GBA SP - test nejnovější herní konzole

GBA SP je nejnovější konzolí do kapsy, tzv. handheldem, který zaujme každého hráče i nehráče na první pohled svým povedeným designem. Doupě pro vás připravilo podrobný test téhle povedené novinky, včetně fotografií a mnoha praktických postřehů. Podívejte se pod plášť budoucnosti videoherní zábavy na cestách!
GBA SP - test nejnovější herní konzole

Výrobce: Nintendo
Home:
http://www.gameboy.com/sp/home.jsp
Distribuce v ČR: Conquest (www.gameboy.cz)

Musím se přiznat, že na Game Boy Advance SP jsem se hodně těšil, poněvadž se mi už dlouho do ruky nedostala nová konzole a také si na přenosné záležitosti tohoto typu velmi potrpím. Ve skutečnosti ovšem GBA SP není zcela novým přístrojem, ale je to, jak krásně říkají Slováci „prekabátěný“ GBA. Podle vyjádření designérů je GBA SP vlastně tím, čím měl původně být GBA, ale dříve by to bylo moc drahé. S postupem času došlo ke zlevnění některých komponent a tak mohl vzniknout „GBA snů“.

Současná řada konzolí od Nintenda

Současná řada konzolí od Nintenda     GBA vs. GBA SP 

GBA vs. GBA SP 

Rozbalujeme...

Z příjemně malé papírové krabičky postupně vytáhnete nabíječku, která uvnitř zabírá největší prostor a malinkatý přístroj GBA SP. Musím se přiznat, že mi velikost konzole, nízká hmotnost a i tmavě modrá metalíza učarovala. A nejsem sám, ať už jsem měl GBA SP utopené na stole v jakémkoliv binci, vždy oči ostatních dokázal upoutat a to včetně něžnější části populace. Za exkluzivní vzhled si rozhodně zaslouží body nahoru, pokud vám nevyhovuje modrá, pak klasická „technicistní“ stříbrná nebo černá variace jistě splní účel lépe.

Pro mobilisty – GBA SP je opravdu malý

Pro mobilisty – GBA SP je opravdu malý     Tak který?

Tak který?

Zavřené GBA SP

Zavřený GBA SP na fotografiích vypadá poměrně dost baculatě, ale opak je pravdou – v reálu se zdá tenký a díky metalíze působí „ocelově“. Když ho držíte v ruce, máte ještě chviličku dojem, že je snad opravdu kovový. Žádné hliníkové nebo hořčíkové pláště tu ale nehledejte, pouze solidní plast. Horní stranu přístroje zdobí logo Nintenda, obyčejnou fólií krytá plochá plastová destička. Uvítal bych spíše 3D prolis, aby vynikla exkluzivita přístroje bratru za pět tisíc.

Z historie Game Boye

 

1988 (Japonsko) 1989 (USA  a Evropa) – Na trh přichází Game Boy (GB). Napájení obstaraly čtyři tužkové baterie. Výstup je LCD displej schopný zobrazit pět stupňů šedi. Srdcem je procesor Z80 (ano, ten co byl např. v ZX Spectrum). Game Boy přístrojů a níže zmíněných variací se prodalo přes 100 miliónů kusů.

 

1995 – Virtual Boy. Neúspěšný pokus o přenosné 3D brýle – nekompatibilní s GB. Zajímavostí je, že displeje nabízely neobvyklou  kombinaci červené a černé barvy.

 

1996 – Game Boy Pocket.  O 30 % menší verze GB.

 

1998 – Game Boy Color. Dvojnásobný výkon oproti GB a LCD displej schopný zobrazit 56 barev z palety 32 tisíc při rozlišení 160x144.

 

2001 – Game Boy Advance.

 

2003 – Game Boy Advance SP

zdroj: Nintendo.com

 

Zadní straně vévodí poměrně masivní kloub, který rozlišuje dvě polohy. Při otevírání poznáte, že jste dosáhli maxima, když kloub „zaklapne“. Díky tomu musíte po úplném rozevření přístroje vyvinout jistý tlak, abyste mohli displej opět přiklopit. To je praktické, když si horní část třeba o něco opřete, přístroj zůstane i přes menší tlak otevřený v optimální poloze. Díky druhé poloze, kde kloub rovněž sám zapracuje, se vám nestane, že byste třeba GBA SP nechali pootevřený, jelikož se přibližně od úhlu patnáct stupňů sám dovře. Z poměrně krátkodobého užívání se kloub (celkem pochopitelně) jeví odolně. Nicméně ani na webu jsem nenarazil na informace, že by snad šlo o významněji poruchovou komponentu.

Zadní strana má nejvíce konektorů – kromě výkrojů, kterými můžete protáhnout provázek a pověsit si přístroj na krk, tu najdete dva EXT konektory. Jeden klasický, kterým připojujete například kabel GBA Link nebo, v tomto případě poněkud nepotřebné, externí osvětlení. Druhý konektor slouží pro připojení nabíječky a poměrně podstatného kabelu – samostatně prodávané expanzi pro připojení sluchátek. GBA SP totiž nemá klasický stereo jack, pokud chcete poslouchat zvukový doprovod a nerušit své okolí, nemáte jinou volbu než platit. Leda snad jednu, neposlouchat. Dále jsou tu dvě klasická tlačítka L + R, která byla zmenšena a o nichž se podrobněji zmíním níže.

Marný pokus zachytit displeje v akci

Marný pokus zachytit displeje v akci     Rozdíl ve vaší kapse

Rozdíl ve vaší kapse

Po stranách ještě najdeme zapínání a netradiční „slider“ pro ovládání hlasitosti, který nahradil z hlediska designu nepraktické kolečko (sahá příliš hluboko do těla přístroje). Herní kazety se vkládají nezvykle zpředu a v přístroji se krásně schovají. Pokud byste ale chtěli použít cokoliv většího, musíte počítat s tím, že vám to bude překážet. Těžko si představit, jak do přístroje zapínáte TV tuner nebo E-reader a pak si ho pohodlně opřete do dlaní nebo položíte na břicho.

Kloub vypadá trvanlivě

Kloub vypadá trvanlivě     Slider ovládání hlasitosti na boku

Slider ovládání hlasitosti na boku

Na spodní části GBA SP najdeme popis produktu a kryt jištěný šroubem, který chrání jeden z trháků nové verze – LI-ION baterii, ta vyniká hlavně tím, že v podstatě netrpí paměťovým efektem, kdy docházelo k přebíjení ne zcela vybitých baterií a tím rychlejší ztrátě kapacity. Kdybyste si chtěli v polních podmínkách vyměnit baterii za běžné AA, nemáte šanci. Když jsem viděl miniaturní velikost šroubu, vzdal jsem snahy kryt sundat a ujistit se, zda je něco takového vůbec možné. Budete se tedy muset spokojit s interní nabíjecí baterií, podobně jako u mobilních telefonů. Výdrž přístroje se podle mé zkušenosti blíží udávaným 10 hodinám při použití osvětlení (18 hodin bez), ale LI-ION baterie by potřebovala mít za sebou více nabíjecích cyklů.

Vypínač na pravém boku

Vypínač na pravém boku     Schovaná nedobytná baterie

Schovaná nedobytná baterie

Otevíráme GBA SP

Po rozložení na nás vyjukne dominantní, prozatím bílá plocha displeje, který si uzurpuje celou horní část, jež ještě zdobí praktické pryžové „tlumiče“. Na protilehlé straně se nachází klasický křížový ovladač, tlačítka A, B, SELECT a START a nové tlačítko pro zapnutí osvětlení. Všechna tlačítka jsou mírně zapuštěná do těla přístroje. Přibyla nám i jedna dioda navíc k standardní Power Led, která ukazuje, jaký je stav baterie, je tu ještě indikace nabíjení. Osobně bych uvítal podrobnější informování o stavu baterie.

Přístroj je i dostatečně tenký

Přístroj je i dostatečně tenký     Zadní strana GBA SP

Zadní strana GBA SP

Uprostřed jsou otvory pro reproduktor, který má díky koncepci přístroje trochu větší tendenci „chrastit“ a při vyšší hlasitosti mírně rozvibruje ovládací tlačítka.

Hrajeme!

