Genius G07 – slušný gamepad za tři stovky!

V oblasti herních ovladačů (gamepadů a joysticků) jednoznačně kraluje dvojice firem Microsoft a Logitech. Jejich výrobky jsou (většinou) kvalitní, ergonomicky dobře zvládnuté a nechybí ani podpora Force Feedbacku. Hráč, který však nechce zbytečně investovat do herního ovladače kolem dvou tisíc korun se musí poohlédnout někde jinde.
Genius G07 – slušný gamepad za tři stovky!
V oblasti herních ovladačů (gamepadů a joysticků) jednoznačně kraluje dvojice firem Microsoft a Logitech. Jejich výrobky jsou (většinou) kvalitní, ergonomicky dobře zvládnuté a nechybí ani podpora Force Feedbacku. Hráč, který však nechce zbytečně investovat do herního ovladače kolem dvou tisíc korun se musí poohlédnout někde jinde.

Genius G07Myslím si, že nejsem jediný, kdo považuje herní ovladač za dva tisíce za příliš drahý. Nejsem ortodoxní fanoušek leteckých simulátorů a na závodní hry se stejně víc hodí volant s pedály. Většina ostatních her se dá hrát ve spojení klávesnice+myš. Když jsem přesto před nedávnem pátral po slušném herním ovladači, abych mohl pařit hry ve dvou na jednom počítači (a taky na hraní FIFY 2001), zaujala mě u jednoho gamepadu cenovka s číslicí 320,-. Tento gamepad se jmenoval Genius G07. Ano, jak už asi tušíte - tento výrobek nakonec zakotvil na mém stole.

Známý výrobce myší Genius nám ve svém Geniusu Maxfire G07 nabízí osm tlačítek, osmisměrový ukazatel směru, LED diodu indikující zapojení přístroje, funkci turbo a káblík s připojením na gameport o délce asi 1,8 metrů.

Ergonomie gamepadu
Gamepad má docela propracovanou ergonomii - i po šestihodinové pařbě NHL 2001 jsem následně jsem mohl normálně hýbat rukama a nikdo mi nemusel narovnávat ruce do původního stavu. Osm tlačítek je však rozvrženo poměrně nešikovně - dva ovládáte svými ukazováčky a zbylých šest musíte stíhat mačkat pravým palcem - chce to trošku cviku abyste to zvládli. Na druhou stranu - gamepad neupřednostňuje leváky či praváky (ani by to nešlo).

Připomínku mám také k rukojetím - měly být trošku masivnější. Ovladač směru je (díky své malinkosti) dost citlivý na změny, ovšem to je subjektivní pocit (přece jen se mi poslední dobou hodně klepou ruce :-)).

Turbo
Hráči akčních her již určitě netrpělivě čekají na popis funkce turbo. Gamepad se dá jednoduchým přepnutím nastavit postupně do čtyř módů. V základním se nic neděje. Druhý iniciuje turbo funkci pro první dvě tlačítka (turbo funkce simuluje přerušované mačkání - což se hodí zvláště pro střelbu). V dalších modech ani nemusíte ani tyto tlačítka mačkat - počítač to udělá za vás.

Co dál?
Ovladač je samozřejmě digitální (tzn. nezáleží na síle stisku tlačítka - ať mačkáte slabě nebo silně, počítač vykoná totéž). Když jej poprvé vezmete do ruky, překvapí vás jeho malá hmotnost. Na druhou stranu díky tomu mi doma u počítače mnohokrát vyzkoušel technologii volného pádu - na obhajobu nutno říct, že i po vozembouchu fungoval (a funguje nadále) velice spolehlivě. Bohužel kvůli ceně musíte oželet jakékoliv drivery, které by vám pomohly v souboji s netvorem zvaným Windows, doma mi Genius G07 v pohodě funguje s ovladači od úplně jiného gamepadu.

V současné době se G07 objevila s připojením na USB, ale myslím že u nás ještě nebude tak velký problém sehnat i původní gameportovou verzi. Mimochodem výrobce slibuje i CD s ovladači - před koupí se tedy raději zeptejte.

Pokud byste potřebovali programovatelná tlačítka, určitě zajímavou možností pro vás je Genius Maxfire G08, který za cenu zhruba o stovku dražší, tento komfort nabízí.

Suma sumárum
Ač se vám může zdát, že jsem v tomto článku více kritizoval než chválil, jednoznačně vám tento gamepad doporučuji. Pokud hodláte hrát sportovní hry, sem tam nějaké závody či plošinovky není nic lepšího za tuhle cenu. Tento gamepad by si určitě zasloužil nejvyšší hodnocení v poměru cena/užitná hodnota (co k počítači dnes seženete za tři stovky?).

Zkrátka pokud máte hluboko do kapsy nebo nepotřebujete nic extra, kupte to a za ušetřené peníze si můžete koupit plnou verzi nějaké současné pecky.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční řežby na všechny způsoby

Unikly prosincové PS Plus hry. Zahrajeme si akční …

V prosinci to vypadá, že se majitelé účtů PS Plus mají na co těšit.

26.  11.  2021 |
Michal Maliarov
Hry zdarmaPlayStation
Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček. Ty nejlepší z nejlepších

Vybrali jsme herní klávesnice a myši pod stromeček…

Dobrá klávesnice a myš jsou pro hraní na PC nezbytně nutné. Vybrali jsme osvědčené modely, se kterými neuděláte chybu.

30.  11.  2021 | |10 N/A
Michal Maliarov
Herní myšHerní klávesnice
Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Vánocích můžete zahrát. Většina je zdarma

Vybrali jsme nejlepší mobilní hry, které si o Váno…

Mobilní hry se v dnešní době vyrovnají mnoha počítačovým i konzolovým kouskům. Jaký si ale vybrat? Tady jsou naše tipy na nejlepší hry pro mobily.

6.  12.  2021 | |1 N/A
Ladislav Novák
Mobily
Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a lovecký theHunt zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: Black Friday a loveck…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

27.  11.  2021 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které si můžete zahrát mezi svátky

15 tipů na nejlepší pecky pro herní konzole, které…

Nejen na PC, ale i na konzolích bylo letos co hrát. Kromě velkých kousků došlo i na pár menších překvapení, které vás přes svátky bez problému zabaví.

6.  12.  2021 | |4 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravují textury a další detaily

Komunita už se vrhla na GTA Trilogy. Modeři opravu…

Není to tak dlouho po vydání a modeři už mají žně.

28.  11.  2021 | |2 N/A
Michal Maliarov
GTA San AndreasModifikace
Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvuk, prostor, ale i dobrý mikrofon

Nejlepší herní sluchátka pod stromeček: skvělý zvu…

Dobrá herní sluchátka dokážou umocnit zážitky ze hry svým zvukem a podáním prostoru. Díky mikrofonu pak poslouží i jako nástroj pro komunikaci ve hře. Vybrali jsme osvědčené herní headsety, které se teď vyplatí koupit.

5.  12.  2021 | |13 N/A
Michal Maliarov
Sluchátka
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete nadělit pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si můžete …

Herní průmysl neustále doprovází jeden odklad za druhým, i tak jsme ale měli v posledním roce stále co hrát. Urodily se výborné kousky skrz všechny žánry a my jsme vybrali ty, které byste neměli minout.

3.  12.  2021 | |10 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hry