Golden Sun: Dark Dawn – červánky utopené v krvi (recenze)

Legenda z GameBoye se vrací i na NDS a slibuje desítky hodin zábavy. Pojďte zjistit, jestli nadchne stejně, jako kdysi.

Děti jsou často zlobivé a impulzivní, občas ale dokáží velké věci. Své o tom ostatně vědí i hlavní hrdinové hry Golden Sun: poté, co Tyrell zničí létající stroj svého otce a ostatní děti jej za doprovodu rodičů zachrání, nečeká je všechny nic menšího, než cesta pro nové pírko obřího ptáka. Jak už to ale v RPG bývá, žádné putování není snadné a z nevinného úkolu se vyvine epický quest za záchranou světa. A pokud jej dostanou do ruky Japonci, rozhodně si ho neodbydete za dnes již obvyklých deset hodin: připravte si jich minimálně pětadvacet.

 

Dobrou polovinu času pak strávíte v neuvěřitelně zábavném kolotoči různých podzemních kobek a řešení hádanek za pomoci magie – hra v těchto chvílích citlivě vybočuje ze zaběhnutého stereotypu RPG a nabízí o něco akčnější pojetí.

Hra v těchto chvílích citlivě vybočuje ze zaběhnutého stereotypu RPG a nabízí o něco akčnější pojetí

Nelekejte se, nedočkáte se žádných nepříjemných překvapení v podobě mačkání tlačítek v určitém časovém intervalu, ale pouhé nutnosti zapojit mozek spolu s manuální šikovností.

Nejede gondola? Co takhle podpálit ohýnek malým fireballem? Potřebujete přeskákat po plošinkách? Seběhněte o patro níž a s pomocí schopnosti Move vyřešte jednoduchý puzzle... V takovýchto chvílích se skoro dere na jazyk jméno ne nepodobné zaklínadlu: Zelda. A zní jako rajská hudba, no ne? Po chvíli euforického snění vás ale čeká kruté probuzení – RPG se totiž ozývá s tahovým zpracováním soubojů. A to se brzy naučíte proklínat.

Achilovy boje s protivníky

Základní premisa je přitom úžasná: Alchymie je spojení čtyř živlů. Postavy z party jsou logicky kouzelníky a každá z nich jeden z těchto živlů ovládá. Tomu odpovídají jak statistiky, tak různé druhy kouzel a další serepetičky – vybavení, předurčenost k různým úlohám atd. atd. To by však bylo všechno fajn, jasné a až moc fádní. Proto do hry vstupují Djinni – bytosti stvořené elementy. Tyto potvůrky se pak opět dělí na různé druhy podle živlů a mají různé speciální schopnosti. A teď přijde to nejlepší – můžete je svým adeptům libovolně rozdělit a pokusit se tak vytvořit zcela nová povolání.

goldensundarkdawn_01.jpg goldensundarkdawn_02.jpg

Jenže tu je i pár ale. Ať už v průběhu hry zkoušíte, jak chcete, postupem času dojdete k závěru, že ty nejsilnější postavy získáte pouhým přiřazením Djinnů stejného druhu k příslušnému kouzelníkovi. Navzdory snaze o inovaci tak se tak ze soubojů stane pouhé stereotypní klikání. Když k tomu ještě přičtete fakt, že je většina soubojů (mimo těch s bossy, jež nějaké to zapojení mozku vyžadují) trapně jednoduchá, dojde vám, že je něco špatně. Při množství soubojů, kterými hra ruší i při řešení hádanek, je to dokonce moc špatné.

Navzdory snaze o inovaci tak se tak ze soubojů stane pouhé stereotypní klikání


A úplně nejvíc špatné to je ve chvíli, kdy si uvědomíte, že souboji s klidem strávíte dalších 40 % herní doby, přičemž zbylých deset procent tvoří neuvěřitelně a zbytečně ukecané příběhové rozhovory. Celkový dojem pak zachraňuje aspoň skvělá grafika a povedená hudba, ale všechno se rozhodně vyléčit nepodaří. I proto je Golden Sun jako celek extrémně zvláštní hra.

goldensundarkdawn_03.jpg goldensundarkdawn_04.jpg

Na první pohled zaujme poměrně povedeným příběhem, naláká na zajímavé mechanismy a skvělé nápady, aby je v další chvíli potopil ne až tak povedenou realizací. Postavy jsou totiž až příliš upovídané a to, co by se dalo říct na třech řádcích, musí okecávat na třiceti; zajímavé hádanky ruší zbytečné a náhodně generované souboje, jejichž potenciál zase potápí příliš nízká obtížnost a nulová motivace k experimentování s různými třídami postav. Ve výsledku tak jde bohužel jen o lehce nadprůměrnou hru, která sice zabaví, ale rozhodně nenadchne.

Dostupné pro: 3DS
Žánr: Arkády, RPG
Výrobce: Camelot Software Planning | Webové stránky hry
Začátek prodeje: listopad 2010
  • Zajímavý příběh
  • Skvělé hádanky
  • Nádherná grafika
  • Stereotypní souboje
  • Nízká obtížnost
  • Hrozivá délka dialogů

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Kingdom Come: Deliverance - prožijte český středověk (recenze)

Kingdom Come: Deliverance - prožijte č…

Česká hra ze středověku se dočkala finálního vydání. Po dlouholetém vývoji máte možnost okusit hru, jaká tu ještě nebyla. RPG inspirované českou historií a vyvíjené s důrazem na středověkou realitu. Stojí za to hru pořizovat? Dozvíte se v recenzi!

13.  2.  2018 | | 123 N/A
Mapa Kingdom Come: Deliverance je krásným příkladem středověké historie

Mapa Kingdom Come: Deliverance je krás…

Při tvorbě světa Kingdom Come: Deliverance samozřejmě nemohli tvůrci zahrnout celou republiku. Nakonec si vybrali okolí města Rataje nad Sázavou, nacházejícího se v okrese Kutná Hora. Jak to dopadlo?

21.  2.  2018 | | 16 N/A
Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál z českých luhů a hájů (galerie)

Kingdom Come: Deliverance - fotoseriál…

Recenzi jsme sice již napsali, ale Kingdom Come nás stále baví. Podívejte se na galerii z našich dobrodružných výprav.

19.  2.  2018 | | 4 N/A
7 nejlepších historických zážitků, které můžete zažít ve hrách

7 nejlepších historických zážitků, kte…

Kingdom Come dokázalo v posledních dnech ukousnout solidní porci pozornosti. Není ale jedinou hrou, která se zaměřuje na středověk a věrohodnou historii. Pojďme se podívat na ty nejlepší alternativy.

20.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance už prodalo téměř 500 tisíc kopií

Kingdom Come: Deliverance už prodalo t…

Nehledě na bugy a další technické nepříjemnosti se Kingdom Come v prodejích pěkně daří.

15.  2.  2018 | | 5 N/A
Kingdom Come: Deliverance dostane na PS4 v den vydání obří patch

Kingdom Come: Deliverance dostane na P…

Máte koupené Kingdom Come na konzoli PS4 a chystáte se hrát? Tak to si ještě nějakou dobu počkáte.

12.  2.  2018 | | 16 N/A
Herní agenda: zpátky v sedle nového roku

Herní agenda: zpátky v sedle nového ro…

Na začátku roku téměř vždy bývá na herním trhu poměrně sucho. Letošek nebyl výjimkou, proto jsme si s agendou dali menší pauzu. Už se ale začínají objevovat první dobře vypadající kousky, takže nastal čas, abychom si o nich zase něco řekli.

16.  2.  2018 |
Monster Hunter World: pořádné lovecké RPG (recenze)

Monster Hunter World: pořádné lovecké …

Kultovní Monster Hunter se vrací pravděpodobně v nejlepším dílu série.

15.  2.  2018 | | 5 N/A