GC: FIFA 09 – fotbal pro všechny

Letošní ročník série FIFA má vrátit slávu hraní i na PC, stejně jako se slušných vylepšení dočkají i ostatní platformy. Zkoušeli jsme všechny, zjistěte, která vyhovuje vám.
Seznam kapitol
  1. FIFA pro všechny platformy
  2. PC se konečně dočká
  3. A to ještě není vše

Electronic Arts představili na Games Convention v Lipsku další ročník série FIFA, s číslovkou 09 v názvu. Aby to nebylo málo, tak rovnou v trojici verzí s tím, že ještě pracují na dalších. Mohli jsme se tak podívat na v poslední době dominující konzole X360 a PS3, stejně jako vyzkoušet PC a nakonec samozřejmě i originální Wii. Vy se s námi můžete podívat, co všechno se pro letošní sezónu kutí pro všechny platformy, s výjimkou Wii, které dostane vlastní kapitolu.

Franta Vopička z Horní Dolní i v nejlepší formě prostě nepřehraje Ronaldinha, co právě chytil zákeřnou rýmu

Právě sezóna má být jedním z nejdůležitějších bodů, kde se FIFA letos posune dál. Tvůrci oznámili takzvanou Adidas Live League, kde konečně bude hra odrážet reálné události a pokud váš oblíbenec bude hrát špatně, projeví se to i v zápase virtuálním. Tedy, abych byl přesnější, aktualizace se bude týkat šesti vybraných lig, konkrétně anglické, německé, italské, španělské, žabožroutské a pro Američany nechybí ani liga mexická. Každou středu se pak budete moci dočkat aktualizace všech lig, na které budete mít práva.

fifa09_005.jpg

Ano, Electronic Arts sice posouvají své hry kupředu, stále přitom ale pochopitelně myslí i na peníze. Při zakoupení hry získáte možnost nechat si aktualizovat zdarma jednu ligu dle vašeho výběru z šestice, ostatních pět pak případně zaplatíte, každou pěkně zvlášť. Cena ještě nebyla uvedena, dá se však předpokládat, že bude muset být dostatečně nízká. Plyne to z jednoduchého faktu, že si hráč vybere svoji oblíbenou ligu a, pokud by to bylo drahé, tak ostatní ligy jej stejně nezajímají.

FIFA3.jpgFIFA4.jpg

V čem že to vlastně vylepšení spočívá? Nejspíš tušíte, že hráči mají jakési svoje statistiky, ať už se jedná o rychlost, schopnost přihrávat, střílet, chytat míč. Nově se k nim přidá i forma, která bude odvozena od posledního zápasu v reálném světě. Rosickému se víkend před Lipskem moc nevedlo, takže u něj byla šipečka dolů, zatímco Keane měl velkou šipku mířící vzhůru. Tyto výkyvy ovlivní základní statistiky hráčů a oni se do další aktualizace budou chovat podle nich. Že se jedná jen o ovlivnění, je věc veskrze důležitá, protože Franta Vopička z Horní Dolní i v nejlepší formě prostě nepřehraje Ronaldinha, co právě chytil zákeřnou rýmu.

Zatímco Dino bude po střetu pokračovat dál, u Rosického ještě před dopadem na trávník vybíhají lékaři s nosítky

Následovala samozřejmě povinná otázka, jak se projeví třeba takové zranění na formě hráče, nebo co se stane v případě, že zápas prostě nehraje kvůli mariášovému přebytku na jeho účtu. Vývojáři tvrdí, že to pouze záporně ovlivní jeho formu, bylo by přeci jen divné, kdyby vámi operovávaný miláček publika najednou musel sedět na lavičce za fauly, které ve virtuálním světě nezpůsobil. A ještě jedna dobrá zpráva pro všechny hnidopichy, celá tato novinka se dá klidně i vypnout, takže pokud vás nezajímá, jak že se vlastně vede reálným předlohám hráčů, nebude se hra celý rok měnit.

fifa09_003.jpg

Dalším vylepšením, na které konečně tvůrci série přišli, je plně nastavitelné ovládání na všech platformách. A letos to konečně neznamená jen možnost vybrat si mezi různými nastaveními, ale opravdu budete moci definovat jakoukoliv akci pro libovolný čudlík. Chcete na gamepadu přihrávat levým triggerem, střílet přes Y a vysoká přihrávka vám přijde lepší na levém D-padu? Jsou to vaše ruce, ze kterých bude na konci hraní chuchvalec, takže proč ne.

fifa09_001.jpgfifa09_002.jpg 

A ještě jednu drobnost ocení všichni hráči a pozorovatelé. Spolu s formou budou mít všichni hráči i svoji váhu, která se projeví při kolizích. Ostatně, představte si srážku Kollera s Rosickým a její následky pro oba hráče. Zatímco Dino bude bez zpomalení pokračovat dál, v druhém případě ještě před dopadem na trávník vybíhají lékaři s nosítky. Zleží samozřejmě na spoustě dalších okolností, ale podle slov tvůrců by měly být vzaty v potaz. Čelní střet asi nebude příjemný pro nikoho, potkání se rameny dopadne tak, jak jsem jej popisoval. Tohle je přesně okamžik, kde se hodí ono slavné využití fyziky pro hry, ne nějaké speciální efekty vody, odlesky na zvlněných vlasech, ale normální běžné činnosti člověka.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Sportovní | fotbal
Výrobce: Electronic Arts | Webové stránky hry
  • Licence
  • Ovládání myší
  • Grafika
  • Arkádovost
Související články
  1. Galerie: FIFA 09 Wii
  2. Virtuální manažeři pozor na FIFA
  3. Nová FIFA se prý zavděčí všem

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole