GeForce 2 GTS a tentokráte již naostro

Do redakce nám konečně dorazil první grafická karta s čipem nVidia GeForce 2 GTS – ASUS V7700 od společnost AT Computers. Ta byla sice jen v provedení Pure, tedy pouze s výstupem na monitor (chybí tedy konektor TDMS a televizní výstup), a měla 32 MB paměti, pro porovnání výkonu to však stačí.
GeForce 2 GTS a tentokráte již naostro
Do redakce nám konečně dorazil první grafická karta s čipem nVidia GeForce 2 GTS – ASUS V7700 od společnost AT Computers. Ta byla sice jen v provedení Pure, tedy pouze s výstupem na monitor (chybí tedy konektor TDMS a televizní výstup), a měla 32 MB paměti, pro porovnání výkonu to však stačí.

Většinu nových vlastností GeForce 2 GTS jsem už popsal v mém dřívějším článku. Teď se tedy omezím pouze na vlastní test výkonu. Testoval jsem na počítači Leo Media s procesorem Intel Pentium III FC-PGA, čipset Intel BX, paměť 128 MB RAM PC100, pro účely testu jsem jej přetaktoval na 672 MHz. Jako testy jsem zvolil Quake III Arena (testován pouze na PIII 600 MHz, při 672 MHz nebyl stabilní) a 3D Mark 2000, rozlišení od 800 x 600 do 1600 x 1200.

Výkon karty je patrný z grafů. Porovnával jsem jej s kartou ASUS V6800 (GeForce 256 DDR) s 64 MB paměti. Nejpatrnější je nárůst v 16bitové grafice v rozlišení od 1024 x 768 nahoru. Ve 32 bitech to tak dobré už není, GF2 je totiž omezena malou propustností pamětí DDR SDRAM – karta by měla daleko lepší výkon 32bitové barvě, kdyby existovaly rychlejší paměti.

Pokud tedy zvýšíte výkon (a tedy MHz procesoru) počítače, zrychlí se karta spíše v 16 bitové barevné hloubce, 32 bitů už moc neurychlíte. Proto je pro vysoká rozlišení a 32 bitů lepší Voodoo5, které má dva (čtyři) čipy a pro každý je vyhrazena vlastní paměť. Je však jasné, že Voodoo5 je nutné podpořit silným procesorem (od 800 MHz nahoru), aby byl rychlejší než GF2.

Při testu karty na počítači s Celeronem 550 MHz (FSB 100 MHz) dávala karta velice podobný výkon jako na PIII 600 MHz – z toho je jasné, že kartě postačí i „slabý“ počítač, i když karta nepojede na plný plyn. I na tomto počítači si tedy zahrajete Quake III Arena v rozlišení 1600 x 1200 x 16 bitů, kde průměrný počet snímků za sekundu neklesá pod 60.

Ke kartě V7700 je dodáván manuál, instalační cédéčko, hry Rollcage a Drakan, cédéčko s demo hrami, přehrávač ASUS DVD 2000.

A na závěr pro úplnost dodávám, že k testu, jak GeForce 256 (ASUS V6800), tak GeForce 2 GTS (ASUS V7700) byly použity ovladače verze 5.16.
Kartu v naší republice distribuuje společnost Autocont.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

dnes | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

dnes | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
V Kingdom Come: Deliverance se musíte naučit řádně oblékat a obrnit

V Kingdom Come: Deliverance se musíte …

V očekávaném českém RPG nebudou věrohodné jen souboje, ale také způsob oblékání a využívání brnění.

7.  2.  2018 |
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |