GC: Mirror’s Edge – chyť se, když to dokážeš

Když se objeví nový herní koncept, je to jako magie. Mirror’s Edge se snaží úchvatně čarovat na střechách mrakodrapů, div se nedostavují závratě.
Seznam kapitol
 1. Utíkej jak o život
 2. Propastné výzvy

Faith je běžkyně. Neznamená to však, že se každé ráno po snídani zvící třepavou ódu na rosol plnou cereálií vydá na atletický okruh, kde půl dne zadupává zvířený prach do země. Ve světě Mirror’s Edge jsou běžci elitními kurýry. Jejich rolí není doručit čerstvou pizzu včas, aby nevychladla jediná ančovička, ale transportovat důležité dokumenty bezpečně a především diskrétně.

mirrorsedge_13.jpg

V herní budoucnosti bude veškerá komunikace monitorována – pošta, e-maily, telefony, a tak představují běžci jedinou možnost, jak někomu na dálku diskrétně šeptat do ucha. Nese Faith informace vedoucí k záchraně světa nebo jen tajný recept na výrobu nového druhu mojita? Naši hrdinku to nezajímá, má svou zásilku v podobě štafetového kolíku a jejím jediným cílem je dostat se na druhý konec města živá. Nebo alespoň schopná z posledních sil hodit tubus dalšímu běžci.

Až budu velký, chci umět běhat

Mirror’s Edge staví klasické herní prvky jako příběh, grafiku a zasazení stranou, důležitý je nápad. Při prezentaci na lipské Games Convention tvůrci prozradili, že středobodem jejich plánu byl na počátku pohyb. Chtěli vytvořit něco, kde by se hráč nehýbal jen proto, aby uhnul letícím kulkám nebo zaměřil zbraň na nepřítele. Pohyb je zde základním a jediným herním prvkem, na který se nabalují další fragmenty hratelnosti. Jak se dostat na protější střechu, přeskočit propast nebo vyšplhat na vysokou stěnu?


Jak se dostat na protější střechu, přeskočit propast nebo vyšplhat na vysokou stěnu?

V Mirror’s Edge to není otázkou hledání poschovávaných tlačítek, spouštění výtahů a hledání klíčů, to vše absentuje. Faith se musí jednoduše rozeběhnout, nabrat setrvačnost, skočit na zeď, odrazit se a chytit šikovně umístěné trubky. Voilá, je za překážkou, respektive za jednou ze stovek! Celá hra bude postavena jako sled podobných situací, přičemž obsese pohybem je vším.

mirrorsedge_07.jpgmirrorsedge_08.jpg

Tvůrci chtějí, aby se hráč ani na vteřinu nezastavil, tvořil maximálně plynulé sekvence pohybů a proplouval prostředím jako vystřelená kulka. Toho všeho skutečně dosáhli díky vysoce intuitivnímu ovládání. Přestože bylo možné hru otestovat na gamepadu PS3, přičemž autor článku od narození nedal z ruky myš a klávesnici, zvyknout si na akrobacii Faith bylo otázkou několika minut.

VIDEO: 195 'Mirrors Edge - ukázka hraní'

Zásluhu nesou pouhé dvě ovládací klávesy, které reagují kontextově. Když hráč běží podél zdi a vyskočí, Faith po vzoru Nea z Matrixu přenese své nohy na stěnu a chvíli plachtí vzduchem nebo se chytne římsy a vytáhne, pokud k ní právě natahuje ruku. Druhé tlačítko ovládá boj a sklouznutí po zemi, což je úkon jednak efektní a zadruhé po dopadu postavě zachová setrvačnost, nezastaví ji na místě, takže může promptně bez zpomalení běžet dál.

Uvědomte se!

Faith se neschovává za batoh střelných zbraní ani kolekci superschopností. Má pouze své ruce a nohy, svaly upnuté na křehkou kostru, jejíž zranitelnost si hráč uvědomuje. Pocit hry za drobnou dívku skutečně vtahuje do virtuálního světa. Hráč se podívá pod sebe a uvidí rozkmitané nohy.

Kamera jen neproplouvá prostorem, ale kymácí se podle pohybu hlavy Faith nebo se obraz v rychlosti rozmazává

Skočí k žebříku a uvidí pravou ruku v červené rukavici, jak se natahuje po kovové příčli. To vše je záměr, jak vytvořit vše obklopující atmosféru, v níž si hráč říká „Jsem opravdu tady, na střeše mrakodrapu a nesmím umřít!“

mirrorsedge_05.jpgTvůrci kvůli pocitu uvěřitelnosti vyčistili obrazovku od všech ukazatelů zdraví, kompasů a minimap, je zde pouze tečka uprostřed proti zvracení. Skutečně, pokud se Mirror’s Edge hraje na dostatečně velké obrazovce, ze všech těch přemetů a eskapád se může dostavit nevolnost rychleji než po cereální snídani olympijské běžkyně. Stejně jako se baletky při piruetách zaměřují na jakýkoliv pevný bod ve svém okolí, je i zde záchranný pytlík... tedy puntík na blití.

Mirror’s Edge připomíná vůbec první díl Prince of Persia, který byl rovněž založen na pohybu; tehdy na animacích hlavní postavy, které herní návrhář Jordan Mechner nasnímal kamerou s pomocí svého bratra.

Nyní se tvůrci hry pokouší o podobnou realističnost v 3D hře. Kamera jen neproplouvá prostorem, ale kymácí se podle pohybu hlavy Faith nebo se obraz v rychlosti rozmazává. Lze rovněž zapomenout na pohled třetí osoby. Vše je snímáno z vlastních očí, což je dalším aspektem, který vtahuje do hry.

Dostupné pro: PC, X360, PS3
Žánr: Akce, Arkády | Netradiční akce
Výrobce: Digital Illusions | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 2008/09 (konzole/PC)
 • Originalita
 • Pocit rychlosti
 • Grafická stylizace
 • Vidění Běžce
 • Příběh
 • Nutné souboje
 • Občas příliš velká svoboda
 • Nevypadá jako policejní stát
 • Pusté město
Související články
 1. Mirror’s Edge využije naplno Beast
 2. Preview: Mirror’s Edge – akční parkour u vás doma
 3. DICE představují Mirrors Edge

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jaké poznatky si odnášíme?

První kalendářní rok s novou generací konzolí. Jak…

Nová generace konzolí je tu s námi už více než rok. Jaké jsou naše poznatky?

5.  1.  2022 | |16 N/A
Ladislav Novák
TémaNext-gen
Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Známe přesné parametry i první novou hru

Sony prozradilo další střípky o PlayStation VR2. Z…

Druhá generale VR brýlí pro PlayStation je zase o kousek blíž

5.  1.  2022 | |1 N/A
Lukáš Václavík
PlayStation 5PlayStation VRVirtuální realita
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

včera | |3 N/A
Martin Nahodil
Logické
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle