Gran Turismo 5 lepší než realita? Vítejte v HYPErrealitě (komentář)

Už jste dnes si zanadávali na to, že GT 5 není tak dobré jak se čekalo? Čtěte o tom, proč je hype ze všech propagand nejhloupější.
Gran Turismo 5 lepší než realita? Vítejte v HYPErrealitě (komentář)

S vydáním Gran Turisma 5 jako by na diskusních fórech i v recenzích vypukla jakási soutěž: Vyhrává ten, kdo najde nejvíc nesplněných slibů, respektive ten, kdo dokáže hru náležitě pokopat. Protože kopat do (nejen videoherní) modly je frajeřina. Protože jeden Japonec, shodou náhod tvůrce série Gran Turismo, příliš kecal a z jeho výroku „Gran Turismo 5 bude lepší než realita“ lze snadno udělat titulky zpráv.

art01.jpg

A ještě snadněji se pod těmito zprávami nahromadí tuny nábojnic z kolosálních flamewarů: „Jo, napálit to v dvě stě dvaceti do zdi, aniž by se autu něco stalo, to je fakt lepší než realita.. - Simtě, běž si hrát Forzu a nevotravuj!“ A potom hra vyjde a všichni překvapeně zjišťují, že v roce 2010 stále ještě nejsou konzole neomezeně výkonné, a že holt tedy nové Gran Turismo lepší než realita nakonec nebude.

TIP: Recenze Gran Turismo 5

Po okamžiku nepříjemného zjištění nadchází část pomsty: po pár hodinách hraní se začnou v recenzích rozdávat „skandální“ sedmičky nebo osmičky, pročež ukecaný Japonec dostane alespoň virtuálně za uši. Pravda tedy zvítězí nad lží, zatímco při všeobecném honu za „pravdou“ se tak nějak zapomnělo hrát.

Co vlastně řešíme?

Nedotýkám se méně závažnější otázky než té „Jak přistupovat ke hře, respektive k jejímu hodnocení?“ Rachot provázející vydání Gran Turisma 5 lze označit za jakousi virtuální realitu, respektive hyperrealitu (termín francouzského filosofa Jeana Baudrillarda) – necháme se zatáhnout do podivného mediálního dění, ve které se naše komentáře či hodnocení vztahují ne k samotné hře („Jo, ten jízdní model je ještě lepší než ve čtyřce, to mě fakt baví“), ale především k jakýmsi výrokům Japonce Jamaučiho (čili nakonec se ptáme „Je ta hra skutečně lepší než realita?“). Náš vztah k pojmu „Gran Turismo 5“ už není určen tím, jestli se nám hra doopravdy líbí či nás baví, ale spíše tím, jak pojem „Gran Turismo 5“ odpovídá mediálnímu přežvykování tohoto pojmu, čili Jamaučiho hypu. Hype je perfektní stavební prvek HYPErreality, takové reality, která je reálnější než skutečnost, respektive skutečnost zastiňuje.

Pakliže předchozí odstavec považujete za nicneříkající pseudointelektuálské kecy, nabízím analogii s vynikajícím filmem Wag the Dog, který je přímo o konstrukci mediální reality – týden před volbami se provalil prezidentům sexuální skandál. Co udělá prezidentům tým? S pomocí mediálního experta, kterého hraje Robert De Niro, natočí záběry fiktivního vojenského konfliktu kdesi v Albánii s tím, že by bylo velice hrdinské, kdyby Spojené státy zasáhly a pomohly tak nejen nebohé mladé ženě účinkující v „reportáži“. Tímto se zapomene na prezidentovo sexuální povyražení a vše je naprosto v pořádku. Nastolí se agenda, kterou se bude veřejnost zabývat, na co bude myslet. Proč bychom vlastně měli ke hře přistupovat s vědomím jakési mediální bubliny v pozadí, abychom tuto bublinu hrdinně propíchli ve jménu Pravdy, a zároveň tím tak oslepili sebe sama? Možná proto, že je normální plnit sliby? Slyšíš to Jamauči?

Tyhle internety každého jenom otravují

I kdyby Jamauči slíbil dodat do každého vozu nahou Annu Kurnikovovou, jaký by mělo smysl vůbec taková vyjádření přijímat? Videohry nejsou politici, které volíme a jsme v nejistotě „finálního produktu“ - kandidát, který před volbami slibuje všechno všem a vůbec působí sympaticky, se vždycky nakonec může zachovat jako dacan. My tu jistotu před vhozením lístku do urny nemáme. Pokud tedy své sliby neplní, nastává problém: podvedl nás, protože my jsme přece žádali jiný produkt. Ale svým hlasovacím lístkem jsme již „zaplatili“, reklamace se neberou. 

Zatímco videohry kupujeme již jako produkt: výsledek práce vývojářů je daný a díky recenzím či vlastním hraním si můžeme na něj udělat názor. Kde je tedy prostor pro sliby a mediální realitu?

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zahrát a neutratit ani korunu

Nejlepší hry zdarma: Jak si skvěle zah…

Občas to vyjde tak, že na hry po vánočních nákupech už prostě nezbude žádný zlaťák. Jak tedy trávit dlouhé zimní večery, když už máte všechno dohrané? Vybrali jsme pár kousků, za které nemusíte dát ani korunu, a i tak se budete královsky bavit.

13.  12.  2017 | | 19 N/A
Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a World in Conflict zcela zdarma

Ubisoft rozdává AC IV: Black Flag a Wo…

Nadílka od Ubisoftu bude v podobě her, které určitě moc dobře znáte. Těšíte se?

5.  12.  2017 | | 2 N/A
Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na skvělé nové pařby

Nejlepší hry pro Xbox One: 7 tipů na s…

Vánoce jsou za rohem a náš seriál speciálů je u konce. Pro majitele herní konzole Xbox One tady máme několik letošních tipů na dárek.

včera | | 5 N/A
Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

6.  12.  2017 | | 21 N/A
Nejlepší hry pro Playstation 4: deset tipů, které zaručeně dobře zabaví

Nejlepší hry pro Playstation 4: deset …

Letos se pro Playstation urodila spousta herních pecek, v našem vánočním rádci proto z většiny najdete exkluzivní tituly. Nezapomněli jsme ale ani na multiplatformní hry.

30.  11.  2017 |
7 tipů na nejbrutálnější hry historie, co vám zaručeně spraví chuť

7 tipů na nejbrutálnější hry historie,…

Je libo násilí a hektolitry krve? I to se občas šikne. Pojďte se tedy s námi podívat na ty nejbrutálnější hry, které spatřily světlo světa.

4.  12.  2017 | | 3 N/A
Herní agenda: pochmurný listopad plný božích her

Herní agenda: pochmurný listopad plný …

Konec roku se blíží a hráčská komunita se stále těší z nových AAA titulů. Ne v každém případě to ale vyjde a v minulém měsíci jsme zaznamenali pár průšvihů, které se dostaly i mimo herní svět. Nebudeme ale listopad brát tak negativně. Přece jenom se v něm objevilo pár světlých chvil, které byste rozhodně neměli minout.

2.  12.  2017 |
Vybrali jsme nejlepší herní notebooky pod stromeček, zahraje si každý

Vybrali jsme nejlepší herní notebooky …

Pořádný herní notebook seženete za 25 tisíc. Vybrali jsme však i levnější stroje s nutnými kompromisy, nebo naopak děla s cenou ke sta tisícům

9.  12.  2017 | | 11 N/A