Po zapnutí přístroje mě displej prostě uchvátil. Půl hodiny jsem s ním běhal po bytě a zkoumal osvětlení displeje v různých podmínkách. Osvětlení doporučuji vypnout leda na prudkém slunci, jinak své uplatnění najde skoro vždy. Použitá koncepce je „unikátní“ v tom, že podsvícení není součástí soustavy, jako třeba u LCD panelů. Na displej se svítí shora (bráno v poloze horizontální) proto, aby šlo osvětlení vypnout (což u LCD panelů nejde) a zároveň to je lacinější. Zdrojem světla pravděpodobně bude soustava diod nebo něčeho obdobného, v každém případě poskytuje velmi silné bílé světlo.

Displej focený s bleskem

Displej focený s bleskem     Displej je stejný jako na GBA, jenom osvětlený 

Displej je stejný jako na GBA, jenom osvětlený

Osvětlení displeje musím jednoznačně pochválit, žádné nerovnoměrnosti, žádné barevné změny, jenom daleko vyšší komfort hráče. Díky osvětlení pochopíte, že jste na GBA málokdy uviděli skutečně bílou barvu. Velmi zjednodušeně řečeno - díky principu displejů z tekutých krystalů se totiž bílá vytváří odrážením vnějšího zdroje světla a ten je velmi často jiné než bílé barvy. Použitím bílého světla problém odpadá. GBA SP můžete bez problémů použít i v absolutní tmě, osvětlení není agresivní a nezačnou vás ze sledování bolet oči. Pokud bych si měl na GBA SP vybrat jednu věc, kterou bych chtěl v GBA, je to jednoznačně toto osvětlení.

Generační obměna

 

GBA SP není první handheld, který prošel obměnou v rámci jedné generace. Vůbec první byl Atari Lynx (vypuštěný v roce 1989), který byl dva roky po svém uvedení redesignován a uveden jako Atari Lynx II. Změny byly minimální – například možnost vypnout podsvětlení atp. Zajímavostí je, že i přesto, že měl barevný displej a 16bitový procesor, neuspěl.

 

S oběma očima přivřenýma se dá za jednogenerační proměnu považovat i přeměna „stolní“ konzole Sega Master System do handheldu Sega Game Gear a mladšího příbuzného Sega Mega Drive do Sega Nomad.

Přístroj se ovládá úplně stejně jako GBA, jiná je pouze ergonomie. Za jednu výhodu ovšem zaplatíte jednou nevýhodou u každé z verzí. Zatímco u GBA máte ruce dostatečně daleko u sebe, ale zase koukáte na nepřirozeně umístěný displej, u GBA SP je displej umístěný lépe, ale dojde k tomu, že máte ruce příliš blízko a více namáháte zápěstí. Jelikož mám poměrně dost velké ruce, zůstávají i zde mým prokletím obtížně dostupná tlačítka L a R na zadní straně přístroje. Na rozdíl od GBA jsem ale neměl pocit, že bych kvůli použití jednoho z nich musel provozovat nějaké bolestivé prostocviky. Pro dětskou ruku ovšem dosažení těchto tlačítek (i při přibližně poloviční velikosti) nebude činit žádný problém. O chlup lepší než na GBA je dle mého názoru křížový ovladač (Control Pad), který je nižší, což umožňuje rychlejší reakce a snazší přechod do jiného směru. Méně příjemný byl klapavý zvuk, který pravděpodobně vydávají mikrospínače pod křížovým ovladačem. Podle mých zkušeností by se ale tento zvuk měl po čase zmírnit.

Vnitřnosti

GBA SP prošel redesignem a miniaturizací, ale jinak jde o přístroj, který má v podstatě totožnou hardwarovou architekturu a tedy i výhody a nevýhody GBA. Chybí mi například vibrační funkce, která už byla u některých her pro Game Boy Color. Pro méně znalé připomínám, že GBA/GBA SP je 32bitový barevný přístroj, navržený Nintendem primárně na hraní dvourozměrných her, i když existují více čí méně úspěšně vytvořené 3D hry (Doom, Dukem Nukem ad.). Další informace o přístrojích najdete v tabulce technických specifikací:

CPU - 32-Bit ARM se zapouzdřenou pamětí

Paměť - 32 Kbyte + 96 Kbyte VRAM (v CPU), 256 Kbyte WRAM (mimo CPU)

Obrazovka - širokoúhlá reflektivní TFT barevná LCD

Rozlišení - 240 x 160 pixelů

Barvy - Může zobrazit 511 barev najednou v znakovém módu a 32,768 barev najednou v módu bitmapy

Kompatibilita - Zcela kompatibilní se systémy Game Boy, Game Boy Color a Game Boy Advance

Velikost (ve složeném stavu) - 8,2 cm šířka, 8,46 cm délka a 2,43 cm hloubka

Velikost displeje – 40,8 x 61,2 mm

Úhlopříčka displeje - 7,4 cm

Váhá přístroje - 143 g

Shrnutí

Co dodat závěrem? GBA SP má nesporné výhody, displej je konečně krásně osvětlen, aniž by to člověk musel kutit doma, díky rozevírací koncepci je chráněn proti poškrábání. Přístroj je mnohem menší a krásně se vejde do kapsy. To ovšem svádí k myšlence, že jde o outdoor. Na to pozor – stále je to relativně křehká elektronická záležitost, které pád na kamení rozhodně neprospěje. Mobilistům rychle přiroste k srdci nabíjecí baterie, přístroj ovšem těžko užijete na týdenní dovolené pod stanem. Pokud bude dva dny pršet, budete s baterií brzy „na suchu“. Řekl bych, že GBA SP je hezčí než starší sourozenec, ale za nový vzhled budete muset připlatit. Doporučená koncová cena je 4 990 korun, ovšem na webu se dá nyní sehnat i o tisícovku lacinější. Stále je ovšem dražší než GBA (dc 3490 korun), k jeho ceně je ovšem nutno připočítat náklady na nabíjecí baterie a nějakou externí lampičku, pak půjde o srovnatelný produkt.

Světlé stránky GBA SP
 • exkluzivní vzhled
 • metalíza
 • velikost
 • rozkládací koncepce
 • osvětlený displej
 • nabíjecí baterie
 • ergonomičtější umístění obrazovky
 • rozevírací koncepce chrání displej
Temné stránky GBA SP
 • nemá jack na sluchátka
 • obtížně odstranitelný kryt baterie
 • stále nemá vibrační funkci
 • málo informací o stavu baterie

Ačkoliv se to na první pohled může jevit jako protimluv, GBA SP doporučuji spíše do města – tam, kde máte blízko zásuvku, kde uplatníte exkluzivní vzhled, moderní rozkládací koncepci „véčka“ a miniaturní velikost. V novém provedení se z Game Boye Advance SP stává nejen výborná hračka, ale i módní doplněk v oblasti životního stylu.

Rozmazaná ukázka displeje vyfoceného bez blesku – opravdu svítí

Rozmazaná ukázka displeje vyfoceného bez blesku – opravdu svítí     Tlačítka jsou blízko u sebe 

Tlačítka jsou blízko u sebe

Naopak ke GBA si pořiďte pevný kryt, kterým ochráníte displej a máte „drsnější“ přístroj na cesty. Nemusíte se bát, co po čase udělá kloub, můžete si ve vlaku pouštět hudbu do sluchátek, díky velikosti přístroje ho ucítíte třeba v „kapsáčích“, takže nemusíte stále zjišťovat, zda vám někde při poskočení nevypadla ta drahá, nic nevážící nádhera. GBA můžete užívat delší dobu v situaci, kdy je elektrická síť v nedohlednu.

Za zapůjčení přístroje Game Boy Advance SP děkujeme firmě Conquest Entertainment, a. s. (české oficiální stránky www.gameboy.cz).

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Máme kompletní přehled

Co si zahrajete na PlayStationu 5 v den vydání? Má…

Se hrami na novou generaci konzolí je to o něco složitější, než tomu bylo při příchodu té poslední. Kromě klasických launch titulů, které vyjdou ve stejný den jako konzole tady máme navíc zpětnou kompatibilitu. Tím ale ani zdaleka nekončíme.

17.  10.  2020 | | 10 N/A
Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nasáklé kultovní atmosférou

Fotografové vyrazili do Mafie, pořídili snímky nas…

Předělávka první Mafie se rozhodně povedla, a kromě recenze to dokazují i pohlednice přímo ze hry.

20.  10.  2020 | | 3 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox Studios a Amnesia zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: to nejlepší od Xbox St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

16.  10.  2020 |
Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konzolí nové generace

Ve Flight Simulatoru se můžete proletět kolem konz…

Hráči už si začínají dělat sranda i z profesionálního simulátoru Microsoftu.

19.  10.  2020 | | 2 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Layers of Fear 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: hororový balíček a Lay…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

23.  10.  2020 | | 1 N/A