní dovednosti, či zvýšit množství peněz a nábojů, které jste schopni získat z mrtvol nepřátel. Systém funguje více než dobře a je příjemné v sérii vidět zase něco nového.

Gangstar Rio04.jpg

Bohužel novinek je příliš málo na to, aby si hra zasloužila vyšší, než průměrné hodnocení. Nic moc grafika, příšerný scénář a audio stránka, opakující se mise a v neposlední řadě take vyšší cena asi moc nových hráčů nezláká a je to škoda. Opět se tak Gangstar zdá jako promarněná šance, kterou Gameloft zahodil. I z toho důvodu už se bojím použít slovní spojení: možná příště.

Poznámka: Android verze by měla vyjít v nejbližší době.

Dostupné pro: iPhone, Android
Žánr: Akce | Otevřená městská akce
Výrobce: Gameloft | Webové stránky hry
 • Nový systém levelování
 • Možnost poslouchat vlastní hudbu
 • Vylepšené grafické zpracování
 • Rychlejší loading time
 • Příšerná audio stránka
 • Nudný a ničím zajímavý příběh
 • Opakující se mise
 • Zabuggovaný systém ovládání
Související články
 1. 5 graficky nejatraktivnějších her pro iPhone (téma)
 2. 9mm – Max Payne v mobilu (recenze)
 3. BackStab – pirát z Karibiku (recenze)
 4. iPhone recenze: Gangstar: West Coast Hustle - Grand Theft iPhone
 5. Gangsterská akce ala GTA na iPhone

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

19 nejlepších strategických her, který si dnes můžete zahrát

19 nejlepších strategických her, který si dnes můž…

Strategickým hrám ještě neodzvonil konec, byť už se netěší takové popularitě jako dřív. Proto není od věci připomenout si ty největší pecky. A protože je strategických žánrů je mnoho, zaměříme se na válečné kultovky.

11.  10.  2020 | | 34 N/A
Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 9 N/A
Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové možnosti customizace

Vyměnitelné kryty konzole PS5 dávají hráčům nové m…

Ze strany Sony jde rozhodně o výborný nápad, jak ozvláštnit vzhled bez větších problémů.

8.  10.  2020 | | 10 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

včera | | 3 N/A