Giants: Citizen Kabuto - preview

3D strategická akce z jiné dimenze, která vypráví příběh o setkání třech různých forem života. Příběh o tom, kam až může vést osamělost. Příběh o tom, že nejen lidé se mezi sebou nesnesou na jedné planetě. A hlavně příběh v originálním balení.
Giants: Citizen Kabuto - preview

Od Planet Moon Studios se dá čekat ledacos. Jejich první hra MDK byla totiž velmi netradiční 3D akce s takřka uměleckým vizuálním pojetím. Tenkrát ještě titíž vývojáři patřili pod křídla společnosti Shiny. Protože tohle ale není preview na MDK, nebudu se o něm nijak rozepisovat, kdo má zájem, něco víc si může přečíst tady. Pro naše účely zcela postačí konstatování, že to byla hra originální a navíc i hratelná, což je kombinace, na kterou v dnešní době jen tak nenarazíte. Giants se zdají být svému předchůdci v ledasčems podobné, takže při troše štěstí bychom se zase mohli dočkat nějakého toho příjemného překvapení. Vezmeme to ale pěkně popořadě.

     

A první na řadě je příběh. Před dávnými a ještě dávnějšími dobami se vesmírem řítil do neznáma kus planety. Nebyl to žádný pustý skalnatý úlomek, ale docela romanticky vyhlížející místo plné roztroušených ostrůvků a nekonečných mořských dálav. Ošklivou skvrnou na jinak příkladné kráse té planety však byli její obyvatelé. Tak třeba Sea Reapers – kmen ženám podobných stvoření, která kdysi mírumilovně spravovala celou ostrovní říši. Ty idylické časy jsou však už nenávratně pryč, a tak vás teď musí zajímat hlavně to, že ony bytosti disponují některými velice účinnými schopnostmi. Nenechte se mýlit jejich éterickým zjevem. Dokáží vyvolat tornádo, po jehož průchodu nepřátelským územím nezůstane kámen na kameni. Dokáží si přičarovat mořské obludy, které se náhle objeví, spolknou překvapeného protivníka a během pár sekund jsou pryč. Podobných triků mají v zásobě ještě několik, takže vidíte, že jejich křehký vzhled není nic jiného než dokonalé mimikry.

Dalším obyvatelem planety je obr Kabuto. Původně výrobek Sea Reapers zamýšlený jako obrana před invazí z vesmíru. Něco uvnitř jeho obrovité hlavy se však posunulo do neplánovaných míst a Kabuto se vymkl svým stvořitelům z rukou. Bolest z osamění a touha po něčí blízkosti ho dohnaly k šílenství, které vyvrcholilo útokem na Sea Reapers a vytvořením silné vazby na domovský ostrov. Proto se mu pochopitelně vůbec nelíbí, když jednoho dne přistane na jeho milovaném kousku země skupinka agresivních vesmírných cestovatelů. Představitelů třetí rasy je pět – Baz, Reg, Tel, Gordon a Bennett – a dohromady si říkají Meccarynové. Původně letěli někam úplně jinam, ale jejich vážně poškozená loď potřebovala opravit, a tak neprozřetelně sestoupili na povrch, čímž rozpoutali nekonečnou sérii bojů mezi Kabutem, Sea Reapers a jimi samotnými.

     

Vy budete postupně hrát za všechny tři zúčastněné strany. o schopnostech jedinců Sea Reapers už něco víte, teď ještě pár informací o těch druhých dvou. Kabutovy výhody plynou převážně z toho, že je desetkrát větší než všechny ostatní živé bytosti na planetě (s výjimkou mořských oblud, které dovedou vyvolat Sea Reapers). Jeho nejoblíbenější bojovou taktikou je proto pobíhání po ostrově, kladení pastí a požírání chycených nepřátel. Pro obveselení hráčů mu zabudovali autoři do úst kameru, aby bylo pěkně zblízka vidět, co se se žvýkanými nebožáky děje. Pro případ, že by dostal hlad až později, je Kabuto vybavený čtyřmi důmyslnými výrůstky, na které si může své oběti napíchat a schovat si je na pozdější hubené časy.

Meccarynové se pohybují pouze ve skupině a základem jejich úspěchu je proto týmová spolupráce. Co jim taky zbývá jiného, když nejsou ani přerostlí ani neovládají magické síly? Jejich výhodou jsou dobré zbraně, hi-tech vybavení a spolehlivé ochranné obleky. Vy ovládáte pouze jejich velitele Baze, ostatní figury řídí počítač a budou-li se vám ze začátku zdát trochu přihlouplí, nezoufejte, jejich umělá inteligence se s postupem času zlepšuje.

