Google Glass a hry: kdy dorazí Duke Nukem před rohovku?

Po našich dojmech z technologické novinky Google Glass jsme se vrhli do polemizování o tom, jak je to se zařízením v herním průmyslu.

Asi každého hráče při čtení našich dojmů napadlo, jak by na speciálních brýlích fungovaly hry, jestli vůbec. Prostor pro další spekulace přineslo i oznámení, že Google Glass budou mít svou vlastní knihovnu, přičemž hned několik aplikací už bylo také ohlášeno. V jejich přehledu nechybí například The New York Times, která vám na displeji ukáže výčet hlavních zpráv, a po vybrání té, která vás zajímá, vám ji brýle mohou přečíst nahlas. Mezi dalšími oznámenými nechybí Evernote, Skitch a Path. Samozřejmostí jsou další záležitosti z google rodinky jako Gmail a nebo třeba Google+.

Vyzkoušeli jsme Google Glass – budoucnost nebo zbytečnost?

Vyzkoušeli jsme Google Glass – budoucnost nebo zbytečnost?

Nás ale zajímají především hry pro tuto budoucí možnou platformu. Nebudu vám nic zastírat, moc si hraní pomocí brýlí nedokážu představit a některé herní žánry budou asi na zpracování nereálné. Představa hraní střílečky s tím, že vojáka ovládám hlasovými pohyby typu střel, kryj se a dobij, zní dost přitažená za vlasy. Ani ve sportovních hrách to vyžití asi nebude tak pohodlné.

Glass-GRAW1.png

Při dnešním stylu ovládání, kdy se atletické disciplíny ovládají urputným mačkáním určitého tlačítkapro vyvinutí maximální rychlosti, už vidím, jak hráč hýbe co nejrychleji hlavou, aby běžec vyhrál sprint na 60 m. Když už jsme u těch atletických disciplín, co takový hod kladivem? Roztočíme hlavou a pak cukneme pro světový rekord v této disciplíně? Teď už ale žerty stranou a pojďme se podívat na reálné možnosti.

Napříč žánry do oka

Před pár dny byly totiž konečně prolomeny ledy a první rádoby hra se na Google Glass vážně objevila. Pod tímto odstavcem si můžete prohlédnout video ze samotné hry, i když to není samozřejmě hra v pravém slova smyslu. Pracuje totiž systémem příkazů, které vydáváte – příkazy se odešlou a změnu zapíšou – což následně vidí protihráč.

Abych nechodil kolem horké kaše, jedná se o známou hru Lodě. Reakce na videoprezentaci byly různé. Většina komentářů byla spíš negativní, a to především na představu, že po městě chodí tisíce lidí, kteří budou jen tak na první pohled mluvit k nikomu. Nechme se ale překvapit, jak vývoj bude pokračovat, přeci jen se jedná zatím o vůbec první vlaštovku.

Osobně si myslím, že do jisté míry by se Google Glass a především systém hlasového ovládání mohl osvědčit ve „velitelských“ hrách. Tím myslím samozřejmě tahové strategie. Dovedu si představit vidět herní mapu a zavelet, ať se lučištníci schovají do lesa a kopiníci jdou na zteč apod. Tedy nepředstavujte si komplexní hry jako například sérii Total War, zde by se jednalo spíš o jednodušší záležitosti. Nicméně strategie by mohl být žánr Google Glass zaslíbený, do jisté míry.

screen-shot-2013-04-29-at-6-49-41-am.png

Naprosto ideální variantou se zdají být různé slovní hříčky, jako je Scrabble. Vzhledem k nedávno uveřejněnému seznamu nejprodávanějších her pro iOS, kde se vysoce umístila obdobná hra Words with Friends, by to nemuselo zajímat vůbec malý počet hráčů. Také různé Moorhuhn hry by mohly mít úspěch.

Pro začátek se pravděpodobně budeme muset spokojit s jednoduchými hříčkami á la výše zmíněné Lodě. Vyloženě se také nabízí nějaké procházení labyrinty, což samozřejmě klasické hráče úplně nenaplní, ale pro tzv. občasné hráče by to mohlo být zajímavé zpestření. Takže očekávám i nějaké další podobné hry typu „Země město“, karetní hry a stolní hry celkově.

google-glass.png

To ostatně neznamená, že by si neškrtli ostatní. Rozšířená realita je dvojice velmi silných slovíček, které by mohly ve spolupráci se správným softwarem nadělat divy. Stačí se podívat, jak by mohl s brýlemi vypadat novodobý Battlefield a člověk hned chápe, jak velký potenciál AR má. Špatně na tom není ani skvělá mobilní hříčka Ingress, která v současné době okupuje naše smartphony. Stačí menší úprava a již se může tisknout do našeho oka.

Velmi efektivní by bylo určitě i připravit „Google Glass moments“ v nějakých pc/konzolových hrách, kdy byste si třeba museli nasadit noktovizor, což by substituovaly právě Google Glass. Nebo při sniperských misích by hráč mohl vidět zoom u pušky právě přes Google Glass, zatímco v zorném poli by neustále sledoval nerušeně zbytek obrazovky. Chápu, že tohle už zní jako hodně divoká a dost možná i nereálná představa, ale opět opakuji, že jsme teprve na začátku zjišťování možností, které nám tento gadget může nabídnout.

Teď je však otázka, komu jsou především Glass určeny. Vzhledem k jejich předpovídané ceně to nebude zrovna levný špás a jejich majitelé je asi nebudou mít jen kvůli hrám. Takže vyvstává otázka, zda má vůbec cenu hry vytvářet. Ale na druhou stranu si jistě vzpomínáte na ne tak nedávnou historii začátku počítačových her pro MS-DOS, které byly čistě textové. Bylo potřeba psát příkazy na klávesnici a podívejte, kde jsou PC hry dnes.

Dlouhá cesta

Nasnadě je také připomenutí, jak to dopadlo s do jisté míry podobnými projekty v minulosti. Virtuální realita skončila velmi neslavně a mladší hráči už ani pořádně neví, o co kdysi dávno šlo. A nemusíme chodit ani tak daleko, hlasové příkazy fungují i v některých konzolových hrách a stále existuje nesmírně slabé procento hráčů, kteří je využívají.

google-glass-games-wish-list.jpg

Upřímně řečeno, momentálně si nedovedu představit chodit po nákupním centru a hlasem dávat příkazy a hádat, kde má můj kamarád postavené lodě. No, a pokud by takto měli chodit po ulicích stovky, tisíce lidí se stejnou hrou, neznalý člověk by si připadal asi jako v blázinci. I proto si myslím, že pokud se Google Glass vůbec ujmou, jako řekněme herní periferie, bude to spíše okrajová zábava pro okrajové uživatele. Jejich primární účel je totiž úplně někde jinde.

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Herní projekt AQP City: když chcete GTA bez GTA

Herní projekt AQP City: když chcete GT…

Grand Theft Auto porodilo nespočet klonů, více i méně úspěšných. AQP ale vypadá jako zcela nový level.

18.  1.  2018 |
8 největších herních zklamání roku 2017

8 největších herních zklamání roku 201…

Minulý rok přinesl hromadu skvělých her, bohužel však také mnoho zklamání. Těchto osm nás zamrzelo nejvíc.

9.  1.  2018 | | 9 N/A
10 největších herních překvapení roku 2017

10 největších herních překvapení roku …

Každý rok nás něčím zklame, zároveň však mnoha věcmi příjemně překvapí. Rok 2017 byl pro herní svět plný překvapení.

11.  1.  2018 | | 3 N/A
Hry roku 2018: pecky, na které se vyplatí zaostřit

Hry roku 2018: pecky, na které se vypl…

Musíte uznat, že minulý rok byl po herní stránce opravdu nabitý. Rok 2018 by ale snad mohl ten loňský ještě předčit. Některé z očekávaných pecek jsme pro vás vybrali, abyste se s námi měli na co těšit.

17.  1.  2018 |
PC v roce 2018: nejočekávanější herní pecky platformy

PC v roce 2018: nejočekávanější herní …

Je tady další várka her, kterým byste v letošním roce měli věnovat pozornost. Bude toho vycházet věru hodně. Zahrajeme si na piráty, upíry nebo třeba stavitele pravěkého parku. A co takhle to celé završit tandemovým útěkem z vězení?

13.  1.  2018 | | 7 N/A
Nové hry i na slabém počítači: Vyzkoušejte zdarma Geforce Now pro PC

Nové hry i na slabém počítači: Vyzkouš…

Společnost Nvidia představuje konečně i na PC službu GeForce Now, která vám dovolí hrát i ty nejnovější hry na slabších počítačích.

8.  1.  2018 | | 3 N/A
Playstation 4 v roce 2018: nejočekávanější hry platformy

Playstation 4 v roce 2018: nejočekávan…

Sice jste si u nás nedávno mohli přečíst o očekávaných hrách, tím ale ani zdaleka nekončíme. Letošní rok toho totiž přinese mnohem více než by se mohlo zdát. Začneme s tím, co se v tomto roce dostane na konzoli Playstation 4.

6.  1.  2018 |
Nejprodávanější hry roku 2017, které provětraly peněženky

Nejprodávanější hry roku 2017, které p…

Zajímá vás, které hry byly v loňském roce co do prodejnosti nejúspěšnější? My jsme to zjistili za vás.

15.  1.  2018 | | 3 N/A