GC: Sony v roce 2009 – víc videa, hudby a renesance PSP

Nová, osvěžující verze PSP, přeleštěná Playstation 3, probuzení online služeb a na závěr jedno dospělé překvapení s uměleckým podtextem. Čtěte dále.

„Poslední se stávají prvními,“ zněla slova na tiskové konferenci Sony, která proběhla včera podvečer na lipské Game Convention. Firma přiznává vlažný start Playstation 3, nicméně dle aktuálních prodejních výsledků (14 miliónů prodaných kusů konzole světově) nastává obrat. Jeho rádius se bude výrobce snažit zmenšit celou řadou doprovodných služeb spojených především s multimédii, videem, hudbou a jejich prolnutím s internetovými dálnicemi. Některé nové, jiné v duchu existujících prvků na starších konzolích (z Xbox Live se kopíruje snadno, ale efektivně).

Hadrwarové novinky se týkají rovněž PlayStation 3. 31. října zatíží police obchodů nová 160 GB verze s cenovkou 399 euro


Nejprve však byly odhaleny novinky burcující davy. Po loňském uvedení štíhlejší verze PSP přichází její další revize nazvaná kreativně PSP 3000. Sony se vydává cestou lehkých úprav spíše než překotných změn, a tak nový handheld nabídne při velikosti loňského modelu zaoblenější hrany (především v horní a spodní části), zabudovaný mikrofon a čitelnější displej. Ten vychází z původní PSP Slim, ovšem posílen byl jeho kontrast a čitelnost v nepříznivých světelných podmínkách. Ve spojitosti s mikrofonem je poukazováno na masivní využití komunikačního programu – pokud se majitel připojí k vhodnému Wi-Fi hotspotu, změní se konzole v regulérní telefon. PSP 3000 se na trh dostane 15.října 2008 za cenu 199 euro, přičemž bude dostupná v osmi baleních s bundlovanými hrami jako Harry Potter, Fifa, Buzz Master Quiz apod.

DSCN2146.JPG 

Hardwarové novinky se týkají rovněž Playstation 3. 31. října zatíží police obchodů nová 160GB verze s cenovkou 399 euro. V balení se kromě většího harddisku bude nacházet klasické příslušenství a kupón v hodnotě 70 euro pro dodatečně stažitelný obsah. Po gamepadové klávesnici na Xbox 360 přichází i Sony s vlastním řešením konzolové klaviatury. Ta nově odhalená se připojí k vrchní části ovladače Sixaxis nebo Dual Shock, přičemž oproti konkurenci nabídne i titěrný touchpad. Hlavní využití nyní spočívá v pohodlnějším ovládání webového prohlížeče, nicméně již nyní se počítá s využitím ve specializovaných herních titulech. 

Sony se bude snažit natáhnout herní obec do online říší prostřednictvím tří vlajkových online korábů – akce The Agency, superhrdinské promenády DC Universe Online a pestrobarevných Free Realms, které navzdory své stylizované dětské grafice mají být určeny širokému publiku. Tituly si kladou za cíl spojit hráče na Playstation 3 i PC, multiplatformový multiplayer tak konečně nabírá na perspektivě.

Velký třesk v průběhu příštího roku zaznamenají multimédia a jejich pohyb internetem. Počátkem příštího roku bude spuštěna služba Vidzone, která již v první fázi nabídne streamování hudby z takřka nekonečného výběru interpretů a žánrů. Sony slibuje propojení služby, která bude mít domovinu na Playstation 3, s PSP a mobilními telefony. Z počátku však půjde pouze o čisté streamování obsahu, možnost stahování přijde až ve třetím čtvrtletí 2009.

David Cage z francouzského týmu Quantic Dream přiběhl na pódium prezentovat zbrusu nové záběry očekávaného digitálního thrilleru Heavy Rain


Rodinné tituly budou těžit z posílení řady Singstar, a to nejen na Playstation 3, ale i na minulé verzi. Singstar Disney kolem Vánoc nabídne songy z nejznámějších kreslených filmů od Lvího krále až po Knihu džunglí. Dospělé hráče naproti tomu potěší uvedení Singstar Queen s obrovským výběrem hitů zázračné kapely.

brokenswordhistorie2.jpg

Večerními hodinami uzívaný závěr prezentace probrala k čilému životu ikona mezi vývojáři dospělých, sugestivních her. David Cage z francouzského týmu Quantic Dream přiběhl na pódium prezentovat zbrusu nové záběry očekávaného digitálního thrilleru Heavy Rain. Ačkoliv odhalené video nepřesáhlo časový mantinel několika desítek sekund, šlo o záběry přímo ze hry. A nebylo to poznat! Heavy Rain má tendenci vypadat i v herní části jako filmová animace. Hráč/divák sleduje krátkovlasou hlavní hrdinku, kterak se za pochmurného deště vloupá oknem do zdánlivě opuštěného domu. Tam je však překvapena obtloustlým násilníkem s nožem.

DSCN2142.JPGDSCN2143.JPG

Následující akční scéna vypadala nejen dynamicky, ale rovněž neobvykle násilně a dospěle. Útočník pronásledoval hrdinku až na dezolátní záchod, kde spolu bojovali o život – prostřednictvím občasného mačkání akčních tlačítek. Tyto sekvence připomínají podobné mezihry z minulého titulu autorů Fahrenheit, ovšem nyní je těžko určit, v jaké míře budou ve hře zastoupeny na úkor klasického zkoumání prostředí a komunikace s dalšími postavami. Bližší prezentace Heavy Rain redakční výpravu teprve čeká, nicméně již nyní jsou zřejmá Cageova slova o přiblížení her dospělým, přístupnosti nekomplikovaným ovládáním I herním stylem a pocitový zážitek, který je v tomto případě na prvním místě.
 


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |42 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Hry zadarmo, nebo se slevou: novoroční akce a Gods Will Fall zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: novoroční akce a Gods…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

7.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce