Grafické orgie závodních her: žánr, který je fotorealismu nejblíže

Existují žánry, které posouvají grafickou stránku her mnohem rychleji než jiné. A závody patří rozhodně na špičku.

Grafika her je hojně diskutované téma, které je aktuální téměř vždy. Ostatně, za fotorealismem se honíme už nějaký ten pátek. Jsou žánry, ve kterých je audiovizuální posun vpřed mnohem rychlejší. Ať už díky určitým omezením či možnosti mít velmi úzké zaměření. Jedním z nich jsou bezesporu sporty, druhým pak, hádáte správně, závody. 

Závodní žánr je o to lákavější, jelikož apeluje na fanoušky motorsportů, vášnivé závodníky a všechny, komu nejsou cizí auta. Zpracování závodních her může být všelijaké, pravděpodobně nejlákavějším odvětvím jsou závodní simulátory, které se blíží realitě a věrohodnému zpracování tohoto motorsportu nejblíže. Právě zde můžeme obdivovat krásné modely aut všech světových automobilek, a jejich realistické chování na vozovce. 


Opravdu profesionální simulátory si dají tu práci a simulují reálné chování vozů na rozličném povrchu, jako je asfalt, sníh či písek, a změny závislé na povětrnostních podmínkách. Nejlákavější jsou samozřejmě auta samotná. Většina her se předhání v co nejmaniakálnějším zpracování všech malých i velkých detailů, aby byl zážitek co nejautentičtější. 


Lví podíl na zážitku má samozřejmě i ozvučení. Špičkové simuláty si dají tu práci a pracně nahrávají všechny zvuky motorů pěkně osobně. Ukázkouvou práci v tomto odvětví odvedl DriveClub. Neméně důležitým prvkem, který mnohé hry opomíjí, je prostředí okolo trati. Ačkoliv se většinou řídíme závratnými rychlostmi, jejich precizní zpracování a smysl pro detail je velmi důležitý. A to jak v husté městské zástavbě, tak napříč krásnými plážemi či zasněženými horami. V tomto ohledu vede Gran Turismo. 


Trendem poslední doby je snaha o co nejefektnější a nejrealističtější zpracování deště a bouřek, v čemž opět dominuje hlavně DriveClub. Zpracování vody se za posledních několik let opravdu zlepšilo a v moderních závodních hrách se déšť chová nesmírně realisticky. Dalším důležitým bodem je model poškození a destrukce, a to jak vozidel, tak okolí trati. Toto odvětví je velmi citlivým tématem, jelikož ne všechny automobilky rády vidí své plechové miláčky na několik kusů. Stále se však vývojáři snaží alespoň o ideální poměr mezi kosmetickým poškozením a fyzickými změnami v ovládání vozu. Na tom si zakládá především série F1. 

Je spousta faktorů, které musí do sebe zapadnout, aby byl výsledkem věrohodný závodní zážitek. My vám tedy přinášíme ty nejhezčí závodní hry, které v tuto chvíli můžete najít na trhu. Kdo je váš favorit? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem. 


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Duty, Mafii a další legendy

Hry ze začátku tisíciletí. Zahrajte si Call of Dut…

Období po roce 2000 bylo výborné pro nadšence do her. Vznikla celá řada ikonických her, které definovaly, jak hry vypadají v dnešní době.

15.  1.  2022 | |23 N/A
Martin Nahodil
Téma
Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit za to ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutra…

Za kvalitní hry nemusíte utratit ani korunu. Máme pro vás tipy na nejzajímavější hry zdarma, které přitom snesou srovnání s draze placenými tituly a v mnohém je i překonávají. Hry žijí z drobných nákupů přímo ve hře, ale ani za ně utrácet nemusíte.

16.  1.  2022 | |108 N/A
Michal MaliarovMartin NahodilVojtěch Matušinský
TémaFree-to-play
Největší videoherní obchod historie! Microsoft kupuje Activision Blizzard za 68,7 mld. dolarů

Největší videoherní obchod historie! Microsoft kup…

Tak tohle asi nikdo nečekal… Call of Duty, Diablo, Warcraft nebo Candy Crash Saga budou brzy patřit Microsoftu

18.  1.  2022 | |42 N/A
Lukáš Václavík
Activision BlizzardMicrosoft
Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Wordle vás naučí hrát si se slovy. Teď už i česky!

Na sociálních sítích se v posledních měsících rozjel trend s menší hrou Wordle, která stále nabírá na popularitě. Přidáte se?

17.  1.  2022 | |5 N/A
Martin Nahodil
Logické
Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity pro PS5 a Galactic Civilizations III zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: akce na exkluzivity p…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

14.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce
Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje 65" OLED monitor a vyměnitelné moduly

Razer ukázal futuristický stůl pro hráče. Obsahuje…

Herní křeslo už má, teď Razer zkouší vymyslet i ideální stůl

6.  1.  2022 | |2 N/A
Lukáš Václavík
Razer
Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsíčně získáte až deset her pro PC

Humble Bundle zase mění předplatné. Za 250 Kč měsí…

Více než sto her ročně za cenu ani ne dvou AAA titulů…

13.  1.  2022 | |11 N/A
Lukáš Václavík
Humble Bundle
Hry zadarmo, nebo se slevou: novoroční akce a Gods Will Fall zdarma

Hry zadarmo, nebo se slevou: novoroční akce a Gods…

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

7.  1.  2022 |
Martin Nahodil
Hry zdarmaSlevové akce