Golden Sun: Dark Dawn – červánky utopené v krvi (recenze)

Legenda z GameBoye se vrací i na NDS a slibuje desítky hodin zábavy. Pojďte zjistit, jestli nadchne stejně, jako kdysi.

Děti jsou často zlobivé a impulzivní, občas ale dokáží velké věci. Své o tom ostatně vědí i hlavní hrdinové hry Golden Sun: poté, co Tyrell zničí létající stroj svého otce a ostatní děti jej za doprovodu rodičů zachrání, nečeká je všechny nic menšího, než cesta pro nové pírko obřího ptáka. Jak už to ale v RPG bývá, žádné putování není snadné a z nevinného úkolu se vyvine epický quest za záchranou světa. A pokud jej dostanou do ruky Japonci, rozhodně si ho neodbydete za dnes již obvyklých deset hodin: připravte si jich minimálně pětadvacet.

 

Dobrou polovinu času pak strávíte v neuvěřitelně zábavném kolotoči různých podzemních kobek a řešení hádanek za pomoci magie – hra v těchto chvílích citlivě vybočuje ze zaběhnutého stereotypu RPG a nabízí o něco akčnější pojetí.

Hra v těchto chvílích citlivě vybočuje ze zaběhnutého stereotypu RPG a nabízí o něco akčnější pojetí

Nelekejte se, nedočkáte se žádných nepříjemných překvapení v podobě mačkání tlačítek v určitém časovém intervalu, ale pouhé nutnosti zapojit mozek spolu s manuální šikovností.

Nejede gondola? Co takhle podpálit ohýnek malým fireballem? Potřebujete přeskákat po plošinkách? Seběhněte o patro níž a s pomocí schopnosti Move vyřešte jednoduchý puzzle... V takovýchto chvílích se skoro dere na jazyk jméno ne nepodobné zaklínadlu: Zelda. A zní jako rajská hudba, no ne? Po chvíli euforického snění vás ale čeká kruté probuzení – RPG se totiž ozývá s tahovým zpracováním soubojů. A to se brzy naučíte proklínat.

Achilovy boje s protivníky

Základní premisa je přitom úžasná: Alchymie je spojení čtyř živlů. Postavy z party jsou logicky kouzelníky a každá z nich jeden z těchto živlů ovládá. Tomu odpovídají jak statistiky, tak různé druhy kouzel a další serepetičky – vybavení, předurčenost k různým úlohám atd. atd. To by však bylo všechno fajn, jasné a až moc fádní. Proto do hry vstupují Djinni – bytosti stvořené elementy. Tyto potvůrky se pak opět dělí na různé druhy podle živlů a mají různé speciální schopnosti. A teď přijde to nejlepší – můžete je svým adeptům libovolně rozdělit a pokusit se tak vytvořit zcela nová povolání.

goldensundarkdawn_01.jpg goldensundarkdawn_02.jpg

Jenže tu je i pár ale. Ať už v průběhu hry zkoušíte, jak chcete, postupem času dojdete k závěru, že ty nejsilnější postavy získáte pouhým přiřazením Djinnů stejného druhu k příslušnému kouzelníkovi. Navzdory snaze o inovaci tak se tak ze soubojů stane pouhé stereotypní klikání. Když k tomu ještě přičtete fakt, že je většina soubojů (mimo těch s bossy, jež nějaké to zapojení mozku vyžadují) trapně jednoduchá, dojde vám, že je něco špatně. Při množství soubojů, kterými hra ruší i při řešení hádanek, je to dokonce moc špatné.

Navzdory snaze o inovaci tak se tak ze soubojů stane pouhé stereotypní klikání


A úplně nejvíc špatné to je ve chvíli, kdy si uvědomíte, že souboji s klidem strávíte dalších 40 % herní doby, přičemž zbylých deset procent tvoří neuvěřitelně a zbytečně ukecané příběhové rozhovory. Celkový dojem pak zachraňuje aspoň skvělá grafika a povedená hudba, ale všechno se rozhodně vyléčit nepodaří. I proto je Golden Sun jako celek extrémně zvláštní hra.

goldensundarkdawn_03.jpg goldensundarkdawn_04.jpg

Na první pohled zaujme poměrně povedeným příběhem, naláká na zajímavé mechanismy a skvělé nápady, aby je v další chvíli potopil ne až tak povedenou realizací. Postavy jsou totiž až příliš upovídané a to, co by se dalo říct na třech řádcích, musí okecávat na třiceti; zajímavé hádanky ruší zbytečné a náhodně generované souboje, jejichž potenciál zase potápí příliš nízká obtížnost a nulová motivace k experimentování s různými třídami postav. Ve výsledku tak jde bohužel jen o lehce nadprůměrnou hru, která sice zabaví, ale rozhodně nenadchne.

Dostupné pro: 3DS
Žánr: Arkády, RPG
Výrobce: Camelot Software Planning | Webové stránky hry
Začátek prodeje: listopad 2010
  • Zajímavý příběh
  • Skvělé hádanky
  • Nádherná grafika
  • Stereotypní souboje
  • Nízká obtížnost
  • Hrozivá délka dialogů

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

včera | | 18 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |
Xbox One vs Xbox One X: grafický pokrok nebo bláboly? (galerie)

Xbox One vs Xbox One X: grafický pokro…

Xbox One X vyšlo nedávno a mezi vylepšeními jasně dominuje grafika. Rozhodli jsme se, že několik her detailně porovnáme v galerii.

29.  11.  2017 | | 30 N/A