Golden Axe

Kdo nehrál Golden Axe, ten se připravil o jednu z nejlepších arkád, která kdy na domácích počítačích byla. Proč zdůrazňuji ty domácí počítače? Protože ty nejkvalitnější arkády byly vždy na coin-up automatech. Hrdina často umíral, a to nutilo hráče vhazovat do automatu další a další mince. Tento nedostatek musel být vyvážený něčím, co hráče k automatům přitahovalo- kvalitou zpracování a hratelností. Golden Axe byl vytvořen firmou Sega původně právě pro automaty.
Golden Axe
Kdo nehrál Golden Axe, ten se připravil o jednu z nejlepších arkád, která kdy na domácích počítačích byla. Proč zdůrazňuji ty domácí počítače? Protože ty nejkvalitnější arkády byly vždy na coin-up automatech. Hrdina často umíral, a to nutilo hráče vhazovat do automatu další a další mince. Tento nedostatek musel být vyvážený něčím, co hráče k automatům přitahovalo- kvalitou zpracování a hratelností. Golden Axe byl vytvořen firmou Sega původně právě pro automaty.V každé pořádné hře obsahující nějaký děj musí být zlá a zákeřná záporná postava. Ani v Golden Axe tomu není jinak. Death Adder a jeho pomocníci unesli krále a zcizili bájnou zlatou sekeru. Dokud nebude Adder mrtev a král uvolněn, není nikdo v bezpečí před zotročením a smrtí. Zabránit Adderovi v zničení země se rozhodli tři hrdinové: trpaslík- Axe Battler, amazonka- Tyris Flare a válečník Gilius Thunderhead.

Logo hry – sice trošku asijské, ale to přece nevadí.Aááááh, výběr postavy. Nejoblíbenější byl trpaslík, nejméně pak amazonka.

Golden Axe je klasickou hrou typu “jdi zleva doprava a zabij vše co ti stojí v cestě”. Grafické zpracování bylo na svou dobu velmi slušné. Děj vás postupně zavede do lesa, želví vesnice, na hřbet gigantického sokola, do města i podzemí Adderova paláce. Postavičky hrdinů i nepřátel jsou hezky a plynule animovány. Hudba i zvuky byly obstojné, obzvláště pak na Amize. Zvuky linoucí z PC speakeru bohužel uchu příliš nelahodí. Každá postava ovládá několik standardních útoků (seknutí, seknutí z výskoku, útok z rozběhu) plus jeden speciální. Válečník a amazonka ovládají seknutí mečem z otočky a trpaslík kotrmelec spojený s mávnutím sekery. Jednotlivé útoky na sebe hezky navazují a spojují do zajímavých sekvencí, kdy např. trpaslík nejdříve protivníka omráčí sekerou, pak ho chytí a odhodí.

Když se podaří dostat bojovnici z ještěra, lze jej následně osedlat a získat tak výkonný prostředek v boji proti zlu.Vynikajícím rysem byla kouzla, která šla po kumulaci energie vyvolat.

Ve hře naleznete i příšery, které můžete osedlat. Svět ze hřbetu oheň chrlícího draka vypadá mnohem lépe. Pokud na nějakou situaci nestačí svaly, neváhejte použít magii. Amazonka dokáže přivolat na pomoc obrovského draka, válečník dokáže vyvolat pořádné exploze a trpaslík sesílá blesky. Ke kouzlení ovšem potřebujete modré lahvičky, které vám zaručí dostatek magické energie. Ty lze získat od malých, potulných obchodníků. Jelikož ale správný hrdina všechny peníze rozdá chudým, nemáte za lahvičky čím zaplatit. Musíte tudíž použít jistý donucovací prostředek. Zde se ale skrývá jedná nepříjemná chyba. Těsně před prvním soubojem z Adderem je místnost, kde k vám přijdou tři obchodníci. To není samo o sobě nic nepříjemného, často se ale (alespoň v PC verzi) stane, že se jeden z obchodníků na okraji zasekne a vy nemůžete pokračovat dál.

Nakopávání skřítků bylo příjemné – navíc z nich po nakopnutí padaly bonusy jako zdraví či energie pro kouzla.Kouzlo v podaní bojovníka Gyliuse.

Hru lze hrát i ve dvou. A to i na klávesnici (Opět chyba PC verze- některé klávesy se navzájem blokují.). Dodá to hře ten správný nádech. Obzvláště pak proto, že můžete bojovat i mezi sebou. Existuje také možnost duelu v aréně. Pokud zrovna není nikdo ochoten bojovat proti vám (Pravděpodobně proto, že už jste dosáhli takového mistrovství, že to stejně nemá cenu.) můžete si zkusit duel pro jednoho hráče. Postupně budou s vámi bojovat stále obtížnější skupinky nepřátel.

Začátek nakopávacího intermezza – to se nachází ve hře několikrát.Zabitím těchto rytířů to teprve začíná, za chvíli se objeví ještě větší a zlatý rytíř.

Můžete si zvolit mezi dvěma stupni obtížnosti. Na lehčí obtížnosti (Beginner) si máte možnost vše natrénovat na slabých nepřátelích. Bohužel po druhém světě vám hra oznámí, že již jste připraveni na těžší obtížnost, a je vám znemožněno pokračovat dál. Pokud si zvolíte těžší obtížnost (Arcade), můžete se těšit na větší počet mnohem odolnějších nepřátel. Pořád je to ale v porovnání s automatovou verzí procházka růžovým sadem.

Pokud se chcete odreagovat po náročném dnu, pak je pro vás Golden Axe tou pravou hrou. Je s podivem, že nejúspěšnější kategorie her na coin-up automatech, byla výrobci her na domácí počítače opomíjena. Vždyť všechny arkády typu Golden Axe pro PC by se daly spočítat na prstech jedné ruky. Žeby nějaká dohoda mezi výrobci?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Cosplay: Když se z holek stávají vysněné krásky z videoher

Cosplay: Když se z holek stávají vysně…

Svět videoher se již dávno vymanil ze svého virtuálního rámce a čím dál tím více se prolíná s naším reálným životem a to v mnoha ohledech. Je ve vzájemném propojení s literaturou, filmovou či hudební tvorbou a ovlivňuje též intersociální vztahy. Jedním z pozoruhodných fenoménů v tomto ohledu je stále populárnější cosplay.

9.  11.  2017 | | 31 N/A
Harry Potter se vrací, tentokrát s příchutí Pokémon GO

Harry Potter se vrací, tentokrát s pří…

Černá magie společně s Voldemortem se vrací na scénu.

10.  11.  2017 |