Grand Theft Auto V: jen další remaster? (recenze)

Když se řekne Grand Theft Auto, jen málokdo si nepředstaví vůbec nic. Kultovní série se vrací ve vylepšené verzi na konzole nové generace. Stojí za vaši pozornost?

Remastery jsou v módě. Na Doupěti jste si mohli v poslední době přečíst recenze hned na několik z nich. Ten suverénně nejočekávanější ale přichází teprve teď od Rockstar Games. Grand Theft Auto V ve vylepšené verzi dorazilo na Xbox One a Playstation 4 v listopadu, PC verze by se měla objevit začátkem příštího roku.

Samotnou sérii asi není třeba nijak podrobně představovat. Vychází už od roku 1998 a za šestnáct let své existence prošla mnoha změnami. Tou nejvýraznější je přechod z pohledu z ptačí perspektivy u prvních dvou dílů GTA do pohledu z třetí osoby v GTA III, který si série drží doposud. I Grand Theft Auto V bylo původně third-person akcí, remaster ale přináší i pohled z první osoby. O tom ale až později. Teď se podíváme na novinky v oblasti obsahu.

18959_i12lcv3grybdl.jpg 18959_i4wvzy24obnaa.jpg 18959_i5fzol80g4rwa.jpg

Co nového

V remasteru můžete stejně jako v původní hře hrát příběhovou linii. Ta vypráví příběh o třech hlavních postavách – Michaelovi, Franklinovi a Trevorovi. Každá z nich má svůj vlastní život i příběh, zároveň jsou všichni součástí příběhu jednoho. Mezi postavami si můžete libovolně přepínat. Příběh rozhodně stojí za opětovné zahrání, protože je zkrátka skvělý.

 

Grand Theft Auto V na nových konzolích obsahuje všechen dodatečný obsah zveřejněný po vydání původní hry

 

Vzhledem k tomu, že sem tam si můžete zvolit, jak v příběhu pokračovat, nemusí se ani opakovat. A proto se třeba v úplném finále můžete vydat jinou cestou. Všechny vedlejší mise, eventy, výzvy, závodní události a další jsou v remasteru samozřejmě přítomny. Grand Theft Auto V na nových konzolích navíc obsahuje všechen dodatečný obsah zveřejněný po vydání hry na Xbox 360 a Playstation 3. Do hry slaví comeback také klasická a oblíbená auta z předchozích GTA her.

18959_i5jqg50jhmh8f.jpg

Rockstar Games ale připravil nový obsah i pro hráče, kteří už Grand Theft Auto V na starých konzolích hráli. A to proto, aby i oni měli důvod si hru znovu pořídit. Co pro ně tedy nachystali? Tím nejzajímavějším jsou rozhodně nové příběhové a vedlejší mise, zbraně, auta a sběratelské předměty. Opravdu perfektní je zbrusu nová příběhová mise Murder Mystery, kde se Michael ve stylu noir filmů vydává po stopách vraha. Opravdu atmosférická chuťovka!

Mezi nové vedlejší eventy a mise patří závody aut, za které můžete získat nové muscle káry, klasické Dodo letadlo a další. Franklinovi do výbavy přibyl fotoaparát. Vaším úkolem bude nafotit všechna nová zvířata virtuálního světa (včetně toho podvodního) a také nové sprejerské kousky. Až se vám to povede, získáte ponorku Kraken Sub. Po virtuálním světě se pohybují zbrusu nová vozítka a vozový park je tak mnohem pestřejší.

18959_i8jm9qcpe2soz.jpg 18959_i8mw26evxpx3p.jpg 18959_ib022y5omtief2.jpg

Nechybí klasické modely, ale třeba ani monster truck. Zbraňový arzenál byl obohacen o dva nové kousky - sekyrku (zvlášť brutální) a plazmovou pušku (zvlášť ujeté). Nesmíme zapomenout na různé easter eggy, další malé detaily a vychytávky, kterých se po celou dobu hraní všimnete. Rockstar Games navíc říkají, že tím příval novinek nekončí, což znamená, že se v budoucnu dost možná dočkáme ještě dalších obsahových prvků navíc.

Detailnější prostředí

Tím ale výčet novinek zdaleka nekončí. Rockstar se totiž podíval i na multiplayerovou sekci hry. Online režimů se teď může účastnit až 30 živých hráčů najednou. Hry jsou potom mnohem živější a ještě lepší. Paráda. Hráči původní hry určitě ocení možnost přenést starý profil GTA Online do nové verze hry a neztratit tak vydělané peníze a nahrané skóre. Škoda, že nelze přenést i uložené hry ze singleplayeru.

18959_ib2ewigbnm2uzh.jpg

Grand Theft Auto V pro nové konzole je z hlediska obsahu ještě nabušenější než hra původní. Ale to, co dělá remaster remasterem, je i vylepšené technické zpracování. Co to v případě Grand Theft Auto V znamená? Tak především je to navýšené rozlišení a daleko detailnější a uhlazenější grafika celkově. Na starých konzolích měla hra dost často problém s udržením stabilního frameratu, to bylo v nové verzi opraveno. V 90 procentech nám hra na Xbox One jela ve stabilních 30 snímcích za sekundu. Zpomalení – a ne nijak brutální – nastávalo pouze při větší akci.

18959_ibduf8xtarkxns.jpg 18959_ibea5w9zvvj3mz.jpg 18959_ibfa4a7rlhahh4.jpg

Textury jsou ostřejší, dohlednost je větší, efekty počasí mnohem reálnější, vegetace daleko bohatší a živější (především tedy u PS4 verze), postavy detailnější, auta hezčí, stíny výraznější a osvětlení vyváženější. Opravdu, kamkoliv se v Grand Theft Auto V na nových konzolích podíváte a srovnáte ho se starou verzí, uvidíte vylepšení. A to hned na první pohled. Potěší, že provoz je daleko hustší, ale města i tak pořád působí trochu prázdně. Titul navíc trpí pořád nedostatkem pomalého načítání textur a doskakování objektů. Za zmínku rozhodně stojí rozšířený už tak úžasný a bezchybný soundtrack. Přibyla víc než stovka nových skladeb lahodících uším. Za negativum bychom snad označili trochu vyšší cenu. Ale ta je v případě remasterů problematická vždycky. A pokud se někde téměř vyplatí, je to právě GTA V.

Ještě brutálnější

Úplně na konec jsme si nechali to, co vás dost možná zajímá úplně nejvíce – pohled z první osoby. Nejvýraznější novinka remasteru funguje naprosto bezchybně. A ač by se možná mohlo zdát, že půjde o jakýsi ořezaný a ne úplně dobře fungující prvek, opak je pravdou. FPS mód totiž pracuje stejně dobře jako u jakékoliv jiné střílečky z prvního pohledu. Je plnohodnotný, protože pohled se nevztahuje jen na pohyb postavy a střelbu, nýbrž i na řízení všech dopravních prostředků.

18959_ibjtogm51ycvk1.jpg 18959_ibjvm705by5hu5.jpg 18959_ibla2q1kd2de3b.jpg

To znamená, že veškeré vehikly – včetně lodí, motorek, aut, letadel, helikoptér a tak dál – mají propracovaný i kokpit. Zevnitř můžete sledovat, jak rukama řadíte, přehazujete rádiové stanice, na ostatní řidiče ukazujete prostředníček a tak dále. Když třeba narazíte, pohled se také nepřepíná. Zkrátka úplně všechno lze pozorovat z vlastní perspektivy. Přepínat mezi pohledy můžete stisknutím jednoho tlačítka. Chvíli vám možná bude trvat, než si na systém krytí z first-person pohledu zvyknete, ale jakmile to ovládnete, stojí za to. Takhle můžete hrát i online.

 

Grand Theft Auto V je brutální záležitost i z třetího pohledu, ale teprve z toho prvního si uvědomíte, jak moc

 

Pohled z první osoby ale není jen technická záležitost. Mění totiž Grand Theft Auto jako takové. Do hraní je mnohem jednodušší se vcítit. První perspektiva totiž zhmotňuje všechno ve virtuálním světě a rozdíly mezi hrou a realitou se nebezpečně stírají. Grand Theft Auto V je brutální záležitost i z třetího pohledu, ale teprve z toho prvního si uvědomíte, jak moc (když vezmete sekyrku, vydáte se do města, zaútočíte a budete pozorovat reakce lidí kolem…) Prožitek je mnohem intenzivnější a lepší. Pakliže vás nic jiného z recenze o koupi nepřesvědčilo, pohled z první osoby by měl!

Dostupné pro: PS4
Žánr: Akce | Městská akce
Výrobce: Rockstar
Začátek prodeje: 18. listopadu 2014
  • Pohled z první osoby
  • Nový obsah
  • Lepší grafika
  • Multiplayer
  • Cena

Grand Theft Auto série je kultovní, o tom není sporu. Ve vylepšené verzi Rockstar Games ukazují další přístup k remasteru. Nevylepšili totiž jen obsah, ale nabídli i zcela jinou perspektivu na svůj virtuální svět. Je to pohled brutálnější a skutečnější, ale hlavně zábavnější. Pakliže jste GTA V hráli už na starých konzolích, přečtěte si recenzi ještě jednou. Pokud jste s pořízením hry váhali, už nemáte na co čekat!

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Mashinky jsou v předběžném přístupu, pojďte si hrát s vláčky

Mashinky jsou v předběžném přístupu, p…

Nové tratě ve strategické hře Mashinky volají po pořádném řediteli, který postaví železniční impérium. V předběžném přístupu už ode dneška!

6.  10.  2017 | | 25 N/A
Praha stověžatá aneb projížďka hlavním městem ve Forza Motorsport 7 (galerie)

Praha stověžatá aneb projížďka hlavním…

Forza Motorsport 7 je na světě a stejně tak jako v předchozích dílech, i nyní máme možnost zajezdit si skrze historické centrum Prahy. Pokochejte se s námi.

13.  10.  2017 | | 13 N/A
Žánr Battle Royale bere trh útokem, podívejte se na nejlepší hry

Žánr Battle Royale bere trh útokem, po…

Battle Royale sice není žádný nově objevený žánr, ale až nyní ukazuje svůj pravý potenciál. Nejenže prodejní čísla obrovsky narůstají, ale počet hráčů přesahuje i takové stálice, jako je Counter-Strike Global Offensive nebo Dota 2.

11.  10.  2017 | | 4 N/A
Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytávce Ansel skoro jako přímý přenos

Fotbálek PES 2018 vypadá díky vychytáv…

Pro Evolution Soccer 2018 rozhodně má své problémy, ale díky funkci típání screenshotu Ansel od společnosti Nvidia z toho můžete udělat pořádnou podívanou.

8.  10.  2017 | | 3 N/A
Světové recenze Middle-earth: Shadow of War mluví o hitu

Světové recenze Middle-earth: Shadow o…

Pokračování výletu do Mordoru je tu a můžeme-li věřit zahraničním kritikům, jde o důstojného nástupce.

10.  10.  2017 | | 2 N/A
Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K úchvatně, podívejte se

Star Wars Battlefront II vypadá ve 4K …

Nový Battlefront je takřka za rohem a internet se začíná plnit novými pohlednicemi z betatestu. Již brzy vám přineseme naše dojmy, prozatím si užijte parádní 4K obrázky.

6.  10.  2017 | | 3 N/A
FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

FIFA 18: zpět a ve formě (recenze)

Po nejnovějším ročníku fotbálku PES se vrací i EA se svou značkou. Je FIFA nejlepším fotbalem na trhu?

9.  10.  2017 | | 1 N/A
Middle-earth: Shadow of War - naplňte svůj osud (recenze)

Middle-earth: Shadow of War - naplňte …

Talion se vrací, aby dobyl Středozem a navždy zbavil svět zla. Povede se mu to tentokrát?

17.  10.  2017 | | 3 N/A