Get Even: bádání ve vzpomínkách (recenze)

Existují hry, o kterých je toho před hraním dobré vědět co nejméně. Get Even je zaručeně jednou z nich. Nabízí totiž zajímavý zážitek s příběhem v hlavní roli.

Co říci o Get Even... je to zajímavá hra. Je to jistý mix žánrů, máte tu prvky hororu, střílečky, stealth hry a detektivky. Nicméně to hlavní na hře je samotný příběh. Nebudu lhát, tato recenze se nade mnou vznášela jako temný stín. Jak zrecenzovat něco, u čeho se buď nevyhnete spoilerům nebo se zkrátka smíříte s tím, že toho budete muset sdělit málo.

Však já si vzpomenu

Hra je, jak již bylo zmíněno, založena na příběhu. Ocitnete se v roli pana Blacka, který zapomněl na strašně moc věcí. Po úvodní části, v níž se snažíte zachránit mladou holku, se ocitáte v podivném ústavu, kde pomocí jednoho přístroje cestujete svou myslí napříč svými vzpomínkami a snažíte se přijít na to, kdo vlastně jste, co se tu stalo a kdo je ta dívka.

get_even_1.pngget_even_2.pngget_even_3.pngget_even_4.pngHerní prostředí je velmi působivé a vzbudí ve vás emoce

To zjišťujete skoro až detektivním způsobem. Z každé vzpomínky si vezmete ústřižky, které skládáte dohromady ve snaze si uvědomit celou situaci. Dokonce dostanete vaší „vyšetřovací“ místnost, opět ukrytou ve vaší hlavě - ocitáte se v ní díky tomu přístroji.

 

Příběh je opravdu nejdůležitější a nejpovedenější částí hry.

 

Již jsem trochu narazil na hororové prvky. Samotný ústav je hrůzostrašný se všelijakými děsivými zvuky a výkřiky trápení doplňované tím, že ostatní pacienti jsou vážně psychopati a tu a tam se s nimi dostanete do potyčky. Nic se nemění ani ve vzpomínkách, které třeba nepůsobí tak psycho, ale na druhou stranu apelují na vaše hráčské dovednosti.

get_even_5.pngget_even_6.pngget_even_7.pngget_even_8.pngget_even_9.pngget_even_10.pngHrou vás provází i skvělý soundtrack, ze kterého chvíli pořádně zamrazí

Než se pustíme do popisu dalších částí hry, rád bych zdůraznil, že příběh je opravdu nejdůležitější a nejpovedenější částí hry. Pocit záhady, kterou chcete rozlousknout, zde funguje opravdu perfektně. I když své slabší stránky samozřejmě má, nevidím osobně důvod si hru kupovat, pokud nemáte chuť prožít skoro až filmovou atmosféru.

Radši to poslouchám než hraju

Bohužel samotné hraní mi naopak vůbec nesedlo. Může to znít směšně, ale Get Even působí jako dobrá hra, která se vlastně až tak dobře nehraje. Podobný problém je v mnoha titulech tohoto typu. Zatímco vývojáři doladili příběhovou část na velmi vysokou úroveň, nemůžete se zbavit vědomí, že jste hráli mnohem lepší střílečky i stealth hry.

get_even_11.pngget_even_12.pngget_even_13.pngget_even_14.pngPříběhově se hra velmi povedla, ale jinak za ostatními tituly spíše zaostává

Nutno zdůraznit, že přímo hrát budete ve vzpomínkách, Ano, ústav je děsivý, ale nic hratelnostně náročného vás tam nečeká. Rovněž je zde silná úloha chytrého telefonu s multifunkčním využitím, od mapy po skener. Dalším velkým pomocníkem je zajímavá vychytávka v podobě CornerGunu. Je to zbraň, která se ohne za překážku a dokážete s její pomocí zabíjet nic netušící vojáky.

 

Get Even působí jako dobrá hra, která se vlastně až tak dobře nehraje.

 

Problém však je, že stealth jinak nenabízí nic záživného. Poté, co jsem si zahrát Dishonored 2 či dokonce i Styx: Shards of Darkness, nemám potřebu vyžívat se v prostém schovávání před vojáky chodících po předem určených drahách. A kvůli tomu, že si vás vojáci všimnou opravdu snadno, dokonce i když jste v křoví, cítíte spíše demotivaci se do toho pouštět.

get_even_15.pngget_even_16.pngget_even_17.pngVelmi důležitý je váš mobilní telefon, hry na něm sice nejsou, jinak je však vskutku multifunkční

Stejný případ je u střílení. V porovnání s Wolfensteinem či Call of Duty je model zkrátka těžkopádnější a ne až tak zábavný. Pravda, Get Even z vás dělá v podstatě běžného vojáka, kterého mohou nepřátelé zabít dost snadno, takže se má lišit od zmíněných titulů. Není však záživné se jen krčit a zdlouhavě hledat nepřátele, abyste jim konečně dali co proto.

Herní styl vás totiž zejména zdržuje od děje. Mnohdy jsem si vzteky říkal, že nemám zájem procházet tuto vojáky přeplněnou pasáž. Zajímá mě jen a pouze děj. To je to nejpovedenější a možná by ani nevadilo, kdyby vývojáři udělali ze hry čistě příběhový titul.

Za zkoušku to stojí

A to je vlastně také důvod, proč hře nakonec do hodnocení nedám krásných 4/5. Je pravda, že si všechny pasáže nakonec protrpíte a odměna v podobě pokračování příběhu bude stát za to. Při hře by každopádně bylo lepší netrpět a užívat si to. Osobně bych se spokojil s úžasnou atmosférou v zajímavých lokacích bez nutnosti se pořád před někým schovávat.

Přesto je Get Even určitě velmi kvalitní titul. Pokud vás námět zaujal, určitě s koupí nepochybíte. Není to nicméně titul pro každého. Jste-li však čistě náhodou cílovou skupinou, budete se ještě dlouho oblizovat blahem až za ušima.

Hodnocení: 3 / 5

Klady:

  • poutavý příběh
  • úžasná atmosféra
  • zajímavé lokace

Zápory:

  • slabší hratelnost v porovnání s konkurencí
  • některé nucené pasáže
  • občas těžkopádnější ovládání

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 122 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 15 N/A
Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se na obrázky z českého středověku

Jak vypadá Kingdom Come: podívejte se …

Kingdom Come bude výpravou do středověku se vším všudy. České lesy, věrohodné souboje a příběhové zvraty, které otřásly zemí. Pojďme se podívat na všechny dostupné pohlednice z výletu.

21.  2.  2018 | | 18 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A