Střídání třech naprosto odlišných ras s sebou nese nutnost několikrát od základu změnit svou pracně nalezenou taktiku vedoucí k vítězství. Sotva si zvyknete na záludnosti skupinového boje létajících Meccarynů (všichni jsou vybaveni jet-packy), skončí vaše meccarynské období a vy se budete muset vyrovnat s individualistickým přístupem žravého obra. a až se vám jednoho dne konečně podaří efektivně využívat jeho nezvladatelnou sílu ke svému prospěchu, ocitnete se v příští úrovni v těle mořské bytosti, se kterou budete muset začít zase od úplného začátku. Takhle nějak vypadá metoda stimulace osobnosti prostřednictvím série frustrací :).

     

Mysleli jste si, že na ostrovech už žádné další potvůrky nepotkáte? Chyba, je jich tam ještě dost. Mezi ty nejdůležitější patří domorodí obyvatelé Smarties. Své jméno nenosí nadarmo. Ačkoliv je Kabuto považuje jenom za chodící pamlsky, jejich schopnosti vám mohou být velice užitečné. Pokud se vám podaří si je příznivě naklonit (třeba dodávkami jídla), projevují své přátelství různými vlastnoručně zhotovenými dary jako jsou zbraně, pasti nebo kouzla. Kromě Smarties žije na ostrově i poměrně pestrý vzorek fauny, z nichž většinu můžete sníst nebo jakkoliv jinak zneužít ke svým cílům.

Grafických kvalit Giants jste si už určitě všimli na okolních screenshotech. Autoři příběhu se rozhodli udělat radost nejen umělecky založeným hráčům, ale i kamarádům grafikům a situovali dění na mimozemskou planetu, kde jenom nebe má asi 256 barev (a tím nemyslím odstíny modré). Giants hýří všemi možnými barvami a prostředí neznámého světa tak vypadá opravdu mimozemsky. Říčky, jezera, horské masivy i lesnaté kopce vytváří patřičně atraktivní kulisy pro válečnou činnost všech tří ras a je skoro s podivem, že žádné z nich není té nádherné ostrovní země líto natolik, aby se svou destruktivní politikou přestala. Prostředí na všech třiceti ostrovech, které jsou ve hře připravené, je totiž deformovatelné, což v praxi znamená třeba to, že po Kabutovi zůstávají nepřehlédnutelné stopy všude, kudy projde. Protože pohled z jeho vlastních očí by byl tak vysoko nad povrchem, že byste na zem ani pořádně neviděli, můžete si přepínat mezi několika kamerami, které má na těle umístěné. Co se týká té hlavní herní perspektivy, použita je jak ta z vlastního pohledu, tak i z pohledu třetí osoby.

     

Zbytek vlastností už jen telegraficky: podpora pro 3D zvuk, nebeských výšin dosahující AI, soundtrack od Marka Snowa, který dělal hudbu k seriálům X-Files a Millennium, a bůhvíco všechno ještě. i kdyby jen polovina z toho, co nám zatím autoři naslibovali, byla nakonec pravda, i tak bych si Giants nechala ujít jen velmi nerada.

Nějaké další screenshoty jsou k vidění ještě tady.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hráč Soulcaliburu VI zaskočil internet ještěrem s gigantickým přirozením

Hráč Soulcaliburu VI zaskočil internet…

Kreativita některých lidí při editaci vlastních postav nezná mezí. U Soulcaliburu se to ale trošku zvrhlo.

20.  10.  2018 | | 2 N/A
Je potřeba mít hardware nové generace, říká Sony o Playstation 5

Je potřeba mít hardware nové generace,…

Společnost Sony potvrdila, že již pracuje na další generaci herního hardwaru.

10.  10.  2018 | | 24 N/A
Sony dnes startuje program odměn pro členy PS Plus

Sony dnes startuje program odměn pro č…

Ten rozšiřuje řadu výhod pro členy PS Plus o další skvělé slevy a nabídky od našich lokálních partnerů.

14.  10.  2018 |
7 tipů na bláznivé hry, které překvapí i zabaví

7 tipů na bláznivé hry, které překvapí…

Což takhle dát si oddych? Což takhle zahrát si něco trochu méně seriózního?

10.  10.  2018 | | 2 N/A
10 tipů na skvělé deskovky, které můžete hrát o samotě

10 tipů na skvělé deskovky, které může…

Co dělat v případě, že máte chuť zahrát si nějakou deskovku, ale zrovna nemáte po ruce žádné kamarády? Směle se můžete pustit do některé z her, které obsahují solitérní mód. A že se nejedná jen takovou z nouze ctnost, ale plnohodnotnou zábavu!

22.  10.  2018 | | 5 N/A