Grand Prix 3 - Geoff Crammond tvrdí muziku

Hráli jste v poslední době nějakou simulaci závodů formule 1? Ano? Tak to je pro vás asi celkem zbytečné číst tento článek, radši jděte dělat něco užitečného, třeba utírat prach, nebo mýt nádobí. Nic nového se tady asi nedočtete. Tento článek je určen výhradně pro ty, kteří právě absolvovali dva roky prázdnin, a strávili je na některém z pólů, případně v Zimbabwe, nebo na Kubě.
Grand Prix 3 - Geoff Crammond tvrdí muziku
Hráli jste v poslední době nějakou simulaci závodů formule 1? Ano? Tak to je pro vás asi celkem zbytečné číst tento článek, radši jděte dělat něco užitečného, třeba utírat prach, nebo mýt nádobí. Nic nového se tady asi nedočtete. Tento článek je určen výhradně pro ty, kteří právě absolvovali dva roky prázdnin, a strávili je na některém z pólů, případně v Zimbabwe, nebo na Kubě.

Už od začátku musí být každému jasné, že simulátory formulí 1 jsou tím typem hry, na kterém se toho určitým okamžikem počínaje, už moc vymyslet nedá. Jako třeba kulečník. Dříve nebo později zkrátka dosáhnete zcela vyhovujícího fyzikálního modelu, nabídnete hráči všechny možnosti, které mu můžete nabídnout, ozvučíte to kvalitním 3D zvukem, a jediné, v čem ještě můžete být lepší než konkurence, je už jen grafika. Když jsem četl informace o nově připravované Grand Prix 3 od Hasbro Interactive, nemohl jsem se zbavit dojmu, že tohle je přesně ten případ.

Grand Prix 3Grand Prix 3

Grand Prix 3

Uvážíme-li, že naprostou většinu vývoje má na starosti legendární Geoff Crammond, tvůrce původní F1 Grand Prix, a F1 Grand Prix 2, můžeme si být celkem jisti, že to, co nakonec dostaneme na monitory svých počítačů, bude vysoce velice kvalitní simulace formulí.

Jenže, takhle asi otázka tak úplně nestojí. Jde o to, že jestli jste investovali do některého z nedávných výplodů na toto téma (namátkou můžeme jmenovat třeba "Official Formula 1 Racing" od Eidosu, těžko vrazíte o pár měsíců později další dva tisíce do jiného výplodu, který se od toho Vašeho liší jen tím, že má trochu (a navíc opravdu jen TROCHU) lepší grafiku. Tím se okruh případných zájemců zúží jen na ty, kteří už dlouho nic podobného nehráli, a najednou si usmyslí, že Formule 1 je přesně to, po čem celý život toužili. Tito, a jim podobní se možná rozhodnou pro Grand Prix 3 a teď si povíme, jestli udělají dobře, nebo ne.

Takže, začneme grafikou. Stačí se podívat na screenShoty okolo, a musí být každému jasné, že tady se prohloupit nedá. Ovšem otázka je, na čem to vlastně vůbec poběží, a na čem už to poběží tak, aby to vypadalo jako na těch obrázcích. Udávané minimální požadavky jsou Pentium II 266 MHz, ale řekl bych, že zkoušet to spouštět na něčem takovém, bude asi docela žůžo dobrodrůžo s myškou Krupičkou :-) Další na řadu přijde zvuk. Tady je myslím všechno jasné, bez 3D zvuku už se dneska žádná hra ani neodváží na pult, a tato zřejmě nebude výjimkou. Takže, to nejdůležitější: Hratelnost. Ta bývá u her řady Grand Prix tradičně na skvělé úrovni, navíc si budeme moci vybrat z celkem pěti stupňů obtížnosti, podle toho, jak se kdo cítí. Navíc, jestli ani to vám nestačí, můžete si zapnout až osm automatických pomocníků se vším možným. K dispozici bude pomoc s bržděním, zatáčením, vybíráním smyků, řazením, a zrychlováním. Navíc si budete moci zapnout zobrazení ideální dráhy a nezničitelnost. Vlastně bych řekl, že když tohle všechno pozapínáte, tak u toho už ani nebudete muset sedět, klidně si budete moci jít něco zbaštit k večeři, a počítač zatím bude řídit místo Vás a ještě dojede jako první :-). Na druhou stranu, pokud jste opravdu fest fanatici, můžete se těšit na možnosti nastavení všech možných atributů vašeho vozu, od brzd, přes tlumiče až k převodovce. Navíc bude možné nechat si vypsat podrobný výpis celé řady různých veličin, popisujících chování vašeho vozu, jako například rychlost, zrychlení, průběh otáček motoru, a spoustu jiných, a podle nich si pak přizpůsobit váš monopost. Jistě, když to tak čtete, říkáte si určitě, že tohle všechno tady už přeci bylo x-krát, ale nakonec - přesně to samé jsem tvrdil já na začátku. Aspoň nemůžete říct, že jsem vás nevaroval :-). Přesto je zde ale naděje, že nakonec zrovna TYTO formule nějak vystoupí z řady, něčím zaujmou, a dokážou, že jsou lepší, než ty miliardy ostatních. Ovšem, podle mně je to tak trochu Sci-Fi. I když.... naděje umírá poslední, nebo ne? A Kdy že to tedy ta naděje umře definitivně? Pokud nebude do té doby apokalypsa, a počítač Geoffa Crammonda nebude napaden virem "I LOVE YOU", tak bychom se měli dočkat už tento měsíc, ale znáte to, sliby se slibují.... No, ale nemalujme čerta na zeď. Třeba to autoři doopravdy stihnou, a pak... věřím že se jistě najde spousta lidí, pro které bude vysedávání u Grand Prix 3 příjemnou alternativou k nudnému polehávání u rybníka s hejnem komárů nad hlavou :-)

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod stromeček

Vybrali jsme nejlepší PC hry pod strom…

Toto je deset her, které byste rozhodně neměli při hraní na počítači vynechat.

18.  11.  2017 | | 12 N/A
Need for Speed Payback: nedostatečně rychle a zběsile (recenze)

Need for Speed Payback: nedostatečně r…

Po menší přestávce jsme se konečně dočkali dalšího dílu série Need for Speed. Prospěla závodům pauza stejně, jako novému asasínovi? To se dozvíte z naší recenze.

12.  11.  2017 | | 17 N/A
Městská akce Watch Dogs je na PC zdarma, stahujte!

Městská akce Watch Dogs je na PC zdarm…

Pokud jste ještě nedali prvním dílu této série šanci, nyní už nemáte žádný důvod akci nevyzkoušet.

7.  11.  2017 | | 2 N/A
Na PS Store startuje nová akce, najdete tam spoustu her pod tři stovky

Na PS Store startuje nová akce, najdet…

Chcete si doplnit svou digitální knihovničku konzole Playstation o pár parádních pecek? V obchodě máte skvělou akci.

16.  11.  2017 | | 4 N/A
Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvýkonnější konzoli na trhu?

Testovali jsme Xbox One X: jde o nejvý…

Tak je to konečně tady. Vyšel Xbox One X, nejvýkonnější konzole na trhu a dlouho opěvovaný klenot Microsoftu. Je to opravdu dobrá herní mašina nebo přeceněný favorit?

17.  11.  2017 | | 16 N/A
Microsoft rozjíždí časově omezenou nabídku bundlů konzole Xbox One S

Microsoft rozjíždí časově omezenou nab…

Slevová mánie začíná.

12.  11.  2017 |
Playstation trofeje začínají mít smysl, dostanete za ně kredity

Playstation trofeje začínají mít smysl…

Pokud patříte mezi lovce trofejí na konzoli Playstation, vaše snažení dost možná nabere výraznější obrysy.

6.  11.  2017 | | 10 N/A
Fanoušci přinutili EA ke změně, Star Wars Battlefront 2 bude lepší

Fanoušci přinutili EA ke změně, Star W…

Velká vlna nevole od fanoušků Battlefrontu podle všeho padla na úrodnou půdu. EA chystá změny.

18.  11.  2017 | | 2 N/A