GC: Alpha Protocol – naděje pro agenty

RPG od tvůrců Fallout. To je spolehlivý slogan, jak nalákat na článek. Inu pokusme se o to i nyní (a lidi od Planescape: Torment v tom jedou taky).
Seznam kapitol
 1. Špionské RPG
 2. Slovní (i jiné) přestřelky

Kdybychom hledali společný prvek většiny RPG, byly by jím imaginární světy, v nichž se hry na hrdiny odehrávají. V každé druhé lze najít anabolického hrdinu, který přišel ke svalům tlačením klády o chlebu a vodě, létající monstra, kvůli kterým se musely zákony aerodynamiky zkouřit a propadnout absinthu, aby je vůbec pustily do vzduchu, nebo je zde alespoň meč o velikosti křovinořezu.

 

alpha11.jpg

Občasný výpad proti stereotypu podnikají sci-fi RPG, ovšem příběh čerpající z ničím nezahuštěné reality těžko pohledat. Inu co v takové realistické hře dělat, jíst hamburgery s +3 na infarkt? Důvtip a nápaditost návrhářů z týmu Obsidian (autoři Knights of the Old Republic a Neverwinter Nights 2) sahá mnohem dál – chtějí vytvořit monumentální příběhovou hru založenou výhradně na současné době, její technologii a politické situaci.

Jmenuje se Thorton, Michael Thorton

Při hledání atraktivní, ale realitou podložené zápletky, jež dokáže strhnout a připoutat k sobě hráče kontinuálním napětím, scénáristé narazili na téma špionáže. Hlavní postavou se stává agent CIA Michael Thorton, který na jedné z úspěšně splněných akcí získal vitální informace, jež mohou zabránit světové katastrofě

Co v takové realistické hře dělat, jíst hamburgery s +3 na infarkt?

Netušil však o zrádcích ve vlastních řadách. Jen za několik okamžiků začíná bojovat o život, aby se uchýlil k záložnímu Protokolu alfa, který je vyhrazen starším agentům pro případy nejvyšší nouze. Od této chvíle začíná pracovat jako tajná buňka tajné buňky CIA, odříznut od oficiálního velení, které má sám prověřit a odhalit zrádce.

alpha01.jpg alpha02.jpg

Alpha Protocol je výspou vydavatele Sega v žánru RPG her, a ten se snaží vytvořit vývojářům výživné podhoubí, aby stvořili promyšlený špionážní thriller s dospělou tváří. O bohatosti tématiky hovoří úspěch seriálů jako 24, Prison Break i filmů typu Bournova cyklu, tudíž z hlediska příběhu je z čeho čerpat.Herní potenciál pramení především z přítomnosti vývojářských legend v tvůrčím týmu. Feargus Urquhart zaštiťuje hru návrhářským umem z dob, kdy vedl studio Black Isle (Icewind Dale, Fallout) a například na špionážních peripetiích spolupracují autoři scénáře k ponuře ztřeštěnému, vynikajícímu RPG Planescape: Torment.

Domeček jako klícka (plná zbraní)

Znalci žánru v Alpha Protocol uvidí na první pohled pokračovatele řady Knights of the Old Republic – Mass Effect s tím rozdílem, že nyní je vše zasazeno do současnosti se všemi pozemskými reáliemi. V prezentované ukázce začínal agent Thorton v prostorné vile ponořené do luxusu exotického vybavení s idylickou hudbou v pozadí. Ukázka z béčkové adventury, evokovala scéna, nicméně pouze do chvíle, než Michael stiskl skryté tlačítko na příborníku, načež se jeho útroby protočily a vyvrhly impresivní sbírku zbraní všeho druhu. Vila je hráčův úkryt, bezpečné místo, odkud plánuje všechny své akce, připravuje se výběrem vhodného vybavení a kontaktuje důležité osoby.

alpha09.jpg alpha10.jpg

Dle slov tvůrců funguje sídlo jako parafráze hvězdné lodi Ebon Hawk z Knights of the Old Republic. Sem nepřátelé nemůžou a hráč má klid promyslet si další postup. Záleží například i na tom, jak se Michael do následující mise oblékne. Do boje se hodí brnění (je zde několik druhů od maskovacích po tech armor, jež razantně zvýší sílů a tím i kapacitu batohu), nicméně na takový večírek politických špiček se hodí smoking. Nebo to může hráč risknout, na hlavu nasadit motorkářskou helmu, válečné maskování a zkusit štěstí – i takový výběr a možnosti hra nabídne.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: RPG | akční špionážní RPG
Výrobce: Obsidian Entertainment | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 28. května 2010
 • Vybavování agenta na akce
 • Rychlý systém rozhovorů
 • Mnoho cest k cíli mise i hry
 • Statistiky a perky
 • Překombinování herních prvků
 • Nedotaženost v ždáném směru
 • Tragická optimalizace
 • Umělá demence
Související články
 1. Relativně levný sex s Alpha Protocol
 2. Mass Effect CZ – hutné pochutnání
 3. Nový týden: Alpha, Obsidian, vpřed
 4. Preview: Alpha Protocol – Obsidian bere špióny
 5. Sega představuje Alpha Protocol

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Kingdom Come: Deliverance je úžasná česká hra, se kterou prožijete středověk

Kingdom Come: Deliverance je úžasná če…

Kingdom Come: Deliverance je nejočekávanější hrou roku 2018. Hra se středověkým námětem čerpá z české historie a slibuje doposud nevídaný herní zážitek založený na tvrdé realitě a precizním zpracování.

5.  2.  2018 | | 76 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Jak Kingdom Come redefinuje pojetí soubojů z pohledu první osoby

Jak Kingdom Come redefinuje pojetí sou…

Souboje z pohledu první osoby byly vždy kamenem úrazu mnoha her. Warhorse má na to svůj vlastní přístup.

6.  2.  2018 | | 3 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

včera | | 4 N/A