Ghost of Tsushima: Director's Cut - vítaný výlet do sousedství | Recenze

Jin se vydává na cestu za záchranou ostrova Iki a poznáním vlastní minulosti.

Co baví

  • Nový ostrov k prozkoumání
  • Osobnější příběh
  • Noví nepřátelé a vybavení
  • Next-gen přizpůsobení

Co vadí

  • Žádné grafické inovace
9/10
Hodnocení

Ghost of Tsushima patří už nyní mezi jedny z nejlepších her platformy Playstation a rozhodně jde o hvězdný titul uplynulé generace, na jehož možné pokračování se těšíme celou redakcí. Dokud ale nedorazí (a že to ještě pár let potrvá), musíme se spokojit s rozšířenou verzí, která nyní dorazila na Playstation 5. A rozhodně nejde jen o malé novinky. 

Podobně jako u Zaklínače a jeho datadisků tu narazíme na celou dodatečnou příběhovou linku, která vás zavede na ostrov Iki a Jin se pustí do křížku s novými nepřáteli. Jeho cesta ale bude mnohem osobnější, než se na první pohled může zdát a především krásně dotváří celkový zážitek z původní hry. 

Vzhůru mezi bandity

O malých vylepšeních a novinkách rozšířené verze hry si povíme o něco později, nyní se pojďme vrhnout na samotný nový příběh, který s Jinem prožijete. Ten pomalu osvobozuje svůj rodný ostrov Tsushima a po několika podivných událostech jej stopy zavedou na nedaleký ostrov Iki. Ten je na rozdíl od Tsushimy trochu více nepřátelský, obýván bandity a záškodníky, kteří samuraje moc v lásce nemají. Především se tam ale schovává mongolský klan Orlice, která svou magií postupně ničí zbytky obyvatel a snaží se je obrátit na svou víru. Je tu ale ještě jedno temné tajemství, se kterým se Jin bude muset poprat. 

Ghost of Tsushima_20210819223411.jpg

Na ostrově Iki totiž zemřel jeho otec, za jehož smrt se Jin cítí zodpovědný a skoro celý příběh se tak silně opírá o minulost a osobní vzpomínky Jina, stejně jako celková témata nenávisti, zármutku nebo česti. I přesto, že tím nejdůležitějším úkolem bude zastavit Orlici, než ovládne celý ostrov a vyrazí dál směrem k Japonsku, vším se prolíná také velmi osobní a emotivní příběhová linka, která skvěle doplňuje původní příběh a svým způsobem uzavírá jednu životní kapitolu Jina. Skvělý nápad. 

Ghost of Tsushima_20210817110832.jpgGhost of Tsushima_20210817113158.jpgGhost of Tsushima_20210817124742.jpg

Samotný ostrov Iki je stejně překrásný jako Tsushima samotná. Umělecký styl prostě Sucker Punch zvládl na jedničku a opět si tak budete užívat nádherné západy slunce, mohutné bouřky v lese nebo procházky poli plnými květů. Ostrov má samozřejmě vlastní obyvatele, a tak nebude nouze o nepovinné úkoly, výzvy a mise, poznávání místního lidu a snaha zjistit více o minulosti samurajské invaze. Celkem jde o cca 5 až 7 hodin dodatečného obsahu navíc, což je pěkný kus času. 

Novinky, které mají smysl

Kromě samotného příběhu je tu spousta maličkostí, které tak nějak doplňují celkový herní zážitek. Samozřejmostí je pár nových oblečků, skinů a nechybí ani legendární brnění pro vás a vašeho koně, obojí s unikátními schopnostmi pro boj. Se svým věrným ořem se nyní naučíte vyrazit jako beranidlo bezhlavě vpřed a Jin se naučí jeden osobitý bojový styl, se kterým je sekání davů jedna radost. 

Ghost of Tsushima_20210818174451.jpgGhost of Tsushima_20210818174701.jpgGhost of Tsushima_20210818175033.jpg

To rozhodně budete potřebovat, jelikož noví nepřátelé jsou zákeřní a hojně využívají šamany, které jim dodávají nekonečnou výdrž v boji. Souboje jsou tak nyní mnohem taktičtější, jelikož musíte přemýšlet, koho odpravíte jako první a i obyčejní řadoví pěšáci nově umí za chodu měnit zbraně, abyste se museli neustále přizpůsobovat svým bojovým stylem. Orlí klan vám rozhodně nic nedaruje. 

 

Souboje jsou nyní mnohem taktičtější, jelikož musíte přemýšlet, koho odpravíte jako první a i obyčejní řadoví pěšáci nově umí za chodu měnit zbraně

 

Z hlediska technického se bohužel o žádný velký krok vpřed nejedná. Na druhou stranu je Ghost of Tsushima už v základu nádhernou hrou, která o moc více pozlátka jednoduše nepotřebuje. Potěší tedy hraní při 60 snímcích za vteřinu a téměř okamžité nahrávací obrazovky, takže nebudete muset zbytečně na nic čekat. Menu a celkové uživatelské rozhraní bylo lehce vylepšeno a sjednoceno, takže je vše nyní přehlednější. 

Velmi příjemnou inovací je plnohodnotné využití ovladače DualSense, se kterým se vývojáři zcela zjevně dost vyhráli. Každý váš pohyb a dění na obrazovce se nyní mnohem precizněji odráží v ovladači. Ať už jde o cupitání vašeho koně po zemi, křížení katan při soubojích nebo hraní na flétnu či povolávání větru pro určení směru, vše se nyní line a vibracemi jemně přetéká skrze celý ovladač a rozhodně jsem se cítil mnohem více spjat se děním na obrazovce. Využily se také adaptivní triggery, především při používání luku a přitahovacího háku. 

Verdikt

Pokud máte stejně jako my původní hru proběhnutou křížem krážem, nad Director's Cut se stejně vyplatí uvažovat. Technických novinek moc není, rozšíření příběhu je ale výborným obohacením celkového zážitku, který rozhodně za to stojí. Pokud jste se k samurajskému dobrodružství stále nedostali, pak je nová verze naprostou nutností pro všechny majitele Playstation 5. 

Diskuze (1) Další článek: Nový deníček z Marvel’s Guardians of the Galaxy se soustředí na hudbu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

Bojový vrtulník Raider X bude rychlý, obratný i odolný. Pro Pentagon ho vyvíjí Sikorsky a už ukázal prototyp

** Pentagon hodlá nahradit své lehké víceúčelové vrtulníky Bell OH-58 Kiowa ** Za tímto účelem vznikl modernizační program Future Attack Reconnaissance Aircraft (FARA) ** V rámci něj vyvíjí společnost Sikorsky Aircraft Corporation vrtulník Raider X

Stanislav Mihulka
HelikoptéryVojenstvíPrototyp
Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček filmových LEGO her a Wonder Boy: The Dragons Trap zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: balíček filmových LEGO her a Wonder Boy: The Dragons Trap zdarma

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce