GC: Race Pro – do Brna na konzolích

SimBin nenápadně přesídlili a po sériích GTR pro PC chystají Race Pro exkluzivně pro X360. Hráli jsme jej a víme, jaký bude.

Každoroční závodní série silničních automobilů na PC, schovávající se pod všerůzné variace na GTR, získává svoji vedlejší větev. Seveřani ze SimBin se rozhodli vyzkoušet udělat exkluzivní závodní titul pro X360 a už se blíží ke konci snahy. Ostatně, v listopadu by byli rádi, kdyby se hra povalovala na pultech obchodů, zbývá tak už jen posledních pár chvil na chytání chybek a vylepšování drobností. Na Games Convention se mi přitom dostalo nejen rozhovoru s jedním z tvůrců, ale i do rukou gamepad připojený ke konzoli, kde jsem mohl obkroužit několik rychlých koleček.

art.jpg

Ve vlastní hře se můžete těšit na čtrnáctku reálných okruhů, na nichž se jezdí třeba i šampionát WTCC, včetně brněnského Masarykova okruhu. Naneštěstí se mi tento nedostal do rukou, na druhou stranu jsem tak mohl rychle odhalit problém, který by na domácím závodišti nenastal. Když znáte každou zatáčku zpaměti, těžko vám bude vadit, že asistence upozorňující na zatáčku funguje děsivě pozdě. Z GTR jsem si zvykl na trochu chaotické pomoci, ale když se mi v Race Pro dostalo sto metrů před zatáčkou informace, že ji mám projíždět na dvojku, já měl v tu chvíli vytočenou šestku, neměl jsem nejmenší šanci chytit ideální stopu.

Když se mi dostalo sto metrů před zatáčkou, že ji mám projíždět na dvojku, já měl v tu chvíli šestku, neměl jsem šanci chytit stopu

Právě na tomto prý ale vývojáři dělají, navíc vymysleli i zajímavou fintu, jak zpříjemnit nahrávací obrazovky hry. Při čekání na trať totiž uvidíte postupně tipy pro každou zatáčku, co vás čeká, máte tedy poslední šanci občerstvit si okruh, se kterým nejste úplně sžití. Anglicky rozumící k tomu dostanou i slušný komentář na správný průjezd, kde je apex, jestli je možné zrychlovat dřív a všechny potřebné informace, které závodník využije. Na druhou stranu, nahrávání mi přišlo i tak až zbytečně dlouhé, ale snad na tom ještě tvůrci pracují.

racepro_01.jpgracepro_02.jpg

A s čím že se to můžete vydat na trať? Připraveno je celkem přes tři sta padesát vozů od klasických Mini až po nejrychlejší Formule 3000. Celkem dvacet automobilek propůjčilo nejen svá pohybovadla, ale navíc dostali SimBin i možnost vozidla lehce modifikovat. Závodní Seaty tak třeba získají zadní náhon, který má být fyzikálně zpracován tak, jak by dané auto opravdu poháněné vzadu jezdilo.

art2.jpg

K tomu ještě mohu přidat, že se podařilo domluvit i s reálnými sponzory a tak uvidíte auta polepená přesně tak, jak by byla ve skutečnosti, nebo i další spoustu možností. Je libo vyzkoušet si pozici Tomáše Enge v varvách Charouz Racing? I tato možnost tu je.

Body získáte uzavřením různých kontraktů, samozřejmě je výhodnější jezdit prestižní Formuli 3000, než závod prdítek v Horní Dolní

Na trati pak poznáte každý rozdíl nachování auta, tedy červené samolepky a fofrpruhy vás nezrychlí, ale vozy mají reálnou váhu, někdy až přehnanou setrvačnost, vejít se do zatáčky na první pokus bývá problém, po chvíli hraní už jezdíte vcelku rozumně. Máte k tomu možnost širokého spektra různých asistencí, od zabránění prokluzů, přes protismykové pomoci v zatáčkách až po ochranu proti převrácení vozidla. Postupně je můžete vypínat a užívat si čím dál tím reálnější jízdy. Pozor však na vlastní chyby, protože auta jsou plně zničitelná a v posledním kole utrhnout některé kolo není zrovna příjemné.

racepro_05.jpgracepro_06.jpg

Abyste nejezdili jen tak nazdařbůh, je připravená samozřejmě i kariéra, kdy za každé lepší umístění v závodě, ne nutně vítězství, získáte nějaké body. S nimi pak otevíráte nová auta a tratě, stejně jako celé šampionáty. Body také získáte uzavřením různých kontraktů, samozřejmě je výhodnější jezdit prestižní Formuli 3000, než závod prdítek v Horní Dolní. Navíc je k dispozici široká škála různých tréninkových modů, které vás seznámí s ježděním, autem, tratí, prostě čím právě potřebujete.

VIDEO: 213 'Race Pro - trailer'

Zajímavostí je pak multiplayer, a to nejen až ve dvacíti hráčích online, ale i jako hot seat. Nebudete však mít rozdělenou obrazovku, v SimBin se rozhodli udělat vlastní variantu hraní. Vždy jeden hráč řídí a druhý čeká. Pak, podle nastavení, buď nasedne do rozjeté káry spoluhráče, nebo jiného vozu, který zatím ovládá umělá inteligence. Už vidím živě ty nadávky, kdy si vybudujete pořádný náskok a konzole pošle vaše auto nenávratně do šrotu špatně projetou zatáčkou.

racepro_03.jpgracepro_04.jpg

I když se datum vydání nezadržitelně blíží, stále je ještě před programátory a dalšími lidmi dost práce na zdokonalování. Sice mají nádherné efekty žhnoucích brzd a podobně, ale ještě nevychytali ani textury na okrajích trati, které se rády prolínají s jinými. Je však vidět slušný posun oproti počítačové sérii, hlavně co se grafiky týče, majitelé X360 se mají na co těšit.

Dostupné pro: X360
Žánr: Závodní | okruhové závody silničních vozidel
Výrobce: SimBin | Webové stránky hry
Začátek prodeje: 17. února 2009
 • 13 reálných okruhů
 • 350 závodních vozů
 • reálná fyzika
 • stažitelné okruhy a auta
 • hot seat multiplayer
 • značení zatáček
 • dlouhé nahrávání
 • technické zpracování
Související články
 1. SimBin připravuje nový titul
 2. Recenze: GTR2 – jeď tři sta dvacet
 3. Simbin zpracují závody silničních automobilů
 4. Recenze: GTR - FIA GT Racing Game – nažhavte motory

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |44 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita na Xboxu a Relicta zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: zpětná kompatibilita …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

21.  1.  2022 | |1 N/A
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
PC verze God of War už je v rukou moderů. Co říkáte na Krata bez vousů?

PC verze God of War už je v rukou moderů. Co říkát…

Pokud něčím PC komunita vyniká, tak je to schopnost improvizovat.

20.  1.  2022 | |2 N/A
Michal Maliarov
God of WarModifikace