Get Even: bádání ve vzpomínkách (recenze)

Existují hry, o kterých je toho před hraním dobré vědět co nejméně. Get Even je zaručeně jednou z nich. Nabízí totiž zajímavý zážitek s příběhem v hlavní roli.

Co říci o Get Even... je to zajímavá hra. Je to jistý mix žánrů, máte tu prvky hororu, střílečky, stealth hry a detektivky. Nicméně to hlavní na hře je samotný příběh. Nebudu lhát, tato recenze se nade mnou vznášela jako temný stín. Jak zrecenzovat něco, u čeho se buď nevyhnete spoilerům nebo se zkrátka smíříte s tím, že toho budete muset sdělit málo.

Však já si vzpomenu

Hra je, jak již bylo zmíněno, založena na příběhu. Ocitnete se v roli pana Blacka, který zapomněl na strašně moc věcí. Po úvodní části, v níž se snažíte zachránit mladou holku, se ocitáte v podivném ústavu, kde pomocí jednoho přístroje cestujete svou myslí napříč svými vzpomínkami a snažíte se přijít na to, kdo vlastně jste, co se tu stalo a kdo je ta dívka.

get_even_1.pngget_even_2.pngget_even_3.pngget_even_4.pngHerní prostředí je velmi působivé a vzbudí ve vás emoce

To zjišťujete skoro až detektivním způsobem. Z každé vzpomínky si vezmete ústřižky, které skládáte dohromady ve snaze si uvědomit celou situaci. Dokonce dostanete vaší „vyšetřovací“ místnost, opět ukrytou ve vaší hlavě - ocitáte se v ní díky tomu přístroji.

 

Příběh je opravdu nejdůležitější a nejpovedenější částí hry.

 

Již jsem trochu narazil na hororové prvky. Samotný ústav je hrůzostrašný se všelijakými děsivými zvuky a výkřiky trápení doplňované tím, že ostatní pacienti jsou vážně psychopati a tu a tam se s nimi dostanete do potyčky. Nic se nemění ani ve vzpomínkách, které třeba nepůsobí tak psycho, ale na druhou stranu apelují na vaše hráčské dovednosti.

get_even_5.pngget_even_6.pngget_even_7.pngget_even_8.pngget_even_9.pngget_even_10.pngHrou vás provází i skvělý soundtrack, ze kterého chvíli pořádně zamrazí

Než se pustíme do popisu dalších částí hry, rád bych zdůraznil, že příběh je opravdu nejdůležitější a nejpovedenější částí hry. Pocit záhady, kterou chcete rozlousknout, zde funguje opravdu perfektně. I když své slabší stránky samozřejmě má, nevidím osobně důvod si hru kupovat, pokud nemáte chuť prožít skoro až filmovou atmosféru.

Radši to poslouchám než hraju

Bohužel samotné hraní mi naopak vůbec nesedlo. Může to znít směšně, ale Get Even působí jako dobrá hra, která se vlastně až tak dobře nehraje. Podobný problém je v mnoha titulech tohoto typu. Zatímco vývojáři doladili příběhovou část na velmi vysokou úroveň, nemůžete se zbavit vědomí, že jste hráli mnohem lepší střílečky i stealth hry.

get_even_11.pngget_even_12.pngget_even_13.pngget_even_14.pngPříběhově se hra velmi povedla, ale jinak za ostatními tituly spíše zaostává

Nutno zdůraznit, že přímo hrát budete ve vzpomínkách, Ano, ústav je děsivý, ale nic hratelnostně náročného vás tam nečeká. Rovněž je zde silná úloha chytrého telefonu s multifunkčním využitím, od mapy po skener. Dalším velkým pomocníkem je zajímavá vychytávka v podobě CornerGunu. Je to zbraň, která se ohne za překážku a dokážete s její pomocí zabíjet nic netušící vojáky.

 

Get Even působí jako dobrá hra, která se vlastně až tak dobře nehraje.

 

Problém však je, že stealth jinak nenabízí nic záživného. Poté, co jsem si zahrát Dishonored 2 či dokonce i Styx: Shards of Darkness, nemám potřebu vyžívat se v prostém schovávání před vojáky chodících po předem určených drahách. A kvůli tomu, že si vás vojáci všimnou opravdu snadno, dokonce i když jste v křoví, cítíte spíše demotivaci se do toho pouštět.

get_even_15.pngget_even_16.pngget_even_17.pngVelmi důležitý je váš mobilní telefon, hry na něm sice nejsou, jinak je však vskutku multifunkční

Stejný případ je u střílení. V porovnání s Wolfensteinem či Call of Duty je model zkrátka těžkopádnější a ne až tak zábavný. Pravda, Get Even z vás dělá v podstatě běžného vojáka, kterého mohou nepřátelé zabít dost snadno, takže se má lišit od zmíněných titulů. Není však záživné se jen krčit a zdlouhavě hledat nepřátele, abyste jim konečně dali co proto.

Herní styl vás totiž zejména zdržuje od děje. Mnohdy jsem si vzteky říkal, že nemám zájem procházet tuto vojáky přeplněnou pasáž. Zajímá mě jen a pouze děj. To je to nejpovedenější a možná by ani nevadilo, kdyby vývojáři udělali ze hry čistě příběhový titul.

Za zkoušku to stojí

A to je vlastně také důvod, proč hře nakonec do hodnocení nedám krásných 4/5. Je pravda, že si všechny pasáže nakonec protrpíte a odměna v podobě pokračování příběhu bude stát za to. Při hře by každopádně bylo lepší netrpět a užívat si to. Osobně bych se spokojil s úžasnou atmosférou v zajímavých lokacích bez nutnosti se pořád před někým schovávat.

Přesto je Get Even určitě velmi kvalitní titul. Pokud vás námět zaujal, určitě s koupí nepochybíte. Není to nicméně titul pro každého. Jste-li však čistě náhodou cílovou skupinou, budete se ještě dlouho oblizovat blahem až za ušima.

Hodnocení: 3 / 5

Klady:

  • poutavý příběh
  • úžasná atmosféra
  • zajímavé lokace

Zápory:

  • slabší hratelnost v porovnání s konkurencí
  • některé nucené pasáže
  • občas těžkopádnější ovládání

Nejnovější komentáře

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
South Park: The Fractured But Whole – sprostí hrdinové v akci (recenze)

South Park: The Fractured But Whole – …

Důvodem, proč lidé milují South Park, je už samotný fakt, že si v dnešní době nebojí dělat srandu z černochů a nacistických krav. A v tomhle ohledu naštěstí nezklame ani nová hra.

19.  10.  2017 | | 2 N/A
Venku jsou první záběry ze hry Jurassic World Evolution

Venku jsou první záběry ze hry Jurassi…

Konečně se na nás chystá budovatelská strategie ze světa Jurassic Parku, kde si postavíte vlastní parčík. A tvůrci uvolnili první záběry ze hry.

9.  10.  2017 |