GC: Race Pro – do Brna na konzolích

SimBin nenápadně přesídlili a po sériích GTR pro PC chystají Race Pro exkluzivně pro X360. Hráli jsme jej a víme, jaký bude.

Každoroční závodní série silničních automobilů na PC, schovávající se pod všerůzné variace na GTR, získává svoji vedlejší větev. Seveřani ze SimBin se rozhodli vyzkoušet udělat exkluzivní závodní titul pro X360 a už se blíží ke konci snahy. Ostatně, v listopadu by byli rádi, kdyby se hra povalovala na pultech obchodů, zbývá tak už jen posledních pár chvil na chytání chybek a vylepšování drobností. Na Games Convention se mi přitom dostalo nejen rozhovoru s jedním z tvůrců, ale i do rukou gamepad připojený ke konzoli, kde jsem mohl obkroužit několik rychlých koleček.

art.jpg

Ve vlastní hře se můžete těšit na čtrnáctku reálných okruhů, na nichž se jezdí třeba i šampionát WTCC, včetně brněnského Masarykova okruhu. Naneštěstí se mi tento nedostal do rukou, na druhou stranu jsem tak mohl rychle odhalit problém, který by na domácím závodišti nenastal. Když znáte každou zatáčku zpaměti, těžko vám bude vadit, že asistence upozorňující na zatáčku funguje děsivě pozdě. Z GTR jsem si zvykl na trochu chaotické pomoci, ale když se mi v Race Pro dostalo sto metrů před zatáčkou informace, že ji mám projíždět na dvojku, já měl v tu chvíli vytočenou šestku, neměl jsem nejmenší šanci chytit ideální stopu.

Když se mi dostalo sto metrů před zatáčkou, že ji mám projíždět na dvojku, já měl v tu chvíli šestku, neměl jsem šanci chytit stopu

Právě na tomto prý ale vývojáři dělají, navíc vymysleli i zajímavou fintu, jak zpříjemnit nahrávací obrazovky hry. Při čekání na trať totiž uvidíte postupně tipy pro každou zatáčku, co vás čeká, máte tedy poslední šanci občerstvit si okruh, se kterým nejste úplně sžití. Anglicky rozumící k tomu dostanou i slušný komentář na správný průjezd, kde je apex, jestli je možné zrychlovat dřív a všechny potřebné informace, které závodník využije. Na druhou stranu, nahrávání mi přišlo i tak až zbytečně dlouhé, ale snad na tom ještě tvůrci pracují.

racepro_01.jpgracepro_02.jpg

A s čím že se to můžete vydat na trať? Připraveno je celkem přes tři sta padesát vozů od klasických Mini až po nejrychlejší Formule 3000. Celkem dvacet automobilek propůjčilo nejen svá pohybovadla, ale navíc dostali SimBin i možnost vozidla lehce modifikovat. Závodní Seaty tak třeba získají zadní náhon, který má být fyzikálně zpracován tak, jak by dané auto opravdu poháněné vzadu jezdilo.

art2.jpg

K tomu ještě mohu přidat, že se podařilo domluvit i s reálnými sponzory a tak uvidíte auta polepená přesně tak, jak by byla ve skutečnosti, nebo i další spoustu možností. Je libo vyzkoušet si pozici Tomáše Enge v varvách Charouz Racing? I tato možnost tu je.

Body získáte uzavřením různých kontraktů, samozřejmě je výhodnější jezdit prestižní Formuli 3000, než závod prdítek v Horní Dolní

Na trati pak poznáte každý rozdíl nachování auta, tedy červené samolepky a fofrpruhy vás nezrychlí, ale vozy mají reálnou váhu, někdy až přehnanou setrvačnost, vejít se do zatáčky na první pokus bývá problém, po chvíli hraní už jezdíte vcelku rozumně. Máte k tomu možnost širokého spektra různých asistencí, od zabránění prokluzů, přes protismykové pomoci v zatáčkách až po ochranu proti převrácení vozidla. Postupně je můžete vypínat a užívat si čím dál tím reálnější jízdy. Pozor však na vlastní chyby, protože auta jsou plně zničitelná a v posledním kole utrhnout některé kolo není zrovna příjemné.

racepro_05.jpgracepro_06.jpg

Abyste nejezdili jen tak nazdařbůh, je připravená samozřejmě i kariéra, kdy za každé lepší umístění v závodě, ne nutně vítězství, získáte nějaké body. S nimi pak otevíráte nová auta a tratě, stejně jako celé šampionáty. Body také získáte uzavřením různých kontraktů, samozřejmě je výhodnější jezdit prestižní Formuli 3000, než závod prdítek v Horní Dolní. Navíc je k dispozici široká škála různých tréninkových modů, které vás seznámí s ježděním, autem, tratí, prostě čím právě potřebujete.

