Grand Theft Auto V: zdravý nadhled a méně idealizování

GTA je všude, a to doslova. Prakticky každý e-shop láká na GTA, všechny velké weby se téhle hře věnují a pozadu už nezůstává ani kdejaký bulvár. Skoro to vypadá, jako by se herní svět zastavil jen kvůli přejíždění lidí a rádoby satiře. Teď bezesporu někteří z vás namítnou, že je to přece hra desetiletí, že je to desítkový titul jak vyšitý a navrch ještě přihodí nějaký ten blábol o ultimátním sandboxu. Pravda je však trošku někde jinde.
Grand Theft Auto V: zdravý nadhled a méně idealizování

Tu dokonalou hru totiž nevytvořil Rockstar, nýbrž my sami. A teď nechci nutně shazovat práci kluků ze Skotska. Nesporným faktem totiž je, že udělali nadprůměrnou hru, která si uznání rozhodně zaslouží. Určitě si však nezaslouží nesmyslné idealizování a až absurdní zveličování naprostých prkotin. Ale přesně to se bohužel děje.

Zdravá skepse

Hned z kraje bych měl asi předeslat, že žádným velkým zastáncem GTA V nejsem. Ano, uznávám, že se může jednat o důvod, proč si pořídit konzoli. Ostatně mě předchozí hry docela bavily a jednou se naplno ponořím i do pětky. Ovšem nikdy neuznám Grand Theft Auto V jako druhý příchod antikrista, který by mi měl zavdat příčinu, proč nejít do školy a místo toho hrát videohru. Na to tahle hra opravdu nemá a osobně si myslím, že ani nikdy mít nechtěla. Na to je totiž až příliš nekorektní a ve způsobu realizace autorské vize nesmlouvavá, až laciná.

GTA5_Funny.jpg

A právě to neskutečné idealizování a nahlížení na věc skrze růžové brýle celé hře paradoxně škodí nejvíce. Víte jak působí GTA na herní nezasvěcence? Jako simulátor masakrování lidí, znásilňování šlapek, jako misogynní umělecké dílo a nemístné zesměšňování mučení zároveň. A proč? Protože právě tohle dílo my hráči považujeme za dokonalý prototyp videohry.

Autorská vize?

Skvěle se to dá vysvětlit na momentálně asi nejvíce propíraném mučení. Jedna jediná mise, která se dokonce ani sama o sobě moc nevymyká oproti ostatním zobrazením mučení napříč herní historií. A přesto vzbudila takový poprask, že si na ní s radostí smlsli i v Reflexu. Asi si říkáte, že Reflex jen hloupě blábolí. A máte pravdu! Jenomže on tak hloupě blábolí jenom proto, že je GTA nejzbožňovanější hrou pod sluncem.

Ve skutečnosti ale celá tato kauza jasně dokazuje, že v mnoha ohledech zkrátka Rockstar přestřelil. I když totiž nebudeme inkriminovanou scénu vytrhávat z kontextu, bude působit mírně nepatřičně. Proč se to celé neobešlo bez interaktivní herní sekvence? Vždyť stačil pouhý filmeček a výsledné poselství by přece bylo naprosto stejné. Faktem zkrátka je, že i když jsou tvůrci mistři satiry, jako celek je jejich dílo značně nevyrovnané a autorská důslednost udělala místo obyčejné a laciné senzaci. Co si totiž budeme nalhávat, i špatná reklama je pořád reklama. A ten zcela zásadní problém není v tom, že se to stalo, ale v tom, že to hráčská obec obhajuje.

3v71ts.jpg

Vezměme si například aféru okolo absence ženské hrdinky. Proč ve hře žádná není? Protože ji tam zkrátka autoři nechtěli. To najednou ale lidem vadí a jsou schopni zplodit přes 21 000 komentářů, ve kterých popírají uměleckou integritu autorů, kterou přitom tak vehementně brání v jiné kauze. A jsme u toho, růžové brýle a idealizovaní. I když tak velká část hry je geniální satirou, jako celek rozhodně zase tak bezchybné GTA není.

Grand Theft Auto V: sandbox šitý na míru (recenze)

Grand Theft Auto V: sandbox šitý na míru (recenze)

Už se nám nelíbí?

Zcela do očí bijící je pak pozdvižení okolo GTA Online. Z božské hry se doslova ze dne na den stal další zástupce nepovedených launchů postavených na online prvcích. A hle, Rockstar najednou zase tak neomylný není. Od mnohých, kteří GTA V vehementně bránili najednou slýchávám, že je to blbost kterou nemohou hrát. Ba co víc, už ani grafika není na nejvyšší úrovni. Upřímně, GTA Online je po stránce grafiky ryzí průměr, v tom ale genialita projektu nikdy nebyla.

KFKE1E0.jpg

Je ale více než zábavné, jak první problémy dovedou otočit mínění lidí a udělat z oblíbeného projektu nenáviděný. Jasně to však dokazuje, jaké ve skutečnosti GTA V je. V něčem naprosto strhující, v něčem překvapivé a některé věci prostě nezvládá. A právě proto nemá vůbec žádnou cenu z něj dělat dokonalý produkt. Tím totiž rozhodně není!

Pro příště

Podobných příkladů se přitom dá najit téměř nekonečné množství. Na díle tak rozsáhlém, jako je právě GTA V totiž vždy bude něco v nepořádku. A když na tento prostý fakt přistoupíme, uděláme službu nejen sami sobě, ale především autorům. Ti si to totiž mohou do příště uvědomit a stejných chyb se vyvarovat. Především se ale vyvarujeme hloupým kauzám ve stylu skandálního mučení v Grand Theft Auto.


NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si teď můžete zahrát

Vybrali jsme nejzajímavější hry pro PC, které si t…

Ať už si chcete zahrát sami nebo zvažujete koupit hru jako dárek na Vánoce, bude se vám hodit přehled současných nejatraktivnějších her pro počítače.

11.  11.  2020 | |4 N/A
Martin Nahodil
Nejlepší hryPC
Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahrát. Playstation, Xbox i Switch

Nejlepší konzolové hry, které si letos můžete zahr…

12 her, které vám nesmí uniknout, pokud hrajete na herních konzolích. Našli jsme nejzajímavější pecky pro Playstation, Xbox i Switch.

19.  11.  2020 | |5 N/A
Martin Nahodil
Konzole
Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby do budoucna | Recenze

Xbox Series S a Series X: vyšší výkon, SSD a sliby…

Microsoft vyrukoval se svou nejnovější konzolí Xbox Series X. Ale co když nechcete to nejvýkonnější a nejlepší? I na to společnost myslela.

15.  11.  2020 | |19 N/A
Michal Maliarov
RecenzeKonzole