God of War: E3 dojmy z putování na sever

Kratos se po svém řádění mezi olympskými bohy přesouvá do severských zemí a na svých cestách tentokrát nebude sám. Změní nějak přítomnost chlapce Atrea osobnost starého známého boha války?

Hned poté, co člověk uvidí nejnovější záběry ze hry, jistě pochopí, že do nového dílu série God of War se chystá spousta změn. Třeba soubojový systém, který tvořil a stále tvoří značnou část hratelnosti, bude značně pozměněn. Je to dáno hlavně změnou kamery, která nyní stojí Kratovi těsně za zády podobně jako u většiny dnešních third-person adventur. S přiblížením kamery se ze souboje tedy stal trochu chaos. V ukázce můžete vidět souboj s několika nepřáteli najednou a už z toho jde poznat, že při boji proti přesile nebude orientace tak lehká, jako v minulých dílech.

Jinak se ale souboje nemění. Kratos se stále nehodlá zastavit před jakýmkoliv nepřítelem. V postupu mu pomůže jeho sekera, o které toho zatím moc nevíme. Nahradila čepele na řetězech, které v minulosti sloužily jako Kratova primární zbraň. Vývojáři se nechali slyšet, že tato sekera bude důležitou součástí příběhu. Nechme se tedy překvapit.

1.jpg

Další a podstatně větší částí příběhu bude tvořit chlapec Atreus, který momentálně cestuje s Kratem. Nebude to žádná koule na řetězu. Stejně jako Kratos bude učit jeho, i Atreus bude učit Krata. Zatímco se ale Kratos bude soustředit na jeho výcvik ohledně boje, od Atrea se bude snažit pochytit něco o lidskosti a porozumění. Bůh války se tedy musí zhostit role otce, jak nejlépe dokáže. Kratos v něm totiž do jisté míry vidí sebe a nechce, aby ho potkalo to, co jeho samotného.  

2.jpg3.jpg

Stále je tady velký otazník ohledně klukovy matky. Chlapec chce znát pravdu, Kratos mu ji ale nechce sdělit. V jednom z dialogů se baví o tom, že Atreovi kdosi řekl, že je prokletý a slabý. Zkrátka ne takový, jako jeho otec. Na odpovědi na tyto palčivé otázky si ale nějaký čas ještě budeme muset počkat. Jeho matka očividně nechtěla, aby skončil jako Kratos. Učila ho totiž, že musí vždy pomáhat ostatním a být otevřen pomoci ostatních.

4.jpg

Dříve se spekulovalo, že Kratos potkal Atrea až v severských zemích, ale Atreus přeci není typické jméno pro tuto oblast. Když to vezmeme podle mytologie, tak to byl syn krále Pelopa a Hippodameie. Jeho příběh se točí kolem Mykén a z velké části zahrnuje zrady a vraždy. Bude tedy ještě zajímavé, jak a jestli vůbec bude vysvětlen původ Atrea v sérii God of War.

Kromě toho, že je Atreus zajímavou postavou, vám dokáže pomoci i v boji. Jak můžete vidět ve videu, může spolu s Kratem kombinovat útoky a také mu můžete dát povel ke střelbě z luku.

5.jpg
Vztah mezi otcem a synem bude hrát v novém God of War důležitou roli

V příběhu ale budou figurovat i jiné postavy. Například potkáme také trpaslíky, Sidriho a Brokkra. Tito malí chlapíci jsou zdatnými kováři a budou Kratovi vylepšovat jeho vybavení. Stejně tak si u nich může nechat vytvořit zcela nové kousky. Tito dva také budou takovými komickými postavičkami zdejšího příběhu.

7.jpg8.jpg

Z loňského traileru se mohlo zdát, že God of War se více přiblíží ke hrám s otevřeným světem, ale tyto domněnky byly vyvráceny. Svět se sice může zdát otevřenější, ale příběh bude stále lineární. Nebudeme se ale stále nacházet v těsném koridoru. Prostředí bude rozsáhlejší a bude skrývat několik odboček. Na takových místech se mohou nacházet třeba skryté bonusy nebo věci, které vám pomohou lépe pochopit příběh. Pokud se ale jen chcete nechat unášet příběhem, tak se tím vůbec nemusíte zaobírat.

6.jpg

To největší překvapení nás čekalo až v závěru traileru. Potom, co Kratos hodil do jezera svoji sekeru, se z něj vynořil had monstrózních rozměrů, který by titány z minulých dílů měl jako jednohubku. Atreus ho nazval "world serpent", neboli mořský had Jormungandr, který podle severských legend obepíná svým tělem celý Midgard. Vrátil Kratovi jeho sekeru a dal se s nimi do řeči. Kratos ale severský jazyk neumí, takže Atreus musel překládat. Tento obří tvor jim přišel pomoci v jejich snažení. A tady vyvstávají další otázky. O co Atreovi s Kratem vůbec jde a co následovalo po konci třetího dílu?

Souhrn

Otázek je plno a i to je jedna z věcí, díky které má kolem sebe God of War takovou pozornost. Na jejich zodpovězení si ale budeme muset počkat až na začátek příštího roku. To čekání ale jistě bude stát za to. Nový God of War vypadá i zní vážně skvěle a ani na hratelnosti jistě nebude tratit. Za mě rozhodně palec nahoru.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

13.  1.  2018 | | 8 N/A
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
DAKAR 18 budou pouštní závody v otevřeném světě pro PC, PS4 a Xbox One

DAKAR 18 budou pouštní závody v otevře…

Pokud jste fandové světového závodu Dakar a rallye vám také není cizí, rozhodně zaostřete na připravovaný projekt.

12.  1.  2018 | | 4 N/A