Zajímavostí je pak multiplayer, a to nejen až ve dvacíti hráčích online, ale i jako hot seat. Nebudete však mít rozdělenou obrazovku, v SimBin se rozhodli udělat vlastní variantu hraní. Vždy jeden hráč řídí a druhý čeká. Pak, podle nastavení, buď nasedne do rozjeté káry spoluhráče, nebo jiného vozu, který zatím ovládá umělá inteligence. Už vidím živě ty nadávky, kdy si vybudujete pořádný náskok a konzole pošle vaše auto nenávratně do šrotu špatně projetou zatáčkou.

racepro_03.jpgracepro_04.jpg

I když se datum vydání nezadržitelně blíží, stále je ještě před programátory a dalšími lidmi dost práce na zdokonalování. Sice mají nádherné efekty žhnoucích brzd a podobně, ale ještě nevychytali ani textury na okrajích trati, které se rády prolínají s jinými. Je však vidět slušný posun oproti počítačové sérii, hlavně co se grafiky týče, majitelé X360 se mají na co těšit.

Dostupné pro: X360
Žánr: Závodní | okruhové závody silničních vozidel
Výrobce: SimBin | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 17. února 2009
 • 13 reálných okruhů
 • 350 závodních vozů
 • reálná fyzika
 • stažitelné okruhy a auta
 • hot seat multiplayer
 • značení zatáček
 • dlouhé nahrávání
 • technické zpracování
Související články
 1. SimBin připravuje nový titul
 2. Recenze: GTR2 – jeď tři sta dvacet
 3. Simbin zpracují závody silničních automobilů
 4. Recenze: GTR - FIA GT Racing Game – nažhavte motory

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy E3 2018: je na co se těšit

Takhle vypadají nejlepší hry z výstavy…

Výstava E3 není jen o odhalení a novinkách. Také jsme se dočkali tuny nových obrázků z očekávaných her.

včera | | 2 N/A
Nejžhavější trailery a videa z výstavy E3 2018: vše v pohybu

Nejžhavější trailery a videa z výstavy…

Obrazovou galerii máme za sebou, teď jsou na řadě ty nejlepší trailery. A že jich bylo.

17.  6.  2018 | | 1 N/A
E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii za střídání ročních období

E3: Forza Horizon 4 se bude odehrávat …

Na konferenci Microsoftu snad nesmí nikdy chybět Forza. Nová Forza Horizon 4 se bude odehrávat v Británii a nabídne čtyři roční období.

13.  6.  2018 | | 2 N/A
Battlefield V se chlubí novým trailerem a slibuje režim Battle Royale

Battlefield V se chlubí novým trailere…

9.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióznějšího RPG dneška

Cyberpunk 2077: E3 dojmy z nejambicióz…

Největší herní svátek roku sice už pomalu končí, ale pro nás je to teprve začátek. Postupně vám přineseme informace o valné většině představených her. Přednost mají samozřejmě ty větší tituly, a proto se dnes podíváme na Cyberpunk 2077 od CD Projekt RED.

16.  6.  2018 | | 2 N/A
Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzurovanou, účelnou nahotu

Cyberpunk 2077 bude obsahovat necenzur…

Tvůrci Cyberpunku 2077 potvrdili, že v jejich hře bude mimo jiné i nahota, kterou do ní umístili z dobrých důvodů a její cenzurování by uškodilo tomu, co chtějí sdělit.

18.  6.  2018 | | 9 N/A
Playstation 5 využije speciálně navržený grafický čip Navi od AMD

Playstation 5 využije speciálně navrže…

Playstation 5 se musí pochlubit celou řadou nejmodernějších technologií a díky Forbesu můžeme nahlédnout na pravděpodobný hardware o něco dříve.

15.  6.  2018 |
E3: Assassin

E3: Assassin's Creed Odyssey bude mít …

Ubisoft se po oznámení nového Assassin's Creed Odyssey s ničím moc nepáral a hráčům předhodil rovnou pět různých edic, z nichž nejdražší bude stát 240 euro.

12.  6.  2018 | | 9 N/A