Golf Resort Tycoon aneb Sid Meier opisoval!

Před několika málo týdny se objevilo na Internetu několik informací o novém projektu Sida Meiera s názvem Sim Golf. Opět se opěvovala genialita Meierova myšlení, ovšem ejhle – právě v té době vydala poněkud neznámá firma Cat Caddy Games hru Golf Resort Tycoon, která je mimo jiné taktéž inspirována golfem.
Golf Resort Tycoon aneb Sid Meier opisoval!
Žánr: budovatelská strategie
Minimum: Pentium II 300 MHz, 64 MB RAM, Windows
Doporučeno: Pentium III 550, 128 MB RAM
3D: ne
Multiplayer: ne
Homepage: http://www.activisionvalue.com/salespages/Golf/Golf.htm.
Výrobce: Cat Caddy Games
Distributor: Activison

Před několika málo týdny se objevilo na Internetu několik informací o novém projektu Sida Meiera s názvem Sim Golf. Opět se opěvovala genialita Meierova myšlení, ovšem ejhle – právě v té době vydala poněkud neznámá firma Cat Caddy Games hru Golf Resort Tycoon, která je mimo jiné taktéž inspirována golfem.

Golf Resort Tycoon vychází z klasického základního systému budovatelských strategií. Vaším úkolem je tedy budovat a budovat v naději, že jednou váš výtvor proslavíte a stanete se bohatými a známými. Tentokrát ovšem nebudete stavět zábavný park, zoologickou zahradu či města, ale něco úplně jiného – golfový areál. Inu, proč ne? Golf je sport kolem kterého se točí obrovské sumy peněz a proto je i pro mnoho lidí a společností ve skutečném životě velice zajímavý. A stejné je to i v Golf Resort Tycoon.

Golf Resort TycoonGolf Resort Tycoon

Golf Resort TycoonGolf Resort Tycoon

Hra samozřejmě nabízí několik módů, konkrétně pak dva - Instant Action a Challenges. První ze dvou jmenovaných vám nabízí zcela nezávazné hraní, druhý mód pak obsahuje několik různých scénářů, které musíte splnit (například vybudovat devíti jamkové hřiště či pěti hvězdičkový a tím pádem ten nejluxusnější golfový areál). Vždy dostanete na začátku výběr ze tří obtížností, které se od sebe liší sumou peněz, kterou máte od počátku k dispozici (a to je na dlouhou dobu také poslední rozdíl). Máte tedy peníze, nějaký ten pozemek (může se nacházet na malém ostrůvku, v horách, terén samozřejmě dle libosti upravovat) a k tomu odhodlání vybudovat to nejlepší golfové hřiště na světě (tedy, jak kdo :-). Protože je Golf Resort Tycoon budovatelskou strategií, strávíte nejvíce času právě výstavbou všelijakých budov, obchůdků a především pak golfových hřišť. Existuje několik typů golfových hřišť, které se liší velikostí (přesněji řečeno počtem odpalů nutných k jejich úspěšnému dokončení) a také sumou peněz, za kterou je možno je vybudovat. Výběrem jednoho typu však samotná výstavba hřiště nekončí – musíte dráhu natáhnout či zatáhnout do stran a nakonec umístit také samotnou jamku. Aby hřiště nevypadalo všedně, můžete jej zpestřit umístěním několika „pastí“ na hráče, jako jsou vodní příkopy či písečné duny (bunkry) a kromě toho můžete do okolí vysázet třeba několik málo stromů (to proto, aby měli golfisté horší výhled :-), přidat cestičky, keříky… V tomto ohledu však hra nenabízí tolik možností a voleb jako například Rollercoaster Tycoon. Ještě se zmíním o jedné zajímavosti související s výstavbou cest – popravdě se totiž s nimi nemusíte ani trochu obtěžovat, golfisté a návštěvníci vašeho golfového areálu stejně chodí po trávě (což je ale pravda tak trochu pochopitelné :-).

Světlé stránky hryTemné stránky hry
  • dobrá hratelnost
  • originalita prostředí
  • zajímavé a pěkné menu
  • grafika
  • hardwarová náročnost

Pokud již máte vystavěné nějaké to hřišťátko, přichází první golfisté. Většinou jsou to zprvu samí amatéři, kteří se tak sice navenek opravdu chovají a tváří, ale v jádru jsou to rozmazlenci :-). Abyste uspokojili jejich potřeby, musíte neustále stavět nová a nová hřiště, a co je horší, také spoustu hotelů, záchodků či tréninkových místností (bublina, která se čas od času objeví nad jejich hlavami, vám má vždy naznačit, co je na areálu špatné, co by se mělo dokoupit či postavit…). Pro ty méně zkušené golfisty pak mimo jiné i speciální výcvikové kluby. Budov tohoto typu najdete ve hře opravdu velice slušný počet, GRT se však od ostatních budovatelských titulů liší absencí výzkumu, což je však vhledem k zasazení hry do prostředí golfového areálu pochopitelné. Ještě se vrátím ke golfistům, jakožto k osobám, které využívají služeb vašeho parku. Na jejich pošpinění musím říct, že vám celé hřiště ničí svým hraním (tedy o to se spíše starají krtci a jiná zvířata, ale i lidé se na tom podílí) a tak je nutné najmout nějaké ty lidičky, kteří se o trávník na hřištích budou starat (to znamená zabíjet zvířata a lidi :-), sekat trávník, zalévat ho). Jedinou potěšující zprávou je, že každý golfista má vlastní osobnost, má jiný golfový styl, je jinak schopný a jinak reaguje na vzniklou situaci (proto je velice zajímavé vybrat si jednu oběť a chvíli ji pozorovat – zjistíte, jak hraje, nezapomenutelné jsou akty zlosti či naopak radost po nevydařeném respektive vydařeném úderu). Navíc vám pak hra nabízí u každého z golfistů několik ukazatelů, které značí jak je šťastný, hladový, jaký má pocit z vašeho parku a co mu chybí atd. K dispozici pak jsou ještě také různé statistiky (finance, názory návštěvníků), informace o aktuální počasí a jiné doplňky.

Golf Resort TycoonGolf Resort Tycoon

Golf Resort TycoonGolf Resort Tycoon

Dobře to zní a dobře se to taky hraje – to si můžete být naprosto jisti. Golf Resort Tycoon je hra docela zábavná a pokud milujete budovatelské strategie stejně jako já, nudit se u ní rozhodně nebudete (a nebudete se nudit i když budovatelské strategie nemilujete, věřte mi :-). Je pravda, že jsem za celou dobu hraní objevil několik málo chybek a dokonce přišel na systém, jakým se dá celá hra bez sebemenších problémů dohrát. Vám ho ale samozřejmě neprozradím a nepřijdete-li na něj, budete se jistě fantasticky bavit. Ještě se zmíním o další „chybce“ a to v podobě grafické úpravy - ta je dle mého soukromého názoru snad horší než v RCT (alespoň že hra nabízí více rozlišení a je tedy hratelná i na počítačích s většími monitory). Navíc animace jsou opravdu hrozné a když vidíte několik za sebou stojících golfistů provádět ten samý pohyb, moc dobře vám z toho nebude (animaci kterou musím naopak pochválit je samotné zahrání míčku – vypadá docela věrohodně a hlavně by bez ní hra nebyla zcela realistická, což je velice důležité). Právě proto jsou grafika a s ní související animace jedny z mála věcí, které mě celou dobu hraní vadily (upozorňuji, že na obrázcích hra vypadá minimálně o třídu lépe než ve skutečnosti, takže se nenechejte zmást :-). Kritika by měla padnout také na hardwarovou náročnost hry – údaje uvedené v tabulce berte prosím hodně z rezervou, protože i na rychlejším PC se hra po několika hodinách hraní začne kousat (můžete sice namítnout, že to dělá většina her, ale pokud vezmeme v úvahu, že RCT se dalo rozběhnout plynule i na Pentiu 200, je to opravdu rozdíl :-). Alespoň trochu vyzdvihnout pak musím hudbu se zvuky, které hru příjemně doplňují a nijak zvlášť nenarušují herní atmosféru, také menu je velice pěkně udělané.

Golf Resort TycoonGolf Resort Tycoon

Podtrženo a sečteno je Golf Resort Tycoon dobrou budovatelskou strategií, která má jistě šanci zaujmou minimálně každého fanouška tohoto herního žánru. Ani ostatní hráči by touto hrou neměli pohrdnout, protože po sečtení všech plusů a mínusů mohu s čistým svědomým říci, že se jedná o titul nadprůměrně kvalitní a dobrý :-).

Grafika: 5/10
Zvuky: 7/10
Hudba: 8/10
Hratelnost: 8/10
Dobrá budovatelská strategie odehrávající se v netradičním prostředím. Pro milovníky žánru povinnost, pro ostatní vlastně také :-).
Celkové hodnocení: 7/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Hrajeme Star Wars Battlefront II: hvězdné války ve 4K

Hrajeme Star Wars Battlefront II: hvěz…

Zapli jsme Xbox One X a rozhodli se vyzkoušet, jak vypadají Hvězdné Války ve 4K. A víte co? Vypadá to parádně!

15.  11.  2017 | | 6 N/A
Playstation má speciální nabídku na Černý pátek, konzole i hry s velkou slevou

Playstation má speciální nabídku na Če…

Sony oznamuje, že v právě probíhající akci Black Friday nabízí ještě atraktivnější cenové podmínky svých produktů.

21.  11.  2017 |