Get Even: bádání ve vzpomínkách (recenze)

Existují hry, o kterých je toho před hraním dobré vědět co nejméně. Get Even je zaručeně jednou z nich. Nabízí totiž zajímavý zážitek s příběhem v hlavní roli.

Co říci o Get Even... je to zajímavá hra. Je to jistý mix žánrů, máte tu prvky hororu, střílečky, stealth hry a detektivky. Nicméně to hlavní na hře je samotný příběh. Nebudu lhát, tato recenze se nade mnou vznášela jako temný stín. Jak zrecenzovat něco, u čeho se buď nevyhnete spoilerům nebo se zkrátka smíříte s tím, že toho budete muset sdělit málo.

Však já si vzpomenu

Hra je, jak již bylo zmíněno, založena na příběhu. Ocitnete se v roli pana Blacka, který zapomněl na strašně moc věcí. Po úvodní části, v níž se snažíte zachránit mladou holku, se ocitáte v podivném ústavu, kde pomocí jednoho přístroje cestujete svou myslí napříč svými vzpomínkami a snažíte se přijít na to, kdo vlastně jste, co se tu stalo a kdo je ta dívka.

get_even_1.pngget_even_2.pngget_even_3.pngget_even_4.pngHerní prostředí je velmi působivé a vzbudí ve vás emoce

To zjišťujete skoro až detektivním způsobem. Z každé vzpomínky si vezmete ústřižky, které skládáte dohromady ve snaze si uvědomit celou situaci. Dokonce dostanete vaší „vyšetřovací“ místnost, opět ukrytou ve vaší hlavě - ocitáte se v ní díky tomu přístroji.

 

Příběh je opravdu nejdůležitější a nejpovedenější částí hry.

 

Již jsem trochu narazil na hororové prvky. Samotný ústav je hrůzostrašný se všelijakými děsivými zvuky a výkřiky trápení doplňované tím, že ostatní pacienti jsou vážně psychopati a tu a tam se s nimi dostanete do potyčky. Nic se nemění ani ve vzpomínkách, které třeba nepůsobí tak psycho, ale na druhou stranu apelují na vaše hráčské dovednosti.

get_even_5.pngget_even_6.pngget_even_7.pngget_even_8.pngget_even_9.pngget_even_10.pngHrou vás provází i skvělý soundtrack, ze kterého chvíli pořádně zamrazí

Než se pustíme do popisu dalších částí hry, rád bych zdůraznil, že příběh je opravdu nejdůležitější a nejpovedenější částí hry. Pocit záhady, kterou chcete rozlousknout, zde funguje opravdu perfektně. I když své slabší stránky samozřejmě má, nevidím osobně důvod si hru kupovat, pokud nemáte chuť prožít skoro až filmovou atmosféru.

Radši to poslouchám než hraju

Bohužel samotné hraní mi naopak vůbec nesedlo. Může to znít směšně, ale Get Even působí jako dobrá hra, která se vlastně až tak dobře nehraje. Podobný problém je v mnoha titulech tohoto typu. Zatímco vývojáři doladili příběhovou část na velmi vysokou úroveň, nemůžete se zbavit vědomí, že jste hráli mnohem lepší střílečky i stealth hry.

get_even_11.pngget_even_12.pngget_even_13.pngget_even_14.pngPříběhově se hra velmi povedla, ale jinak za ostatními tituly spíše zaostává

Nutno zdůraznit, že přímo hrát budete ve vzpomínkách, Ano, ústav je děsivý, ale nic hratelnostně náročného vás tam nečeká. Rovněž je zde silná úloha chytrého telefonu s multifunkčním využitím, od mapy po skener. Dalším velkým pomocníkem je zajímavá vychytávka v podobě CornerGunu. Je to zbraň, která se ohne za překážku a dokážete s její pomocí zabíjet nic netušící vojáky.

 

Get Even působí jako dobrá hra, která se vlastně až tak dobře nehraje.

 

Problém však je, že stealth jinak nenabízí nic záživného. Poté, co jsem si zahrát Dishonored 2 či dokonce i Styx: Shards of Darkness, nemám potřebu vyžívat se v prostém schovávání před vojáky chodících po předem určených drahách. A kvůli tomu, že si vás vojáci všimnou opravdu snadno, dokonce i když jste v křoví, cítíte spíše demotivaci se do toho pouštět.

get_even_15.pngget_even_16.pngget_even_17.pngVelmi důležitý je váš mobilní telefon, hry na něm sice nejsou, jinak je však vskutku multifunkční

Stejný případ je u střílení. V porovnání s Wolfensteinem či Call of Duty je model zkrátka těžkopádnější a ne až tak zábavný. Pravda, Get Even z vás dělá v podstatě běžného vojáka, kterého mohou nepřátelé zabít dost snadno, takže se má lišit od zmíněných titulů. Není však záživné se jen krčit a zdlouhavě hledat nepřátele, abyste jim konečně dali co proto.

Herní styl vás totiž zejména zdržuje od děje. Mnohdy jsem si vzteky říkal, že nemám zájem procházet tuto vojáky přeplněnou pasáž. Zajímá mě jen a pouze děj. To je to nejpovedenější a možná by ani nevadilo, kdyby vývojáři udělali ze hry čistě příběhový titul.

Za zkoušku to stojí

A to je vlastně také důvod, proč hře nakonec do hodnocení nedám krásných 4/5. Je pravda, že si všechny pasáže nakonec protrpíte a odměna v podobě pokračování příběhu bude stát za to. Při hře by každopádně bylo lepší netrpět a užívat si to. Osobně bych se spokojil s úžasnou atmosférou v zajímavých lokacích bez nutnosti se pořád před někým schovávat.

Přesto je Get Even určitě velmi kvalitní titul. Pokud vás námět zaujal, určitě s koupí nepochybíte. Není to nicméně titul pro každého. Jste-li však čistě náhodou cílovou skupinou, budete se ještě dlouho oblizovat blahem až za ušima.

Hodnocení: 3 / 5

Klady:

  • poutavý příběh
  • úžasná atmosféra
  • zajímavé lokace

Zápory:

  • slabší hratelnost v porovnání s konkurencí
  • některé nucené pasáže
  • občas těžkopádnější ovládání

Nejnovější komentáře


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Dr Disrespect dostal permaban, na Twitch.tv si už nezastreamuje

Dr Disrespect dostal permaban, na Twitch.tv si už …

Slavný streamer byl vyhozen ze své domovské platformy, zákaz má být trvalý.

28.  6.  2020 | | 9 N/A
Hry a zdraví: proč je pro vás hraní her lepší, než si myslíte

Hry a zdraví: proč je pro vás hraní her lepší, než…

To, že hry jsou blahodárná činnost nám hráčům jistě nikdo nemusí vysvětlovat. Avšak tu a tam se hodí mít v záloze pár článků s důkazy, které jasně vysvětlí, proč u těch her prosedíme tolik času. Pojďme se tedy společně podívat na vědecky prokázané pozitivní důsledky hraní her a odhalme část toho, co nám za ty roky daly.

29.  6.  2020 | | 13 N/A
Podrobný návod na kultovní Mafii: připravte se na vydání remaku

Podrobný návod na kultovní Mafii: připravte se na …

Mafia není nejobtížnější hrou všech dob, přesto ale obsahuje některé složitější momenty. Proto jsme pro vás připravili podrobný návod, pomocí kterého hru dohraje každý. Navrch jsme přidali několik desítek dobrých rad pro pohodový život každého správného mafiána. Neváhejte a přesuňte se s námi do třicátých let minulého století!

4.  7.  2020 | | 47 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: oslavy léta a akce na multiplayerovky

Hry zadarmo nebo se slevou: oslavy léta a akce na …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

3.  7.  2020 | | 2 N/A
Zadarmo nebo se slevou: letní slevy na Steamu a Stranger Things 3 zdarma

Zadarmo nebo se slevou: letní slevy na Steamu a St…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

26.  6.  2020 |