Golden Sun – RPG, které vás připoutá k GBA

Po všech recenzích na různé plošinovky, logické rychlíky, závodní a sportovní hry přichází recenze na opravdu kvalitní RPG, které si vychutnáte a prožijete do poslední chvilky. Připravte se na skvělou story, výbornou hratelnost a to vše v krásné grafice. Už slintáte?
Golden Sun – RPG, které vás připoutá k GBA

Žánr: RPG (jako řemen)
Platformy: GameBoy Advance
Podporuje: propojovací kabel
Výrobce: Camelot Software Planning
Distributor: Nintendo

Na jednu věc vás musím upozornit hned na začátku – pokud nemáte dostatek volného času, tak se snad raději ani do hry Golden Sun nepouštějte. Pokud totiž jednou začnete hrát, nebudete moci přestat. A pokud budete muset přestat, způsobí to u vás stav maximální otrávenosti a třes rukou. Předchozí věty berte s nadsázkou, protože pokud si necháte tuto hru ujít, budete jednou umírat s pocitem, že jste v životě něco důležitého nezažili.

Takže co vás vlastně čeká? Příběh obrovských rozměrů je plný dějových zvratů a já se zde o něm nebudu rozepisovat a nechám vás, ať si jeho spletité kličky rozpletete sami. Je však jasné, že tak jak je to u většiny RPG, budete mít skupinu čtyř ke všemu odhodlaných bojovníků, kteří se nesmíří z žádným zlem a budou ho potírat všemi svými možnostmi a schopnostmi. Svoje schopnosti a možnosti využijí v nesčetných soubojích, ve kterých budou nepřátele ničit jak zbraněmi tak kouzly. Věřte, že soubojů je opravdu požehnaně a svět, kterým budete procházet, je opravdu rozsáhlý a tak se připravte na to, že u této hry strávíte několik desítek hodin. Pokud ještě nemáte adaptér, tak teď přišla ta pravá chvíle si ho koupit.

  

Golden Sun je klasické RPG se vším všudy – putujete po světě, bojujete s nepřáteli, řešíte logické hádanky, pomáháte utiskovaným, komunikujete s NPC, nakupujete v obchodech magické zbraně, procházíte vesničkami, zkušenostmi získanými ze soubojů zvyšujete úrovně svých postav, za získané peníze nakupujete lepší výzbroj, plníte questy a do toho všeho odhalujete příběh hry. Jednou větou – děláte vše, co na RPG milujeme!!!

Pokud je zajímavý příběh, tak druhou nejdůležitější věcí je, jak se autoři vyrovnají se způsobem soubojů. Musím konstatovat, že autoři stvořili opravdu propracovaný systém a doladili ho k dokonalosti. Je samozřejmé, že se souboje odehrávají na kola, jinak by to ani nešlo. Při souboji můžete zvolit zda zaútočíte zbraní, kouzlem, uděláte úkrok před nepřítelovým útokem, zvolíte léčení pomocí byliny nebo využijete Djinna k mocnému a ničivému kouzlu zvanému Summon, které se liší podle toho, kterého Djinna vlastníte nebo použijete. Takže za souboje jednička s hvězdičkou.

  

Další důležitou součástí hry jsou kouzla. Už jsem se zmínil o Djinnech, ale o těch si povíme o něco později, protože samotní bojovníci také ovládají magii - zde zvanou Psynergy. Tyto schopnosti mohou hrdinové využívat jak při soubojích, tak ve volném pohybu. Kromě útočných kouzel mohou například číst myšlenky, léčit, pohybovat předměty, odhalovat utajené lokace nebo pomocí vyvolaného vzdušného víru vyvrátit strom, pomocí kterého pak přejdou přes propast. Jak už to tak bývá, každý bojovník umí používat pouze některá kouzla. Při postupu na vyšší úroveň se bojovník naučí další kouzlo. Samozřejmě, že každé kouzlo něco stojí a tak si musíte hlídat zásoby psyenergie, která postupně opět přibývá. Nyní si povíme něco o výše zmíněných Djinnech, které bych přirovnal k neoprávněně zatracovaným Pokémonům. Djinnové se dělí na čtyři druhy – vodní, vzdušný, ohnivý a zemský a po světě se jich potuluje celkem dvacet. Djinnové jsou umístěni na různých místech, některé si musíte opravdu těžce vybojovat a někteří se k vám připojí dobrovolně. Djinna, kterého naleznete, přidělíte některému ze členů skupiny a tím se zvýší jeho schopnosti. Pokud například naleznete zemského Djinna jménem Flint a někomu ho přidělíte, jeho životní energie se zvedne o osm, psyenergie o tři a útok také o tři a navíc budete mít šanci na útok Swift Strike. Pokud jste vlastníkem Djinna, můžete s jeho pomocí vyvolat ničivé kouzlo, které protivníkům řádně zatopí. Poté se Djinn nabíjí, takže jste odkázáni na vlastní kouzla a schopnosti. Když však vlastníte několik Djinnů, které vhodně rozdělíte mezi ostatní spolubojovníky, může vám to souboj o hodně ulehčit.

Co říci o technickém zpracování – nerad o něčem říkám že je dokonalé, protože to vždy může někdo napadnout, ale v tomto případě je zpracování opravdu DOKONALÉ! Dle mého názoru vyždímali programátoři z GBA naprosté maximum, jak po grafické tak hudební stránce. 3D mapa světa, lokace vykreslené do nejmenšího detailu, souboje ve 3D provedení s grafickými efekty, které bych nečekal že GBA někdy bude schopen předvést, rychlé nájezdy kamerou na protivníky, které právě drtí smrtící kouzlo Djinna. Ve hře hraje orchestrální hudba, ve které jsou nasamplované skutečné hudební nástroje – prostě úžasné. Co se týče hratelnosti – pokud existuje nebe pro hry, pak tato hra tam má právo odcestovat první třídou, protože za zážitek, jaký poskytne každému hráči, který si ji zahraje, si to naprosto zaslouží. Jedinou malinkou skvrnku bych ale přece jen našel – někdy s některým NPC zabřednete do neskutečně dlouhého až filozofického rozhovoru, který v podstatě nic neřeší a pouze zdržuje a nudí ale to už je opravdu hnidopišství.

Grafika: 10/10
Zvuky: 10/10
Hudba: 10/10
Hratelnost: 11/10

To co znamená Final Fantasy pro PlayStation, tím je Golden Sun pro GBA.

Celkové hodnocení: 10/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 13 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |
Víme, na co všechno se můžete těšit při otevření krabice s PS5

Víme, na co všechno se můžete těšit při otevření k…

Únik pojednává jak o základní, tak i digitální edici.

14.  9.  2020 | | 6 N/A