Grand Theft Auto 3 – malá příručka pro mladé mafiány

Morálně zkažené - herně dokonalé… Tak nějak by se dal ve stručnosti charakterizovat titul, která si na PS2 (zcela po právu) vysloužila ocenění “hra roku 2001”. Proč? Kdo to neví, může to zjistit z této recenze. Protože ten, kdo GTA3 nezkusil, se ochudil o jeden z nejlepších herních zážitků současnosti...
Grand Theft Auto 3 – malá příručka pro mladé mafiány

Multiplayer: ne
Paměťová karta: minimálně 500 kB
Analogové ovládání: všechna tlačítka
Vibrace: ano
Výrobce: DMA Designs
Distributor: Rockstar games
Od 18 let!

Jenom na Vltavě si můžete koupit hry společně s knihami a hudbou za výjimečnou cenu! Udělejte velký nákup za jedno poštovné!
Objednejte si GTA 3 ještě dnes za příznivou cenu!
Recenze PlayStationového GTA3 se na Doupěti z nějakého záhadného důvodu neobjevila. A protože GTA4 je již za dveřmi, pokusím se osvěžit vzpomínky na tuto klasiku těm, kdož ji hráli a těm, kterým se z nějakého záhadného důvodu vyhnula (úmrtí v rodině následkem přejetí neomlouvá!!!), zkusím vysvětlit, o co všechno vlastně přišli. Protože je toho opravdu hodně…

GTA3 je totiž návyková. Až po týdnu hraní cestou do školy jediným pohledem přehlédnete ucpanou křižovatku a dospějete k závěru, že byste ji v pohodě projeli za cenu lehce ťuklého levého blatníku nebo až budete kritickým okem hodnotit dálniční nadjezd a uvažovat, jaký Insane bonus byste mohli dostat, kdybyste z něj nějak šikovně skočili s pořádně rozjetým sporťákem, pochopíte, jaká síla se v této hře skrývá.

Grand Theft Auto 3 Grand Theft Auto 3 Grand Theft Auto 3

A je toho opravdu hodně. 57 (doufám, že jsem počítal správně) různých automobilů, navíc některé v různých barevných či vzhledových variacích – můžete řídit prakticky cokoliv od starého skorotrabanta po moderní jakobyporsche, od popelářského vozítka po truck, od policejního auto po tank; k tomu ještě 3 různé lodě a nějaké to letadýlko – to všechno dostanete na hraní. K tomu  přidejte 12 zbraní, 3 samostatné městské části, několik desítek různorodých misí a zasaďte to do města, které si žije svým vlastním životem. Že se vám to líbí? Mě taky…

Když už byla řeč o misích, podívejme se na ně pěkně zblízka. To, že je jich hodně, je samozřejmé. Ty nejzákladnější představují plnění úkolů pro jednotlivé mafiánské bosse, které tvoří základní dějovou linii. Ale nečekejte, že se bude jednat o nějaké primitivní úkoly typu „ukradni auto a dojeď s ním někam“ na tisíc způsobů. Ano, i takovéto dostáváte – ale jen jako jedny z mnoha. Jednou chráníte auto převážející zásilku, jindy třeba odlákáváte policii od skrýše, vozíte bosse v časovém limitu na letiště nebo na schůzky, vedete pouliční války s konkurencí, jezdíte závody, zachraňujete vězně, likvidujete cizí dealery drog… Že to už stačilo? Ale to byla jen MALÁ ukázka!!! Navíc mise působí dosti logicky, že jste klidně schopni uvěřit, že vám je zadal nějaký skutečný gangster… Kde asi brali autoři inspiraci?

A navíc – to ještě není všechno. Ve hře jsou skryty speciální „bonusové“ úkoly, které sice nejsou zařazeny do dějové linie, ale to jim na zajímavosti neubírá. Takže ještě můžete likvidovat gangsterská vozidla pomocí „výbušného“ autíčka na dálkové ovládání, v časovém limitu zničit určitý počet aut pomocí bazuky nebo UZInou postřílet dostatek gangsterů… A to ještě stále není všechno. Ve hře je skryto 20 extra skoků, jejichž provedení je dost těžké, ale… No, však si rozumíme, ne?

A kdyby vás tohle všechno náhodou začalo nudit, ještě stále si můžete ukrást taxi a v něm vozit zákazníky. Nebo v policejním autě honit kolegy zločince. Popřípadě v sanitce zachraňovat životy. Eventuelně v hasičském autě hasit požáry.

A kdyby vám bylo i tohle málo, tak později můžete ještě jezdit ve výše zmiňovaných motorových člunech nebo si jen tak lítat v letadýlku a obdivovat celé město z ptačí perspektivy.

Grand Theft Auto 3 Grand Theft Auto 3 Grand Theft Auto 3

A že je tu toho k obdivování dost. Ve městě se střídají den a noc (s tím, že platí, že 1 sekunda ve skutečností = 1 minuta ve hře), takže můžete obdivovat krásné východy slunce (kdy jste při jízdě východním směrem nejednou oslněni tak, že nevidíte na cestu) stejně dobře jako hvězdnou oblohu, kdy celé město září světly pouličních lamp a příležitostných požárů z převrácených aut. Kromě toho se mění i počasí – jednou je hezky, jindy mlha, že není vidět na krok, někdy prší. A to není jen tak,  protože při/po dešti se změní nejen povrch vozovek v jakési skoro zrcadlo, v němž se odrážejí všechna světla, ale i jízdní vlastnosti automobilů, takže při troše neopatrnosti tu máme smyk jedna báseň.

A tím se dostáváme k meritu hry: auta. Každé z nich nejen jinak vypadá, ale má i jiné jízdní vlastnosti. Každé má jinou akceleraci, jinak rychle zatáčí (a to nejen co do ostrosti zatáčky, ale i co do rychlosti reakce na změnu směru. A to všechno samozřejmě ještě v závislosti na vaší rychlosti), jsou schopny dosáhnout jiné maximální rychlosti, jinak reagují na různé vzdušné „výlety“, jsou jinak náchylné k převržení a tak dále a tak dále a tak dále… Asi nejsou zcela realisticky provedené (jinak by nebylo tak lehké postavit se v obyčejném taxíku do cesty trucku a zvítězit), ale jedná se o změny v zájmu hratelnosti. A ta je obrovská…

Světlé stránky hry
  • hratelnost
  • zábavnost
  • trvanlivost
  • rozmanitost
Temné stránky hry
  • morálně pochybné
  • šílení policajti
  • sebevražední chodci
  • ostatní řidiči neznají dopravní předpisy jako přednost zprava a podobné
  • auta jsou poněkud přecitlivělá co se týče pošramocení

Ale abych jen nechválil – GTA3 má i své slabé stránky. Pokud pominu morální stránku věci (alespoň částečně kompenzovanou věkovým limitem 18+ a v Austrálii dokonce zákazem prodeje), kdy nakonec beztak většina z nás skončí u toho, že si svůj vztek vybíjí na nevinných chodcích… Slabin je sice jen pár, ale musí to být:

Takovou drobností je citlivost aut na náraz. Pokud totiž v cca tříkilometrové rychlosti narazíte do zdi nebo jiného auta, máte hned zdemolovanou kapotu. A pokud se vám to stane v misi, ve které musíte přivézt auto nepoškozené… Ale to je detail.

Další chybou je to, že hra je schopna počítat s vaším pohybem pouze po přímce – a to bohužel i v okamžiku, kdy zatáčíte. Takhle napsané to zní divně, ale v praxi to vypadá ještě divněji. Například pokud přejedete přes chodník širokým obloukem, budou před vámi uskakovat i chodci, které evidentně minete – a aby to bylo dostatečně zábavné, tak přímo vám pod kola. A věřte tomu nebo ne, taková stará matróna, která dobrovolně spáchá sebevraždu v okamžiku, kdy vás míjí policejní auto (které se pak za vás okamžitě pověsí), dokáže jednoho pořádně vytočit.

U policistů ještě chvíli zůstaneme. Chápu, že když se pokouší polapit lotříka mého formátu, který navíc před chvíli raketometem rozstřílel několik jejich kolegů i s přilehlým blokem, jde jim o hodně. Ale jejich (sebe)vražedné akce, kdy za cenu toho, aby do vás alespoň trochu ťukli, klidně skočí z mostu do moře, popřípadě kdy se napasují mezi vás a stěnu takovým způsobem, že rozmašírují desítky chodců… To už se mi zdá příliš.

A kromě nich jsou tu i ostatní řidiči. Ti zase neznají dopravní předpisy. Sice umí jezdit správně rychle a zastavit na červenou, případně při zatáčení dát přednost rovně jedoucímu autu, ale už neumí rozlišit hlavní a vedlejší silnici a přednosti z toho plynoucí ani neznají pravidlo, že pokud vás někdo předjíždí, neměli byste se cpát do jeho pruhu. Většinou se nic neděje, ale jsou chvíle, kdy jsou následky fatální – třeba když do vás během mise napálí policejní auto, které se rozhodlo přejet do rychlého pruhu v nejnevhodnější čas (1. hvězdička za náraz do policajtů), vy dostanete hodiny a srazíte tři, čtyři chodce (2. hvězdička za masakr lidí) a po nárazu do zábradlí skončíte hořící na střeše. A pokud vás vzápětí na to zatknou, je to už opravdu moc…

Na druhou stranu ale musím skriptům přiznat i mnoho dobrého. Například pokud ukradnete policejní auto a zapnete si sirénu, budou se vám snažit klidit z cesty (někdy i za cenu hromadných nehod). Nebo pokud ukradnete auto patřící mafii, budou se snažit její ostatní členové vás z něj zase pěkně vystrnadit – ať už tak, že vás z něj prostě vytáhnou, nebo tak, že to auto prostě zničí… Pokud vybouchne auto (nebo raketa) a někoho zraní/zabije, seběhnou se kolem lidé a začnou hořekovat (Proč musel zemřít? Proč jen musel zemřít???) popřípadě nějak spílat tomu, kdo to způsobil. Pokud začnete střílet, lidé se s jekem rozprchnou – ale pokud to přeženete (pár raket mezi okolojedoucí auta), začnou si někteří civilisté hrát na hrdiny a půjdou po vás jak hladovej pes po tlačence.

Grand Theft Auto 3 Grand Theft Auto 3 Grand Theft Auto 3

Originálně je tady vyřešena i hudba. Pěkně jako v reálném světě – žádné melodie jen tak „odnikud“. Jediná hudba se line z autorádií – na výběr máte 9 rozhlasových stanic s různým tematickým zaměřením, mezi nimiž si můžete libovolně přepínat. A až pojedete v Banshee (jakási obdoba Porsche) na plný plyn a k tomu budete poslouchat Figarovu svatbu, pochopíte, pro jakou příležitost vlastně všichni ti klasici komponovali. Jedinou nevýhodou je poněkud omezená doba jednotlivých rozhlasových smyček, takže po pár (desítkách) odježděných hodin už budete znát celé vysílání zpaměti.

Tady mají PCčkáři trochu výhodu s možností vkládat si vlastní hudbu. I grafické provedení na v PC verzi doznalo jistých změn (k lepšímu), ale přesto si nemůžu pomoct, PS2 verze má své nesporné kouzlo – analogové ovládání. Ale to je asi každému jasné.

No, pomalu budu končit, A to jsem ještě ani nezmínil jak dokonale je ztvárněna demolice aut a jednotlivé stupně poškození (se zřetelem na stranu, odkud náraz přišel), jak skvěle se auta chovají při různých skocích, jak výborně je udělaná fyzika, kdy například uvolněné kapoty realisticky reagují na změny rychlosti, jak dokonale se to hraje… Dost. Myslím, že každému už musí být jasné, co je GTA3 zač. A pokud ne, tak ať si ho zahraje anebo napříště čte recenzi od začátku a ne od konce. Protože tohle je KONEC...

Grafika: 9/10
Zvuk: 10/10
Hudba: 7/10
Hratelnost: 10/10

Dokonalé, dokonalé. dokonalé. Nemám, co bych dodal… Prostě DOKONALÉ!

Celkové hodnocení: 10/10


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli uvězněni na Cheater Islandu

Nepodvádějte ve Fall Guys, chycení hříšníci byli u…

Podvodníci nyní dostali zvláštní pozornost a mohou se radovat z jejich vlastního a speciálního pekla.

15.  9.  2020 |
Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejlepší hry pro PC, které si teď můž…

Spousta lidí v těchto časech volí jako výplň volného času právě hraní her. Jaké dobré kousky aktuálně najdete na platformě PC?

20.  9.  2020 | | 20 N/A
Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recenze

Mafia: Definitive Edition - zahraj tu naši | Recen…

Jedna z nejkultovnějších českých her se vrací v současné generaci. Je to vítané, nebo zbytečné překvapení?

24.  9.  2020 | | 16 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil a tycoonovka zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: akce na Resident Evil …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

25.  9.  2020 | | 4 N/A
Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 a Watch Dogs 2 zdarma

Hry zadarmo nebo se slevou: Football Manager 2020 …

Na všech herních platformách je každou chvíli nějaká slevová akce. Každý týden proto vybíráme ty nejatraktivnější, které by vám neměly uniknout. Pokud chcete získat hry zdarma nebo s výhodnou slevou, podívejte se na aktuální přehled akcí!

18.  9.  2020 |